Η λα μπασαρει

Λάθος. Δεν αρκεί. Πρέπει και να βρίσκεις κάποιο ενδιαφέρον στο άθλημα, κάποιο κίνητρο. Αν ο σκοπός είναι να πας από εδώ εκεί, όπως γίνεται συνήθως στα ρεμπέτικα, δε χρειάζεται να τρέξεις!

(Οι λεγόμενοι λαϊκοί δρόμοι δεν είναι ταχύτητας.)

Περικλή, παρακάτω το συμπλήρωσα αν διάβασες “και κυρίως να ξέρεις πως και που να τρέξεις.…” που σημαίνει ότι τρέχεις εκεί που πρέπει, αν πρέπει και αν το τρέξιμο δεν “αλλοιώνει” το κομμάτι.

χαχαχαχα όχι ρε τι να στραβώσω.Απλή περιέργεια για το πόσα έδωσες για πρώτο όργανο γιατί πολλά λέγονται όπως μη πάρεις στα 200 ή των 400ων είναι μια χαρά ή αν δεν δώσεις παραπάνω όργανο δεν παίρνεις κλπ κλπ.

Καταρχάς για τον Μερακλή: Το πιο φυσιολογικό πράγμα σε ένα μπουζούκι είναι η ηχοχρωματική διαφορά των χορδών που αναφέρεις. Αυτό όμως έχει πολλά καλά καθότι σου δίνει κάποια ηχοχρώματα ΥΠΕΡΟΧΑ. Δοκίμασε να παίξεις π.χ τις Βεργούλες του μάρκου από ρε πάνω στη λα(χορδή) βαρώντας τις δύο ρε ανοιχτές και μετά παίξτο και μια στο καντίνι. Η νύχτα με τη μέρα! Πρέπει να μάθεις να εκμεταλλεύεσαι τα ηχοχρώματα που σου παρέχει το μπουζούκι και οι χορδές του! Μόνον ο οργανοποιός Βαρλάς έχει δηλώσει πως έχει βρει τρόπο ρε και λα να ακούγονται το ίδιο σε όλη την κλίμακα. Επίσης θαρρώ ότι δεν θα ήταν φρόνιμο να πάρεις χαμηλότερες χορδές για ένα μπουζούκι που ακόμα δεν έχει καν στρωθεί παικτικά. Αλλά δεν είμαι ειδικός επ’αυτού.

Αραγε εχει δικιο ο Βαρλας? Παντα το ειχα απορια αυτο, αν και νομιζω οτι ειναι τρελο.Ειναι δυνατον ρε ανοιχτο και ρε πατημενο ν ακουγονται το ιδιο? Ας μας πει καποιος κατοχος τετοιου οργανου

Δε νομίζω. Δεν έχουμε παρά να δούμε. Προσωπικά εγώ δε’θα θελα τέτοιο μπουζούκι…Νομίζω!

Ενταξει το θεμα με τις χορδες, αλλα τωρα αντιμετωπιζω αλλο προβλημα το μπουζουκι τριζει και μαλλον εχει τραβηξει υγρασια,διολου απιθανο γιατι μενω σε ημιυπογειο και σε περιοχη με εντονη υγρασια ειναι και ο καιρος τετοιος φετος με τις βροχες ηρθε και εδεσε το γλυκο,το μανικι ειναι ενταξει οι νοτες ειναι σωστες σε ολο το μηκος της ταστιερας αλλα δεν βγαινουν καθαρες,ξερω οτι εχει ξανααναφερθει το θεμα και εχω ακουσει για τη λυση του καπλαμα,αλλα μηπως υπαρχει καποιος τροπος να “στεγνωσει”? δεν λεω να το βαλω διπλα στη σομπα οπως εκανε καποιος που διαβασα αλλα τελος παντων δεν υπαρχει καποιος τροπος αφαιρεσης της υγρασιας απο το οργανο?πρεπει δηλαδη να στρωσει ο καιρος και να στεγνωσει μονο του?

Αυτή η ‘‘υγρότητα’’ 'ερχεται και παρέρχεται στο όργανο. Επίσης το όργανο θα έχει και κακές μέρες μα και πολύ καλές μέρες. Η συνήθης τακτική όταν δε ‘‘στεγνώνει’’ το όργανο μετά από αρκετό καιρό είναι ο καπλαμάς και είναι απόλυτα ευεργετικός. Εν καιρώ θα βγει από’κει. Δεν καταλαβαίνω γιατί τον αποφεύγεις.

Δεν ειναι οτι τον αποφευγω, απλα μου κανει εντυπωση τοσοι οργανοποιοι(χωρις να θελω να θιξω κανεναν, ουτε να κανω τον εξυπνο)αλλα δεν βρεθηκε ενας να δωσει λυση σε αυτο το προβλημα?Εδω ρε παιδια ο ανθρωπος εχει ταξιδεψει στο φεγγαρι και θα παει και ακομα μακρυτερα η τεχνολογια εχει ξεφυγει τελειως και εμεις ακομα δεν ξερουμε πως να αφαιρεσουμε την υγρασια απο ενα μουσικο οργανο?συγνωμη αλλα μου φαινεται τελειως κουλο.Για παραδειγμα τι αποτελεσμα θα ειχε η διοχετευση χλιαρου αερα απο καποια αποσταση στο οργανο?δεν θα τραβουσε την υγρασια απο το ξυλο?δεν θα το στεγνωνε?το εχει δοκιμασει κανεις?λεω τωρα εγω μια ιδεα με το φτωχο μου το μυαλο.

Αυτες οι μπαλιτσες σιλικονης που υπαρχουν σε διαφορες συσκευασιες τραβουν υγρασια, απο ειδη ρουχισμου μεχρι ο,τι θες τις εχω πετυχει. Γι αυτο και βαζουν ενα “σακουλακι” μεσα στις σκληρες θηκες. Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο μπορεις απο διαφορα προϊοντα να αφαιρεσεις τις σακουλιτσες και να βαλεις αρκετες στη σκληρη θηκη.
Βεβαια αυτο που δεν ξερω ειναι τι επιπεδο κορεσμου εχουν, συνπεως ποση υγρασια μπορουν να τραβηξουν. Παντως απο το τιποτα ειναι μια ανεξοδη λυση. Τωρα προφανως και υπαρχουν διαφορα φυσικα και χημικα μεσα ξηρανσης, αλλα το θεμα ειναι και τι επιδεχεται το οργανο.

Φίλε δε νομίζω να υπάρχει τρόπος και να στο κρύβανε. Άλλωστε το γεγονός ότι έχει πάει στο φεγγάρι ο άνθρωπος, δεν τον καθιστά ικανό και δεν σημαίνει ότι μπορεί να εξελίξει τα πάντα όπως την αεροναυπηγική και τη φυσική…
Εκτός αυτού μην μπερδεύεσαι. Το γεγονός ότι τρίζει το όργανο δεν τον προκαλεί η υγρασία που έχει μέσα του (δεν έχει) αλλά η υγρασία που το χτύπησε και ανάγκασε το μάνικο να τραβήξει. Ρίχνοντας ζεστό αέρα δε θα καταφέρεις απολύτως τίποτα καθότι δεν είναι θέμα υγρασίας πλέον, μα τοποθέτησης πράματος που εξυπηρετεί την απόσταση που διένυσε το μάνικο…

οκ και ο καπλαμας που αναφερθηκε προηγουμενως πως βοηθαει την κατασταση τι δουλεια κανει?

Μπαίνει στον καβαλάρη και τον σηκώνει λίγο για να παραλληλιστεί σωστότερα η χορδιέρα με το μάνικο. Πάνε σε έναν οργανοποιό και θα σου το σιάξει σε πέντε λεπτά. Αμφιβάλλω αν σου πάρει και λεφτά…

Καλυτερα διατηρειται το οργανο στην υγρασια παρα στην ξηρασια.Αν αφησεις το οργανο σε συνθηκες πολυ λιγης,εως καθολου υγρασιας,θα ανοιξει.
Μια προσωρινη λυση για το τασταρισμα ειναι ο καπλαμας,οπως ειπαν και οι φιλοι παραπανω,ή περνας ενα στυλο στην ταστιερα,κατω απ’τις χορδες,ακριβως στη μεση του 5ου ή 7ου ταστου(κοιτα να δεις απο ποιο ταστο αρχιζει η κλιση του μανικου προς τα πισω),και ασ’τον(το στυλο)να τραβηξει το μανικο μπροστα.Αμα το κανεις μην τον αφησεις κανα μηνα πανω!Ενα βραδυ γι αρχη και βλεπεις.

ωραια και κατι τελευταιο πως καταλαβαινεις οτι εχει τραβηξει το μανικο?το βλεπεις καπου? επισης το μπουζουκι μου εχει βεργα την οποια δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν ξερω και πως να το κανω,να την στριψω αλλα δεν ξερω ουτα προς τα που ουτε ποσο καμια ιδεα?

Ρε Μερακλή πες ότι κάποιος σου λέει εδώ μέσα, πώς να λειτουργήσεις τη βέργα και πώς θα δεις το τράβηγμα του μάνικου.

  1. Θα τα καταλάβεις πλήρως με γραπτό λόγο?
  2. Θα εμπιστευτείς τον εαυτό σου σε ένα τόσο ευαίσθητο για το όργανο θέμα, ενώ ένας οργανοποιός θα σου ξεδιαλύνει κάθε απορία??

Ο καπλαμάς μπαίνει συνήθως στα πλάγια του καβαλάρη. Ανάλογα με το πρόβλημα πάει και το πάχος. Μπορείς να δοκιμάσεις δυο τρεις καπλαμάδες και να δεις τι σε βοηθάει.

Ενταξει Ανεστακο με επεισες θα το παω στον οργανοποιο.

Πολύ σωστή παρατήρηση φίλε Φάνη! Οι περισσότεροι θεωρούν την υγρασία σαν πρόβλημα για το όργανο ενώ στην πραγματικότητα συμβαίνει το αντίθετο! Για του λόγου το αληθές μπείτε στα site των μεγάλων και γνωστών εταιρειών κατασκευής ακουστικών κιθάρων και ψάξτε να δείτε τί αναφέρουν για την συντήρηση των οργάνων. Γι’ αυτό εξάλλου κυκλοφορούν στο εμπόριο οι γνωστοί υγραντήρες που τοποθετούνται στη θήκη μαζί με το όργανο…Φυσικά χρειάζεται παρακολούθηση της σχετικής υγρασίας ΜΕΣΑ στη θήκη με ένα καλό υγρασιόμετρο…(δίνουμε εκατοντάδες ή χιλιάδες ευρώ για το μπουζούκι μας και τσιγγουνευόμαστε στα 10-20 ευρώ που κάνει ένα υγρασιόμετρο…). Προσωπικά κατεστραμμένα όργανα απο ξηρασία έχω δει…απο υγρασία όχι…

Ο περιβόητος ήχος της Λα!!!
Ειναι φυσικο να υπαρχει διαφορα χρειας γιατι μπορει η συχνοτητα να ειναι ιδια αλλα ρε με λα εχουμε διαφορετικη αποσταση απο τον καβαλαρη και δικαιολογημενα διαφορετικο παχος χορδης.στην λα το μηκος ειναι πιο κοντο και επομενως πιο μπασο και συχνα πιο μουντο ηχο

οταν λες υγρασιομετρο εννοεις καποιο οργανακι μετρησης προφανως ετσι? κ μετα τι κανεις για να ‘‘φερεις’’ την υγρασια εκει που πρεπει? εγω εχω μεσα στην θηκη ενα σακουλι silica κατι μπιλιες που
ειναι για την υγρασια…αυτο μονο!