Καφετζοπουλικός ΞΑΝΑ ...κι άλλες ιστορίες

Καφετζοπουλικός γίνεσαι δε γεννιέσαι…αλλά άπαξ και κολλήσεις…ΤΕΡΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ…
ξανά κάτοχος καφετζοπουλικού τρίχορδου…με μεγάλη χαρά, για το test drive είχα την τύχη να το παίξει για μένα που είμαι καινούριος και δεν τα κατέχω, μονο τ αγαπάω για την ώρα , η αυτού εξοχότης του τρίχορδου και πιθανόν τελευταίος των μεγάλων mr Κορακάκης him self. αφού το παίδεψε με γλύκα κι αντριλίκι 2 σε 1 όπως μόνο αυτός ξέρει…μου τό’δωσε και μου είπε…φίλε δε σε γνωρίζω αλλά είσαι πολύ τυχερός…δεν υπάρχουν ούτε θα ξαναβγούν τέτοια όργανα…Με γεια σου …
σύντομα φωτογραφίες…

άσχετο αλλά ίσως σας αρέσει.
Επιτρέψτε μου να σας παρουσιάσω και μια άλλη μου εικόνα, αυτή του συγγραφέα μικρών διηγημάτων, με τα οποία ασχολούμαι εδώ και κάτι μηνάκια, μπορείτε να τα δείτε δωρεάν εδώ…: paraxenesistories.wordpress.com/
θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες σας.

δημήτρη, με τέτοιο όργανο στα χέρια σου θα κάτσεις να μάθεις θες δε θες!
έκατσα και διάβασα όλες τις ιστορίες, τι κουβαλάς ρε άνθρωπε…

Νίκο νομίζω ότι ο Δημήτρης το χει το γράψιμο,άμεσος λόγος γεμάτος εκπλήξεις,που κυλάει όχι απλώς σαν το νερό στο αυλάκι αλλά σαν καταρράκτης που δεν μαντεύεις που θα σε οδηγήσει,Ωραίος…

Δεν μπορεί και δεν θέλει να ξεκολλήσει από τον Μάστορα επανέρχεται δριμύτερος. Δημήτρη Καλορίζικο το όργανο,εύχομαι να είναι η νέα μουσική μούσα σου…

να είστε πάντα καλά Μόρτες μου

περιμενουμε να δουμε τι ειναι.ανεβασε γιατι λυσαμε

περίεργο όργανο. πού εδρεύει ο εν λόγω μάστορας;

1 «Μου αρέσει»

ΚΑΦΕΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Β.Καταστήματα Μουσικών Οργάνων - Μουσικά Όργανα

Ζωοδόχου Πηγής 54 Αθήνα, Τ.Κ. 10681
Δήμος Αθηναίων, Νομός Αττικής

Τηλ.: [b]2103304185

[/b]αν μου επιτρέπεις διαφωνώ με το χαρακτηρισμό “περίεργο”, ίσως πιο κατάλληλο επίθετο θα ήταν το …“μη συνηθισμένο”
…βλέπεις ο Παναγιώτης δεν ακολουθεί την αισθητική του μαύρου μπουζουκιού με τα στολίδια, αλα λατέρνα κατά την ταπεινή μου αποψη

μπόκο, όχι απλά δεν ακολουθεί την “τυπική” αισθητική του μαύρου μπουζουκιού στολισμένου σα λατέρνα (να ξέρεις πως στο φόρουμ αυτό η αισθητική που ανέφερες είναι μειοψηφία), αλλά δε βλέπω ούτε ίχνος μετάλλου αλλά και τα βερνίκια είναι εξαιρετικά μαλακά (δεν είναι αυτή η πλαστικοποιημένη επιφάνεια που βλέπεις ακόμα και σε μερικά ακριβά όργανα). δε σου επιτρέπω λοιπόν να μη συμφωνείς με το χαρακτηρισμό “περίεργο”. να σημειώσω ότι σε κουβέντα που είχα κάνει, μάλλον με τον αλεξανδρή (κι αυτός κατασκευαστής με έδρα κάτω τούμπα, θεσσαλονίκη), καταλήξαμε ότι πιθανά για ελάχιστη βελτίωση του ήχου είναι εξαιρετικά δύσχρηστα και απαιτούν πολλή συντήρηση. όχι φυσικά ότι το βρίσκω άσχημο, κάθε άλλο, και αν μου περίσσευαν λεφτά θα έπαιρνα ένα. φαντάζομαι κι οι τιμές να υπερβαίνουν τα δυόμισι χιλιάρικα

Πολύ λιγώτερα των 2.500 χιλιάδων… Αλλά καλύτερα να περάσεις όποτε βρεθείς Αθήνα από κεί να συζητήσεις με τον φιλόξενο Παναγιώτη. Οι τιμές δημιουργιών τέτοιων καλλιτεχνών κατασκευαστών αφορούν πολλές παραμέτρους. Κάποτε τα 2,5 είναι λίγα και κάποτε τα χίλια πολλά! Είμαι σίγουρος ότι και ο πολύ καλός Αλεξανδρής θα έχει αντίστοιχη άποψη.

Πολυ όμορφο όργανο! Καλόπαιχτο.

Ο αδερφός μου αγόρασε πρόσφατα για το γυιό του ένα ακόμα αισθητικό στολίδι του Παναγιώτη. Με εξαιρετικό παλαιϊκό ήχο. Θα του ζητήσω να μου δώσει μερικές φωτό να τις ανεβάσω εδώ.

Δημήτρη, κοίτα να το φυλάξεις αυτό, αλλιώς θα σε διαγράψουμε από το club διαπαντώς!:slight_smile:

Καλοτάξιμο!

ΥΓ Βάλε και τις φώτο στην ομάδα…

Με γεια σου φίλε.
Δεν είχα δει κατασκευές του κ. Καφετζόπουλου και έχω μείνει άναυδος. Μιλάμε για κοσμήματα!!

Μόνο που δεν βρήκα κανα βίντεο να ακούσω κανένα. Δεν υπάρχει τίποτα ανεβασμένο;

ΕΔΩ θα ακούσεις το δικό μου μπουζουκάκι.

Ε τότε έχω ακούσει! Ήχος από άλλα χρόνια!! Πολύ ωραία τα κομματάκια που σκαρώνεται με τον Πίκινο, σας παρακολουθώ.


Κι εδώ κιθαρόνι και μπουζούκι Καφετζόπουλου, από τον Άλκη και τον Πανάγο

1 «Μου αρέσει»

Μερικά ακόμα ακούσματα από όργανα του Καφετζόπουλου…

Εδώ τα ρίχνει ο zadehttp://www.youtube.com/watch?v=ELf0mw5on9o&feature=youtu.be

Άλκης Μαύρος και Πανάγος


Γιώργος Κοντογιάννης

Γ.Λεμπέσης

Τρομερός!!!

εξαιρετικής αισθητικής και ποιότητας ήχου, τα όργανα που είδα. Επειδή ενδιαφέρομαι για τετράχορδο, ο συγκεκριμένος οργανοποιός το κατασκευάζει? Ρωτάω γιατί μόνο τρίχορδα είδα.
Ευχαριστώ.

Κατασκευάζει σπάνια.
Κοίτα όμως τώρα τις αγγελίες στη χρυσή ευκαιρία, πωλείται ένα σε προνομιακή τιμή 1000 ευρώ!!!