671 γραμμάρια ψυχης!

Αν ειναι τα σχεδια που νομιζω…τοτε παιδια οχι απλα ειναι εκλυστικα…ειναι κατι παραπανω απο ερωτευσιμα :slight_smile:

Όντας από τους πρώτους τυχερούς που περιεργάστηκε το όργανο (έστω κι αν με αποκαλεί “fellow blogger” ο φίλος Σπύρος που ντράπηκε να πεί το όνομά μου :258:), επιβεβαιώνω το εξαιρετικό φινίρισμα και την πανάλαφρη κατασκευή.

Το όργανο είναι χάρμα οφθαλμών (ειδικά το σκάφος από τα εντυπωσιακότερα που έχω δει μέχρι σήμερα).

Ο ήχος (σε σχέση πάντα με το βίντεο και το φρέσκο της κατασκευής) έχει μια ιδιαίτερη ανατολίτικη χροιά, ωραία πρίμα, τα μπάσα λίγο χαμηλά για τα δικά μου γούστα. Με χαροποιεί το γεγονός ότι επιλέχτηκε ο ιδανικός παίκτης για να το αναδείξει (γειά σου Γιώργαρε!).

Έχοντας πλέον ολοκληρωμένη εικόνα, δεν έχω παρά να συγχαρώ τον Τάσο για τη δουλειά του, που ανεβάζει τον πήχη σε άλλα επίπεδα, και φυσικά το Σπύρο για το νέο του απόκτημα. Πάντα τέτοια μάγκες!

χαχαχα Πικινε, να με συμπαθας, αλλα το εκανα απο ευγενεια, μιας και δεν ειχα παρει την εγκριση σου για δημοσιοποιηση του ονοματος σου!
Την επομενη φορα, Ονομα Επωνυμο και λινκ στο μπλογκ σου!

Χαχαχαχα:019: τί «έγκριση» αδερφάκι μου, ο Πίκινος είμαι, όχι ο Πάπας!

Καλοτάξιμο να είναι, καλώς να το δεχτείς! Τον βρήκες τον Σταθόπουλό σου εσύ και άλλον μή γυρεύεις!

Να και ο Τσαους με το Πολιτικο !

δύο όργανα και δύο παίχτες με φοβερή ενέργεια!

Τα αδέρφια είναι φοβερά. Ομορφη πενιά στο μπουζούκι και πολύ ωραία συνοδεία κιθάρας! Μπράβο!!

Υ.Γ. Και η κιθάρα αν θυμάμαι καλά του Τάσου είναι.

εμενα παλι βρε παιδια-και συγχωρηστε με-πιο πολυ μου θυμιζει μπουζουκι παρα ταμπουρα…
δεν με πολυσυγκινει…
η ζωντοχηρα χρειαζεται να παιχτει με ουτι…
αυτο το μισομπουζουκο μου αρεσει καλυτερα

Αγαπητέ alexcr

Φυσικά και θα ακούγεται ως μμπουζούκι αφού έχει κλίμακα, καμαρια, και κουρδισμα μπουζουκιου.
Απλά η χροιά του έχει ταμπουριζουσα στοιχεία με μια οριενταλ ηφη.

συμφωνω…λιγα στοιχεια ταμπουρα ομως…
το ερωτημα ειναι:χρειαζονται τετοια οργανα που ειναι λιγο “μπασταρδεμενα” ???

Κατα την περίοδο πριν το 1900, λαουτομπουζουκα και ταμπουρομπουζουκα ήταν τα μόνα όργανα , πρόγονοι του μπουζουκιου όπως το ξέρουμε σήμερα , που επικρατούσαν

ο όρος μπασταρδεμενα, μάλλον αρμόζει στα σημερινά μπουζούκια πολυ δε περισσοτερο στα τετραχορδα

πέστα χρυσόστομε!
να προσθέσω και την άλλη σχολή κατασκευής των πρώτων μπουζουκιών, αυτή του μαντολίνου (πχ σταθόπουλος) η οποία και επικράτησε τελικά.

Τι ερωτημα ειναι αυτο;

Με αυτο το σκεπτικο…δε μας χρειαζεται τιποτα:019:

Ειναι θεμα πειραματισμου και αισθητικης…αλλος θελει μπουζουκι πριμο…αλλος μεσαιο…αλλος φορτωμενο τα σεντεφια του κοσμου ολου…αλλος λιτο…θεμα γουστου ειναι!

Δηλαδη κατα τη γνωμη σου…ποια ειναι αυτα που “χρειαζονται” ;