Κατασκευαστής - Σπουρδαλάκης

Χθες επισκεφτηκα το μαγαζι του Χρηστου 10 χρονια ακριβως μετα την αγορα ενος τριχορδου. Η αληθεια ειναι οτι παροτι ο σκοπος ηταν τυπικος, ειχα βαλει στο ματι ενα απο τα καινουρια οργανα που ειχα δει απο το site. Απο τα 5 διαθεσιμα τριχορδα δοκιμασα και τα 5. Τελικα με κερδισε ο ηχος του προπολεμικου αν και δεν το ειχα στο μυαλο μου, το οποιο με βολεψε πολυ και στο χερι αμεσως, αν και ειναι λιγο μικροτερο απο το κλασικο. Ετσι λοιπον απο χθες, κατοχος ενος “Μουρτζινου” με ωραιο καθαρο πριμο ηχο. Ενταξει για αρχη δε θα παιζει ρεμπετικα αλλα παιδικα τραγουδια αλλα ετσι ειναι η ζωη.
Να πω σ αυτο το σημειο οτι παρολο που ο Χρηστος ελειπε απο το μαγαζι, και επειδη ειμαι μονιμος κατοικος νησιου, η συνενοηση εγινε απο τηλεφωνου με τον εξυπηρετικοτατο συνεργατη του. Σας ευχαριστω και τους δυο.

1 «Μου αρέσει»

Φίλε καλόπαιχτο να είναι! Βάλε και καμιά φωτογραφία ή ακόμα καλύτερα κανένα βιντεάκι από το όργανο να ζηλέψουμε λίγο και εμείς! :blush:

Εδω οι φωτο. Βιντεο οταν με το καλο μπορεσω να βγαλω. Θα εχω συναντηση με φιλους τις επομενες εβδομαδες οποτε σιγουρα κατι θα βγαλουμε. Προς το παρον το απολαμβανω και μαθαινω

2 «Μου αρέσει»

Μάγκες ο Σπουρδαλάκης είναι πραγματικά ένα στολίδι στην ελληνική οργανοποιία που αφορά το μπουζούκι. Τόσο η θεωρητική κατάρτιση όσο και η μαστοριά του με τα μουσικά όργανα που φτιάχνει και φυσικά σε συνδυασμό με τον ανθρώπινο του χαρακτήρα για εμένα τον κάνουνε με διαφορά τον καλύτερο Έλληνα οργανοποιο. Φυσικά είναι η δική μου υποκειμενική κρίση βασισμένη στην εμπειρία μου στο χώρο και φυσικά δεν απαξιώνω κανέναν άλλο οργανοποιο επ´ουδενεί. Έχω αγοράσει ήδη ένα τρίχορδου μεταπολεμικό με σκαφτές δουγες (ντουγκες) από το Σπουρδαλάκη, σκάφος με περναμπουκο και παλισανδρο με καπάκι από redwood. Και μάλιστα περιμένω με ανυπομονησία και το Μάρτιο για να πάω να παραλάβω την παραγγελία του μισομπουζουκου (Τζουρά) και δεν περνάει ο χρόνος με τίποτα. Θα ήθελα να αξιωθώ να πάρω κι ένα προπολεμικό του τύπου Μουρτζινου αλλά οικονομικά είναι στενά οπότε αναμονή. Ο αδελφός μου έχει κολλήσει επίσης από την ομορφιά, την τεχνική αρτιότητα και το γλυκό ήχο των οργάνων του Χρήστου και ξεσηκώθηκε να παραγγείλει όργανο από αυτόν κι αυτός!
Ο χώρος της μουσικής είναι ένας ατελείωτος γαλαξίας αισθήσεων που ανακαλύπτεις συνεχώς καινούργια πράγματα. Σίγουρα όταν έχεις σωστά εργαλεία στα χέρια σου, όπως τα μπουζούκια του Χρήστου, η διαδικασία γλυκαίνεται και κάνει το ταξίδι ακόμα πιο απολαυστικό. Καλό σεργιάνι αδέλφια

4 «Μου αρέσει»

Έτσι και για του λόγου το αληθές και μερικά «ντοκουμέντα» :blush::blush:

12 «Μου αρέσει»

Έχω παίξει αρκετά τρίχορδα και τετράχορδα του Χρήστου, και έχετε απόλυτο δίκιο όλοι σχετικά με την πόσο καλή δουλειά κάνει, πραγματικά σωστά όργανα, όπως επίσης και του Καρβούνη, πολύ σωστά και επίσης καλά όργανα, εγώ προσωπικά είχα καταλήξει για μια εικοσαετία σε ένα τρίχορδο παλίσανδρος τριαντάφυλλια με καπάκι κέδρο, του Λαρισαίου του Γιανούλου, ή Αντώνη, μέχρι που έπεσε στα χέρια μου ένα τρίχορδο Τσακιριάν σε καταπληκτική κατάσταση, φυλαγμένο πάρα πολλά χρόνια σε μπαούλο στην Φιλαδέλφεια της Αμερικής, χωρίς χορδές. Σόκ, μιλάμε αναθεώρησα ότι ήξερα. Μσυρομουρνιά με κέδρο καπάκι, και δεν το έχω αφήσει από τα χέρια μου. Πολύ ευαίσθητο σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, δεν μπορώ να παίξω έξω, το πιάνει στεναχώρια, γίνεται μουντό, αλλά σε θερμοκρασία δωματίου δεν υπάρχει. Σε καλοκαιρινή περίοδο σε δουλειά εξωτερικών χώρων, έχω ένα Καρβούνη, καρύδια έλατο, με το βαθούλωμα στο καπάκι, το χειμώνα σε εσωτερικούς χώρους του Λαρισαίου, με το ανυψωμένο καπάκι μετά τον καβαλάρη, και σε ταξίδια Αμερική Ευρώπη Αίγυπτο Ισραήλ Αλγερία, έχω ένα του Χρήστου, παλίσανδρος έλατο, με το ανθρακόνημα, το οποίο κακά τα ψέματα, δεν σε πουλάει ποτέ, όπου και να πήγα στο εξωτερικό, απλά το σετάρεις με χορδές και πάς για δουλειά. Αυτό το καιρό παζαρεύω ένα Ζοζέφ τρίχορδο, το οποίο βρέθηκε στην νότια Γαλλία, σε ένα κάστρο - οινοποιείο, κρεμασμένο πάνω από ένα μεγάλο τζάκι, δεν είναι καλή η κατάσταση του, αλλά τουλάχιστον δεν έχει σπασίματα, καρύδια με κέδρο καπάκι.
Όπως προείπαν οι προλαλήσαντες, το εργαλείο κάνει τελικά τον μάστορα.
Καλές πενιές σε όλους.

2 «Μου αρέσει»

Με κέδρο καπάκι; Μήπως εννοείς έλατο;

Μπορεί να είναι και έλατο, και να έχει γίνει σκούρο από την κάπνα. Σε τρεις εβδομάδες θα το έχω στα χέρια μου. Θα το βγάλω φωτογραφία.

Στάλθηκε από το Ταχυδρομείο Yahoo σε Android

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω δεν εδώ δει ποτέ 3χορδο του Λαρισαίου, νόμιζα δεν θα ασχολείται καν με τόσο 4χορδο που του ζητάνε.

Εννοείς ότι με το καιρό βυθίστηκε το καπάκι?

@Ευάγγελος_Τσαγκαράκη Καλησπερα Βαγγελη συμφωνω και εγω για τα μπουζουκια του Σπουρδαλακη αν και παιζω κυριως τετραχορδο μπουζουκι εχω πιασει στα χερια μου οργανο απο τον Σπουρδαλακη τετραχορδο και επαθα πλακα καταπληκτικο οργανο απιστευτος ηχος και εμφανισιακα στολιδι αν και ποιο πολυ φημιζεται για τα τριχορδα ωστοσο θεωρω οτι κανει και πολλα καλα τετραχορδα μπουζουκια. Αναφερεις σε ενα σημειο για τα ξυλα που εχεις καταληξει και στην τρυανταφυλλια. Το λεω αυτο γιατι προσφατα μου εφτιαξε μπουζουκι ο Γιωργος Καρανδρεας με σκαφος τρυανταφυλλια καπακι απο ελατο και ταστιερα απο εβενο. Το οργανο ειναι φοβερο . Αν και στην αρχη ηθελα να μου βαλει σκαφος απο κελεμπεκι αλλα κατεληξα στην τρυανταφυλλια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Μπαμπη καλησπερα κατα την γνωμη σου ειναι καλυτερα το καπακι ενος μπουζουκιου να ειναι κεδρος η ελατο?

Τελικά αυτό το κελεμπεκι μας τραβάει όλους αλλά λίγοι καταλήγουν σε αυτό.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ δεν έχω προτίμηση, απλά μου έχει πει οργανοποιος ότι ο κέδρος δεν ωριμάζει όσο το έλατο, δεν εξελίσσεται ο ήχος.

Εγώ το λέω γιατί μέχρι πριν καποια χρόνια όλα τα μπουζούκια είχαν έλατο καπάκι, νομίζω ότι ο κέδρος εισήλθε πολύ μετά την Ζοζέφ εποχή…

4 «Μου αρέσει»

@Panos Καλησπερα Πανο η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου αρεσει πολυ το κελεμπεκι αλλα να σου Πανο εχω μπερδευτει πανω σ’αυτο αλλοι μαστορες το βαζουν στα οργανα και το προτεινουν αλλοι παλι οχι. Και εγω στο ενα μου το μπουζουκι μου κατεληξα σε τρυανταφυλλια και σε αλλα δυο που εχω ειναι καρυδια. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και απο τα τρεια οργανα αλλα ειδικα το μπουζουκι που ειναι το σκαφος απο τρυανταφυλλια μου αρεσει ακομα περσσοτερο και στην δουλεια παιζω με αυτο και στην μελετη μου στο στουντιο. Σου στελνω και φωτο εχω παθει πορωση με το οργανο συντομα θα ανεβασω και βιντεακι.



1 «Μου αρέσει»

Καπου το εχω ακουσει και εγω Μπαμπη αυτο που γραφεις για τον κερδο ισως λοιπον γι’αυτο οι περισσοτεροι μαστορες βαζουν ελατο στο καπακι του οργανου. Για το κελεμπεκι Μπαμπη σε σε σκαφος ποια ειναι η γνωμη σου? Αλλοι μαστορες το προτεινουν αλλοι οχι και εχω λιγο μπερδευτει σε αυτο.

Τελικά το πως θα ντύσουμε το όργανο είναι υποκειμενικό και πάντοτε ο κατασκευαστής κάνει τη διαφορά αφού αυτός καθορίζει το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα μέσω του συνδιασμου όλων αυτών των διαφορετικών ξύλων, του διακόσμου, της επεξεργασίας του κάθε μέρους κ.λ.π. Το ξύλο από μόνο του δεν έχει κάποια ιδιαίτερη “ομορφιά” παρά μόνο χαρακτηριστικά που το καθιστούν χρήσιμο ή όχι στην οργανοποιία.

Για παράδειγμα, θυμήθηκα πόσο δεν μου άρεσε το ξύλο της τριανταφυλιάς στο παρελθόν επειδή ήταν συχνότατα σε χρήση στο … γεροντίστικο ταμπλώ πολλών Mercedes Benz. Ιδού :

2 «Μου αρέσει»

Aς ρωτήσω τους περί τα ξύλα επαΐοντες: Όταν λέμε «τριανταφυλλιά» εννοούμε το rosewood, όπως αυτό (που βεβαίως, καμμία σχέση με τη δική μας τριανταφυλλιά δεν έχει), ή είναι κάτι άλλο; Πάντως το ινδικό rosewood, όπως διαβάζω, είναι «δυσκολευμένης χρήσης» στην οργανοποιία , όχι πλήρως ελεύθερο.

3 «Μου αρέσει»

Ναι δεν έχει σχέση με την τριαντάφυλλιά. Είναι το τριανταφυλλοδενδρο.

4 «Μου αρέσει»

Παλιότερα νόμιζα πως βαφτίζανε τιμής ένεκεν το βερνίκι και το τελικό αποτέλεσμα ¨τριανταφυλλιά" - “rosewood” λόγω κόκκινης απόχρωσης ! Από την οργανοποιία κατάλαβα πως πρόκειται περί δέντρου (άγνωστου σε μένα) που εισάγεται και πως κάποιος… έδωσε την (όχι πάντως εύστοχη) ονομασία !
Εχω τριανταφυλιές στον κήπο μου και δεν θα μπορούσαν να φτιάξουν ούτε μπαγλαμά…

2 «Μου αρέσει»

4 «Μου αρέσει»