671 γραμμάρια ψυχης!

Είπα να μοιραστώ μαζί σας την χαρά μου για την ολοκλήρωση της δημιουργίας ενός ιδιαίτερου μπουζουκιου(Πολίτικο μπουζουκι) , απο τα χέρια του ταλαντούχου οργανοποιου, Τάσου Θεοδωρακη.

Το μπουζούκι βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο βερνικι,όπως με ενημέρωσε ο οργανοποιος
Σας παραθέτω φωτογραφικό υλικό απο τα στάδια δημιουργίας του!

Το βάρος του μόλις 671 γραμμάρια !!!

Περιμενω τιs επομενεs εβδομαδεs τον ήχο του και θα παραθέσω ηχητικό δειγμα!
Για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τα σταδια κατασκευης του, και πληθωρα φωτογραφικου υλικου,επισκευθειτε, το μπλογκ μου.

P1180406.JPGP3290008.JPGblogger-image--761804692.jpgP8010275.JPGP9010226.JPG

Τελικά 671 γραμμάρια μπορούν να αντιστοιχούν σε πολλά κιλά ομορφιάς…
Ειδικά οι τσαμπουκάδες στην ταστιέρα και το φιλέτο με τα τριγωνάκια ταιριάζουν απόλυτα κατά τη γνώμη μου, αναδεικνύοντας τη λιτή ομορφιά του οργάνου.
Αγαπητέ με το καλό να το παραλάβεις και αμέσως να μας δώσεις ένα καλό δείγμα ήχου…

Καλορίζικο! Από τέτοιο μάστορα και ο ήχος θα είναι ανάλογος της ομορφιάς του οργάνου!!

Για πολιτικο μπουζουκι μπουζουκι πρωτη φορα ακουω…
αν δεν σου κανει κοπο δωσε περισσοτερα στοιχεια…

Αγαπητοί Babis και Διονυσος,

Ευχαριστώ για τα καλα σας λόγια !

Αγαπητέ alexcr

Η ονομασία Πολιτικο , έχει δωθει αυθαίρετα , για να περιγράψει ένα μπουζούκι που θα μπορούσε να κατασκευαστεί κατα την υβριστική περίοδο πριν το 1890, με εμφανη επιρροές απο το ταμπουρα και το σαζι, στα παραλία της μικρας Ασίας ή στα στενά δρομάκια της Κωνσταντινούπολης , απο Έλληνα οργανοποιο!

Το σκάφος του μπουζουκιου , είναι πράγματι δημιουργημενο απο καλούπι μπουζουκιου περισσότερων των 60 χρόνων, κατασκευασμένο απο έλληνα οργανοποιο της Κωνσταντινούπολης , ενώ ολα τα ολα στοιχεία του έχουν επιρροές απο οργανα- προγόνους
Του μπουζουκιου

Με μια μικρή αναζητηση στο μπλογκ μου σε προηγούμενα πόστς, μπορείς να διαβάσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό το ενχειρημα

Μεγαλη ζημια παθαμε με ετουτο το οργανο!!!
Τι στολιδι ειναι αυτο…να το πιανεις και να ντρεπεσαι να παιξεις.
Γεια στο κεφαλι σου που κατεβασε τετοια ιδεα…και γεια στα χερια του Τασου που το εκανε τοσο μερακλιδικο…!!!

Υ.γ-Στο μπουζουκι που φτιαχνω δανειστηκα στοιχεια απο μια ιδεα σου για το καραολο:)

πέτυχα το όργανο στο εργαστήριο κατά την κατασκευή του, εξαιρετικά καλοφτιαγμένο. πολύ θα ήθελα να το ακούσω και τελειωμένο, ενδιαφέρουσα αυτή η μίξη! και το τρισδιάστατο σχέδιο ρεαλιστικότατο.

υβριδική περίοδος…

Αγαπητέ Δημήτρη και Liga rosa
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Περιμένω και εγώ με ανυπομονησία να ακούσω τον ήχο του.
liga rosa,
Ναι κατα την υβριδικη περίοδο και όχι ύβριστικη …iPhone automatic system :112:

Πανέμορφο! Με την πρώτη ματιά σε παραπέμπει σε άλλες εποχές! Πενιά και ταξίδι στο χρόνο!Εύχομαι να 'ναι καλόπαιχτο και με υγεία!

Υπέροχο.Μπράβο στους καλλιτέχνες (σχεδιαστή και μάστορα)

Mih7mit5 και μαστρο-Γιάννη
ευχαριστω για τα καλα σας λόγια
Πράγματι ο Τάσος αποτύπωσε τέλεια το αρχικό σχέδιο, και συνεισφέρε σημαντικά, επίσης με τις άφθονες ιστορικές πληροφορίες που Μου παραθέσε

Μπραβο σας κι απο μενα.Να το ακουσω θελω…και γρηγορα

Πολύ όμορφο!Καλόπαιχτο να είναι!

Το έπιασα στα χέρια μου λίγο πριν τελειώσει. Πολύ ιδιαίτερο καλούπι, “κάθεται” πολύ βολικά στο σώμα και το λεπτό του μανικάκι είναι μούρλια…πραγματικά το ζήλεψα…ανυπομονώ να το ακούσω…

Ν.Ρ.

Αγαπητοί
κωστα , aeras Kai multi_kulti,

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λόγια

Οσο αναφορά τον ήχο του, συμφωνα με οτι ειχαμε συζητήσει με το Τάσο, αυτός θα έχει λίγα μεσαία , βαθειά μπάσα και μεσαίο ψιλά πριμα! Θα φέρνει δηλαδή περισσότερο σε ταμπουροειδες ηχο με παλαικο Ηχοχρώμα !

Επιτελους εφτασε η στιγμη ολοκληρωσης του ιδιαιτερου αυτου μπουζουκιου, απο τα χερια του ταλαντουχου οργανοποιου Τασου Θεοδωρακη.

Σας επισυναπτω δυο τελευταιες φωτογραφιες, πριν ακουσουμε για πρωτη φορα,(εντος επομενης εβδομαδας),ενα πολυ ιδιαιτερο, και ακρως ποιοτικο,(κατα τα λεγομενα του Τασου), ηχο!

Θα χαρω να ακουσω τα σχολια σας.
Για περισσοτερες πληροφοριες, παρακαλω επισκευθειτε το μπλογκ μου.

και τί δουλειά στο σκάφος! αερόπλανο θα πάρω… να το ακούσω από κοντά.

Υπεροχο οργανο…!!!
Εργο τεχνης.-

Ενα μονο θα ηθελα διαφορετικο πανω του,να ειχε τα φυσικα χρωματα των ξυλων του…!

Ανυπομονω ν’ακουσω τον ηχο!

Αγαπητε Liga Rosa,
περιμενω ηχητικο σου δειγμα! λολ

Αγαπητε Δημητρη,
Προτου περασει το βερνικι, Ο Τασος σκουρινε λιγάκι, με φυτικό χρωματισμό, τα ξυλα του ηχειου, για να φαίνεται σαν μαύρη παλιά μουριά.

ΥΓ: Ισως και να εχεις δικιο, στο οτι το φυσικο χρωμα ξυλων, θα εδειχνε και καλυτερα τις λεπτομερειες φιλετων στο μπρατσο και ηχειο. Aπο την αλλη μερια το πιο σκουρο χρωμα δενει περισσοτερο αισθητικα με τα παλισσανδρικα στοιχεια, και με το κονσεπτ της εποχης.

Εξαιρετικό!!