Το νέο μου μπουζούκι

Χθες παρέλαβα το τρίχορδο μου κατόπιν παραγγελίας, από τον Τάσο Θεοδωράκη.
Η παραγγελία ήταν ως εξής: Θέλω να μου κατασκεύασεις το καλύτερο ηχητικά τρίχορδο που μπορείς ως κατασκευαστής, με το καλύτερο καπάκι που έχεις, χωρίς κανένα σχέδιο και διακοσμητικές δούγιες, άνευ ορίου τιμής και χρόνου. Το μπουζούκι παραλήφθηκε μετά από αναμονή έξι μηνών και η τιμή του είναι 1800ε. ( Η ίδια ακριβώς παραγγελία σε <ιστορικό> Αθηναίο κατασκευαστή, που έκανε ένας φίλος μου κόστισε 8000ε) Το καπάκι είναι sitka spruce και η πλάτη μουριά.
Ο πήχης είχε τοποθετηθεί ήδη ψηλά και το μπουζούκι ήρθε ανώτερο των προσδοκιών. Ο ήχος του βγαίνει ολοστρόγγυλος, είναι δυνατός σε ένταση, σκάει, έχει όγκο και παρόλο που είναι εντελώς άστρωτο πολύ γλυκός. Οι χροιές του είναι αυτές που πρέπει, και το παίξιμό του μυρίζει αυθεντικό παλαιό ήχο. Δηλαδή όταν στρώσει που θα φτάσει?
Μπράβο Τάσο !!!

image

image

Καλορίζικο και καλές πενιές!!:088::246::088:

Καλόπαιχτο και πάντα με γλυκό μεράκι :246:

Τι εχετε παθει ολοι τωρα τελευταια και αγοραζετε μπουζουκια; Ζηλευω! Θελω και γω να παρω καινουριο τριχορδο και δεν εχω μια:016:. Καλοριζικο φιλε μου, καλες πενιες και καλες μεζεδοκρασομπουζουκοσυναντησεις!:088:

Καλοτάξιμο να είναι!!!
Να βγάλεις επάνω του τα 'σώψυχά σου…:089:

Καλοριζικο φιλε μου,και παντα να το παιζεις σε χαρες με υγεια.
Γεια σου Τασο αρχοντα.

Καλορίζικο το οργανάκι.

Κάπως έτσι, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να είναι τα όργανα.
Λιτά στην κατασκευή, χωρίς πολλά στολίδια και φιγούρες, προσεκτικά επιλεγμένα ξύλα και οπωσδήποτε … πάντοτε να ξεπερνούν τις προσδοκίες μας και του παίχτη αλλά και του κατασκευαστή.

Νομίζω ότι άρχισε σιγά σιγά να ωριμάζει η ιδέα του λιτού οργάνου και νομίζω ότι προς αυτή την κατεύθυνση και κατασκευαστές και παίχτες θα πρέπει να προσανατολιστούμε.

Συγχαρητήρια και στον Τάσο.

Καλορίζικο και καλές πενιές! Πολύ όμορφο όργανο, ακριβώς όπως πρέπει να είναι τα μπουζούκια(κατα την άποψή μου βέβαια, γιατί περι ορέξεος…) .
ΦΊΛΕ Τάσο είσαι Καταπλικτικός!!!

“Η μόνη καλύτερη μέρα από αυτή που θα πάρεις το καινούργιο όργανο είναι εκείνη που θα πάρεις το επόμενο !”
Υπέροχο ! Ευγε στον μάστορα, αλλά και στον πελάτη για τα στάνταρς του. Καλορίζικο και καλόπαιχτο.

ΥΓ: Έχω να θέσω ένα ερώτημα γενικότερο:
καταλαβαίνω ότι δεν μπήκε προστατευτικό στο καπάκι για να μην χάσει καθόλου το όργανο σε ήχο.
Μήπως όμως, εφόσον μετά από κάμποσα χρόνια χρήσης γίνουν γρατζουνιές/χτυπηματάκια από πένα και δάχτυλα, μια εκ των υστέρων επέμβαση “επισκευής” θα έχει μεγαλύτερη επιρροή στον ήχο?

Συγχαρητήρια στο μάστορα και στον παίχτη για την επιλογή.:110: Καλόπαιχτο, πάντα σε χαρές! :088:

Καλοριζικο φιλαρακο! Πολύ όμορφο όργανο,καλές πενιές!:246:

αρε τυχερε!!!το οργανακι το ειδα λιγο πριν το τελικο σταδιο κ μου τρεχαν τα σαλια…πολυ καλος μαστορας ο τασος,εχω παρει κ εγω 2 οργανα κ εμεινα πολυ ευχαριστημενος…αντε καλα παιξιματα κ καλοριζικο:246:

Συγχαρητήρια και απο εμένα φιλαράκι. Καλές πενιές και πάνω απο όλα να το χαρείς, και σου εύχομαι να το δείς όπως επιθυμείς (δλδ να το έχεις σαν παιδί σου)!!!

πες του και ποιες ωρες να το θηλαζει , για ναναι παντα χορτατο και να μην ενοχλει
με το κλαμμα του τους γειτονες …:092:

για να μη θεωρηθω “κακιστρω” , Μυρο καλοριζικο και παντα εκει πανω να βγαζεις το “νταλκα σου” !!!:088:

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Παράτησα τις κιθάρες και ασχολούμαι όλη τη μέρα με το μπουζούκι. Αλλα κόλπα!!!

Kαλορίζικο και καλόπαιχτο το οργανάκι φίλε

καλοπαιχτο φιλε και καλοηχο…
τα οργανα βγαζουν τον ηχο της ψυχης μας γι αυτο και τους πρεπει πανω απ ολα σεβασμος και αγαπη…!!!

Με γειες και με χαρες…πανεμορφο ειναι το σκασμενο!!!:109::088:

Ποτε θα ερθει και η σειρα μας ρε γμτ?..αχ βαχ

το θεμα ειναι ομως οτι μεχρι τωρα μπορει καποιος να παρει ενα πιο φθηνο οργανο λεγοντας του κατασκευαστη να κοψει απο τις φιγουρες.

αν ολοι αρχισουν και τα φτιαχνουν ετσι τοτε δεν θα μπορουμε να παρουμε πιο φθηνο οργανο και βεβαια οι κατασκευαστες θα τα ακριβινουν παλι μετα απο λιγο καιρο.:092:

Φίλε μου καλή χρονιά! Ο Τάσος σε διαβεβαιώ δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία κατασκευαστών!