Cd για ενα φιλο

φτιαχνουμε ενα cdακι για το φιλο μας τον αλεκο που τραγουδαει.ενα πρωτα δειγμα της δουλειας μας:

η ηχογραφηση ειναι ερασιτεχνικη,εχει γινει στο σπιτι μου με πρωτολειο εξοπλισμο,αλλα και με πολυ κεφι γι αυτο και το βαρος εχει πεσει στο να βγει ζωντανο το αποτελεσμα και οχι στο να αποφευχθουν μικρολαθακια(και στο παιξιμο και στην ηχολειψεια-εκει ξεπερασα τις δυναμεις μου:082:)καθως ολα ειναι παιγμενα μια κι εξω χωρις κοψε ραψε,κλπ.
σκοπος της δουλειας παντως ειναι να ηχογραφηθει η φωνη του αλεκου καθως δε νομιζω οτι βρισκονται ευκολα τετοιες φωνες στις μερες μας.αυτα για την ωρα…!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:17 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:07 —

το τελευταιο link ειναι λαθος

το σωστο…

Μονο “μπραβο” εχω να πω και για το παιξιμο , στ` αυτια μου ακουστηκε τέλειο και για τη φωνη του Αλέκου!
Εχει κατι το “παλιο” σαν απο γραμμοφωνο , αληθεια ποια ειναι η ηλικια του? , εχει σημασια που το ρωτω …
Μου αρεσαν και οι 4 ηχογραφησεις , συγχαρητηρια απο καρδιας σε ολους σας και να συνεχισετε !!!:109:

δεν ειναι πολυ μεγαλος…γυρω στα 60, αλλα εχει περασει περιπετειες διαφορες…παρολαυτα δεν χανει το κεφι του!

Μήπως παίζετε στη “Στροφή” στο Πέραμα;

ο κωστας που παιζει μπουζουκι παιζει στη στροφη.ο αλεκος πρεπει να χει κανει κατι εκτακτες εμφανισεις.ολοι μαζι παιζουμε στο ρεβαιζι.

Τότε φαίνεται, είχα πετύχει τον Αλέκο σε μια από αυτές τις έκτακτες εμφανίσεις του. Είχε πει, θυμάμαι, και κάποια του Γιοβάν Τσαούς εξαιρετικά. Γενικά, το σχήμα ήταν πολύ καλό. Καλή επιτυχία.

Ελικρινή συγχαρητήρια σε όλοι τσι συντελεσταί της εξαιρετικής αυτής δουλειάς. Μπράβο σας.

σημ. : το “σε όλοι τσι συντελεσταί” είναι σε μια χαρακτηριστικά ιδιότυπη λαική σύνταξη.

Πολύ καλή δουλειά, μπράβο σας.
Αυτή η φωνή σε γυρίζει πίσω στο χρόνο. Νομίζει κανείς ότι είναι αυθεντικές εκτελέσεις.

Ακριβώς όπως ατ λέει ο ΡΕ- είναι. Να τα δισκογραφήσετε.

Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα πολύ καλό αποτέλεσμα για ερασιτεχνική ηχογράφηση
ευχαριστούμε για το ταξίδι

είστε τυχεροί ρε κωστήδες που παίζετε με τέτοιον άνθρωπο! και μπράβο για το παίξιμο, ειδικά η (πιστότατη) εισαγωγή στη δασκάλα με έστειλε… βάλε και το λινκ για το γιοβάν τσαούς, αξίζει.

Εισαστε πολυ μαγκιωροι!!!
Με στειλατε κι εμενα,πολυ καλες εκτελεσεις.Στη Μαρικα τη δασκαλα δινετε ρεστα,λες και το ακουω με Ρουκουνα στα γεραματα.
Ο τραγουδιστης πολυ δυνατος!!!
Δωστε κι αλλα :slight_smile:

αλλα 3 ταγουδακια ετοιμα!τα υπολοιπα μετα την εξεταστικη!
http://www.youtube.com/watch?v=bRx0GU5JaI4
http://www.youtube.com/watch?v=p_02-6gXbdc
http://www.youtube.com/watch?v=r3PqenhoYCE

φοβερός ο συνδιασμός της φωνής του με τα τρελλά της παραγωγής. Κι άλλα τέτοια!

Μπράβο παιδιά. Εξαιρετική δουλειά και στο παίξιμο και στο τραγούδι ο Αλέκος. Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες. (μη γράφω τα ίδια).
Η ηχογράφηση παίρνει βελτίωση νομίζω. Προσωπικά θα προτιμούσα η φωνή να μην έχει εφέ βάθους (κάτι τέτοιο ακούω αν δε κάνω λάθος) και να ακούγεται ελάχιστα πιο δυνατά.

Παιδιά μπράβο σας! Πραγματικά είναι απόλαυση…Άντε δώστε κανένα στοιχείο να σας ακούσουμε και από κοντά!

Καλα σας τα λεει !!!

Σε καποια μαξωξη καντε τη διαφορα , παρτε τον Αλέκο και τα οργανακια
και πατε στην παρεα να συνδράμετε με τις δυναμεις σας !!!

γραψτε μου τετοια σχολια γιατι κι εγω πρωτη φορα κανω τετοια δουλεια και τα χω βρει μπαστουνια.βασικα,οσο απλο και αν φαινεται ειναι πολυ δυσκολο να παραξεις φυσικο ηχο με αυτα τα μηχανηματα,ειδικα αν δεν εχεις τις αναλογες εγκαταστασεις.επειδη δεν εχουμε μπουθ η φωνη εχει το βαθος του δωματιου και για να μη φαινεται οτι τα οργανα παιζουν σε αλλο δωματιο απ’τη φωνη(στα οργανα δε φαινεται σχεδον καθολου το βαθος) πρεπει να βαλεις μπολικους κομπρεσορες,κλπ με αποτελεσμα ομως να χανεται η φυσικοτητα…περιμενω συμβουλες και κριτικες για καλυτερο αποτελεσμα!

και βεβαια σε καποια απο τις επομενες μαζωξεις θα δωσουμε το παρον με τον αλεκο,να τον γνωρισετε κι απο κοντα!

Χωρίς να είμαι ειδικός στο θέμα, αλλά λόγω εμπειρίας από αρκετές εκατοντάδες ηχογραφήσεις, με διάφορα recorders, μπορώ να δώσω τη συμβουλή μου, λόγω εμπειρίας. Η ηχογράφηση της φωνής μπορεί να γίνει με το μικρόφωνο κοντά στο στόμα, ώστε να ακούγεται ελάχιστα έως καθόλου (εξαρτάται από την απόσταση) η αντήχηση λόγω χώρου. Τα όργανα γλυκαίνουν με λίγο εφφέ βάθους (νομίζω ότι είναι πολύ καλή η απόδοσή τους σε αυτή τη θέση). Το πως θα ηχογραφήσεις, εξαρτάται και από το τι θέλεις να έχεις σαν τελικό αποτέλεσμα. Θέλεις ο ήχος σου να θυμίζει παλιά ηχογράφηση, ή σύγχρονη. Να ακούγονται τα όργανα με το φυσικό τους ήχο ή να θέλεις να ακούγονται πιο γλυκά. Πες μου αν θέλεις, με τι κάνεις την ηχογράφηση (προγραμμα, μίκτη κλπ) και αν τα όργανα έχουν μαγνήτες ή τα ηχογραφείς από μικρόφωνο, ώστε να σου δώσω κάποιες κατευθυντήριες γραμμές να δοκιμάσεις.
Μπορείς αν θέλεις να ακούσεις τις δικές μου ηχογραφήσεις (τις τελευταίες τις έχω στο blog μου) με ZOOM H2 http://www.zoom.co.jp/english/products/h2/ και με KORG D888 http://www.korg.com/product.aspx?pd=257. Φυσικός ήχος βγαίνει με το ZOOM αν και η φωνές ακούγονται λίγο χαμηλά.
Προσοχή πρέπει να δώσεις αν ηχογραφείς τα όργανα με μικρόφωνο, ώστε το μικρόφωνο μα μην είναι πολύ κοντά, γιατί θα ακούγεται το χτύπημα της πένας και δε βγαίνει καλό αποτέλεσμα.
Με λίγη προσπάθεια νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο. (Παιχτικά είναι άψογο)

την τεταρτη 23 ιουνιου θα παιξουμε στη νεα ιωνια,στην πλατεια εξω απο το κεπ(50 μετρα απο τη σταση του τρενου της νεας ιωνιας).κατα τις 10 θα βγουμε.σας περιμενουμε!