Κεδροσ-ελατο-εβενοσ

Αγαπητέ Κυριάκο,
Νομίζω ότι ο κέδρος είναι πολύ καλό ξύλο για καπάκι.
Είναι λίγο σκληρότερο από το έλατο (στον ήχο),τσαμπουκαλεμένο,πεντακάθαρο και βγάζει τα πάντα από συχνότητες.
Αλλά δεν πρέπει να μπερδευόμαστε με τον σκληρό κέδρο που χρησιμοποιούνε για σκάφος, είναι άλλο ξύλο και για άλλες δουλειές.

Αγαπητε φιλε totis
Αν ειναι ετσι οπως το περιφραφεις - που οπωσδηποτε ειναι για να το λες -
τοτε υπάρχουν δυο ειδη δενδρων κεδρου (μπορει και πιο πολλα) και δεν το γνωριζα.Δεν θα πρεπε ομως να εχουν ξεχωριστα ονοματα τα δενδρα αυτα,ή τουλαχιστον διαφορετικους προσδιορισμους? δηλαδη πχ κεδρος Αυστριας ή κεδρος ο φιλυδωρ , κατι τετοιο δεν εχω ακουσει αλλα θα το ψαξω σχετικα

Κυριάκο και Τόττη,
Να με συμπαθάτε αλλά θα πρέπει να σας προσγειώσω λέγοντας πώς υπάρχουν περισσότερα απο 80 είδη κέδρου και αν θυμαμαι καλά 136 είδη κυπαρισιού στον κόσμο της βοτανικής.Βεβαίως αυτά που χρησιμοποιόυνται στην κατασκευή των κάθε λογής μουσικών όργάνων ειναι πολύ λιγώτερα. Αν δεν με απατάει πάλι η μνήμη μου θα πρέπει να χρησιμοποιούνται περί τα 15 είδη κέδρου.Επίσης για τους κέδρους πρέπει να σας πώ πώς κατά κανόνα είναι ξύλα πιό μαλακά απο τα έλατα. Βεβαίως ο Λιβανέζικος κέδρος ή κατράνι ή φοινίκι είναι απο τα πιό σφικτά και σκληρά είδη κέδρου.Είναι τόσο απέραντος ο κόσμος του ξύλου ώστε δεν υπάρχει κανείς άνθρωπος στην γή που να μπορεί να τα ξέρει όλα!!!

Καλε μου φιλε Αγαπιε ειναι χαρα μου που σε βλεπω παλι εδω,και μιλαμε ξανα.Θα πρεπε εξαρχης να προστρεξουμε στις γνωσεις σου για να μην παιδευομαστε με υποθεσεις.Με την ευκαιρια εχεις χρονο να ασχοληθεις να μου κανεις ενα τριχορδακι? Αν ναι θα τα πουμε με e-mail.Εχεις παντα την εκτιμηση ολων μας εδώ.

Αγαπητέ Αγάπιε,
Ήθελα κάνα δύο πράγματα να ξεκαθαρίσω,
Σίγουρα υπάρχουν πολλά είδη κέδρου και κυπαρισσιού όπως λες, αλλά αν μπλέξουμε με την Βοτανική 80 είδη κέδροι και 136 κυπαρίσσια πάμε στα 216 διαφορετικά είδη, τη χάσαμε την μπάλα.
Αμφιβάλω αν ένας βοτανολόγος τα αναγνωρίζει με μια πρώτη ματιά, πόσο μάλλον ένας οργανοποιός!!
φαντάσου ένας οργανοπαίχτης!!! (τύφλα μου μαύρη).
Γι αυτό λοιπόν κι εγώ τα διαχώρισα σε δυο κατηγορίες τον μαλακό κωνοφόρο κέδρο που χρησιμοποιείται για καπάκια, και τον σκληρό που χρησιμοποιείται κυρίως για σκάφος. Όσο για τη σκληρότητα που έλεγα εννοούσα αυτήν του ήχου και όχι του ξύλου, φυσικά το κωνοφόρο κέδρο είναι μαλακότερο από το έλατο.

Να με συμπαθάτε.

Χαιρετώ την καλή παρέα,
Θέλω μόνο να πω το εξής. Για την αγορά ή την επισκευή ενός οργάνου, πρέπει να έχουμε υπομονή και να ψάξουμε αρκετά. Εγώ προσωπικά έψαχνα 3 χρόνια για να αποκτήσω ένα καλό λαούτο. Το “καλό” βέβαια είναι σχετικό, γιατί πάρα πολλά όργανα είναι καλά, αλλά αυτό που μας ευχαριστεί στο παίξιμο και στον ήχο είναι μοναδικό.

Και ενώ έβλεπα πολλά ωραία όργανα, καλές κατασκευές, ανθεκτικά και όμρφα, δεν με ευχαριστούσαν πλήρως στο παίξιμο. Γι αυτό προτείνω καλό ψάξιμο, σε όλους σχεδόν τους κατασκευαστές και το καλό πράγμα θα έρθει.

:088: