Μάτσικας Διονύσης

Δηλαδή πόσο πιτσιρικάς;[/quote]

Άρη θα σου πω την ιστορία με πολύ λίγα λόγια:
Όταν ήμουν 13 και πρωτοξεκίναγα να μαθαίνω μπουζουκάκι κάποιος είχε πάει να με χρεώσει ένα τρίχορδο εμπορίου του Πρόκου συγκεκριμένα, το οποίο το είχε 80.000δρχ για 300.000 δρχ. Το πως την γλίτωσα ήταν καθαρά θέμα τύχης. Τόσο πιτσιρικάς.

Υπάρχουν αρκετές δημοσιεύσεις στο forum. Ξεκίνα από εδώ:

Θα διασκεδάσεις σίγουρα! :slight_smile:

Ακρίτα μου αν θες να φτιάξεις μπουζούκι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα απ όσο να ψάξεις για κάτι έτοιμο που το είδες το άκουσες σ αρέσει και το πήρες. Θα πρέπει να λάβεις υπ όψη σου ότι κάθε οργανοποιός έχει συγκεκριμένες τιμές, το προσωπικό του στυλ, συγκεκριμένες κατασκευαστικές ικανότητες κλπ, κλπ.
Μια βασική παράμετρος είναι επίσης το πόσα λεφτά διαθέτεις για να παραγγείλεις να φτιάξεις όργανο.
Πάντως μην κοιτάς αν παίζει ο Καραντίνης με μπουζούκι του Μάτσικα, αυτό έχει να κάνει με το μάρκετινγκ που λένε, αν εσύ ήσουν ο Καραντίνης και στο δεινε τσάμπα ο Μάτσικας δεν θα το περνες?

Στη Θεσσαλονίκη τα όργανα πουλιούνται φθηνότερα από την Αθήνα. Με 1200-1300? μπορείς να βρείς ένα πολύ αξιοπρεπές όργανο από καλό οργανοποιό (με την προυπόθεση να μη θέλεις Παρθενώνες και Γοργόνες πάνω του).

Συνολικά οι μποζουκοκατασκευαστές της Θεσσαλονίκης είναι καμιά δεκαριά και έτσι μπορείς κανένας να τους γυρίσει όλους σε σύντομο χρονικό διάστημα. Η αρχή μπορεί να γίνει με τους γνωστούς Αλεξανδρή, Δεκαβάλα, Μητρέντζη και Ρότσκο και άμα υπάρχει κουράγιο να συνεχίσει στους υπόλοιπους. Επίσης πολύ αξιόλογα όργανα κάνει και ο Ισίδωρος Παπαδάμου (παλαιό μέλος των Χειμερινών Κολυμβητών) αλλά είναι λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη (στο χωριό Δρυμός). Ακρίτα, σίγουρα θα βρεις κάτι που να σου αρέσει.

Ρέ Θοδωρή,
λάθος ξεκίνησες την κωδικοποίηση μου φαίνετε.
Αύριο - μεθαύριο που θα φτάσεις το 999.999 όργανο τι θα κάνεις ? ? ?
Βάλε μερικά μηδενικά παραπάνω.
Να μη σε “στενεύει” βρε αδερφέ . . .:slight_smile:

Φιλικά, Γιώργος.

Καλά λες ρε συ Γιώργο, δεν το είδα με μακροπρόθεσμη προοπτική…
Πάραυτα διορθώνω την ετικέτα του πρώτου μου σε Νο 0000000001, και έτσι έχω τον αέρα μου. Ουφ ευτυχώς με πρόκανες! :slight_smile:
Πάντως να ξέρεις, σκέφτομαι μετά το Νο 1.000.000 να τυποποιήσω την παραγωγή με κομπιούτερ. ρομπότ και τα τοιούτα… :089:

Φίλοι μου ευχαριστώ για τις απόψεις σας! Πραγματικά έχω κρατήσει πολλά πράγματα από όσα μου γράψατε! Τελικά θα κάνω αυτό που μου είπε ο zabe ο Παναγιώτης. Θα κατέβω Θεσ/νίκη το άλλο σαββατοκύριακο και θα περάσω από όλους έτσι ώστε να δω να ακούσω και να παίξω με μερικά μπουζούκια. Α να μη ξεχάσω να σας πω πως με βοήθησε πάρα πολύ ο πίνακας των οργανοποιών! Αξίζει να τον δει κάποιος πριν ξεκινήσει το ψάξιμο…

Ντίνο όντως ο Μάτσικας βάζει βέργα στα όργανα αλλά όχι σε όλα. Ανάλογα πως το θέλει ο΄καθένας. Τουλάχιστον έτσι μου είπε ένας γνωστός μου!Εγώ πάντως, μέχρι και 1700ευρό διαθέτω για όργανο και πιστεύω πως, θα μπορέσω να βρω ένα καλό μπουζούκι…

Βεργα σημαινει οτι υπαρχει βιδα που σφιγγει ή ξεσφιγγει για να παρει το μπρατσο εξω ή μεσα. Στου Ματσικα τα μπουζουκια η βιδα βρισκεται στην κλειδιερα εκει που τελειωνει το μπρατσο διπλα στο ζυγο (πανω καβαλλαρη).
Δε νοειται βεργα σκετη ισα να δινει βαρος …

Pakag περισσότερες πληροφορίες για τον Ισίδωρο μπορούμε να βρούμε?

Ισίδωρος Παπαδάμου.

Δρυμός Θεσσαλονίκης (περίπου 20 χιλιόμετρα προς Σέρρες)

Τηλέφωνο: 2394032153

Έπαιζε μπουζούκι και τραγουδούσε με τους Χειμερινούς Κολυμβητές. Μετά έβγαλε 2-3 Cd μόνος του. Το επάγγελμά του ήταν καθηγητής Φιλόλογος αλλά εδώ και αρκετά χρόνια τα παράτησε και φτιάχνει ωραία όργανα. Κυρίως τρίχορδα και λαϊκές κιθάρες. Όλόκληρα τα όργανα τα φτιάχνει ο ίδιος (δεν χρησιμοποιεί έτοιμα μέρη). Οι φωτογραφίες είναι από πέρυσι το καλοκαίρι που τον επισκέφτηκα στο εργαστήριο - σπίτι του.

Από τότε που πέσαν στα χέρια μου τα cd των Κολυμβητών, άρχισε να με τρώει το αυτί μου στην πενιά του, ο άνθρωπας αν μη τι άλλο είναι γνήσιος. Θαυμάζω αυτό που ακούω σ αυτόν, κι απ ότι βλέπω και στις φωτογραφίες είναι πολύ μερακλής ο άνθρωπος, κι αν κρίνω κι απ τον ήχο του μπουζουκιού του στους Κολυμβητές μου τρέχουν τα σάλια για ένα απ τα μπουζουκάκια του. Αν μπορούσες να μου πεις κιόλας και με τι τιμές είναι ευχαριστημένος για να ξέρω να μην φτάσω μέχρι εκεί πάνω και γυρίσω με την ουρά στα σκέλια.

Μου είχε πεί ότι τα καλά του όργανα τα δίνει από 1200 μέχρι 1500?.

Έχει και όργανα που αρχίζουν από αρκετά χαμηλότερα. Οι διαφορές στην τιμή εξαρτώνται από τα ξύλα και τα μεροκάματα που θα αφιερώσει για το στόλισμα του οργάνου. Όμως και τα “φτηνά” του όργανα είναι αξιόλογα. Πράγματι είναι μερακλής και είναι χαρακτηριστικό ότι την ογανοποιία την επέλεξε όχι για επιβίωση όπως πολλοί άλλοι, αλλά από πραγματική αγάπη.

Αξίζει να τον επισκεφτείς. Αν θυμηθείς δώστου τα χαιρετίσματά μου.
Παναγιώτης Καγιάφας

Zabe
Στη Λάρισα υπάρχουν τουλάχιστον δύο οργανοποιοί. Ο Θεοδώρου και ο Κωνσταντίνου.

Τους έχεις επισκεφτεί? Έχεις άποψη για τα όργανά τους?

Στον Θεοδώρου έχω πάει πολλές φορές, τώρα δουλεύει μαζί με τον ανηψιό του ο οποίος έχει αναλάβει μεγάλο μέρος της δουλειάς, αλλά ο ίδιος ο μπαρμα-Αντώνης καλά κρατεί. Τα όργανά του είναι εγγύηση από ήχο και από ποιότητα. Ο άνθρωπος το εργαστήρι του το έχει μέσα σε μια παλιά μονοκατοικία που απέξω δεν έχει ούτε ταμπέλα ούτε τίποτα, είδα κι έπαθα να το βρω. Μπαίνοντας αντικρίζεις τον παράδεισο του οργανοποιού, ένα τεράστιο ράφι με εκατοντάδες καπάκια, και σκάφη δουλεμένα όλα στο χέρι από τον ίδιο μπαρμπα-Αντώνη, ο οποίος πριν ασχολειθεί με την οργανοποιεία πριν δηλαδή καμιά 30ρια χρόνια τουλάχιστον ήταν ξυλογλύπτης. Έχει φτιάξει μπουζούκια σε μια ατελείωτη λίστα επαγγελματιών, και έχω παίξει με μπουζούκι του. Αλλά κυριολεκτικά πνίγεται στη δουλειά, και είναι από τους μάστορες που όσα θα δώσεις τόσα θα πάρεις τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου έδωσε.
Για τον Κωνσταντίνου δεν ξέρω να σου πω.

Και επειδή το θέμα είναι ο Μάτσικάς και τα μπουζούκια του θα έλεγα στο φίλο τα συγκεκριμένα όργανα είναι σαν τη γιαμαχα στις κιθάρες πολύ καλά για τα χρήματα που δίνεις… σωστά για κάποιον που ακόμα δεν έχει τις παραξενιές (τις δικές μας τις ‘‘ψαγμένες’’) ή τις δύσκολες αναζητήσεις στον ήχο… για αρχάριο συστήνονται ανεπιφύλακτα για να αρχίσει να παίζει χωρίς να δώσει όλο το μηνιάτικο των γονιών του… μέσα στο μαγαζί του έχει και ποιο ακριβά μοντέλα αλλά για αυτά δεν έχω πρόσφατη εικόνα… μια βόλτα δεν πείραξε κανένα…

Η βέργα που βάζει είναι προαιρετική… δεν την χρησιμοποιούν σε όλα τα όργανα… και για να είμαστε και δίκαιοι επειδή η εν λόγω βιοτεχνία στέλνει μπουζούκια από το Τόκιο μέχρι τα υψίπεδα του Νεπάλ και τι λίμνη του Κιλιμάντζαρο καλά κανεί και τη βάζει στα προς εξαγωγή μοντέλα… Δηλαδή τι θα πει ο Ιάπωνας παίχτης στον μάστορα κιθάρας στο Τόκιο τρίζει??? και που ξέρει ο μάστορας εκεί τι είναι μπουζούκι… Εδά εμείς μέσα στην πηγή και ακόμα το ψάχνουμε… Η βέργα για λόγους συμβατότητας με τις ακουστικές κιθάρες είναι χρήσιμη για μέρη ανά τον κόσμο όπου δεν υπάρχει το Know How του μπουζουκιού και οι επισκευές είναι πιο εύκολες… (ας μη γίνει χαμός τώρα πλιζζζζ)

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου zabe.Απ’οτι μου χε πει καποτε που χα παει τον τζουρά μου (εκ Μάτσικα για να μην…ξεχνιομαστε)για επισκευη -σπασμενο καπακι- μου’πε πως δεν κανουν “ειδικες” τιμες. Κ εγω δυσκολευτηκα να τον βρω η αληθεια ειναι.Το καινουριο καπακι που μου εβαλε “φυσαει” , το 4χορδο που χει φτιαξει για εναν φιλο μου,οπως και ενας μπαγλαμάς με τον οποίο είχα παίξει στην πάλαι ποτέ “Σκάλα του Μιλανου”. Επειδη η ποιοτητα βεβαιως ειναι εν μερει υποκειμενικο θεμα,τουλαχιστον ο ανθρωπος δε μου φανηκε κανα λαμογιο…

υ.γ : Ο μπαρμπα-Αντωνης δεν λεγεται Κωνσταντινου;

Ο μπαρμπα-Αντώνης λέγεται Θεοδώρου. Δουλεύει μαζί με τον ανηψιό του Λευτέρη Γιαννούλο.

Ο Κώστας Κωνσταντίνου πρέπει να είναι και αυτός παλαιός οργανοποιός. Μίλησα μαζί του στο τηλέφωνο κάποτε, αλλά δεν έχω παραπάνω πληροφορίες.
Τηλ: 2410617311 Αχιλλέως 13, Ανθούσα Λάρισα

Παναγιωτη ο Κωνσταντινου ειναι πολυ καλος οργανοποιος με φημη πολυ περα απο τη Λαρισα.
Ειδικα στις ταξεις των 4χορδων.
Εχω δει κι εγω μπουζουκι του παρα πολυ καλο !!

Αν και οπως ξερεις μπουζουκι 4χορδο δεν ειναι μπουζουκι …
με το συγγνωμη ετσι ;;

Ωραια.Ειχα μπερδευτει τοτε κ νομιζα αυτος ηταν ο Κωνσταντινου.Το τηλεφωνο του Αντωνη Θεοδωρου λοιπον(και ανηψιου αυτου) ειναι 2410-232 880 .

υ.γ: yiorgosv μη ζητας συγνωμη προς εμενα,δεν προσβαλλες κατι προσωπικο.αλλα μην ψυριζεις κ τη μαϊμου…ως καλαμπουριον το δεχομαι βεβαια αλλα απο κει κ περα μην σκαλωνουμε σε εκατομμυριοειπωμενα πραματα.αμαρτια δεν ειναι;