Κιτρινισμα στο ασπρο ακρυλικο

Αντιμετωπισε καποιος το πρόβλημα;Το ασπρο ακρυλικό στο μπρατσο με τον καιρο κιτρινίζει προφανως λογω ιδρωτα.Υπαρχει τροπος να μην γινεται αυτο?

Μιλάς για το πλαϊνό φιλέτο ?

Ναι τα φιλέτα.Δεν εχει αλλα πλαστικα στο μπράτσο ετσι κι αλλιως.

Δοκίμασε αζαξ με ένα πανακι η το κλασικό λεμονολαδο που πουλάνε για τις ταστιερες.

Αυτό που κιτρινίζει συνήθως, είναι το βερνίκι και όχι το ίδιο το ακρυλικό. Μπορεί να μην σου αρέσει, αλλά αυτή είναι η πατίνα του χρόνου.

3 «Μου αρέσει»

Εχει παρει ενα χρωμα ωχρας…φυγαμε πλεον απο το κιτρινισμα…φτιαχνει αυτο?Το αζαξ δεν θα κανει ζημια?

Στο πλαστικό τι ζημιά μπορεί να κάνει ?
Μήπως μπορείς να ανεβάσεις και μια φωτογραφία ?

Οσο μπορει να φανει…η διαφορα χαμηλα στο μπράτσο με ψηλα…

Βεβαια αυτη δεν ειναι και πολυ προσφατη φωτο…τωρα ειναι λιγο χειροτερα…ιδρωνω πολυ δυστυχως…

Προσωπικά θα το έκανα με αζαξ, αλλά μην σε πάρω στον λαιμό μου.
Ο μάστορας που το έφτιαξε τι σου πρότεινε ?

Έχει απαντήσει ο ειδικός στα βερνίκια, εγώ θα τον εμπιστευόμουν.

3 «Μου αρέσει»

Ο μαστορας λεει οτι ειναι λογω του ιδρωτα…και πως και αλλαγη να κανουμε παλι ετσι θα γινει…το ψαχνει παντως…

Τί σε χαλάει?Άστο να φαίνεται παλαιϊκό.

Ειναι μια αποψη βεβαια…αλλα με ενοχλει στο ματι…αμα σκεφτεις οτι αρχικα ηταν καταλευκο…

Συνήθως αυτά κιτρινίζουν ομοιόμορφα. Μπορεί να είναι ιδρώτας, λίπος, ρύποι. Μιλα με τον κατασκευαστή, ρώτησε τον τι τύπο βερνικιού έχει χρησιμοποιήσει, και τα ξαναλέμε.

4 «Μου αρέσει»

Τι βερνικι θα ηταν καλο να εχει ετσι ωστε να μην κιτρινισει κατα τη γνωμη σας.

Τα βερνίκια σταθερής διαφάνειας είναι τσ ακρυλικά δύο συστατικών.

1 «Μου αρέσει»

Αυτα ειναι δυο ειδών βερνίκια?

Όχι. Είναι βερνίκι ανάμειξης δύο συστατικών. Τα περισσότερα όμως βερνίκια επιπλοποιίας δύο συστατικών δεν είναι ταυτόχρονα και ακρυλικά.

Επειδη δεν είμαι γνώστης…κατα τη γνωμη σου ενα βερνικι δυο συστατικών δεν θα επιτρεψει το κιτρινισμα?Καλα το καταλαβα?