Μιχάλης Παούρης - Οι άνθρωποι βάζουμε τους φραγμούς Τα όργανα περιμένουν εντολες!

Συμφωνω με τον κωστα π και πιστευω δεν υπαρχει κανενας λογος να τον λεμε φουκαρα τον ανθρωπο επειδη απλα δεν μας αρεσει η μουσικη του και το στυλ του.Δεν ειδα Νικο πολιτη να τον λες φουκαρα στις συζητησεις που ηταν ενεργο μελος και μπορουσε να απαντησει αναπασα στιγμη τωρα που δεν παιζει να ξανα ασχοληθει με το φορουμ μετα απ το κραξιμο που εφαγε στις προηγουμενες συζητησεις ειναι πολυ πιο ευκολο να τον πει καποιος φουκαρα.Θα ηθελα να ξερω επισης αν θα τον ελεγες φουκαρα απο κοντα. Επισης το φιγουρατζιδικο και υπερβολικο παιξιμο δεν ειναι κατι αντικειμενικο, για μενα υπερβολικος πχ ειναι ο παπος που αρεσει σχεδον σε ολο το φορουμ ποσο μαλλον ο παουρης,αλλα ειναι θεμα προσοπικου γουστου, μπορεις να πεις δεν μου αρεσει η δεν μου τεριαζει η ειναι σπαστικο το παιξιμο του για τα γουστα μου αλλα φουκαρα?Αμιτιαλο θα περιμενε κανεις απο εναν ανθρωπο τις ηλικιας σου να εχει μετρο και να μην λεει φουκαραδες 24χρονους (τοσο νομιζω ειναι ο παουρης) στα φορουμς.

Εευριπίδη, μάζεψε τα λόγια σου, σε παρακαλώ.

Νίκος Α. Πολίτης, μέλος του φόρουμ

Να μαζεψω εγω τα λογια μου που σου ειπα οτι χανεις το μετρο επειδη ειπες φουκαρα τον παουρη αντι να κατανοησεις την οποια επαρση (η οτιδηποτε αρνητικο) κατα τη γνωμη σου ενδεχομενος εχει? τσ. δηλαδη αν σε ελεγα φουκαρα τι θα μου ελεγες ?Εχεις καποια ηλικια και αυτος εινα εικοσιτεσερο λογικο δεν ειναι να περιμενει καποιος απο εσενα να μη τον λες φακαραα στο φορουμ ?Αλλα φυσικα δεν περιμενα απαντηση επι της ουσιας ουτε περιμενω ναπαραδεχτεις το λαθος που κατα τη γνωμη μου εκανες (ουτε καν στον εαυτο σου) ακομα και αν το κατανοησεις.

Συνιστώ αυτοσυγκράτηση στον ΕΕΥΡΙΠΙΔΗΣ και ηπιότερο τόνο στις απαντήσεις του.Ο κύριος Νίκος Πολίτης είναι σεβαστό και ιδρυτικό μέλος του φόρουμ και η κριτική του είναι πάντα σε λογικά πλαίσια.Δεν χρειάζεται να φιλονικούμε μεταξύ μας.

Οποτε μπαίνει η λέξη παουρης στο φόρουμ τσακωνομαστε… Ας χαλαρώσουμε λίγο κι ας ξαναδιαβάζουμε ο,τι γραψαμε πριν πατήσουμε το κουμπί για τη δημοσίευση. Για μένα δεν αξίζει να ασχολούμαστε μαζί του, πόσο μάλλον να τσακωνομαστε.
Η κουβέντα για την πενια ας συνεχιστεί στο αντίστοιχο θέμα που παρέθεσε ο αερον στο #28. Προσωπικά από τότε που άρχισα να μελετάω το δάχτυλο στο καπακι, είδα βελτίωση στον ήχο και στο ύφος. Στον συγκεκριμένο ήχο και ύφος που με ενδιέφερε. Εξάλλου και στην κιθάρα υπάρχουν διάφοροι τρόποι παιξίματος, αναλόγως το ύφος. Πάντα όμως θέλουμε ρυθμικό και χαλαρό παίξιμο.

Δεν με ενδιαφερει τι θεωρει εκεινος για τον εαυτο του.
Βασικα ο ιδιος φαινεται οτι εχει κομπλεξ με το ιδιο το μουσικο οργανο το οποιο χειριζεται και γιαυτον τον λογο ουσιαστικα το κακομεταχειριζεται.
Δεν μπορει να καταλαβει τι μπορει να του δωσει το μπουζουκι και αυτο ειναι κατι που το παθαινουν και αλλοι οργανοπαικτες.
Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να θαυμαζουμε τις ωρες που εχει ξοδεψει καποιος οταν ολοι μας οσοι κανουμε καποια τεχνη για βιοποριστικους λογους, εχουμε ξοδεψει αμετρητες ωρες για να την μαθουμε οσο γινεται καλυτερα και κανεις δνε μας εχει θαυμασει γιαυτον τον λογο αλλα για τις σωστες υπηρεσιες που προσφερουμε στον πελατη.
Οποτε ευκολα καταληγω στο συμπερασμα οτι θαυμαζεται καποιος απο το αποτελεσμα και το εργο που παρουσιαζει και οχι απο την μελετη ,η οποια ειναι σημαντικη οχι ομως και αξια θαυμασμου.

Ευχαριστω

Αμα Τακι ειναι λογικο πλαισιο να λες καποιον φουκαρα(εκ του ασφαλους) τοτε συνηστω να βαλεις τον Νικο πολιτη να σε αποκαλει φουκαρα σε καθε του ποστ αλλα παντα σε λογικα πλαισια.Δυλαδη η απαντηση μου ηταν πιο οξια απτη λεξη φουκαρας που ειπε ο νικος πολιτης?Οχι δεν ηταν επισης εγω δεν χαρακτηρησα.

Εευριπίδη, παύω να ασχολούμαι μαζί σου ως μέλος του φόρουμ.

Οταν κάποιος ξεκινάει ενα θέμα,πρέπει να είναι και ετοιμος να ανεχτεί τήν κριτική.
Ο φίλος πού ξεκίνησε το θέμα ,επρεπε να ξέρει οτι,θα γραφτούν και σχόλια,οχι μόνο για το αν η συνέντευξη ειναι ωραία,αλλά για το θέμα πού αναφέρεται.Ο Παούρης,τα λεγόμενά του, και το παίξιμο πού κάνει στο μπουζούκι.
Αυτήν τήν φορά ο SD Dimis είναι ο αντιπρόσωπος τού Παούρη,αφού ο ιδιος εχει σταματήσει να γράφει εδώ μέσα.Αλλά είμαι σίγουρος οτι διαβάζει τα σχόλια πού γράφονται.
Δέν είναι φυσικά η πρώτη φορά πού γίνεται θέμα με τόν ανθρωπο αυτόν και το παίξιμό του.Αλλά κάθε φορά θα γίνονται και σχόλια πού μπορεί να ξεφεύγουν λίγο από το Savoir vivre!!!
Θυμάμαι παλιά τα κονταροχτυπήματα με τόν Τατασόπουλο…Παλιά είχα γράψει οτι χρειάζεται χρόνο για να βρεί το στύλ του καί ισως κατασταλάξει μιά μέρα σε αλλο μοτίβο.Μάλλον δέν θα γίνει αυτό.Τι να κάνουμε;;;
Δέν θέλω να υποστηρίξω τόν Ν.Πολίτη,αλλά αυτό πού εγραψε είναι μάλλον αυτό πού οι περισσότεροι απο εμάς είχαν στο μυαλό.Ξεπέρασε ομως σάν συντονιστής τα ορια του η αλήθεια…
Το θέμα Παούρης ειναι σάν δυναμίτης τουλάχιστον μέσα σε αυτό το φόρουμ…Σίγουρα θα υπάρχουν και θαυμαστές του.Αλλά οταν γίνεται θέμα με το πρόσωπό του,είναι αναμενόμενο να γίνονται καί εκτροπές!!!
Πάντα και καλή καρδιά.

Εχεις δικιο κυριε Νικο καλα του κανες και λιγα του πες κι εγω λαθος νομιζα οτι δεν απαντας σε αυτα που λεω επειδη εχεις αδικο και δεν καταθετεις ουτε μισο επιχηρημα για να αποδηξεις το αντιθετο και σκοπιμα δεν σχολιαζεις την ουσια των λεγομενων μου.παντως μεταξυ μας πιστευω οτι θα εστανθεις καλυτερα αμα το παραδεχτεις δεν ειναι ντροπη πρωτος εγω θα σου πω μπραβο.οπως και εγω εχω παραδεχτει οτι ο τροπος μου σε καπια μηνηματα ηταν ασχημος και καθολου ευγενικος η οτι το παραδειγμα με τους αναπηρους ηταν ακραια χαζο(αλλα οχι προσβλιτικο γι αυτους).τελος παντων αμα ειναι σταματαω κι εγω.

Το αδιαμφισβήτητο γεγονός είναι ότι ο Παουρης είναι ένας πάρα πολύ γρήγορος παίχτης.Και αυτό σίγουρα είναι αποτέλεσμα μελέτης. Τώρα το να επιλέγεις να παίξεις τόσο γρήγορα ώστε ο ακροατής να μήν μπορεί να “αποκωδικοποιήσει” αυτό που παίζεις και μάλιστα να τον κατηγορεις για αυτό, δεν μπορώ να το καταλάβω. Το ζητούμενο ειδικά στο λαϊκό τραγουδι δεν είναι να ξαφνιάσεις τον ακροατή. Να τον συγκινήσεις προσπαθείς. Εάν συνεχώς προσπαθείς να κάνεις τους άλλους να σε θαυμάσουν με ζογκλερικά προφανώς και δεν κάνεις λαϊκή μουσική. Είναι πολλά είδη μουσικής όμως που στηρίζονται πάνω σ αυτό.

Για το πώς παρουσιάζεται σαν προσωπικότητα μέσα από αυτή τη συνέντευξη δεν υπάρχει κανένας λόγος να συζητηθεί. Ο καθένας που τυγχάνει προβολής επιλέγει το πρόσωπο που θα βγάλει προς τα έξω.

Όπως πάντα το θέμα είναι αν σ αρέσει η όχι. Εκεί τελειώνει το θέμα.
Κριτικές και σχόλια θα πρέπει να γίνονται μόνο για το έργο του καθένα και όχι για τον χρακτήρα του. Αυτό ας το κάνουν οι φίλοι του.

Εγώ λοιπόν βλέπω έναν ταλαντούχο νέο άνθρωπο που προσπαθεί να κάνει πράγματα. Μέχρι τώρα αυτό που βλέπω και ακούω δεν μ αρέσει. Περιμένω τα επόμενα.

Μα, ίσα-ίσα που αυτό ακριβώς οφείλεται να συζητηθεί στο εν λόγω νήμμα, κ’ όχι η παικτική (ή μή) δεινότητά του (υπάρχει άλλο νήμμα γι αυτό το σκοπό)!

Σωστά, αλλά (τουλάχιστον σε ό,τι αφορά το κομμάτι της ελληνικής λαϊκής μουσικής) για ποιό «έργο» μιλάμε στην προκειμένη;

Κύριε Μυστακίδη καλησπέρα σας και συγνώμη που θα σταθώ “απέναντι” στης απόψεις σας, αλλα, γιατι να θεωρήσω κάποιον ταλαντούχο όταν όπως λέτε και εσείς, την ταχύτητα την έχει μέσα από την εντατική μελέτη, άρα όλο αυτό ειναι “τεχνητά” φτιαγμένο και όχι εμφυτο, και δεύτερων γιατι να μην κρίνω κάποιον όταν αυτός μου λέει ότι δεν ακούω σωστά και δεν κατανοώ σωστά, προσωπικά ούτε κούφος γεννήθηκα αλλα ούτε και νοητικά καθυστερημένος, συγνώμη αλλα αυτή του η απάντηση με θίγει σαν άνθρωπο

Με εκτίμηση προς εσάς
Πλιακώνης Κωνσταντίνος

Καλησπέρα
Να διευκρινήσω κάτι που ο φίλος Neapoliotis έγραψε

[/QUOTE]Αυτήν τήν φορά ο SD Dimis είναι ο αντιπρόσωπος τού Παούρη,αφού ο ιδιος εχει σταματήσει να γράφει εδώ μέσα.[/QUOTE]

Δεν αντιπροσωπεύω τον κ Παουρη με την έννοια της ευνοϊκής αντιπροσώπευσης η μη ενός προσώπου
Το μπλογκ που διατηρώ θέλω να ελπίζω πως είναι ενα μπλοκ με ουδέτερη στάση και θέλω να πιστεύω όσο μπορώ περισσότερο αντικειμενικό
Εχω φιλοξενήσει σε ενα άρθρο τον ταλαντούχο κύριο Τατασόπουλο ( με τον οποίο ελπίζω να έχω την τιμή να πούμε πολύ περισσότερα σε μια μελλοντική συνέντευξη ) όπως και τον κύριο Παουρη , ευελπιστώντας να φιλοξενήσω και άλλους ταλαντούχους μουσικούς , όπως πχ το κύριο Μυστακίδη που εκτιμώ αφάνταστα!

Στο δια ταύτα :
Ως επίλογο στην στην συνέντευξη που πήρα από τον κύριο Παουρη γράφω την προσωπική μου γνώμη η οποία με βρίσκει συμφωνο με την άποψη παραπάνω του κυρίου Μυστακίδη
Οπως έγραψα και σε αυτό το νήμα , κρατάω μόνο εκείνα που με ενδιαφέρουν από αυτή την συνέντευξη , και αναγνωρίζω εκείνα που πρέπει να αναγνωριστούν .

Τελειονοντας επειδή ερωτήθηκα σε άλλο φορούμ του εξωτερικού , οι απαντήσεις του κυρίου Παουρη δεν με προσέβαλαν
Δεν μπαίνω σε προσωπική αντιπαράθεση η διάλογο όταν κάνω τις συνεντεύξεις … Απλά εγώ ρωτάω εκείνο που πιστεύω πως πολλοί έχουν στο μυαλό τους να ρωτήσουν . Και μεταφέρω τις πληροφορίες και τις απαντήσεις

όποτε μάλλον " αγγελιοφόρος " είμαι ( ελπίζω όχι κακων ειδήσεων :slight_smile: ) παρά αντιπρόσωπος

φιλικα
SDimis

Ας μην κολλήσουμε στην λέξη αντιπρόσωπος.Οπως θα διάβασες και εσύ,έγινε θέμα στην συζήτηση ,επειδή ο ενας ,η ο αλλος ειρωνεύτηκαν τον Παούρη,ο οποίος δεν ειναι ενεργό μέλος εδώ μεσα.Και επειδή εσυ το ξεκίνησες το θέμα αυτο,εγραψα οτι,εντάξει ,αν γίνει μπάχαλο θα πάρεις εσυ τον λόγο.Οχι σαν δικηγόρος του,αλλα εγω ετσι θα έκανα στην θέση σου.Εσυ τον παρουσίασες σαν σολίστ,και σίγουρα του εχεις πει τι γράφτηκαν,αν δεν τα εχει δει απο μόνος του.Αγγελιοφόρος αν ετσι σου πάει καλύτερα.Δεν εχει και τόση σημασία για το θέμα μας,ουτε και γράφτηκε η λεξη ‘‘αντιπρόσωπος’’ με κακό σκοπό!!!
Παντως το μετάνοιωσα που εγραψα σε αυτο το θεμα,γιατί ο Παούρης και οι παρόμοιοι του,δεν έχουν καμμία σχέση με το ρεμπετικο, και έχουν ήδη ειπωθεί πιο πολλα απο οτι θα έπρεπε για αυτόν τον ανθρωπο!!

Μετα τιμης,ενας αγνός φίλος και οπαδός του ρεμπέτικου!!!

Αγαπητέ Neapoliotis
καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις
Παίρνω την ευθύνη παρουσίας της συνέντευξης στο φόρουμ . Πιστεύω αυτή μόνο την ευθύνη έχω
Όχι , σε διαβεβαιώ πως δεν έχω έρθει σε καμμία επικοινωνία με τον κύριο Παουρη μετά την συνέντευξη όποτε και δεν μεταφέρω τι γίνεται η γράφεται στο φόρουμ αλλά είναι πολύ πιθανό κάποιοι να μεταφέρουν τα λεγόμενα μας
Δεν είναι ευθύνη μου και ούτε της ιδιοσυγκρασίας μου να μεταφέρω γνώμες και απόψεις άλλων σε κάποιον που απλά πήρα μια συνέντευξη και ρώτησα 2 πράγματα
Δεν με αφορά εάν ο κύριος Παουρης διαβάζει αυτά που εμείς καλοπροαίρετα συζητάμε εδώ
Η μόνη μου ευθύνη ήταν να μεταφράσω και να αποδοσω όσο το δυνατόν καλύτερα τα λεγόμενα του προσεκεκλιμενου

Δεν είμαι φανατικός οπαδός , ούτε και οπαδός του κυρίου Παουρη, δεν ακούω το ειδος μουσικής που αντιπροσωπεύει , είμαι και εγώ λάτρης του παλιού ρεμπέτικου , αλλά θέλω να πιςτευω πως διακρίνω και αναγνωρίζω το ταλέντο όπου αυτό υπάρχει , … Με ανοιχτό μυαλό λοιπόν θα αφήσω το χρόνο να μας δείξει τι ο μουσικός αυτός θα προσφέρει στη μουσική σκηνή και ιστορία του τόπου μας

φιλικα
SDimis

Οταν γινεσαι δημοσιο προσωπο ,μοιραια δεχεσαι κριτικες και για τον χαρακτηρα που κουβαλας οπως και για τις αποψεις που εκφραζεις.
Ταλαντουχο σε τι;
Στο οτι παιζει πολυ γρηγορα το μπουζουκι;
Δεκτον αλλα μεχρι εκει.

Καπου πρεπει να σταματησουμε με αυτην την μετριοπαθεια και να λεμε τα πραματα οπως εχουν ή οπως αισθανομαστε.
Και αυτο ισχυει για ολα τα δημοσια προσωπα.

Ο συγκεκριμενος λοιπον μουσικος ,εκτος απο πολυ γρηγορος οργανοπαικτης ειναι και κομπλεξικος με αυτο που λεμε μπουζουκι και μουσικη ιστορια του.Ειναι ομως και ανοητος διοτι ο χαρακτηρα που παρουσιαζει ειναι αντιπαθητικος ενω θα επρεπε να γνωριζει οτι για να προσωρησει μπροστα στο λαικο τραγουδι θα πρεπει να ειναι συμπαθης στην μεγαλη λαικη μαζα και να τις προσφερει αυτο που εκεινη επιθυμει.

Και μιας και αναφερθηκε το ονομα του Τατασοπουλου,και εκεινος στις αρχες ολο κατι καραγκιοζιλικια επαιζε για να ενθουσιασει το κοινο.
Τα επαιξε ,τα εκανε οσες φορες ηθελε και καποια στιγμη καταλαβε οτι αυτα δεν θα του δωσουν ψωμι να φαει και αρχισε να παιζει κανονικη μουσικη.

Και κλεινω.
Το λαικο τραγουδι σημερα ,ειναι αυτο που ειναι.
Ειναι του Τερζη,του Καρρα,του Μητροπανου ,Σφακιανακη ,Θεοδωριδου,κτλ αφου αυτοι ειναι οι τελευταιοι που το εκπροσωπουν.
Δεν αναφερω τους στιχουργους και συνθετες διοτι δεν τους γνωριζω.
Οποιος επιθυμει να κανει καριερα ,καλο ειναι να ακουσει τις μουσικες αυτες και σε συνδιασμο με τις γνωσεις της ρεμπετικης ,να δημιουργησει κατι σοβαρο το οποιο δεν θα ειναι ουτε ρετρο αλλα ουτε και σκυλαδικο.

Ευχαριστω.

Βαριές κουβέντες για μεγάλους μουσικούς!!! Απλά λυπάμαι!!!

Όμως εύχομαι όταν μεστώσει ο Παούρης να εξελιχθεί όπως εξελίχθηκε και ο Νίκος Τατασόπουλος…αν και για μένα δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ανάμεσα τους και δεν θα έπρεπε ο Νίκος Τατασόπουλος να έχει θέση έστω και ως παράδειγμα σε αυτό το ποστ.

1 «Μου αρέσει»

Θεωρώ ότι ταχύτητες τέτοιου επιπέδου χρειάζονται και ταλέντο εκτός από μελέτη.

Τώρα σ αυτό που λές ότι σε προσβάλει δεν έχεις και άδικο αλλά από όλο το ύφος της συνέντευξης καταλαβαίνεις με τι έχεις να κάνεις οπότε απλώς χαμογέλα!!!

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι η συνέντευξη είναι απολύτως αναμενόμενη.
Υπερασπίζεται τον τρόπο του (και καλά κάνει) πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο που παίζει.
Έχει και μερικά δίκια , όπως τις κρίσεις από το youtube.Είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει μουσικός που να μην ήθελε να εξαφανιστούν κάποια βιντεάκια από το youtube.
Προσωπικά μου μοιάζει με κιμαδομηχανή…
Παίρνει ένα ζουμερό φιλέτο, το αλέθει καμιά δεκαριά φορές, βάζει τα μπαχάρια του…
Και εγένετο μπιφτέκι…
Κάποιες φορές είναι νόστιμο, αλλά η μαγεία, η δύναμη και η γεύση του πρωτόλειου υλικού έχει χαθεί…