Μπαγλαμάς σκαφτός λεμονιά

Επιτελους ηρθε και η δικη μου ωρα να παρουσιασω το πρωτο μου οργανο.
Με περισση υπερηφανεια και μετα απο παμπολλα βασανα και καημους σας παρουσιαζω σκαφτο μπαγλαμα απο λεμονια!
Σκαφος+καβαλαρης λεμονια
Μανικι +καραολο μεραντι
Ταστιερα βεγκε
καπακι ελατο

Κλιμακα 42cm
μηκος-πλατος βαθος σκαφους 13-8-6,5
πλατος μανικου 2,8-1,8παχος μανικου 3,5-2,3

υγ-Εντος των ημερων και βιντεο,περιμενω καμερα.

:slight_smile:

Υπέροχος…μπράβο!:088:

Μπράβο σου ρε μούργο! Σεβασμός! :109:

Άιντε να τον ακούσουμε κι από κοντά!

ΥΓ Αν συνέθετες όπως οργανοποιείς, θα ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι! :019:

Μπράβο blekos, συγχαρητήρια !

Μπράβο Δημήτρη , μορτικο μικρό ηχειο όπως αρμόζει σε ένα ρεμπέτικο μπαγλαμα
Το χελιδονι είναι όλα τα λεφτά!!!

έλα ρε θηρίο! 42άρης; πώς τον κουρδίζεις και με τί χορδές; μου έκανε εντύπωση το μικρό σκάφος, το πανέμορφο τελείωμα στον τάκο και η ροζέτα -αλλά δεν κλείνει πολύ τον ήχο;
και εις άλλα με υγεία!

Τον εκανα 42αρη και οτι βγει Νικο…το πολυ να διαλυθει:)
Αλλωστε τον εφτιαξα μια φορα και αφου δεν ειχε ηχο τον διαλυσα και φτου απ την αρχη!
Χορδες μπαγλαμα του βαζω και κουρδισμα ρε-λα-ρε…λες να γινει τοξο η να κανει κανα μπαμ;!!!
Η ροζετα παιζει να κλεινει λιγο τον ηχο του αλλα και παλι εχει γλυκο ηχο…θα ανεβασω δειγμα…προσεχως:)

σκέψου ότι σε μπουζουκομάνα θα έβγαινε 84εκ -αν και του μπαγλαμά είναι 9άρες οι χορδές. εφόσον βέβαια φτάνει το μήκος τους για να τις περάσεις!

Συγχαρητηρια φιλε Δημητρη Αξιεπαινη η προσπαθεια σου!

Το προβλημα της τασης δεν μπορουμε να το κατανοησουμε αν δεν το δουμε στην πραξη
ποσο μεγαλωνει η δυναμη των χορδων προσθετοντας 2 ποντους στην κλιμακα!
Σε 40cm κλιμακα μπαγλαμα που εχω κανει εχω διαπιστωσει προσπαθωντας να κουνησω τις χορδες
ποσο παραπανω πιεση εφαρμοζεται στο καπακι και στο μανικο σε σχεση με το μπουζουκι!
Μια ιδανικη κλιμακα ειναι 38 cm! Λιγοτερο αν το κανεις δεν θα χωρανε τα δαχτυλα στα ταστα
και θα παιζεις με δυσκολια! Να τονισω οτι παιζει ρολο και η αποσταση των κλειδιων
Οσο πιο κοντα ειναι τα κλειδια τοσο λιγοτερη ταση! Δεν ξερω αυτο ομως τι αλλαγη θα εχει στον ηχο!!

Παντως στο δικο σου μπαγλαμα που εχεις μικρο σχετικα σκαφος φυσιολογικα το καπακι θα εχει περισσοτερη αντοχη! Και το μανικο το εχεις αφησει ενισχυμενο οποτε ευχομαι να μην αντιμετωπισεις προβληματα!
Παντως ειναι πανεμορφος Μπραβο!

Πολυ τσαχπινης ο μπαγλαμας σου…και ομορφος…Μια ερωτηση μονο…εκτος απο ξυλο λεμονιας…χρησιμοποιησες και την λεμονοφλουδα…γιατι τοσο μικρο ηχειο μονο σε διασταση μισου λεμονιου
ταιριαζει…:slight_smile: Πλακα κανω ενταξει…?..Παντως χαρα στο κουραγιο σου και γεια στα χερια σου .Πολυ ωραιο.

blekos, συγχαρητήρια !ομως ειμαι περιεργος με κλιμακα 42 εκ. και με τετοια ταση χορδων αν ειναι ευκολοπαιχτος και δε σου ποναν τα δακτυλα…
περιμενουμε παντως ηχητικο δειγμα…

Ιδου και το ηχητικο δειγμα…:slight_smile:
[video=youtube_share;C5shS9fovyw]http://youtu.be/C5shS9fovyw[/video]


τσίλικος

τώρα είδα το βίντεο… μπράβο ρε μήτσο! μια χαρά ήχος, σωστό οργανάκι και το γρατσουνάς όμορφα!

Φιλε Νικο για την αληθεια με την 4η η 5η φορα καταφερα να μη φαλτσαρω στο ταξιμι:019:

Παντως οντως παιζει μια χαρα…προς το παρον.

Ερχεται οπου να’ναι τριχορδο με μπερντεδες…μακαρι να πιασει κι αυτο:088:

ωραιος ηχος μπραβο
εγω το τραγουδι το ξεκινω ως εξης
χορδη ρε 5-5-5-5–4-5-8-7-5-4-------7 7 4-5-5-5—4-5-6-7-5-4------------3 3
χορδη λα 5-----------------------6-5-- 0 0 - -0-----------------------6-5-0–0-4 4
χορδη ρε 5------------------------------0-0-- 0-------------------------------------

Γεια στα χερακια σου, Blekos!!!

Οριστε? Απο που, τι, πως, ποτε?
Δεν ξερω αν το χεις ξαναπει, αν ναι, βαλε link, αλλιως, λεγε, φιλε!

Προσπαθω να το φτιαξω,εχω το σκαφος ετοιμο απο περυσι το καλοκαιρι και φετος που το επιασα ξανα αποφασισα να το κανω με μπερντεδες και ο,τι βγει.Τωρα ειμαι στη φαση της διακοσμησης…μετα εχει βαψιμο και περασμα μπερντεδων.Παντως σημερα που περασα 4-5 μπερντεδες προχειρα για να ακουσω ενα δειγμα του ηχου του…μπορω να πω οτι δεν ηταν κακο.Μακαρι να παει καλα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 19:29 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 19:14 —

Πανω-κατω ιδιο το παιζουμε εσυ κανεις και το δευτερο γυρισμα του Μαρκου,εκει στο τελειωμα δε βγαζω πολυ ακρη οπως το γραφεις…
βασικα το παιζω πανω-κατω οπως το θυμαμαι:)

Γειά σου Μπλεκ με τα οργανάκια σου.Άντε και το μπουζούκι τώρα…