Η τραγουδίστρια το έσωσε αλλά ο μπουζουξής . .

η κοπέλα δεν φαλτσάρει. Κάποια αστάθεια δικαιολογείται λόγω απειρίας, αλλά γενικά η φωνή της είναι τονικά σωστή. Ελπίζω να μην διαβάζει αυτά που γράφουμε γιατί αμφιβάλω αν θα ξανατραγουδήσει…

Έχεις δίκιο Αλκιβιάδη. Κι εγώ παρασύρομαι από τη συζήτηση και γράφω πράγματα που αν τύχει και τα διαβάσει ο περιού θα τα βρει όχι απλώς καταδικαστικά, αλλά και αναίτια. Τι με νοιάζει (μπορεί κανείς να πει) αν παίζουν καλά για τα γούστα μου, σάμπως πλήρωσα εισιτήριο; Δεν ήρθε κανείς τους να υποβάλει το παίξιμό του στην κρίση μου.

Λοιπόν, αν η τραγουδίστρια ή ο μπουζουξής πέσουν σ’ αυτή τη σελίδα, ας ξέρουν ότι δεν τους θάβουμε επειδή θεωρούμε τόσο σημαντικό να προβληθούν παγκοσμίως τα τυχόν λάθη τους, αλλά απλώς ως παραδείγματα του πώς ο καθένας μας αντιλαμβάνεται την Α ή Β σχολή παιξίματος, την Α ή Β μουσική πρακτική, την Α ή Β αισθητική, το Α ή Β λάθος. Ουδέν προσωπικόν, άλλωστε ούτε τα ονόματά τους δεν ξέρουμε. Θα μπορούσαμε να κάνουμε την ίδια συζήτηση, όπως και άλλες, και με υποθετικά παραδείγματα.

το ξερει και παρα πολυ καλα μαλιστα το συγκεκριμενο κομματι ο μπουζουξης.Απλα αυτος ειναι ο τροπος που παιζει.Αμα ψαξεται στο youtube θα βρειτε και αλλα κομματια παιγμενα απο τον ιδιο με τον ιδιο τροπο.Βαλτε στην αναζητηση Τασος Γιανουσης,και θα βρειτε διαφορα

Μερικες φορες,αν οχι τις περισσοτερες,φαινεται πως εχουν τεραστια κομπλεξ οι καλλιτεχνες.Κατα βαση συμφωνω με τον Δημητρη κ τον Αλκη…Τους βγαλαμε αχρηστους,αφωνους κτλ κτλ…Εγω βλεπω μια καλη φωνη που θα την ακουγα ανετα σε live,ενα μπουζουκι με τεχνικη ευχερεια που μπορει να ηθελε να κανει το κατι παραπανω σε αυτο το κομματι κ να μην του βγηκε κ γενικα μια αξιοπρεπεστατη κ καλα στημενη ορχηστρα.Εναν κακο ηχοληπτη ΣΙΓΟΥΡΑ…Οι αφορισμοι που ακουστηκαν ειναι ανηθικοι κ πραγματικα εχω αρχισει να προβληματιζομαι για το τι σκεφτονται αλλοι μουσικοι που τυχον να με εχουν ακουσει απο κοντα…Ειναι φθονος?Ζηλεια?Υπεροψια?..Αν ειναι να ακουμε μοναχα τελεια πραγματα ας πηγαινουμε μονο στον Τατα,στον Γκουμα,στον Κατσικη,στον Βλαχο κτλ κτλ ειναι αρκετοι.Μην δωσουμε ποτε την ευκαιρια σε κανεναν να βγει να παιξει ζωντανα αν δεν τους προσεγγιζει.Δεν παμε καθολου καλα…

Καλημέρα σ όλους σας θα συμφωνήσω με τον ¨Αλκη στο οτι η φωνή είναι πολύ σωστή τονικά και επισής θα πω οτι εχει μια ζεστασιά και
ενα πολύ ωραίο χρώμα!

Προφανώς και ο μπουζουξής δεν είναι καλαμπόρτζης, αλλά δεν το πάει και στρωτά, σίγουρα, ρισκάρει πολύ… Το πρόβλημα για μένα σε αυτό το βίντεο είναι ότι η τραγουδίστρια δείχνει να ενοχλείται από το παίξιμο του μπουζουξή. Άρα δεν υπήρχαν μάλλον ισορροπίες. Εντάξει, όλοι έχουν οι μουσικοί έχουν άτυχες στιγμές.

Ο ορισμός της άσκοπης επίδειξης δεξιοτεχνίας (μάλλον τεχνικής).
Οι μουσικές φράσεις της εισαγωγής δεν υπάρχουν πουθενά και οι καταλήξεις χάνονται.
Αν εξαιρέσεις την πρώτη φράση είναι αδύνατο να καταλάβεις πιο τραγούδι παίζει…
Όλη η μουσικότητα της εισαγωγής έχει χαθεί κάπου ανάμεσα στα 16 κ 34 και δε συμμαζεύεται.
Και για πιο λόγο ?
Λες και δεν υπάρχουν κομμάτια όπου μπορεί ο παίχτης να δείξει την ευχέρειά του!
Μου φαίνεται πραγματικά ανοησία.
Επίσης το τελικό αποτέλεσμα είναι κακόηχο (προσωπική γνώμη).

Για να φιλοσοφήσουμε λίγο: Οι καλλιτέχνες μάλλον έχουν εκ φύσεως εγωισμό, επιζητούν την προβολή, γι’ αυτό εκτίθενται. Οπότε, όταν κάποιος άλλος είναι στο κέντρο του ενδιαφέροντος - στο πάλκο, στη σκηνή -, αισθάνονται απειλή και αντιδρούν, ασυναίσθητα, ανταγωνιστικά και επιθετικά…
Πολλοί δε μπουζουξήδες δεν είναι και τα καλύτερα παιδιά. Εμπάθεια, ζηλοφθονία, εγωισμός, μικροψυχία, απρέπειες κ.α. απαντώνται συχνότατα!!! Πολλοί δυσκολεύονται να πουν καλή κουβέντα για συνάδελφό τους… Άλλοι προσπαθούν να μοστραριστούν στα μαγαζιά δίπλα στον τραγουδιστή ή τον μπουζουξή (τον οποίον υπογείως βρίζουν, φθονούν και κακολογούν), κάνοντας επίδειξη στην παρέα τους του τύπου: “με ξέρουν όλοι εμένα, είμαι γνωστός παντού”. Άλλοι λαχταρούν να τους δώσει το μπουζούκι ο μουσικός που εργάζεται για να δείξουν ότι είναι καλύτεροι, προσδοκώντας να δελεάσουν τον μαγαζάτορα και να αρπάξουν τη θεσούλα… Και άλλα πολλά αλμυρά… Άβυσσος η ψυχή…

Και εδώ για να “ισιώσουμε” λίγο (http://www.youtube.com/watch?v=rgOvGGOyQU4)… Ο Μανώλης έχει τη μπάλα και… ξέρει αυτός, είναι από τη Σάμο…

Δικιο εχεις σε πολυ μεγαλο βαθμο δυστυχως φιλε μου…Υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα…

Αυτό που ακούγεται ούτε καν δεξιοτεχνία δεν λέγεται. Κατ’ αρχήν του φεύγουν πολλές νότες, να μην μιλήσουμε για το μέτρο, το οποίο δεν ξέρω αν ξέρει τι σημαίνει. Προσωπικά το άκουσα μέχρι τέλους μόνο και μόνο για να δω πόσα λάθη θα κάνει και η αλήθεια είναι δεν προλάβαινα να τα μετρήσω. Η τραγουδίστρια ότι μπορούσε έκανε αλλά και γω στη θέση της θα αγανακτούσα. Αν ο ένας δεν είναι καλός συμπαρασύρει και όλους τους άλλους κακά τα ψέμματα

Μια χαρά την βρίσκω την κοπέλα. Πατάει σωστά και έχει και έκφραση. Συν τω χρόνω θα αποκτήσει και πείρα. Η ορχήστρα που την συνοδεύει πάντως δεν βοηθάει… Σίγουρα κάπου την αποσυντονίζει. Μερικές φορές στις καταλήξεις φεύγει λίγο, άλλά πιστεύω ότι μάλλον είναι επειδή αναγκάζεται να φωνάξει γιατί είναι ήδη δυνατά και το μπουζούκι και πιθανόν κι η ίδια να μην καλοακούει την φωνή της.

Με αφορμή και το βιντεάκι που παίζει ο Μανώλης Πάππος το ίδιο τραγούδι να πούμε ότι φέτος συνεργάζονται στην κληματαριά με τον μπουζουξή που δεν το έσωσε…Αυτό μπορεί να λέει πολλά μπορεί και τίποτα.Η γνώμη μου είναι ότι σίγουρα παρασύρθηκε όμως δεν μπορώ να πώ ότι δεν έχει δυνατότητες αν δεν έχω μια πιο σφαιρική άποψη.Πάντως αυτό που ακούω δεν μ αρέσει καθόλου.

Συμπτωματικά παρακολουθώ τη Μαριαστέλλα στην τραγουδιστική της πορεία από τότε που ήταν 15 χρόνων. Πρόκειται για εξαιρετικό ταλέντο με εντυπωσιακό και πολύ ξεχωριστό ηχόχρωμα, με πολύχρονες μουσικές σπουδές και κυρίως υψηλή αισθητική και βαθιά γνώση και αγάπη για τα είδη μουσικής που υπηρετεί. Το λάθος της στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι, ενώ και η ίδια είναι άπειρη στα ρεμπέτικα, συνεργάζεται με εξίσου ή και περισσότερο άπειρους πλην ενθουσιώδεις μουσικούς. Αντίθετα την έχω ακούσει με Αλτή ή Πάππο ή Δουμουλιάκα και είναι όνειρο. Κι επειδή έχω ακούσει live και τον μπουζουξή να πω ότι μου φάνηκε αξιόλογος και αγαπάει το είδος (έχει και ενδιαφέρουσα φωνή). Τεχνικά φαίνεται ότι έχει δουλέψει πολύ, από μουσικότητα κι αισθητική είναι ανώριμος και όπως είναι γνωστό αυτά τα πράγματα μπορούν να βελτιωθούν με τη δουλειά και την πείρα, μπορεί όμως και όχι.
Στο ρεμπέτικο και το λαϊκό πρέπει να μάθουμε να ενσωματώνουμε το ταλέντο και την ικανότητα στη φόρμα. Διαφορετικά προκύπτουν αποτελέσματα όπως αυτό που συζητάμε και χειρότερα ακόμα.

απαραδεχτος! εχει χασει το μετρο γενικα! αυτο μαλλον συμβαινει η α(δεν γνωριζε) την εισαγωγη και επαιζε ¨"γαλλια" να το σωσει αλλα το χειροτερο ειναι το δυνατα λιγοτερη ενισχυση παιδια σε τετοιους χωρους.ηβ) ειχε πιει λιγο παραπανω και τη μπερδεψε(την εισαγωγη)

απλότητα, απλότητα και πάλι απλότητα.με τις πολλές φαμφαρες αν όχι μόνο το μέτρο, χάνεις το ύφος και την ουσία του τραγουδιού. αποτέλεσμα?μια άσχημη βραδιά για τους θεατές

Εγω πιστευω πως καλο ειναι να μην κρινουμε τους μουσικους απο ενα τραγουδι μονο αλλα απο ολη την πορεια που εχουνε ως τωρα.Κατα καιρους εχουμε ( εχω τουλαχιστον) δει τρανταχτα ονοματα,μπουζουξηδες π.χ. που καποιες φορες ετυχε να μην παιξουν καλα.Μιλαω για ‘‘μεγαλους’’ παιχτες.Ειναι δυνατον να εκφρασω αποψη απο μια και μονο χαλια βραδυα;Ο εν λογω μπουζουξης πιστευω οτι ειναι απο τους ‘‘καλους’’ που λεμε.Τι να πω;Ετυχε ρε παιδια…

Νομίζω πως εννοείται ότι η συζήτηση έχει ξεφύγει από προσωπικό επίπεδο - απλά το βιντεάκι μας έδωσε την αφορμή. Επιπλέον (θέλω να) έχω την εντύπωση ότι τα σχόλια είναι καλοπροαίρετα. Στην τελική πόσοι από εμάς δεν έχουμε συλλάβει τον εαυτό μας να ξεφεύγει από δρόμο και ρυθμό?

Νομίζω ότι ο Γιάννης εννοεί την αίσθηση του μέτρου και της υπερβολής, όχι το μουσικό μέτρο.

ακριβως! ευχαριστω για την επισημανση.δεν κρινω τον φιλο μουσικο κρινω τη στιγμη ισως ημουν λιγο υπερβολικος συγχωρεστε με.

Να και δυο δεξιοτεχνες που εαν και κανουν γεμισματα (κυριως προς το τελος των τραγουδιων) παρολα αυτα, ουτε το μετρο χανουν, ουτε και υπερφορτωνουν το τραγουδι


Παππος


Τατασοπουλος