Αψιλίες - Νέος Δίσκος

Αυτή την εβδομάδα θα κυκλοφορήσει ο δίσκος που ετοιμάσαμε μαζί με τον Ευγένιο Βούλγαρη, την Θοδώρα Αθανασίου και τον Απόστολο Τσαρδάκα με τον τίτλο Αψιλίες. Περιέχει τραγούδια Σμυρνιών συνθετών του ρεμπέτικου .
Επειδή και η παραγωγή αλλά και η διακίνηση αποφασίσαμε να γίνει απο εμάς , χρειαζόμαστε την βοήθεια φίλων απ την επαρχία. (Στην Αθήνα ο δίσκος θα βρίσκεται στο music corner,και στην θεσσαλονίκη, στην Πριγκηπέσσα) Όποιος φίλος γνωρίζει κάποιο διασκάδικο σε οποιοδήποτε μέρος της ελλάδας που θα ενδιαφερόταν να διακινήσει τον δίσκο ας ενημερώσει με πμ.

:110::109::088:Συγχαριτηρια !:088::109::110:

Δηλαδή, το CD θα μπορουμε να το προμηθευτούμε μονο από αυτά τα συγκεκριμένα καταστήματα?

Αν ειναι σαν το αλλο με τα 16 ρεμπετικα…ε ρε γλεντια!!!:088::127::127:

Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να σταλεί το CD με αντικαταβολή μέσω ταχυδρομείου:085::085: .

Φτιάξε μας Δημήτρη!!!:246:.Αναμένουμε

δεν λες καλά που βρέθηκαν κι αυτά!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:37 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:24 —

Φυσικά και υπάρχει αλλά το ζητούμενο είναι να φτάσει ο δίσκος σε όσο πιο πολλά μέρη γίνεται.
Επίσης θα ηθελα να μην χρησιμοποιήσουμε το φόρουμ για τετοιου είδους συνενοήσεις.

Συγχαρητήρια Μήτσε! Σε σένα και στα υπόλοιπα παιδιά!
Δώσε μας μια tracklist για να αρχίσουμε να ξερογλυφόμαστε… :089:
Η προσπάθεια σας αξίζει πολλά! :110::110:

Τα υπόλοιπα περί διακίνησης μέσω PM.
Περισσότερες λεπτομέρειες για το δίσκο σε λίγες μέρες στην “Κλίκα”.

Οτι θυμάμαι τώρα…

Αψιλίες
Παγκρατιώτισσα
Δως μου πίσω τα λελούδια
Μανώλης χασικλής
Οργανικό ζειμπέκικο
Ψευτισε πλέον ο ντουνιάς
Κατινάκι
Μα τι να κάνω σ αγαπώ
Γιατι να με γελάσεις
Κατάδικος
Γιατι να κάθεσαι να λές
Αρμενίτσα
Καρδιοκλέφτρα
Ξενιτεμένος
Πουλημένη στην ξενητιά
Λόλα μερακλού

κι άλλα δυό που δεν τα θυμάμαι τώρα…

Μια και μιλάμε για “Αψιλίες” !!!

Αλλά και “Γιατί να με γελάσεις” !!!

Και ένα κομμάτι από το φοβερό “Ταξίμι” του Ευγένιου !!!

Υ.Γ. Μήτσο, τον “Μανώλη” ποιός τον τραγουδάει;

Συγχαρητήρια!!.Πάντα τέτοιες προσπάθειες και προ πάντων καλή επιτυχία.

Στους χώρους διάθεσης προστέθηκαν το δισκοπολείο Musical στην Πάτρα, και το studio 52 στην Θεσσαλονίκη.Εκεί θα βρίσκεται ο δίσκος απο την ερχόμενη εβδομάδα.Στο music corner στην Αθήνα ,απο αύριο.

ΠοΛύ ΚαΛό ΠαΛΛηκάρι μου!

Μόνο τα καλύτερα περιμέναμε από σας έτσι κι αλλιώς. Το ακούω και τώρα που γράφω στο γραφείο, κι έχω να παρατηρήσω ότι και το εικαστικό/δημιουργικό κομμάτι είναι αντάξιο της μουσικής σας.

Μπράβο, μας φτιάξατε ένα cd για να κάνουμε δώρα σε φίλους και φίλες … ακόμα και να μην ακούν το συγκεκριμένο είδος μουσικής.

ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΠ ΤΗΝ ΠΡΙΓΚΗΠΕΣΣΑ?ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ,ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΙΖΕΤΕ?

Μήνυμα από συντονιστή: H γραφή με κεφαλαία στην ιντερνετική κουλτούρα σημαίνει ότι φωνάζεις και απαγορεύεται από τον κανονισμό του forum…

[CENTER]ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Δ. Μυστακίδης, Ε. Βούλγαρης, Α. Τσαρδάκας, Θ. Αθανασίου: «Αψιλίες»
Παραγωγή «Πριγκηπέσσα»[/CENTER]

Ανταποκρινόμενη στη μόνιμη επιθυμία των φίλων – θαμώνων της, η «Πριγκηπέσσα» δυο χρόνια μετά το ξεκίνημά της προχώρησε στην πρώτη ανεξάρτητη δισκογραφική παραγωγή της, τις «Αψιλίες».

Οι «Αψιλίες» έρχονται να προτείνουν μια επανεκτέλεση κομματιών του προπολεμικού αστικού λαϊκού ρεπερτορίου, έχοντας ωστόσο ως γνώμονα την προσωπική και ανεπιτήδευτη έκφραση των μουσικών που συμμετέχουν, τη δημιουργική σύμπραξη, και το συν-τονισμό τους σε πείσμα των ποικίλων περιορισμών που επιβάλλει η σημερινή μουσική πραγματικότητα. Η επιλογή του υλικού έγινε με γνώμονα την ανάδειξη της καλλιτεχνικής αξίας λιγότερο γνωστών κομματιών σημαντικότατων δημιουργών που διαμόρφωσαν σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη της λαϊκής μουσικής στη χώρα μας (Σκαρβέλης, Τούντας, Ογδοντάκης, Καρίπης, Σέμσης, Περιστέρης), [FONT=Arial Narrow]και οι οποίοι, αν μη τι άλλο, πρότειναν και υπηρέτησαν ένα μοντέλο μουσικής τέχνης που υπερβαίνει τις στενές διακρίσεις μεταξύ δημιουργών- μουσικών- και παραγωγών. Η πέρα από τα στερεότυπα εικαστική παρέμβαση εξάλλου φιλοδοξεί να συμβάλλει στη δημιουργία ενός περιβάλλοντος, όπου στίχος, μουσική έκφραση, και εικόνα έχουν τη φρεσκάδα του νέου, αλλά και τη ζεστασιά του οικείου.[/FONT]

Συμπράττουν οι: [FONT=Arial Narrow]Δημήτρης Μυστακίδης (κιθάρα, τραγούδι), Ευγένιος Βούλγαρης (ούτι, μπουζούκι με μπερντέδες, πολίτικη λύρα, τοξωτό ταμπούρ, τραγούδι), Απόστολος Τσαρδάκας (κανονάκι, βιολί), και Θεοδώρα Αθανασίου (μπαγλαμά, τραγούδι). Φιλική συμμετοχή στα κρουστά ο Λευτέρης Παύλου. Την ηχοληψία επιμελήθηκε ο Χρήστος Μέγας, ενώ το δημιουργικό κομμάτι η γραφίστρια Αφροδίτη Ζούκη, και ο εικονογράφος Χρήστος Δήμου. Οι ηχογραφήσεις έγιναν στο [/FONT]studio «Αχός», ευγενική χορηγία του Θανάση Παπακωνσταντίνου.

Τα τραγούδια του CD:

[ol]
[li]Γιατί να με γελάσεις (Κώστας Σκαρβέλης)[/li][li]Αρμενίτσα (Κώστας Καρίπης)[/li][li]Ψεύτισε πλέον ο ντουνιάς (Κώστας Ρούκουνας)[/li][li]Κατινάκι μου για σένα (Κώστας Καρίπης)[/li][li]Μα τι να κάνω, σ’ αγαπώ ( Κώστας Σκαρβέλης)[/li][li]Καρδιοκλέφτρα (Γιάννης Δραγάτσης)[/li][li]Γιατί να κάθεσαι να λες (Σπύρος Περιστέρης - Γιώργος Καμβύσης)[/li][li]Το μάγκικο (Κώστας Καρίπης - Γιώργος Πετροπουλέας)[/li][li]Γειά σου Λόλα μερακλού (Δημήτρης Μπαρούσης)[/li][li]Κατάδικος (Γιοβάν Τσαούς)[/li][li]Μανώλης ο χασικλής (Γιάννης Δραγάτσης)[/li][li]Χιτζάζ ζεϊμπέκικο (Ανώνυμου)[/li][li]Ο ξενιτεμένος (Δημήτρης Σέμσης - Ρόζα Εσκενάζυ)[/li][li]Άσ’ τα λόγια (Γιώργος Πετροπουλέας - Π. Σκοπελίτης)[/li][li]Αψιλίες (Γρηγόρης Ασίκης)[/li][li]Η Παγκρατιώτισσα (Παναγιώτης Τούντας)[/li][li]Η πουλημένη στην ξενιτιά (Παναγιώτης Τούντας)[/li][li]Δώσ’ μου πίσω τα λουλούδια (Ανώνυμου)[/li][/ol]

Δημητρη καταρχην συγχαρητηρια για την προσπαθεια.Θα ηθελα να μου πεις πως θα βρω το CD?Απο καποιο μαγαζι?Απο σενα τον ιδιο?Απ την ''πριγκηπεσσα"?Ευχαριστω πολυ.

Δημήτρη συγχαρητήρια. Είσαι φοβερός μουσικός και φοβερός ερμηνευτής. Ακουσα το Μαρόκο απο το youtube και το καντονε Σταύρο στην Πριγκηπέσσα live και έχω τρελλαθεί! Φοβερή ερμηνεία. Εγώ περιμένω 16 τραγούδια του Μαρκου απο το σχήμα σας!! Μάρκος όπως δεν τον έχουμε ξανακουσει!!

Ας εχουν και Σαλονικιοι κατι να “καμαρωνουν” , αμ πως …:slight_smile:
Εχουμε εξαιρετικους μουσικους , που επιμενουν Σαλονικιωτικα και οι συμπατριωτες τους ,
τους το αναγνωριζουν και τους “αγκαλιαζουν” με αγαπη και εκτιμηση !!!:039:

Μετα απο καιρό καταφεραμε να τακτοποιηθούμε λογιστικά.!!

Λοιπον ο δίσκος ήδη βρίσκεται στο Music corner (Αθήνα) και στο studio 52 (θεσσαλονίκη). Μεθαυριο θα βρίσκεται σίγουρα αυτή τη φορά στα δισκοπωλεία musical στην Πάτρα (Ερμου 46) και Αεράκης στο Ηράκλειο. Όποιος το θέλει και δεν τον καλύπτουν τα παραπάνω δισκάδικα μπορεί να στειλει πμ για να του το στείλω αντικαταβολή τις επόμενες μέρες.

Μόλις βρήκα αυτήν την διεύθυνση όπου πωλέιται ο δίσκος διαδικτυακά.
Όσοι φίλοι ενδιαφέρθηκαν για αντικαταβολή νομίζω πως είναι καλύτερα να τον πάρουν απο κει.Βγαίνει και φθηνότερα!!!

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_language=1&CD_code=PR0012009-2&cat=2