Αψιλίες - Νέος Δίσκος

Μπράβο Δημήτρη πάντα τέτοια! Να μαθαίνουμε και εμείς οι νεότεροι, απολαυστικός δίσκος!

Σήμερα έφτασε στα χέρια μου ο δίσκος…ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ πραγματικά…:109::109::109::109:
Δικά σας να ήταν τα τραγούδια, δε θα τα νιωθατε τοσο! :110: Μάλλον τα λόγια είναι περιττά όμως…Πάντα τέτοια παιδιά!:043::088::110::109:

Πολύ θετική κριτική από τον Πέτρο Λαζάρου του κυπριακού “Πολίτη”

Μόλις άκουσα το cd που μου δάνεισε η αγαπημένη μου gplom.Δεν έχω ακούσει καλύτερες επανεκτελέσεις από κανέναν.Έυγε!Άριστο!Περιμένουμε και συνέχεια.Και σύντομα.Γιατί δεν τα χορταίνουμε με τίποτα αυτά τα τραγούδια.

Είναι πραγματικά υποδειγματικό από όλες τις πλευρές το άλμπουμ, το έχω χαρίσει και σε φίλους και όλοι το ίδιο λένε.

Δημήτρη,
καιρό είχαμε να δούμε τόσο προσεγμένη δουλειά σε όλα τα επίπεδα.
Μπράβο.

Να πω κι εγώ τα συγχαρητήρια μου στα παιδιά για την πραγματικά άριστη δουλειά! :110:
Μια μικρή παρατήρηση μόνο: γιατί δεν αναφέρετε πουθενά το όνομα του τραγουδιστή ή της τραγουδίστριας; Για όσους δεν σας γνωρίζουν προσωπικά δεν είναι αυτονόητο ποιος τραγουδάει, ενώ είναι μια χρήσιμη πληροφορία.

Αν δεις τα βίντεο που έχουν στο youtube θα καταλάβεις.Πάντως εγώ έφαγα κόλλημα με το cd και θα το αγοράσω.Δεν θα το αντιγράψω γιατί προτιμώ να δώσω τα λεφτά μου(τι να τα κάνω άλλωστε τόσα δις) σε ένα τόσο καλό cd με τόσο καλούς μουσικούς παρά να τα δώσω σε οποιαδήποτε άλλη μ α λ α κ ι α.Δυστυχώς λίγα είναι τα cd με επανεκτελέσεις που αξίζουν και δυστυχώς λίγοι είναι οι καλλιτέχνες που αξίζουν να τα τραγουδούν.Το ευτυχές είναι ότι είναι νέοι ακόμα και έχουν να μας προσφέρουν πολλά φτάνει να το θελήσουν,γιατί σίγουρα μπορούν.

Και να θες να το αντιγράψεις δεν ξέρω αν θα μπορέσεις. Δύσκολα θα διαρρεύσουν τέτοιες δουλειές. Όσοι τις έχουμε, στέλνουμε και άλλους να τα αγοράσουν ή τα κάνουμε δώρο (και με τίποτα δεν τα αφήνουμε να γίνουν αντίγραφα :089:)

άντε καλά ακούσματα

Περαν τουτου νομιζω το “ανεξαρτητη παραγωγη” σημαινει οτι τα εσοδα πανε καθ ολοκληριαν στους μουσικους (:wink: ή κατι τετοιο


[i]Η μουσική παράδοση της Σμύρνης, που μεταλαμπαδεύτηκε στην κυρίως Ελλάδα από τα τέλη του 19ου αιώνα και ιδιαίτερα μετά το 1922, αποτέλεσε μία από τις βάσεις του ρεμπέτικου και, μεταγενέστερα, του σύγχρονου λαϊκού τραγουδιού. Σημαντικοί δημιουργοί και εκτελεστές, με πλούσιο υλικό σε ηχογραφήσεις στον ελλαδικό χώρο, όπως είναι ο Π. Τούντας, ο Βαγγ. Παπάζογλου, ο Γ. Δραγάτσης κ.α. είχαν ως μουσική αφετηρία το τόπο γέννησής τους, τη Σμύρνη. Το σμυρναίικο ύφος είναι αυτό που καθόρισε και διαμόρφωσε κατά κύριο λόγο τα μουσικά δρώμενα στην Ελλάδα, σε πρώτη φάση.

Το άλμπουμ περιλαμβάνει παραδοσιακά τραγούδια της Σμύρνης, αλλά και τραγούδια των Σμυρνιών συνθετών που ήρθαν στην Ελλάδα μετά την καταστροφή του ʼ22 και τα δημιούργησαν εδώ. Eτσι, ακούγονται και κάποια κομμάτια πειραιώτικου ύφους.

Το μουσικό εγχείρημα φέρουν εις πέρας δύο μουσικοί, ορμώμενοι από τη Θεσσαλονίκη, ο Δημήτρης Μυστακίδης που παίζει κιθάρα και τραγουδάει, ο Απόστολος Τσαρδάκας που παίζει βιολί και κανονάκι και ένας μουσικός που ζει και δουλεύει στην Πάτρα, ο Ευγένιος Βούλγαρης που παίζει ούτι, λύρα πολίτικη, yaili tanbour, bozuk και τραγουδάει. Και οι τρείς είναι καθηγητές στο Τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής μουσικής του ΤΕΙ Ηπείρου. Μαζί τους η σπουδαία Θεοδώρα Αθανασίου (τραγούδι, μπαγλαμάς).

Σπουδαίοι οργανοπαίχτες και ερμηνευτές. Ο τρόπος ερμηνείας εντυπωσιάζει.[/i]

Πελαγία προφανώς δεν έγινα κατανοητός! Τό ερώτημα δεν είναι ποιος τραγουδάει στο δισκάκι, αλλά ποιος τραγουδάει το κάθε τραγούδι! Συνηθίζεται να αναφέρεται ο τραγουδιστής ή η τραγουδίστρια δίπλα σε κάθε τίτλο. Αυτό δεν βρήκα και ως προς αυτό η παρατήρηση.

“ΑΨΙΛΙΕΣ” τραγουδαει
ο Δημητρης Μυστακιδης
και μοστραρει στην αρρενα
το καινουργιο του cd …
που γλυκαινει τις καρδιες μας
τα αυτια και το μυαλο μας
ειτε το σερβιρουν σκετο
ειτε και με “μπουγιουρντι” …

αχ βρε Μητσαρε , των Μητσων
πως τον πιανεις το σφυγμο μας
και μιλας για αψιλιες
παλι ενόψει εκλογων …
ευτυχως που εγεννήθης
σε πολυ “οψιμα” χρονια
αλλως θε να καταληξεις
στο παλιο “Μεταγωγών” …

αψιλιες Δημητρακη
κι ο Θεος να βαλει χερι
για να πινουμε κρασακι
ευτυχεις στην Πριγκιπεσσα …
να φωτισει καποιους αλλους
για να δωσουν στον κοσμακη
μια δουλεια , μια ευκαιρια
με αξία κι οχι “Μ Ε Σ Α” …:mad:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:36 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:34 —

Ζητω συγνωμη φιλε μου , μαλλον λαθος το καταλαβα , αλλα κι αυτο που εβαλα καλο ειναι …:109:
το βρηκα στο ιντερνετ , δεν ειναι φυσικα δικο μου …:026:

Κατ αρχάς σας ευχαριστω όλους και εκ μέρους των υπόλοιπων συντελεστών για τα καλά σας λόγια.
Στην προσπάθειά μας να μην συνδεθεί ο δίσκος με ονόματα(αυτός άλλως τε ήταν και ό λόγος που δεν υπάρχει καμμία φωτογραφία στο ένθετο) αλλά να διαγράψει την πορεία του αυτόνομος, το παρακάναμε. Είναι αλήθεια οτι είναι παράλειψη η μη αναγραφή του ονόματος αυτού που τραγουδάει. Αν ποτέ καταφέρει να κάνει 2η έκδοση θα το διορθώσουμε.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 08:24 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 08:18 —

Ναι , τα έσοδα έρχονται σε μας, αλλα το κακό είναι ότι και τα έξοδα σε εμάς ήρθαν:)

Πες τα χρυσόστομε!

Καλα, νομιζω και στις … εξαρτημενες παραγωγες παλι οι μουσικοι προπληρωνουν τα cd που θα βγαλουν. Τουλαχιστον στην περιπτωση σας τα εξοδα -χωρις περιεργα “καπελα”- ηρθαν μονα τους σε σας,χωρις καλοθελητες (ή ετσι το αντιλαμβανεται το επ αυτων αθωο μυαλο μου).

Αν ειναι ετσι πολυς κοσμος θα θελε να ξοδευει μονος του για τα cd του :090:

(οπως και να χει την Πεμπτη που θα κατεβω Αθηνα θα πεταχτω απ το music corner να αγορασω (μετα απο πολυ καιρο “πειρατειας”) το cd -αυθεντικο- χωρις βεβαιως να αμφιβαλλω για το αποτελεσμα)

Δημήτρη, μόλις πρόσεξα την υπογραφή σου και θα ήθελα να σου εκφράσω τη συμπάθεια και τα συλλυπητήρια μου για την απώλειά σου.
Θοδωρής

Και τα δικά μου συλληπητήρια.

καΙ τα δικα μου ειλικρινη συλληπητηρια,αλλα(χωρις να θελω να φανω αναισθητος) πιθανον να ηταν καλυτερα να μη χρησιμοποιησουμε αυτο το τοπικ για αυτο το λογο.

Στην πρoκείμενη περίπτωση ας αφήσουμε τους τύπους και τον κανονισμό του forum για τα of topic κατά μέρος! Είμαστε κοινωνικά όντα, και ειδικά εμείς οι Έλληνες, παρά την αλλοτρίωση, μοιραζόμαστε ακόμα τις χαρές και τις λύπες μας…