Μάτσικας Διονύσης

Μαγκες ο φιλος μου εχει μπουζουκι τετραχορδο του Θεοδωρου και το εχει περιπου 10 χρονια! Το επαιζα εγω μεχρι πριν απο κανενα χρονο περιπου. Φοβερο τοσο απο ηχο αλλα και στο παιξιμο μαλακο και ξεκουραστο! Αλλα επειδη πηρε να τριζει λιγο το εστειλε για σερβις και απο τοτε δεν ξαναπαιξε οπως παλια. Το εστειλε αλλη μια φορα αλλα καμια διαφορα… οποτε ειμαι λιγο επιφυλακτικος για το Λευτερη Γιανουλο μιας και ο φιλος μ΄αυτον μιλησε και τις δυο φορες …

Παιδιά, μόλις τώρα, πριν μια εβδομάδα, απέκτησα όργανο κατασκευής Μάτσικα 1800 ευρώ με παραγγελία. Πρέπει να σας πω, ότι άξιζε τα λεφτά του και ίσως και παραπάνω, ο άνθρωπος έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά (αν και μέσω του δασκάλου μου εστάλη το μπουζούκι, αλλά πιστέψτε με, ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα). Μετά και το σέρβις που θα του κάνω σε 1.5 μήνα περίπου, σίγουρα το όργανο θα πετάει με χίλια.

μια και εθιξες το ζητημα του service,ο Ματσικας απ οσο ξερω αργει κάμποσο σ’αυτό.επειδη ειχα ρωτησει ποσο καιρο θα εκανε να φτιαξει το καπακι που εσπασα και η απαντηση ηταν “σε ενα μηνα περιπου θα ναι ετοιμο”,ο αντιπροσωπος του-όπου ειχα αγορασει το οργανο-μου ειπε “υπολογιζε 2 μηνες”.γι αυτο και το πηγα τελικα στον Θεοδωρου στη Λαρισα.

Ωχ, εύχομαι φίλε χουζάμ, να μην κάνει και σε μένα τόσο πολύ, γιατί το χρειάζομαι το όργανο αυτό (λόγο του ότι δουλεύω μ αυτό το όργανο, παρ όλο που έχω άλλα 2). Θα δούμε πάντως, ας έρθει εκείνη η ώρα, και βλέπουμε

Φίλε Ακρίτα.

  1. Μάτσικας σημαίνει μαζική παραγωγή (με ότι αυτό συνεπάγεται).
  2. Δεν πρόκειται να ασχοληθεί για να σου φτιάξει ένα μπουζούκι των 800-1000 ευρώ διότι έχει καμια 200αριά τέτοια στον 2ο όροφο του κεντρικου καταστήματος.
  3. Αλήθεις πιστεύεις ότι οι επαγγελματίες παίζουν με όργανα καποιου κατασκευαστή κατ΄αποκλειστικότητα?
  4. Θα σου συνιστούσα να ψάξεις κάπου άλλου. Επίσης διάβασε πολύ προσεκτικά εδώ μέσα τα γραφόμενα. Θα σε βοηθήσουν πολύ.
    Καλή επιτυχία
    Φιλικά

Προσοχή στις ημερομηνίες των θεμάτων!!!
Πέρασε 11/2 χρόνος…!!!

Ε, ΚΑΙ;
Απευθυνόμενος στους διαχειριστές του Φόρουμ τούτου -και επειδή αυτό το φαινόμενο συμβαίνει ενοχλητικά συχνά τελευταία, ερωτώ:

  • Υπάρχει κάποιο χρονικό όριο για να μπορεί το κάθε μέλος να λέει τη γνώμη του, έστω και καθυστερημένα; Από πότε υπάρχει αστυνομία -και μάλιστα οικειοθελώς- εδώ μέσα;

Υ.Γ.: Για να μη χαλάσουμε πάλι το κυρίως θέμα, ας μεταφερθούν τα άσχετα μ’ αυτό μηνύματα κάπου αλλού, εφόσον κριθεί σωστό!

Όχι.

Από ποτέ.

Ας μην σέρνουμε τα ζωνάρια μας χωρίς λόγο.

Έκανα μια επισήμανση(θεωρώ ευγενικά), διότι ο φίλος voulpan απευθύνθηκε συγκεκριμένα στον Ακρίτα, ο οποίος έχει να μπει στο φόρουμ ουκ ολίγον καιρό.
Αν θεωρείται άσχημο, δεν θα ξανά γίνει.

όλα καλά… Συνεχίζουμε :088:

Παιδιά, πρέπει να σας πώ ότι είμαι πολύ καινούργιο μέλος, και να ομολογήσω ότι ακόμη ψάχνω την λειτουργία του forum. Έτσι, δεν πρόσεξα τις ημερομηνίες.
Όπως και να έχει, θεωρώ σημαντικό, το να μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία, ώστε να μην την πατήσει και άλλος σαν και εμένα με την αγορά μπουζουκιού.
Ενημερωτικά: με τα χρήματα που έδωσα, θα είχα ένα μπουζούκι απο τον Βαρλά και ένα απο τον Κλεφτογιάννη.
Ευχαριστώ όσους με ενημέρωσαν και όσους με υποστήριξαν.
Φιλικά
Πάνος

Αγαπητοί κύριοι του forum
Με αφορμή τα δημοσιεύματα που βλέπω ότι ανεβάζετε κατά καιρούς, σαν κατασκευαστής και μέλος της επιχείρησης ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΜΑΤΣΙΚΑΣ ΑΒΕΕ θα ήθελα να πάρω θέση και να σας ενημερώσω για κάποια πράγματα που δεν γνωρίζετε ή νομίζετε πως γνωρίζετε και κοροιδεύετε τον ευατό σας και τους υπόλοιπους υποψήφιους αγοραστές.

  1. Καλό θα ήταν πρίν δημοσιεύετε την άποψη σας και θάβετε εμάς ή κάποιον άλλο κατασκευαστή να γνωρίζετε καλά τα προιόντα του και τον εξοπλισμό του και να έχετε άποψη όχι από ένα όργανο αλλά περισσότερα. Παραδέχομαι ότι έχουμε φτιάξει κατά καιρούς και πατάτες όργανα διότι όταν κατασκευάζεις 2000 + όργανα το χρόνο είναι πολύ φυσιολογικό κάποια να μην έχουν καλό ήχο ή να σκευρώνουν αλλά το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις κορυφαίες και μή εταιρείες κατασκευής κιθαρών και άλλων οργάνων στο χώρο.
  2. Μπουζούκι πολύ καλό από εμάς δεν έχει πάρει μόνο ο Καραντίνης αλλά μία πληθώρα άλλων επαγγελματιών όπου και διαφημίζονται στο κατάλογο μας και μπορείτε να ρωτήσετε και τους ιδίους κατά πόσο είναι ευχαριστημένοι με το όργανο που αγόρασαν και ( πόσο το πλήρωσαν) σε σχέση με άλλους κατασκευαστές επώνυμους και μή. Πιστεύω ότι θα γνωρίζουν κάτι περισσότερο.
  3. Οι επενδύσεις που έχουμε κάνει σε αγορά ξυλείας ποσοτικά και ποιοτικά, σε μηχανήματα τελιοποίησης πρέσες, lazer, cnc και άλλα ώστε να μπορέσουμε να εξαλείψουμε τα προβλήματα ακόμα και στα πιό οικονομικά μας προιόντα ώστε να μπορεί ο κάθε ερασιτέχνης ή επαγγελματίας μουσικός να μη χρειαστεί να πληρώσει ένα όργανο σύμφωνα με τις οικονομικές ανάγκες του κάθε κατασκευαστή (κοινώς να σαν πιάνουν το κ… )αλλά τέτοιες επενδύσεις μερικοί κατασκευαστές δεν τις έχουν ονειρευτεί κάν. Για οποιαδήποτε αμφιβολία μπορείτε να πάτε στη βιοτεχνία μας στο Μάστρο Μεσολογγιου να το διαπιστώσετε και μόνοι σας.
  4. Σχετικά με το χρήστη voulpan αγαπητέ κύριε ορθοπαιδικέ επειδή γνωρίζω ποιός είστε ζητάω και πάλι συγνώμμη εάν το πολύ ακριβό όργανο που αγοράσατε ήταν προβληματικό αλλά όταν δίνετε την άποψη σας δημοσίως θα πρέπει να τα λέτε όλα. Όπως το ότι προσφερθήκαμε να σας αντικαταστήσουμε το όργανο χωρίς καμία οικονομικη απώλεια και ας έχει περάσει 1 1/2 χρόνος από τότε που το αγοράσατε σας προτείναμε να έρθετε να διαλέξετε όποιο άλλο θέλετε ή να παραγγείλετε με δικά σας κρητήρια, σας ζητήσαμε επίσης να φέρετε το όργανο ώστε να το κρατήσουμε λίγο καιρό και να αλλάξουμε την ελλατωματική ταστιέρα φυσικά χωρις καμία οικονομική επιβάρυνση και με διάθεση προσωρινού οργάνου για μελέτη και άν θυμάμαι καλά είπατε ότι θα το φέρετε.
    Αναρωτηθείτε τελικά πόσο καλά ασκήτε το δικό σας επάγγελμα, εάν έχετε δυσαρεστημένους ασθενείς και πόσο καλά τους εξυπηρετήσατε όλους και μετά θάψτε μας.
    Τελειώνωντας θα ήθελα να σας παρακαλέσω να σκέφτεστε ξανά αυτά που δημοσιέυτε διότι το θάψιμο είναι και αντιεπαγγελματικό όχι σε εμάς μόνο αλλά στον οποιοδήποτε κατασκευαστή.
    Οπότε τέτοιες απόψεις κρατηστε για το ευατό σας και εάν δεν είστε ευχαριστημένοι με την αγορά σας μή ξαναψώνίσετε από τον ίδιο κατασκευαστή. Για οποιαδήποτε απορία είμαι στη διάθεση σας. Μάτσικας Νικόλαος.

Κατ’ αρχήν Νίκο, καλώς ήλθες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ.

Επειδή μπήκες λίγο επιθετικά, θεωρώντας ότι διαβάλλεσαι, θα διευκρινίσω κάποια πράγματα σε σχέση με τη λειτουργία του:

[ul]
[li]Στο Φόρουμ δεν υπάρχει αρθρογραφία, αλλά ανταλλαγή απόψεων[/li][li]Όλα τα μέλη τοποθετούνται σε ένα θέμα σύμφωνα με τις προσωπικές τους εμπειρίες οι οποίες εξ’ ορισμού διαφέρουν, αλλιώς δεν υπάρχει συζήτηση (ούτε Φόρουμ)[/li][li]Ο voulpan μπορεί να τοποθετήθηκε αρνητικά, αλλά λίγα μηνύματα πιο πάνω οι PaKag και ikarus260 έγραψαν θετικά σχόλια, στα οποία δεν αναφέρθηκες καθόλου.[/li][/ul]
Είναι ίδιον των Ελλήνων να παραβλέπουν -ή να θεωρούν δεδομένα- τα θετικά και να κολλάνε στα αρνητικά. Το ξεμπρόστιασμα όμως του voulpan που επιχειρείς, επειδή η μεταξύ σας συνενόηση ήταν προβληματική, δεν αφορά κανέναν παρά μόνο τους δυο σας. Δεν τίθεται θέμα “αντι-επαγγελματικής” τοποθέτησης ή μη, γιατί αλλίμονο αν η φήμη σου σαν κατασκευαστή εξαρτιόταν από κάποιες αρνητικές εμπειρίες που διατυπώθηκαν σε ένα Φόρουμ στο internet και όχι από τα ίδια σου τα όργανα, τα οποία πρέπει να αποτελούν την καλύτερή σου διαφήμιση.

Όπως λες ο ίδιος, η μαζική παραγωγή έχει αστοχίες. Μαζί με αυτές όμως έρχονται αναπόφευκτα και τα παράπονα και ως σωστός επαγγελματίας οφείλεις να τα αντιμετωπίσεις με μεγαλύτερη βαρύτητα από ότι τα συγχαρητήρια. Οι όποιοι αφορισμοί σου περί θαψίματος είναι τουλάχιστον ατυχείς.

Αν έχεις παρατηρήσει, στο Φόρουμ υπάρχει ειδική κατηγορία και αναφορά για την επιχείρηση που εκπροσωπείς, το οποίο μόνο θετικό μπορεί να είναι.

Όλα αυτά, πολύ φιλικά.

Ευχαριστώ για την απάντηση σας,
Φυσικά και είμαι θετικός στα forum και δέχομαι την άποψη του κάθε χρήστη εφόσον την καταβάλει ολοκληρωμένη και όχι όπως θέλει.
Η δημόσια ανακοίνωση συνεπάγεται και συνέπειες για δυσφήμιση και παραπλάνιση από όπως είπατε μεμονομένο περιστατικό.
Πρίν εκφράζουμε άποψη δημόσια πρέπει να είμαστε σίγουροι για αυτό που βγάζουμε διότι ιντερνετ σημαίνει παγκόσμια ενημέρωση αλλά και παγκόσμια δυσφήμιση.
Ευχαριστώ.
Μάτσικας Νικόλαος

Μπα; Δεν κατάλαβα…

Αγαπητέ κύριε της ΑΒΕΕ, επειδή απευθύνεσαι στους “Αγαπητοί κύριοι του forum”, και επειδή είμαι και εγώ ένας απ’ τους “Αγαπητούς κυρίους του forum”, να σε ενημερώσω ότι εδώ δεν μασάμε από μαγκιές, ότι δεν σε παίρνει να μιλάς έτσι σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και ότι αν έχεις κάτι να πεις σε κάποιον συγκεκριμένα, να το απευθύνεις συγκεκριμένα προς αυτόν που το έγραψε, να του στείλεις SMS, και γενικώς να κάνεις ότι σου καπνίσει με αυτόν τον συγκεκριμένο.

Επειδή λοιπόν απευθύνεσαι απαξιωτικά σε όλους τους κυρίους του forum (άρα και σε εμένα που δεν με ξέρεις) σου επιστρέφω στα μούτρα τη φράση:

και εύχομαι καλές γιορτές, τόσο σε σένα όσο και στην ΑΒΕΕ σου.

Αγαπητέ Κώστα
Μάλλον παρεξήγησες κάποια πράγματα ή μάλλον δε σου αρέσει να ακούς και την απέναντι μεριά.
Δεν απευθύνθηκα απαξιωτικά ούτε έθιξα κάποιον συγκεκριμένα ούτε και ήταν αρχικά ο σκοπός μου αλλά έχω το δικαίωμα όπως όλοι σας να λέω την άποψη μου.
Άποψη για τη κατασκευή οργάνων πρέπει να έχεις όταν το γνωρίζεις καλά.
Δικαιώμα σου να πείς την άποψη σου δημόσια και καλά κάνεις αν δεν εξυπηρετήσαι όπως πρέπει " αλλά 'οχι να θάβεις" πράγμα που κάνουν πολλοί σε αυτό και άλλα forum.
Οσο αφορά το δε μασάμε μαγκιές το τι μασάς και τι όχι εσύ το ξέρεις διότι εγώ δε πούλησα μαγκιά σε κανένα.
Καλές γιορτές σε όλους και συγνώμμη αν παρεξηγήθηκε η άποψη μου.

Νικολα θα πρεπει να κατανοησεις το γεγονος οτι τα μελη του φορουμ δεν μπορουν και δεν ειναι ο ρολος τους να προωθησουν ή να δυσφημισουν οποιονδηποτε κατασκευαστη μουσικων οργανων… και κακως καποιοι δεν καταλαβαινουν αυτη τη νοητη γραμμη και γινονται ειτε υπερμαχοι ειτε πολεμιοι εμπλεκωντας και το φορουμ σε ολη αυτη την παραφιλολογια…

Σε ολα τα φορουμ την ευθυνη για το καθε κειμενο ξεχωριστα την εχει αυτος που το ανεβαζει…

Για τα μπουζουκια σας, που προσωπικα τα θεωρω πολυ καλα οργανα, υπαρχουν πολλες θετικες γνωμες διασπαρτες σε πολλα τοπικ του φορουμ μας και οταν βρεις το χρονο να δεις και παλαιοτερες κουβεντες μας θα το διαπιστωσεις αυτο και μονος σου…

Αρκετοι απο εδω καταλαβαινουμε το αυτονοητο οτι καθε οργανο ειναι ξεχωριστο και ενα οργανο δεν μπορει να κρινει τη συνολικη δουλεια καποιου…

Καλως ηρθες στο φορουμ μας και μπορεις να βηθησεις και εσυ με την γνωση και την πειρα σου να γινουν καλυτερες οι συζητησεις…

Ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση.
Προσωπικά πιστεύω ότι τα διάφορα forums μαζί και αυτό πρέπει να υπάρχουν απόψεις από όλους ώστε να ενημερώνονται και μελλοντικοί χρήστες οι αγοραστές αλλά και κάτοχοι οργάνων όμως το να σε παρομοιάζει κάποιος σαν βιομηχανία αυτοκινήτου όπως είδα στην αρχή του forum από μία παλιά συζήτηση είναι εκτός από προσβλητικό και ηλίθιο.
Από τα χέρια μου περνάνε πολλά όργανα καθημερινά και πολλές απόψεις παιχτών.
Πολλοί από αυτούς δεν ξέρουν τι θέλουν η πιο είναι το ιδανικό για αυτούς όργανο.
Ένα όργανο δεν κρίνεται μόνο από τον ήχο ή τη ταστιέρα του αλλά στο σύνολο. Συμπεριλαμβανομένου και της τιμής.
Το όργανο του συγκεκριμένου που αναφέρθηκα πρίν είναι σαν έργο τέχνης.
Ψαροκόκκαλο σκάφος με πολύ όμορφα σχέδια και πολύ καλό ήχο. Αυτά πλήρωσε στο σύνολο. Οχι μόνο τον ήχο.
Αλλά και στη τελική δεν απάντησε? Το όργανο είχε καλό ήχο ανεξάρτητα εάν είχε πρόβλημα στη ταστιέρα? Εάν δεν είχε καλό ήχο τότε γιατί το αγόρασε? Μήπως για επίδειξη?
Πληροφοριακά ένα ψαροκόκκαλο σκάφος αποτελείται από 4 διαφορετικά ακρίβα ξύλα τα οποία είναι πολύ μικρά κομματάκια και έχει κάποιες χιλιάδες ώρες δουλείας και κατασκευής. Οπότε η μισή αξία του οργάνου είναι το σκάφος. Αν όχι η μεγαλύτερη.
Αυτά για σήμερα.
Καλό βράδυ.

Και κάτι άλλο
Η βιομηχανία δεν σκοτώνει τη μουσική. Αλλά οι κακοί παίχτες.
Η βιομηχανία δίνει περισσότερες επιλογές οργάνων σε χαμηλότερες τιμές.

Σαν κατασκευαστής δεν ξέρω τι είσαι, γιατί προσωπικά δεν έχω δει δικά σου όργανα και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Σαν πωλητής πάντως, που απευθύνεσαι σε “υποψιασμένο” δυνητικό αγοραστικό κοινό, λυπάμαι που το λέω αλλά έχεις δρόμο ακόμη.

Η προσωπική σου “βεντέτα” με οποιονδήποτε δυσαρεστημένο πελάτη σου είναι δική σου υπόθεση να τερματίσει, εκτός Φόρουμ φυσικά.

Η εικόνα της Ελληνικής οργανοποιίας θα είναι σίγουρα λειψή, αν δεν λάβει κανείς υπόψη του της Ελληνικές μεγάλες βιοτεχνίες ή και βιομηχανίες κατασκευής οργάνων. Καλά και άγια τα εργαστήρια που βασίζονται στον κατασκευαστή-τεχνίτη-επιχειρηματία οργανοποιό, αλλά από την άλλη πλευρα, ο μεγαλύτερος ίσως αριθμός (Ελληνικών λαϊκών) που πουλιέται σήμερα, είναι κατασκευασμένα από αυτές τις μεγάλες (ή και μικρότερες) βιοτεχνίες. Ο νέος μουσικός, ο γονιός που δεν γνωρίζει αν το παιδί του θα προχωρήσει, ο προχωρημένος μουσικός που θέλει ένα δεύτερο όργανο φτηνό αλλά αξιόπιστο κτλ κτλ, καταφεύγει στη λύση ενός οργάνου όπως αυτά που κατασκευάζει ο Μάτσικας. Και όπως έχω πει και αρκετό καιρό πριν, παρότι έχω πιάσει όργανα Μάτσικα στα χέρια μου, δεν έχω προσωπική εμπειρία από μακρόχρονη χρήση ενός τέτοιου οργάνου. Όμως από τις συζητήσεις μου με αρκετούς οργανοποιούς (και αυτό έχει νομίζω ιδιαίτερη σημασία στη χώρα μας) έχω σχηματίσει την έντονη εντύπωση ότι τα όργανα που κατασκευάζει η φίρμα Μάτσικας, είναι πολύ καλά για τα χρήματα που απαιτεί η αγορά τους.

Έτσι λοιπόν το σχεδίαζα από καιρό και μάλιστα έχω επισκεφτεί μια-δύο φορές το κεντρικό κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας με σκοπό να συναντήσω τον κύριο Δ. Μάτσικα για μια παρουσίαση (στο blog Έλληνες Οργανοποιοί ή στην Κλίκα) της μονάδας κατασκευής του Μεσολογγίου και μια γενικότερη συζήτηση περί Ελληνικής οργανοποιίας. Δεν έγινε όμως εφικτό επειδή και τις δύο φορές ο κ. Δ. Μάτσικας ήταν στη δουλειά του στο Μεσολόγγι. Νομίζω όμως ότι τώρα είναι πλέον επίκαιρο και η κατάλληλη ώρα για να το προσπαθήσω περισσότερο με τη βοήθεια του (μέλους πλέον του Φόρουμ) Νίκου Μάτσικα.

Αγαπητέ Νίκο αν δεν έχεις αντίρρηση τις επόμενες ημέρες θα περάσω πάλι από το κατάστημα και ελπίζω να το κανονίσουμε.

Παναγιώτης Καγιάφας