Κατασκευή τρίχορδου

Γεια σας φίλοι οργανοποιιο επαγγελματίες και ερασιτέχνες.αυτο το μπουζούκι το έφτιαξα δώρο για τον φίλο μου ξυλουργό που του έχω ροκανίσει τα ξύλα της αποθήκης του με οτ
Ι ξύλα είχα.το σκάφος οξιά ,κολαντζα κρόκο,μανίκι τρία ξύλα οξιά,καπάκι έλατο,ταστιέρα έβενος,καραουλο κοτο.
Πως ακούτε τον ήχο;
Ευχαριστώ

6 «Μου αρέσει»

Με πένα σκληρή κιθάρας προσπαθούσε ο Γιάννης

Εμένα μου αρέσει. Έχει καλό ήχο και στα πρίμα και στα μπάσα.
Επίσης μπόνους (υποκειμενικό) το σχήμα του σκάφους.
Ωραίο αποτέλεσμα.

Αρχίζει να παίζει από το 55’’…

4 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ @John88 είναι δικό μου καλούπι και ήταν το πρώτο σκάφος.εχω φτιάξει ένα με μαόνι και τώρα ετοιμάζω ένα με ελληνική καρύδια δίχρωμη και ένα με καρύδια αμερικής.το συγκεκριμένο έχει μικρή τσακιση στο καπάκι.τα αλλά δύο που ετοιμάζω το ένα έχει κανονική τσακιση μαντολίνου ,το άλλο όχι.σε λίγες μέρες θα τα ακούσουμε

2 «Μου αρέσει»

Αναμένουμε να δούμε και να ακούσουμε!!
Από πίσω πόσες δούγιες έχει;

15 η 17 δεν θυμάμαι.θ ανεβάσω φωτογραφίες από τα δύο που ετοιμάζω

5 «Μου αρέσει»

Προσωπικά αναμένω να δω (και να ακούσω) την τσάκιση μαντολίνου. Όπως και να έχει καλό αποτέλεσμα να έχεις!!

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα.και το όργανο στο βίντεο έχει τσακιση, αλλά μικρότερη

Πολύ ωραίος ήχος, μπράβο!!

1 «Μου αρέσει»

Συγγνώμη, το είδα με καθυστέρηση λόγω διακοπών. Μου άρεσε και το σκάφος και η τσακιση και ο ήχος και το παίξιμο. Περιμένουμε τα επόμενα!
Χαίρομαι που ψάχνεσαι με τέτοια κατασκευαστική κατεύθυνση. Τι κλίμακα χρησιμοποιείς;

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ.κλιμακα 67

1 «Μου αρέσει»

πάρα πολύ καλό! περιμένουμε τα επόμενα!

1 «Μου αρέσει»

Λες να του πήγαινε και καμιά 65αρα κλίμακα λόγω σκάφους και τσακισης; Επίσης βγάζει ωραίο ήχο αυτό το μήκος χορδής.

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»


Άλλο ένα τρίχορδο τελείωσε.
Βερνίκι γόμα λάκα.
Σε λίγες μέρες ηχητικό.

5 «Μου αρέσει»

7 «Μου αρέσει»

Σε λίγο και ήχος

8 «Μου αρέσει»

Κλίμακα 68

5 «Μου αρέσει»