Μιχάλης Παούρης - Οι άνθρωποι βάζουμε τους φραγμούς Τα όργανα περιμένουν εντολες!

Χωρίς καμία πρόθεση να υπερασπιστώ έναν μουσικό που δε μου λέει τίποτε, θα ήθελα παρά ταύτα να εστιάσουμε μια στιγμή στη λεπτομέρεια της καθαρότητας:

Οι βρώμικες γρήγορες νότες δεν είναι υποχρεωτικά κάτι κακό. Έχω ακούσει εξαιρετικούς μουσικούς να μουντζουρώνουν τις νότες τους (δεν αναφέρω ονόματα για να μην πέσουμε σε άστοχες συγκρίσεις - αλλά σίγουρα δεν έχω ακούσει μόνο εγώ). Δεν ξέρω αν το έκαναν μόνο από άποψη ή και από αδυναμία, γιατί δεν μπήκαν στη διαδικασία να μου αποδείξουν ότι άμα θέλουν τις παίζουν και καθαρά. Πάντως το αποτέλεσμα είναι, ορισμένες φορές, τόσο ωραίο ώστε η θολούρα να συμβάλλει σ’ αυτό αντί να το μειώνει.

Άρα, σ’ όποιον δεν αρέσει ο Παούρης δεν είναι επειδή του λείπει καθαρότητα, ούτε επειδή ο ακροατής δεν ακούει καθαρά (!). Κάτι άλλο θα φταίει.

Όταν μπήκε το ρεύμα στην μουσική βιομηχανία πολλά άλλαξαν στην τεχνική που παίζονται τα ακουστικά όργανα.
Ο μουσικός δεν χρειαζόταν πια να σκάβει για να ακουστεί.Ο Παούρης απ’ότι έχω δει στα βίντεο του παίζει με το δεξί χέρι κολλημένο στον καβαλάρη.
Αυτό και μόνο μπορεί να σου αυξήσει την ταχύτητα στο διπλάσιο ή στο τριπλάσιο σε σχέση με τον παραδοσιακό τρόπο που το δεξί χέρι είναι στον αέρα.Δοκιμάστε το και εσείς.
Έχει όμως και μειονεκτήματα.Το κυριότερο είναι το σφίξιμο που απαιτείται για να παίξεις έτσι και ο,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται σε σχέση με την μακροχρόνια καταπόνηση του χεριού.Έπειτα είναι ο σκοτωμένος ήχος λόγω του ότι ακουμπώντας απορροφάς τις δονήσεις του οργάνου.Χάνεις όγκο,χρώμα,sustain.Παίζει λοιπόν ένα ακουστικό όργανο σαν ηλεκτρικός Heavy metalας και έτσι όντως ακούγεται.

Ας δούμε ένα παράδειγμα για το πως πρέπει να ακούγεται το 'jazz" μπουζούκι που είναι πιο κοντά στην παραδοσιακή τεχνική.

//youtu.be/mmeftn56cTs

Όσοι το ακούσετε μέχρι το τέλος θα δείτε ότι οι πολύ γρήγορες φράσεις ειδικά στο δεύτερο μέρος είναι πολύ καθαρές…αναπνέει το όργανο και φυσικά και ο παίκτης ακούγεται ανετότατος.

Αυτά δεν είναι πράγματα που δεν τα ξέρει και ο ίδιος φυσικά.Γιαυτό και υπάρχουν στιγμές που το παίξιμο του καθαρίζει.Πότε είναι αυτό?
Όταν η μεγίστη ταχύτητα είναι σε λογικά πλαίσια εκεί που όσοι ασχολούνται σοβαρά μπορούν να παίξουν.Το πράγμα χαλάει όταν παίζει ακόμα πιο γρήγορα εφαρμόζοντας την σύγχρονη τεχνική σκοτώνοντας το χρώμα χάριν της ταχύτητας.Ας μην μιλήσω για το ακόμα πιο γρήγορο παίξιμο όπου τα δυο χέρια απλά δεν συγχρονίζονται καν.

Τέλος, καταλαβαίνω ότι ο Παούρης μελετάει και κιθάρα.Αυτό είναι ένα ισχυρό όπλο στα χέρια του διότι πιάνοντας μετά το μπουζούκι του φαίνεται σαν μπαγλαμάς.

Ελπίζω να μην πάθει κάποια μόνιμη ζημιά από το σφίξιμο του και να καταλάβει γρήγορα ότι για να γίνει αποδεκτός από τους συναδέλφους του πρέπει να μελετήσει σωστά πλέον και όχι σαν ηλεκτρικός κιθαρίστας.Μην σας εκπλήξει αν κάποια στιγμή βγάλει δίσκο με ηλεκτρική κιθάρα.Εμένα θα μου φανεί φυσιολογικό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στο ερώτημα μου περί “καθαρότητας” ενός μουσικού από τον φίλο Pepe και Aeron.
Όσο για το τζαζιστικο κλιπ που ανέβασε ο Aeron, πράγματι καθαρότατο και μελωδικοτατο.

Συλλογιέμαι μετά την ανάλυση του Aeron, σχετικά με τον τροπο που κάποιος παίζει το μπουζουκι ( περισσότερο με κιθαριστικο στυλ) εάν πράγματι εκεί βρίσκεται η αιτία φανατικών φίλων και εχθρών τέτοιου τρόπου παιξίματος

ισως για εμάς τους "πιο οπισθοδρομικούς " ( αστειεύομαι ) ο τρόπος παιξίματος του μουσικού αυτού οργάνου που λέγεται μπουζουκι είναι πολύ κοντά στο τροπο παιξίματος των προγόνων του ( ταμπουράς και λαουτο)
Για παράδειγμα απολαμβάνω το παίξιμο του αμνηστου Χ. Κωνσταντίνου , αλλά αυτό κατα την γνώμη μου έχει πολλά σημαία επιρροής από ταμπούρι
Έχω επισεις ακούσει μπουζουκι με παίξιμο λαουτιστικο, και μάλιστα σε στυλ προπολεμικό με όργανο Σταθόπουλου το οποίο βρήκα άκρως ενδιαφέρον

ίσως λοιπόν , για τους κιθαρίστες - τζαζιστες το παίξιμο -είδος Παουρι-, ηχεί άρτια στα αυτιά τους μιας και όπως ανέφερε ο Αερον επηρεασμένο από κιθάρα και μάλιστα ηλεκτρική

Βέβαια πολλά τα παραδείγματα κιθαριστών που παίζουν μπουζουκι χωρίς την επιρροή κιθαριστικου στυλ, και γνωστών μπουζουκιστων που παίζουν καταπληκτικά και κιθάρα αλλά μπορούν να ξεχωρίσουν τα δυο στυλ
Εαν δε κάνω λάθος και εάν η μνήμη μου δεν με απατά σε συνέντευξη άλλου μουσικού ο οποίος αναφέρει πως ο Μ . Χιώτης έχει παίξει σε ηχογραφήσεις της Οντεον ( εάν θυμάμαι σωστά ) σε πολλά ρεμπέτικα / λαϊκά , ως κιθαρίστας

φίλε SDimis πιο πολύ μιλάω για ακουστικά όργανα.

Είναι θέμα γούστου βασικά αλλά προσωπικά προτιμώ την παραδοσιακή τεχνική και στην ακουστική κιθάρα μιας και αυτή μπορεί να δώσει ασύλληπτες ταχύτητες αλλά διατηρώντας το ωραίο χρώμα και την καθαρότητα στις νότες.Η ηλεκτρικη κιθάρα ειναι αλλο εντελώς κεφαλαιο.

Το παραπάνω κομμάτι παιγμένο σε κιθάρα αλλά με την “σωστή” τεχνική.

//youtu.be/rokJ5yYTVHk

Όλο το χρώμα και η στρογγυλότητα στις νότες είναι εκεί…

Σύγκρινε αυτό το δεξί χέρι με το δεξί χέρι του Παούρη και θα καταλάβεις την διαφορά πανεύκολα.
Βέβαια το παλικάρι που παίζει του φεύγουν κάποιες νότες αλλά δεν είναι και το ευκολότερο κομμάτι για να παίξει κανείς.Το χρώμα πάντως το καταλαβαίνεις.

σορρυ που βάζω κ’αλλο ποστ αλλά προς σύγκριση των δυο τεχνικών δες και αυτό που παίζει ο Παούρης ένα βαλς και σύγκρινε πόσο πιο άδειο είναι το ένα παίξιμο σε σχέση με το άλλο.Θα το καταλάβεις στο κυρίως θέμα γιατί αργότερα εχει διπλοντουμπλαριστεί μπουζούκι μαζί με την κιθάρα και ουσιαστικά παίζουν τρεις χορδές το ίδιο σόλο αλλά μέχρι να γίνει αυτό μπορείς να έχεις ένα άμεσο μέτρο σύγκρισης.

Το μπουζουκι δεν εξελλισεται,η κοινωνια εξελλισεται οπως και η μουσικη.
Αν και θεωρω οτι και η μουσικη η ιδια εχει πλεον φθασει στα ορια της και πλεον αυτα που ακουμε συνολικοτερα στον πλανητη ειναι οχι μουσικη αλλα διαλυση της ιδιας της μουσικης.
Το μπουζουκι λοιπον κινδυνευει να βρεθει στο περιθωριο και αυτο θα συμβει με το 100 % οταν βγει ενα αλλο οργανο στην σκηνη που θα προσφερει περισσοτερη ψυχαγωγια στην μαζα .

Χριστος Ανεστη

Ευχαριστω.

Ποια <<σωστη>> παραδοσιακη τεχνικη αερον ο παραδοσιακος τροπος παιξιματος στο μπουζουκι αν υπαρχει ειναι με τα δαχτυλα στο καπακι οχι με χερι στον αερα βρες μου ενα παλιο μπουζουξη που να μην παιζει δαχτυλα στο καπακι δεν ενοω για τους πολυ παλιους (καραπιπερης και πισω) που μπορει να ηταν επειρεασμενοι απτον ταμπουρα η να παιζαν ταμπουρα και οχι μπουζουκι (αν και δεν ξερω απο που προκειπτει οτι ο ταμπουρας παιζοταν μονο με χερι στον αερα) λεω γεια τσιτσανη μαρκο κτλ. γεια το στρογγυλο καθαρο παιξιμο μπορει πολυ μπουζουξηδες να μπορουσαν να το κανουν αλλα οπως λεει και ο πεπε να το <<<<<<βρομιζαν>>>>>>> λογω γουστου ενοω οτι ηθελαν να παιξουν και αλλα ηχοχροματα με την πενα.φιλικα

Γιατι τόσος ντόρος και σαματάς δεν εχω καταλαβει ακομη…:082:
φιλε penven παντός να παραδεχτούμε πως μεγαλύτερο σαματά έκανε το κόλπκι αυτο, άμα έβαζες κομμάτι απο πλαστικό μπετονι χάλαγες την γειτονιά απο φασαρία τα μεσημέρια

Γειά σου φίλε μου,

Σαφώς είναι πολύ καλύτερο να ακουμπάς 1 δάκτυλο στο καπάκι παρά ολόκληρο το χέρι.
Επειδή βλέπω ότι το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς σε αυτό εδώ το φόρουμ από πάρα πολλούς φίλους θα σε παραπέμψω σε εκείνη την συζήτηση.

Όλα νομίζω είναι θέμα γούστου του καθενός για το πως θα παίζει.
Η δική μου λογική λέει ότι εφόσον το καπάκι είναι το πιο σημαντικό μέρος του οργάνου πρέπει να πάλλεται ελεύθερα
Η δική σου μπορεί να λέει το αντίθετο.
Κανένα πρόβλημα.Εγώ μπορεί να νιώθω πιο γεμάτα τα πάνω χτυπήματα στην πένα με ελεύθερο χέρι κάποιος άλλος όχι.
Φιλικά Γιώργος.

Αερον εγω ειπα οτι το χερι στον αερα δεν ειναι το παραδοσιακο πιασιμο γιατι ολοι οι παλιοι ηχαν δαχτυλο στο καπακι αν θες σχολιασε αυτο.Επισης εχεις δικιο οτι τα χτυπηματα ειναι ποιο γεματα με το χερι στον αερα αλλα ο γεματος ηχος δεν ειναι το ζητουμενο για ολλους μπορει να βαζω δαχτυλο στο καπακι και να θισιαζω τον γεματο ηχο για να παιξω πχ στακατα κοφτα τσιμπιτα κτλ η απλως να μη μου αρεσει να παιζω παντα στρογγυλα και γεματα η να κανω τρεμολο που ψιλοτριζει εσκεμενα οπως ο τσιτσανης και παρα πολλα αλλα κολπακια που γινονται καλυτερα η αποκλιστικα με το δαχτυλο καπακι.Το συμπερασμα μου ειναι οτι δεν υπαρχει σωστο πιασιμο ειπαρχει σιγουρα το πιασιμο που παραγει τον ποιο γεματο και λαμπερο ηχο (ειναι αυτο που λες) αλλα δεν συμαινει οτι αυτο το κανει σωστο πιασιμο γεια τους λογους που ανεφερα πιο πριν.καλα παιξιματα.

Το δάχτυλο στο καπάκι κόβει ταχύτητα αλλά φτιάχνει τσιμπητη πενια (τσιτσανης κλπ). Αναλόγως τον παίχτη, το ύφος, και την εποχή, διαλέγεις και μαθαίνεις διάφορες πενιες.
Κατά τα άλλα, σιγά μην ασχολούμαστε με τον κάθε παουρη. Εχουμε εξαντλησει το θεμα στο φορουμ, εξαλλου υπαρχουν αξιολογωτατοι καινουριοι παιχτες που αξίζει να προβληθούν.

Γεια σου και πάλι.

Δεν βλέπω τον λόγο, απ’την στιγμή όπου όλα τα συγγενικά προς το μπουζούκι όργανα(ούτι,λαούτο,σάζι), διδάσκονται με την συγκεκριμένη τεχνική,αυτό να αποτελεί εξαίρεση.Και για να σου απαντήσω πιο ευθεία ακόμα, μπορείς να κρατάς το μπουζούκι σου όπως ακριβώς ο Μάρκος.Δηλαδή ημιξαπλωτό αν νομίζεις ότι αυτό θα σε κάνει Μάρκο.

Πάμε λίγο στις εσκεμμένες περιπτώσεις που περιγράφεις.

Στακάτα:Πρώτη φορά ακούω ότι κάποιος παίζει στακάτο και το κάνει με το να μπουκώνει το καπάκι του οργάνου.
Κοφτά:Επίσης πρώτη φορά το ακούω και αυτό.Στο κοφτό παίξιμο ενεργό ρόλο έχει το αριστερό χέρι και λιγότερο το δεξί.
Τσιμπιτά:Πρώτη φορά το ακούω και αυτό.Παίζω τσιμπιτά μπουκώνοντας το καπάκι(?)
Τρέμολο:Εδώ απλά θα διαφωνήσω ότι κάνεις πιο καλό τρέμολο ακουμπώντας το καπάκι.Στην περίπτωσή σου θα βγει σφιγμένο γιατί το σταθερό σου δάκτυλο πάνω στο καπάκι θα σου δώσει συγκεκριμένο εύρος κίνησης καθώς και θα σου αφαιρέσει φυσικότητα σε αυτήν.Όλες οι περιπτώσεις που αναφέρεις παίζονται και με το χέρι στον αέρα αλλά πολύ πιο καθαρά και ξεκούραστα.Κρατάω επιφύλαξη για το τσιμπητό γιατί δεν νομίζω να έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς?

Ο Τσιτσάνης καλά έκανε αν θέλεις και έβαζε δάκτυλο στο καπάκι.Σου είπα και πριν είναι προτιμότερο από το να ακουμπάς την περιοχή μπροστά από τον καρπό σου πάνω στο όργανο.Θέλεις να το κάνεις σαν κ’αυτόν?Κάντο αρκεί να σε βολεύει και να ακούγεσαι ωραία και καθαρά μέσα σε ένα σύνολο με δυο μπουζούκια έναν μπαγλαμά με μια κιθάρα και δυο φωνές π.χ.Να μην έχεις πρόβλημα δηλαδή στο να ακούγεσαι και από τους άλλους αλλά και από τον εαυτό σου ξεκούραστα.Ο κανόνας είναι ένας.Είσαι άνετος και χαλαρός? Είναι ικανοποιημένοι και οι άλλοι εκτός από σένα με τον ήχο σου? - (πολύ σημαντικός παράγοντας και αφορμή πολλών συζητήσεων όπως και αυτού εδώ του νήματος)
Αυτά και μόνο.

Αν παρατήρησες την λέξη σωστό ή σωστή στα προηγούμενα ποστ που έκανα την έβαλα μέσα σε " "…Υπονοώντας όλα αυτά που συζητάμε αυτή την στιγμή. Αντιθέτως εσύ την φράση “όλοι οι παλιοί” την εννοούσες κυριολεκτικά.Που το ξέρεις ότι όλοι έπαιζαν έτσι?

Ιδανική περίπτωση, να μπορεί κανείς να αποδώσει πολλά χρώματα και μέσω αυτών να οδηγηθεί στο να έχει το δικό του στην τελική, όπου και αυτό είναι το ζητούμενο(για μένα). Να κατέχει όσο πιο πολλά στυλ μπορεί και να μην κολλάει μόνο σε ένα.Σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε?

Πάντα φιλικά και χωρίς καμία κακοπροαίρετη διάθεση απέναντι σου.

Φίλε Pliak, δεν υπήρχαν πλαστικά μπιτόνια την εποχή που Peven, Νεαπολιτιώτης κι εγώ ήμασταν παιδιά (ε, εγώ κάπως λίγο μεγαλύτερος…) αλλά και να υπήρχαν, δεν τα πετούσαν να τα πάρουμε, να κόψουμε κομμάτι… Το πλαστικό λεγόταν Νάϋλον και τα πρώτα πλαστικά που θυμάμαι ήταν τα ποτήρια νάϋλον. Οι νάϋλον κάλτσες βγήκαν αργότερα, ήταν ακριβές και χρειάζονταν μπάλωμα απ’ τη βελονιάστρα της γειτονιάς, όταν χάλαγαν οι πόντοι τους…

Y.Γ. Α ρε φουκαρά Παούρη, σε ξεχάσαμε. Για ποδήλατα με γιαλαντζή εξατμίσεις μιλάμε, δεκαετίας 50 κι 60, για νάυλον κάλτσες, για δάχτυλα στο καπάκι δεκαετίας 40 και 50 και άλλα, παρόμοια ή μη. Ε, τι να κάνουμε, ποτέ δεν γουστάραμε ακούγοντας την πενιά σου… Τράβα λοιπόν το δρόμο σου κι εμείς θα βρούμε άλλα ενδιαφέροντα περιστατικά να σχολιάσουμε, όπως πολύ σωστά και ο liga rosa παρατηρεί. Το θέμα έχει, ουσιαστικά, κλείσει. Δεν το κλειδώνουμε αλλά παρακαλούμε, όποιος δημοσιεύσει καινούργια απάντηση, να έχει κάτι πραγματικά καινούργιο να πει, όχι επαναλήψεις των επαναλήψεων. Αν τυχόν η συζήτηση για τους τρόπους παιξίματος των παλαιότερων μεγαθηρίων συνεχιστεί, θα φροντίσουμε να μεταφερθεί σε άλλο, καταλληλότερο χώρο.

1 «Μου αρέσει»

Αερον συμφωνω σιγουρα με το τελευταιο που λες οσο για τις ορολογιες δεν ειναι κατι στανταρ απλα αφτες τις λεξεις χρησοιμοποιω για να περιγραψω τα διαφορα ηχοχροματα που κανω με την πενα πρεπει να ειμαστε απο κοντα για να σου δηξω στο μπουζουκι τι ακριβως ενοω.καμια φορα παιζω κι εγω με το χερι στον αερα οταν θελω να πετυχω ηχο σαν και αυτο που περιγραφεις παντως χαρηκα για την συνομιλια.(Και μενα δεν μαρεσει ο παουρης)

Εδω θα καταθεσω κι εγω τη γνωμη μου. Φημες ελεγαν οτι ο ασσος σπαθι εκανε τον καλυτερο θορυβο στις ακτινες του ποδηλατου. Το θεμα ειναι οτι εκεινα τα χρονια προσπαθουσαμε να φτιαξουμε τα ποδηλατα σα μοτοσυκλετες, και χρονια αργοτερα ακομα και σημερα , εχουν βγει παναλαφρα κραματα για να μην εχει βαρος, φυμωσαμε τις εξατμισεις λογο Ευρωπαικων νομοθεσιων, και γενικα προσπαθουμε να κανουμε τις μηχανες …ποδηλατα

Και μακάρι να το κατορθώσουμε, Κώστα μου. Μόνο που έχω την – βεβαιότητα, όχι υποψία, ότι αν αυτό πράγματι συμβεί, σε ό,τι βέβαια αφορά τον παραγόμενο θόρυβο, οι βιομηχανίες σίγουρα θα σημειώσουν κάποια διαφυγόντα κέρδη από πωλήσεις, που θα οφείλονται στους αγαπούντες την επίδειξη (μέσω θορύβου, φυσικά). Και το αθωότατο, σε σχέση με τις εξατμίσεις, χαρτονάκι του άσσου, για επίδειξη το ψάχναμε και το “αξιοποιούσαμε”…

χμμμμ…Νομίζω ότι ο Παούρης τραβάει τον δρόμο του (όπως αυτός τον επέλεξε) αλλά εμείς και μόνο εμείς ασχολούμαστε μαζί του!!! Και τι κάνουμε??? Του μιλάμε ειρωνικά (διαψεύστε με αν κάνω λάθος). Και ο “φουκαράς” ο Παούρης δεν απαντάει διότι δεν είναι μέλος στου Φόρουμ μας και δεν βλέπει αυτή τη συζήτηση!!! Με συγχωρείτε παιδιά αλλά κάτι κάνουμε λάθος!!! (Μιλάω ως απλό μέλος και όχι ως συντονιστής της σελίδας).

Υ.Γ. SDimis συγχαρητήρια για την συνέντευξη!!!

Υ.Γ. 2. Δεν μου αρέσει σαν ακροατής που είμαι ο Παούρης και δεν με εκφράζει… Τον θαυμάζω όμως για τις ώρες μελέτης που έχει ρίξει. Ελπίζω και εύχομαι κάποτε να δώσει ωραία πράγματα στην λαϊκή μουσική!!!

Είχα την εντύπωση ότι ήταν μέλος του φόρουμ. Αποχώρησε ή διαγράφτηκε ή κακώς το νόμιζα?

Δεν ειναι δυνατον να θαυμαζεις καποιον για τις ωρες μελετης που εχει ξοδεψει ειδικα οταν δεν εχει κανενα εργο να παρουσιασει.
Και στον συγκεκριμενο, ολο του το παρουσιαστικο δεν εμπνεει .

Παντως το ακουμπημα στο καπακι δεν επηρεαζει τον ηχο εκτος και αν ασκειται καποια πιεση ικανη .

Βεβαίως και είναι μέλος ο Παούρης και επομένως θα μπορούσε να ενημερωθεί για το τί γράφεται για κείνον και να απαντήσει, αν ήθελε. Το πιό πρόσφατο μήνυμά του δημοσιεύτηκε τον Ιανουάριο 2011.

Θαυμάζουμε κάποιον για τους λόγους που νομίζει ο καθένας… Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του κριτήρια.

Κι όμως αυτός θεωρεί ότι έχει έργο να παρουσιάσει με τα δικά του κριτήρια.

Ο Παούρης είναι ανενεργό μέλος και έχει να συνδεθεί στο Φόρουμ από τις 18.01.2011 οπότε μάλλον δεν θα απαντήσει Νίκο.