Η τραγουδίστρια το έσωσε αλλά ο μπουζουξής . .

Μερικοι μαλλον δεν εχουν καταλαβει ακομα οτι ολη η ομορφια του ρεμπετικου
τραγουδιου βρισκεται στην απλοτητα του παιξηματος.
Ισως αυτη να ειναι και η μοναδικη του δυσκολια.
Ειναι σαν να θελεις να πας απο την Αθηνα στον Πειραια και να πηγαινεις μεσω Λαμιας.
Κριμα για τον μπουζουξη γιατι σκοτωσε ενα τοσο ομορφο τραγουδι.

Η μουσική είναι τρόπος έκφρασης.Όσο περισσότερα “κόλπα” ξέρεις και καταλαβαίνεις που πρέπει να τα χρησιμοποιήσεις,τόσο καλύτερα!Μπορεί και πουθενά!
Και φυσικά είναι ανάλογα το ύφος των τραγουδιών(ανάλογα την χρονολογία)!

Πάρα πολύ σωστά συμφορουμίτη Νίκο. Άλλωστε, η δεξιοτεχνία προκύπτει από το τραγούδι και όχι το τραγούδι από αυτή, ο οργανοπαίχτης υπηρετεί το δημιουργό και φροντίζει να αναδεικνύει το τραγούδι. Γρήγορα μπορώ να παίξω ένα κομμάτι αν το δουλέψω, τι σημασία θα έχει όμως αν δεν μεταδώσω το νόημα του τραγουδιού στο ακροατήριο; Γρήγορα παίζει και το κομπιούτερ μου στο κάτω κάτω…

Όλοι έχουμε τις άτυχες στιγμές μας και όσοι βιάζονται να κρίνουν μάλλον δεν έχουν παίξει συστηματικά σε κάποιο πάλκο.Ακόμα και σοβαροί παίχτες έχουν τις άτυχες στιγμές τους

ΥΓ. Προσωπικά θεωρώ τον Τατασόπουλο μεγάλο ταλέντο και πολύ καλό μουσικό όμως εδώ είχε και εκείνος μια άτυχη στιγμή

Συγγνώμη που την είδες την ατυχή στιγμή?

Στο 0.09.
Και στη συνεχεια η εκφραση του το λεει.

1 «Μου αρέσει»

Γενικά, στα πρώτα δευτερόλεπτα είναι πραγματικά πολύ σφιγμένος, έρχεται και η άτυχη πενιά και τον ψαρώνει, σιγά σιγά όμως ηρεμεί και προς το τέλος του κομματιού κάνει παπάδες. Έτσι είναι αυτά και είναι προς μεγάλη του τιμή ότι επί τέσσερα χρόνια δεν φρόντισε ώστε να αποσυρθεί το βίντεο, αναγνωρίζοντας στην πράξη ότι κανείς δεν είναι τέλειος.

1 «Μου αρέσει»

Πράγματι Τηλεμαχε , και στο τελοσ δεύτερης εισαγωγής , εκτός χρόνου … Και τόπου
με σεβασμό βέβαια στο μεγάλο αυτό δεξιοτεχνη

Πάντως στο συγκεκριμένο τραγούδι πιστεύω ότι έχει βάλει πολύ Στουραίτη μέσα. Μάγκικα το έπαιξε ο Νίκος.

Είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης με τον Κώστα…φαίνεται να εξερευνά το κομμάτι και να προσθέτει στοιχεία κάθε φορά διαφορετικά…ταξιδεύει και αν κάπου εκεί ξεφεύγει λίγο κατευθείαν το καλύπτει μαστόρικα…εμένα μου δείχνει μεγαλείο παρα ατυχή στιγμή…κάτι απο Τσομίδη κάτι απο Στουραϊτή που δεν κολώνουν να ξεγυμνώσουν το παίξιμο τους για να το ντύσουν εκ νέου διαφορετικά…

Ν.

και εσύ ρε μεγάλε μας έβαλες το champions league των μπουζουκιών.Τι να λέμε τώρα.

αν είναι να κάνουμε λάθη και να τα καλύπτουμε για να δείξουμε το μεγαλείο μας, δεν θα μπορέσω να συμφωνήσω δεν θα σταθώ τόσο στα λάθη που έκανε ο κύριος τατασοπουλος,σε όλους μπορεί να συμβούν λαθη.θα σταθώ στους παπάδες όπως λέει ο κύριος πολιτης.οντος έκανε παπάδες, αλλά τους έκανε πάνω στην φωνή του τραγουδιστή με αποτέλεσμα να μην ακούγεται η φωνή παρά μόνο το μπουζούκι. γενικά… αχταρμάς. πράγμα ανεπίτρεπτο για αυτό το επιπεδο

επειδή απάντησα χωρίς να έχω δει το βίντεο του Ταττασόπουλου με τον Κώστα Δουμουλιάκα έχω να πω ότι πράγματι δεν είναι από τις καλύτερες στιγμές του.Από ότι θυμάμαι όμως πρόκειται για μια βραδυά αφιέρωμα στο Σπόρο στο Χαμάμ με καλεσμένους παρα πολλούς παίχτες.Ανεβαίνανε ο ένας πίσω από τον άλλο χωρίς ιδιαίτερη πρόβα στον ήχο χωρίς να προλάβουν να προσαρμοστούν.Ειδα την εκδήλωση από τον 902 και σκεφτόμουνα πόσο τυχερός ήμουν τελικά που δεν πήγα σε μια τόσο πρόχειρη εκδήλωση. Θυμαμαι ότι σχεδόν όλα τα παιξήματα που είδα σε βίντεο ήταν με λάθη και με πολύ κακό ήχο.Ο Γιάννης Σταματίου ήταν παρών τότε στην εκδήλωση.

Με εχει προβληματισει μουσικα το γεγονος οτι τον τελευταιο καιρο οπου και αν πηγαινω (ειδικα σε χωρους που φιλοξενουν το δικο μας ειδος μουσικης) διακρινω το μπουζουκι να τραγουδαει μαζι ή και επανω στον τραγουδιστη.
Προφανως σε μια οποια ‘‘ορχηστρικη’’ εκδοχη-εκτελεση ενος τραγουδιου,απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ανθρωπινη φωνη στην ορχηστρα να πει τον στιχο,τη δουλεια αυτη θα τη κανει το μπουζουκι που ειναι σολιστικο οργανο…
Αλλα να καβαλαμε επανω στον τραγουδιστη και να μην τον αφηνουμε να πει αυτο που πρεπει και εμεις απλα να κανουμε αυτο που μας αναλογει (εισαγωγη,ανταποκρισεις,ισως ενα ταξιμι,ισως ενα ωραιο χαμηλοφωνο ‘‘μαξιλαρακι’’) το θεωρω κακη εκτελεση,κακη προσπαθεια,κακη αισθητικη.

Για να καταθέσω και εγώ την άποψη μου σχετικά με την “ατυχία” του κου Τατασόπουλου, με όλο το σεβασμό και το θαυμασμό μου.
Το τραγούδι αυτό συνήθως παίζεται προς το τέλος των προγραμμάτων, όταν έχουν περάσει κάμποσες ώρες στο πάλκο, όταν έχεις πιει και κανά ποτηράκι παραπάνω…Προσωπικά αυτό πιστεύω γιατί μου έχει συμβεί πολλές φορές (champions league δεν παίζω πάντως… ).
ΕΠΙΣΗΣ, η ηχογράφηση έχει γίνει κατευθείαν από την κονσόλα, οπότε δε μπορούμε να γνωρίζουμε και τις ηχητικές συνθήκες που επικρατούσαν.

Καλά, θα κάτσουμε τώρα να δικαιολογούμε τον άνθρωπο γιατί έχασε μια πενιά; Αυτόν δηλαδή μάνα δεν τον γέννησε; Ξέρετε πολλούς που να βγάζουν ολόκληρο πρόγραμμα χωρίς να χάσουν μία (1) πενιά; Και αν ξέρετε, είναι καλοί μουσικοί ή ρομποτάκια;

Αν είναι καλοί (δεν το αποκλείω φυσικά), μαγκιά τους. Αλλά από την άλλη, αν είναι καλοί έχουν κάθε δικαίωμα να χάσουν και μια πενιά, σιγά το θέμα τώρα.

1 «Μου αρέσει»