summer sweet

Καλησπέρα,

σαν το μικρο παιδί που κάνει τα πρώτα του βήμματα, ολοκλήρωσα την πρώτη μου σουίτα με τίτλο “summer sweet”. Μετα απο πολύ κόπο, επιμονή και τις δυσκολίες κάθε αρχάριου, χωρίς πείρα και χωρίς γνώσεις ολοκλήρωσα αυτη τη σουίτα με πολυ μεράκι. Είναι η πρώτη μου ολοκληρομένη εργασία και φυσικά φτιαγμένη στο σπίτι με φίλους μουσικούς.

Θα χαρώ πολυ να ακούσω τη γνώμη σας. εκτιμώ ιδιαίτερα πολλους απο τους παρεβρισκόμενους στο φόρουμ.

Η σουίτα αποτελείται απο δύο τραγουδια(γαλήνη: σε ποίηση Αρθούρου Ρεμπώ και σερενάτα σε ποίηση Ιωάννη Πολέμη) και δύο ταξίμια(κρύες ανάσες: σολο μπουζούκι 4χορδο Γιώργος Τσιμπουξής και Dnihavent Taksim: σολο κιθάρα Ν.Κυριαζής - ο υποφαινόμενος - μαντολίνο: Βαγγέλης Τσιαπλές)

Και τα τέσσερα αυτά κομματια είναι με τη σειρα του παρουσιασμένα στο προσωπικό μου προφίλ στο www.myspace.com/nkiriazis

Με χαρα νεογέννητου,
Νίκος Κυριαζής

Νικόλα άμα συνεχίσεις να βαδίζεις τον δρόμο αυτόν που ακούω, μου φαίνεται ο Λουδοβίκος θα χει αναδουλειές. Πολύ ωραία μπράβο.:110:

πολυ καλο φιλε μου χαλαρωση…

ευχαριστω για το ενδιαφέρον παιδια. Ξαναδουλεψα καπως τον ήχο, οποτε σε οσους αρεσε μπορουν να το ξανακουσουν καλύτερα.

Μετά την ολοκλήρωση και της φθινοπωρινής σουίτας είμαι σε θέση να σας καλέσω ξανα στο profile μου http://www.myspace.com/nkiriazis για να ακούσετε τη νέα μου εργασία.

autumn sweet:
01 loom (παραμορφωμένη κλασσική κιθάρα + νέυ - solo4χορδο μπουζούκι απο τον Γιώργο Τσιμπουξή)
02 θα 'ρθεις αργα(ποίημα της Μαρίας Πολυδούρη, κλασσική κιθάρα + τζουρας - ούτι + μαντολίνο απο τον Βαγγέλη Τσιαπλέ - νέυ απο τον Ρήγα Μακρόπουλο)
03 παράπονο (κλασσική κιθάρα - σολο ούτι απο τον Βαγγέλη Τσιαπλέ)
04 νανούρισμα(ποίημα του Στέφανου Μορφή, κλασσική κιθάρα - νέυ απο τον Ρήγα Μακρόπουλο - μπαγλαμάς απο τον Βαγγέλη Τσιαπλέ)

σας εύχομαι καλη ακρόαση, θα περιμένω τις απόψεις και τις κριτικές σας.

Φίλε μου Νίκο μου άρεσε πολύ η μουσική σου. Μπράβο. :110: Συνέχισε έτσι η μουσική είναι για ελεύθερους ανθρώπους και αυτούς ακόμη που δεν είναι λεύτεροι τους λευτερώνει τη σκέψη και τη συνείδηση. Μακάρι να εξαφανίζονταν αυτόματα όλοι εκείνοι που κερδίζουν ασύστολα από ευκαιριακές μουσικές, που τρώνε τα μυαλά των νέων ανθρώπων με μουσικές κονσέρβες ληγμένες.
Μου άρεσε η βροχή σου. Μου άρεσαν οι στάλες και το νανούρισμα και όλες οι άλλες μουσικές σου. Μπράβο φίλε μου και πάλι.

Γιώργος

Σε ευχαριστω πολυ Γιώργο. Ξέρεις πως αυτα τα λογια (σου) ειναι δύναμη.

Νικόλα, μπράβο κι από μένα, συνέχισε απτόητος.
Χρόνια μας πολλά.

Ο άλλος Νικόλας από Βραζιλία

Μπράβο Νίκο.
Χθες αξιωθήκαμε να τα ακούσουμε σε μια παρέα, όπου απέσπασες τις καλύτερες κριτικές, τόσο από τους ειδικούς όσο και απ’ τους μη-ειδικούς.
Αϊντε να βγει και CD!

Γειά σου Νίκο. Πολύ όμορφα τα τραγούδια σου.

To “loom” είναι από μέρες ο ήχος στο κινητό μου, και το ρημάδι χτυπάει συνέχεια, οπότε μπορώ και το απολαμβάνω συχνότατα!:slight_smile:

Σας ευχαριστω πολυ! Μου δίνετε δύναμη να συνεχίσω. Λευκό-φτερό χρονια μας πολλά!

Λίγο πριν την ολοκλήρωση της σουίτας για το χειμώνα - ενα μικρό διάλειμα. Τσικνοπέφτη έρχεται, του ασώτου εχθές, αγόρασα ενα ukulele και το αξιοποίησα ηχογραφώντας το μπουφετζή του Μπάτη.

σας καλώ να το ακούσετε στο http://www.myspace.com/nkiriazis και περιμένω τα σχόλιά σας.

Αψογος Νίκο. Έγραψες πάλι!
Καλό και το γιουκαλέλι, αλλά όλα τα λεφτά είναι οι πίσω φωνές και ήχοι!
:019:

Έμπνευση!
΄Η την έχεις, η όχι τη ρουφιάνα…
Ωέος ο Nikos!!!

Μπράβο Νίκο, κορυφαία εκτέλεση και έμπνευση!!
Μπράβο και στους υπόλοιπους συντελεστές :110:

Μπράβο Νίκο !!!
Ιιιιουυυυυ !!! Αϊιι-Αϊιιιιιιι για-γιααααα !!!
(η δεύτερη δεξιά, άνευ φερετζέ …)

:slight_smile:

Σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια. Αυτο το γιουκαλιλι μου έχει αναψει τη διαθεση… ειναι και οι μερες τετοιες…

Συγχαρητήρια.Πολύ ωραίο ύφος, και προσωπικό στίγμα που για μένα είναι και το ζητούμενο.Να σαι καλά να μπορείς να δημιουργείς.

Εύγε Νικόλα, το ντουμάνι έφτασε μέχρι τη Βραζιλία δικέ μου !
Αντε και να ρθω πάνω να το γλεντήσουμε και να σκαρώσουμε κανα σιντάκι ανάλογου ύφους αν και συ γουστάρεις.
Θα φέρω μαζί μου και ένα μπιριμπάου, θα κάνουν θραύση με το γουκαλίλι, τι λες?
Στείλε μου πμ για την ιδέα, μην τους πρίξουμε εδώ μέσα, έχω και γω κάτι στα υπ’ όψιν.

Χαιρετώ σε (βγάζοντας την τραγιάσκα προς ένδειξη τιμής ένεκεν)

Νικόλας

Καλημέρα!
Ξημερώνει Απόκρεω
και καθως ψες το βράδυ είχα ρεπο σας ετοίμασα αλλο ένα τραγούδι με γιουκαλίλια- το "όσοι έχουνε πολλά λεφτα¨ του Μάρκου αυτη τη φορά. δημοσιευμένο στο http://www.myspace.com/nkiriazis πάλι.