Τριχορδο με μπερντεδες

Με τεραστια χαρα σας παρουσιαζω το τριχορδο που σκαρωνω απο περυσι,στο οποιο τελευταια στιγμη αποφασισα να βαλω μπερντεδες!

Μηκος χορδης-67εκ
Σκαφος-καστανια
Μανικι+καραολο-μεραντι
Καπακι-ελατο
Καμαρια-φλαμουρι
Διακοσμηση --κυπαρισσι-παλισανδρος-εβενος
Ταστιερα+καβαλαρης-εβενος

Μηκος-πλατος-βαθος σκαφους=37-24-13
Πλατος μανικου=3,5-2,5
Παχος μανικου=3,8-2,8

Ενα μειονεκτημα που εχει με τους μπερντεδες ειναι οτι δε μπορω να κατεβασω τις χορδες οσο θα ηθελα γιατι αρχιζουν τα τριξιματα και οι μπερντεδες δε γινεται να τριφτουν.Προς το παρον εχω μονο τις κλασικες νοτες αργοτερα θα βαλω και καποια μορια.

Δεν εκμεταλευτηκα την ταστιερα σε ολο της το μηκος…μετα την ενωση μανικου-σκαφους δε γινεται να δεθουν αλλοι μπερντεδες κι ας υπαρχει ταστιερα.Αν και ενα φιλαρακι μου εδωσε την ιδεα να κανω κολλητους οπως στο καπακι του λαουτου.

Για αλλη μια φορα αφησα λιγο χοντρο το μανικο,δεν εβαλα κοντρα στην πορεια θα δω τη συμπεριφορα.

Ο ηχος ειναι ωραιος,πιο μπασος απο τα κλασσικα μπουζουκια,βιντεο εντος των ημερων!

Συγχαρητήρια! Είναι πολύ όμορφο. Περιμένουμε το βίντεο!

Πανεμορφο!! Ζηλευω! Περιμενω ηχητικο!

ΥΓ¨κυριως τα εναλαξ φιλετα στα παραπετια ειναι ονειρο

Για σου ρε Μπλεκο…
Ποσα εχεις φτιαξει μεχρι τωρα; Πολυ ωραίο!

Βλεπω οτι δεν εχεις τα σημαδια στην ταστιερα; (πως λεγονται αληθεια; ) Δε θα σε μπερδευει αυτο; Η θα μπουν αργοτερα;

Αντε να το ακουσουμε κι ολας… Περιμενουμε το βιντεο…

είσαι ωραίος ρε φίλε! έριξες πολλή δουλειά στο όργανο! πόσα τσίπουρα να φύγανε στον σχεδιασμό και στην κατασκευή…
πολύ αρμονικό το σκάφος με την τρύπα και τον καβαλλάρη. τη φιγούρα δεν την ήθελες να καλύπτει και πιο πίσω; όταν φτιάξεις το βίντεο δοκίμασε να παίξεις λίγο με πολύ μαλακή πένα, και λίγο με φτερό. πιθανόν να ταιριάζει στους μπερντέδες. υπάρχουν και κάποιες μακρόστενες και μαλακές πένες μαντολίνου.
ο μπάσος ήχος από που βγαίνει; είναι μαλακό ξύλο η καστανιά;

Μπράβο για την επιλογή σου να φτιάξεις τέτοιο όργανο και να επιλέξεις λιτή αισθητική.
Καλή συνέχεια και περιμένουμε βίντεο!

Μπράβο ωρέ πατριώτη!
όμορφα πράματα!

http://youtu.be/qVPP74QEVXk

Φιλε Γεωργαλα ειναι το δευτερο,αλλο ενα μπαγλαμαδακι εχω κανει…και ερχονται και αλλα μπουζουκοειδη σιγαααα-σιγαααα :wink:
Τα σημαδια στην ταστιερα λεγονται τσαμπουκαδες,προς το παρον ειπα να μη βαλω να δοκιμασω λιγο να παιξω στα τυφλα…μαλλον θα βαλω καποια στιγμη.

Μαστρο Νικο…η φιγουρα οντως επρεπε να ερθει λιγο πιο πισω…οταν παιζω σκανε τα νυχια μου πανω στο καπακι και το γρατζουνανε!
Σχετικα με το σχεδιασμο εφτυσα αιμα…ηθελα να αντιγραψω ενα οργανο του Σταθοπουλου…και βγηκε Μπλεκος :slight_smile:
Δεν εχω δουλεψει πολλα ξυλα στο λυγισμα,η καστανια ειναι λιγο μυστηρια δεν ειναι πολυ ελαστικη οπως η μουρια,σπαει ευκολα αν δεν προσεξεις.Μου φαινεται λιγο πιο δυσκολη στο λυγισμα απο καρυδια,μουρια και ιροκο.
Μακαρι να ηξερα τι επαιξε ρολο στον ηχο…οτι εκανα το εκανα πανω-κατω στην τυχη και με πολλη προσευχη και νηστεια:019:
Να ευθυνονται τα λεπτα καμαρια;…5 χιλιοστα
Το παχος του καπακιου;…2-3 χιλιοστα
Να ειναι το ξυλο;
Να ειναι ολα μαζι;

Παντως θα το ξαναπω…οτι οι μπερντεδες δε σε αφηνουν να κατεβασεις τις χορδες οσο με τα ταστα.Αν δεν βρω τροπο να τις κατεβασω μελλοντικα θα βαλω ταστα στο οργανο.

Yγ-Στο αλμπουμ υπαρχουν και φωτο απο την κατασκευη του.

Πιστεύω από αυτό που άκουσα (ωραία χροιά!) ότι δεν έχει λόγο να έχει μπερντέδες, καλύτερα να το χαμηλώσεις λίγο. Με τάστα θα είναι ένα υπέροχο παλιακό μπουζουκάκι. Εκτός, αν όπως είπες βάλεις μόρια.

Η χροια του ειναι παλαικη και πανεμορφη.
Συμφωνω με το babis, να χαμηλωσεις τισ χορδες, γαι να γεμισει ο ηχος

Κατι σημαντικο που ξεχασα!!!

Bασικη επιρροη για το σχημα του καραολου αποτελεσαν τα σχεδια του Sdimis,και βασικα στη γενικοτερη αισθητικη του οργανου υπαρχουν πινελιες απο αυτα τα σχεδια!

SDimis…συνεχισε να εμπνεεσαι και να εμπνεεις:088:

μπραβο φιλε ωραιος ηχος μαρεσε

Α ρε σκυλί μαύρο, το κατάφερες! Μπράβο σου ρε, σε παραδέχομαι!! :109:

Από φινίρισμα είναι σα κουρεμένο γίδι, αλλά λίγη (εώς καμμία) σημασία έχει. Εντυπωσιακό αποτέλεσμα αυτό της καστανιάς, η φιγούρα εντελώς μάπα, ωραίος μιναρές στο δέσιμο. Κακώς έβαλες μπερντέδες (θες επειγόντως χαμήλωμα), τα μπάσα απρόσμενα γεμάτα, παικτικά εξελίσσεσαι δυναμικά.

Και εις ανώτερα, άιντε να το παίξουμε κι από κοντά. :110:

Αντε ρε φθισικε παρε το δρομο κι ελα να παιξουμε…θα σε αφησω να πιασεις αυτο το οργανο:019:

Η φιγουρα οκ,θεμα γουστου,το φινιρισμα δεν ξερω…καλο η κακο…ακομα μαθαινω τη γομαλακα!

Τα καλυτερα θα ερθουν :wink:

Α ρε Μπλέκο με φαγαν τα νοσοκομεία.Θα ρθω και θα στο λιώσω στο παίξιμο.Δυο εβδομάδες χωρίς πενιές είμαι…Ωχου!!!Ξεύτικε ντουνιά!

Πολύ καλή η προσπάθειά σου φίλε, ωραίος ήχος! Κατά τη γνώμη μου, οι μπερντέδες έχουν και παραέχουν σημασία στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. Ακούγεται πιο μαλακά, λείπει αυτή η “σιδερίλα” των τάστων! Εμένα μ’ αρέσει πολύ και εμφανισιακά. Πάντα χαρές και ωραία παιξίματα!

Σαν του εφηβου Τσιτσανη!