Το νέο μου μπουζούκι

κάνοντας μαστορότσαρκα στη σαλονίκη πέρασα και από τον τάσο τον θεοδωράκη, αλλά δυστυχώς δεν είχε έτοιμα μπουζουκοειδή -κάποιοι μπαγλαμάδες όμως μου άρεσαν, και περιμένω να δω μια κιθάρα του. πιάσαμε την κουβέντα για ώρες, πολύ σωστός άνθρωπος και επαγγελματίας, θα ξαναπάω οπωσδήποτε να ακούσω τα ούτια του -αν και δεν ξέρω να τα εκτιμήσω.

απο τα καλυτερα στον κοσμο.Μπεσαλης και πολυ σωστος σε ολα του.Οτι πει ειναι αυτο που ειναι.
Επισης εχει τεραστιες γνωσεις για τον
Βενιο.Ταγμενος στην τεχνη του

περιμενουμε και βιντεακι…

[b]Ο spyros koliavasilis[/b] :

Οτι πει ειναι αυτο που ειναι.

Ετσι ακριβως!!!

Για το μαστορα Τασο εχω μονο καλα λογια να πω απο την μεχρι τωρα συνεργασια μου!
Ανθρωπος με αστηρευτο παθος και αγαπη για τις κατασκευες του, με μεγαλη γνωση περι τεχνης και ιστοριας της οργανοποιιας, προσοχη στη λεπτομερεια, ταλεντο, και παρα πολυ καλες τιμες! Μα πανω απο ολα ενας ηθικοτατος επαγγελματιας!

Βρισκεται στο τελικο σταδιο ολοκληρωσης, ενος ιδιαιτερου Πολιτικου τριχορδου ταμπουρομπουζουκου που εχω παραγγειλει, με ιδιαιτερο καλουπι σκαφους, καμωμενο πριν τουλαχιστον 60 χρονια, απο Ελληνα οργανοποιο της Πολης!

Εαν καποιος βρισκεται στην αναζητηση οργανοποιου, αξιζει κατα τη γνωμη μου, να συμπεριλαβει το Τασο Θεοδωρακη, στη λιστα του!

Ημουν χτές στον Τάσο για να μου κάνει κάτι μερεμετοδουλίτσες στο μπουζουκάκι μου και φυσικά με την πρώτη έφαγα κόλλημα με το ταμπουρομπούζουκο σου SDimi…εξαιρετική δουλειά και λαχταρώ να το ακούσω και ολοκληρωμένο…πάντως απο λεπτομέρεια σκίζει…το λεπτοκομμένο μανικάκι του ειδικά είναι όνειρο…

Νίκος

Υ.Γ. Δημήτρη Ν. η “γριά” σου κελαηδάει και πάλι :slight_smile: και κούκλα με το “καινούριο” της μιζραπλίκι χαχα (γέλασα με την ιστορία)

Περιμένω και εγώ με ανυπομονησία την ολοκλήρωση του! Και φυσικά τον ήχο του , που θαρρω θα είναι διαφορετικός απο αυτόν του στάνταρ μπουζουκιου, λόγω βάθους ηχειου.

Βρισκομαι στο δίλημμα εάν τελικά ο Τάσος θα κατασκευάσει έναν πολύ ιδιαίτερο καβαλαρι σύμφωνα με το αρχικό σχέδιο, ο οποίος μπορεί να κόψει πολυ λίγο στον ήχο του οργάνου, αλλά δεν έχει φορεθει παρόμοιος σε μπουζούκι πριν!

Οταν το όργανο θα είναι έτοιμο , θα ανέβασε φωτογραφικό υλικό στο φόρουμ!
Για περισσότερες πληροφορίες κατα τα στάδια κατασκευής του, μπορείτε να επισκεφτειτε το μπλογκ μου

Τον είδα τον καβαλάρη στο σχέδιο αλλά πιστεύω ότι στην προκειμένη περίπτωση δεν θα του κάνει καλό…σε ένα τέτοιο όργανο με τόσο μικρό καπάκι οτιδήποτε προσθέσεις ουσιαστικά είναι σαν να αφαιρείς απο το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα…θα βρείτε όμως μια καλή λύση είμαι σίγουρος…

Έχεις δίκιο multi kulti ,

Το ηχειο είναι ήδη αρκετά στενό και μικρό για να πάρει ένα τέτοιο σχήμα καβαλαρι

Παντως εμπιστεύομαι ότι ο ΜαστροΤασος θα προτείνει

επειδή πολύ γκρινιάζω τελευταία, να πω και ένα καλό που αμέλησα να το αναφέρω στην ώρα του. όταν ξαναπέρασα από θεσσαλονίκη, έκανα την απαραίτητη επίσκεψη στον θεοδωράκη. μακάρι να ήμουν πιο συχνά στα βόρεια να συναντώ τέτοιους ανθρώπους.
χρειάστηκα και ένα κόλλημα σε καμάρι της κιθάρας, σύντομη εργασία αλλά που χρειάζεται εμπειρία από πίσω για να γίνει σωστά. εκτίμησα που έδειξε κατανόηση απέναντι σε παραλείψεις συναδέλφου του, αλλά και που δεν ήθελε χρήματα -τελικά άφησα κάτι για το τσίπουρο!
αλήθεια, πώς πάει το ταμπουρομπούζουκο;

Αγαπητε liga Rosa

Ο Τασος τελειωνει με το βερνικι, το οποιο θα ειναι ματ.
Προτου περασει το βερνικι,σκουρινε λιγάκι, με φυτικό χρωματισμό, τα ξυλα του ηχειου, για να φαίνεται σαν μαύρη παλιά μουριά.
Πραγματι ο μαστορας εχει δωσει μεγαλη προσοχη σε καθε μικρη λεπτομερεια, η οποια μπορει να συνδραμει, οσο το δυνατο περισσοτερο στο να αποδωθει το αρχικο concept ενος ταμπουρομπουζουκου, μιας αλλης εποχης.

Περιμενω εντος ημερων νεες φωτος και πολυποθητο ηχητικο δειγμα