Αστρική ύλη

Βρέθηκε μπροστά σε μια υπερβατική κατασκευή. Αισθάνθηκε μάτια να τον κοιτάζουν μέσα από τις απόκοσμες εκείνες τρύπες του καπακιού (μωρέ μπάς και του σάλεψε;!).

(όποιος ενδιαφέρεται, καλώς να ορίσει με κλίκ)

Καλορίζικο και καλοτάξιδο,ΖΗΛΕΎΩ._

Πανέμορφο όργανο !!! Θανάση δικό σου είναι ?

«Δικό μου» είναι Βαγγέλη, αλλά έχει δική του υπόσταση και δεν ανήκει τελικά σε κανένα…

Καλορίζικο και καλές πενιές Θανάση!!Πανέμορφο είναι!!!

Θανάση καλορίζικο, καλές πενιές με τον νέο σύντροφο σε χαρές και λύπες. Το θέμα κατοχής είναι μεγάλο θέμα και σίγουρα πέραν της ανάρτησης. Περιληπτικά προσωπική μου άποψη, τίποτα που δεν βρίσκεται μόνιμα επάνω μας, δεν μας ανήκει ή και αν δεχθούμε ότι μας ανήκει η κατοχή του είναι προσωρινή. Η αισθητική της κατασκευής είναι εξαιρετική και μοναδική. Βάλε και λίγο ήχο.

Ναι… λιγο ν ακουσουμε κι εμεις

Ωραίο …μαντολίνο, ρε!

είχα την τύχη να παίξω αυτό το υπέροχο όργανο όσο βρισκόταν στο εργαστήριο. πειραματικό όργανο με τσάκιση, επίπεδο σκάφος, μικρές τρύπες, και ένας ήχος ήδη ώριμος και με προσωπικότητα.
εύχομαι να αξιοποιηθεί καταλλήλως στα χέρια σου!

Μάγκες σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια και τις ευχές!

Για ηχητικό κάντε λίγο υπομονή, θα αναλάβει ο multi_kulti με το vintage Neuman που κατέχει, για να το αναδείξει κιόλας παικτικά. Αν βιάζεστε κάνω κ’ εγώ ένα πρόχειρο, αλλά να έχετε ετοιμόριχτες ντομάτες (προτιμώ Φιλιάτρων).:slight_smile:

Ξέρω…εσύ τα γουστάρεις κρύσταλλο!:047:

Καλορίζικο. Πανέμορφο. Αν είχε αχλαδόσχημο σκάφος θα ήταν το ωραιότερο στον κόσμο (περί ορέξεως…). Καλά παιξίματα

ΩΩΩΩΩ!!!
Αν και ο ήχος στοιχειωδώς ανταποκρίνεται, που το πιστεύω, στην εμφάνιση …

με γεια! Η επιλογή μιας μη συμβατικής κατασκευής για μένα είναι τεράστιο ρίσκο. Αλλά αν αυτό το όργανο πχ. έχει έναν όμορφο και ιδιαίτερο ήχο με αντοχή παράλληλα στο χρόνο, θα θέσει ερωτήματα για την επί δεκαετίες συμβατική κατασκευή του οργάνου- και μάλλον μετά το πείραμα του τετράχορδου εντελώς ανεξέλικτη πορεία του(?)

και σύντομα ηχητικό, άνευ τομάτας από εμένα.

Η επιλογή συμβατικής κατασκευής κατ’εμέ δεν καθορίζει την ποιότητα ενός οργάνου ούτε έχει σχέση με την αντοχή του στο χρόνο,πόσο μάλλον όταν μιλάμε για λαϊκά όργανα και λαϊκή μουσική,(από τη φύση τους αντισυμβατικά)

Πίκινε … καλοφάγωτο :slight_smile:

ok

αν μια ξύλινη κατασκευή θεωρείται “συμβατική” και μια από ανθρακόνημα “αντισυμβατική”, υπάρχουν διαφορές

θες να το αναπτύξεις λίγο αυτό?

επίσης μια παρατήρηση: κατά την γνώμη μου το συγκεκριμένο σχέδιο είναι “αντισυμβατικό”, για την κατασκευή ξέρει μόνο ο κατασκευαστής (ίσως και κάποιοι φίλοι)

ΤΡΟ ΜΕ ΡΟ!!! Πανέμορφο όργανο. Καλορίζικο. Να είστε καλά και να το χαρείτε αυτό το αριστούργημα. Το είχα δει πριν αρματωθεί και πραγματικά κι εγώ μαγεύτηκα. Φαντάζομαι κι από ήχο…!!! Αναμένουμε να το ακούσουμε???

Με γειά και χαρά!

Πολύ όμορφο, με πρωτότυπη αισθητική! Καλαίσθητο και ζεστό! Να το χαίρεσαι Θανάση!

Θα το ακουσουμε εν τελει?

Ρε Φθισικε τι θα γινει παρακαλια θες για να ακουσουμε το οργανο;

Εμ…βαρας καμπανες “τρεξτε να δειτε χωρικοι” εμ δε λες πραμα;!!!

Ομορφο οργανο…αν εξαιρεσουμε το πλακε της υποθεσης…αλλα ειναι στα γουστα του καθενος.

ΜΕ ΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΟ…!!!

Προ ολιγων ημερων περασα μια βολτα απο το μαστορα του οργανου σου…ωραιος και χαλαρος ανθρωπος,συζητησιμος και με χιουμορ.
Επαιξα πεντε οργανα…ολα ομορφα…καλα εχει κανει και κατι ασχημο αυτος ο μαστορας;!!!
Ολα ιδιαιτερα σε μορφη και ηχο…το ενα μπορω να πω οτι με καλουσε οπως οι σειρηνες τον Οδυσσεα:)

Και εκει μου πεταξε ο μαστορας το ωραιο…“Δεν ειναι ολα τα οργανα για ολους…ο καθενας εχει το δικο του οργανο,βγαζει τον ηχο του,κανει για το παιξιμο του”.Ωραιος!