671 γραμμάρια ψυχης!

όντως πολύ ωραίο οργανο. αν βλέπω καλά η τελευταία νότα είναι η ντο.τι κλίμακα είναι το όργανο?

Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι είναι εξαιρετικό από εμφάνιση.
Ήδη στο μυαλό σχηματίζω τον ήχο που περιμένω να έχει.
Άντε να το ακούσουμε ρε φίλε!!

Μπράβο στον Τάσο για την μαστοριά του και σε σένα για το καλό σου γούστο.

Χάρμα οφθαλμών!!!

Καταπληκτική δουλεια !

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!
Η κλιμακα Γιωργο ειναι 67 cm

Πω πω φίλε μου, μ’ έστειλες! Τι όργανο είναι αυτό; Εγώ συνηθισμένος σε κάτι μέτρια όργανα, θα φοβόμουνα να το πιάσω και να παίξω, μην πάθει τίποτα! Απίστευτη δουλειά, χάρμα οφθαλμών! Το βαθύ σκάφος με προϊδεάζει για καταπληκτικό ήχο με πολλές χαμηλές. Ανυπομονώ να το ακούσω!
(Πολύ έξυπνο το ένα άνοιγμα στο καράολο με αυτά τα ασυμμετρικά κλειδιά, υπάρχουν γενικά στο εμπόριο; Επίσης πολύ μ’ αρέσει το λεπτό χέρι, αν μάθεις να παίζεις σε λεπτό χέρι, τα άλλα σου φαίνονται χοντροκοπιές… )

Πανεμορφο, και σιγουρα μιλαει και πολυ ωραια. Χαιρετισματα στον Τασο και συγχαρητηρια

Και εγώ από κακός ως μέτριος παίχτης που είμαι , μάλλον δεν θα έπρεπε να παίζω με ένα τέτοιο όργανο . Λολ

Αλλά η αγάπη για το μπουζούκι και αυτό το είδος μουσικής , δεν μετριέται σε τεχνική , αλλά πιστεύω σε ψυχή
Για τους λάτρες και εραστές του μπουζουκιου, ποτέ το όργανο δεν είναι απλά όργανο, αλλά συνοδοιπορος στις χαρές και στις λύπες

Ηλια να σαι καλά! Εάν ανέβεις σύντομα Σαλονικη προτού σταλεί έξω , πέρασε από το Τάσο να το δοκιμασίες

Για να λυθει απο το μυαλο μου καθε απορεια, και περνοντας υποψη μου την παρατηρηση του φιλου Blekoυ( τον οποιο εκτειμω), δημιουργησα ενα σχεδιο με συνδοιασμο, φυσικου χρωματος μουριας και φυτικα χρωματισμενης μουριας , για να φαινεται ως παλια.

Το αποτελεσμα ειναι ακρως ελκυστικο, μιας και το ηχειο χωρισμενο σε 1-2-1-2 φιλετα, δημιουργει ενα ομορφο οπτικο εναλλαξ δουγων, αναδεικνυοντας πολυ καλυτερα τις λεπτομερειες.

blogger-image--281292351.jpg

Εαν ομως τοποθετησω το οργανο γυρω στα 1880, δημιουργημενο σε οργανοποιοιο, σε καποιο στενο σοκακι των φτωχογειτονειων της Πολης, τοτε απλη μαυρη μουρια, χωρις ουτε την υπαρξη διαχωριστικων φιλετων, θα ηταν μαλλον το αναμενομενο.

Η αποψη σας οπως παντα καλοδεχουμενη

Οπως και να το κανεις αυτο το οργανο θα ειναι υπεροχο!

Εγω απλα ειχα φανταστει την εικονα του ως αβαφο επειδη ετσι την ειχα δει στα σχεδια.Βεβαια αυτο με την εναλλαγη χρωματων ειναι απιστευτο!!!
Ο σκουρος χρωματισμος θαρρω του προσδιδει ενα πιο σαζοταμπουραδικο υφος…καθολου ασχημο…μα καθολου!!!

Το ιδανικο λοιπον…ειναι ακπου στημεση βαμμενου και αβαφου…στη διχρωμια :wink:

Να και το ηχητικό που όλοι περιμέναμε

Σε μινόρε άκουσμα…
τα σχόλια ευπρόσδεκτα

Φίλε μου τέλειο και η κατασκευή και ο ήχος, καλορίζικο και πάντα σε χαρές…
Συγχαρητήρια στον Τάσο κι από μένα, όταν το είδα μου θύμισε το όργανο
του Γιοβάν Τσαούς (σαν σχήμα). Να το χαίρεσαι και να το καμαρώνεις με υγεία !

Πολύ ωραίος ήχος Τάσο. Συγχαρητήρια! Μπράβο και στον Γιώργο για το υπέροχο ταξίμι! Να το χαίρεται το οργανάκι ο καλότυχος!!

Ξανα μπραβο!!!

Πανεμορφο οργνακι!!!Καλοριζικο και καλοπαιχτο ευχομαι! Συγχαρητηρια και στον Τάσο που ‘‘ζωγραφισε’’ παλι!

τόσο μεράκι βάλατε από την σχεδίαση μέχρι την κατασκευή, πώς να μην βγεί τόσο καλό το όργανο;!

Μοιάζει να βγάζει πολύ και καλό ήχο αυτό το διαμαντάκι!!! Με γεια και συγχαρητήρια!

Αυτο το μπουζουκι δε γινοταν να μην εχει καλο ηχο!!!
Δεν υπηρχε περιπτωση…κουκλι σε ολα του!
Να το χαιρεσαι Σπυρο.
Μπραβο και στον Τασο Θεοδωρακη που εβαλε μερακι και το εκανε τοσο καλο!

Καταπληκτικο!Καλοριζικο και καλες πενιες!

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια !

ο μάστορας με ενημέρωσε σχετικά με τον ήχο πως " τα μεσαία θα παχύνουν λιγάκι σε κανα 2-3 μήνες."

Σε όσους άρεσε η φόρμα και ο ήχος αυτού του ταμπουρομπουζουκου , να ενημερώσω πως υπάρχουν ακόμα 6-7 μιναδικα σχέδια ταμπουρομπουζουκων , που ο Τάσος έχει στο αρχείο του, κάποια δε απο αυτά άκρως ελκυστικά , και με πολύ λεπτόμερεια σε ηχειο, μανικο και καραολο.