Η λα μπασαρει

Το υγρασιόμετρο είναι ένα μικρό ηλεκτρονικό ή αναλογικό οργανάκι το οποίο σου δείχνει το ποσοστό της σχετικής υγρασίας στο χώρο. Οι τιμές τους ποικίλουν απο τα κινέζικα των 2-3 ευρώ (που πολλές φορές δείχνουν άλλα αντι άλλων βέβαια) μέχρι τα καλά και ακριβά των 20-30-40? ίσως και παραπάνω. Οι καλές επαγγελματικές θήκες για το βιολί ή για άλλα κλασσικά όργανα το έχουν ως στάνταρ αξεσουάρ. Εγώ προσωπικά δεν χρειάστηκε ποτέ να προβληματιστώ για την παραπανίσια υγρασία της θήκης. Συνεχώς προσθέτω υγρασία με τη βοήθεια των μικρών υγραντήρων που κυκλοφορούν στην αγορά. Αυτό βέβαια εξαρτάται απο την περιοχή που μένεις. Π.χ εδώ στην Κοζάνη που είμαστε μακριά απο θάλασσα και που το καλοριφέρ λειτουργεί 8-9 μήνες το χρόνο δεν υπάρχει φόβος απο την υγρασία, αλλά απο την “αφυδάτωση” των οργάνων.

Eγω ενα ξερω…τον μερακλη δεν τον ηθελα για πελατη μου χα χα.Ελα ρε συ πλακα κανω .Αλλα αφου το οργανο σου εχει βεργα γιατι δεν το λες τοσες μερες? Τωρα θα μου πεις οτι κι αφου εχει τι να το κανω? Να στριψω αριστερα, η δεξια?Γι αυτο σου λενε ολοι εδω μεσα…απο που το πηρες? Απ τον μαστροκωστα? Τραβα το γρηγορα εκει. Ξερει αυτος τι φαρμακο θα δωσει.Φιλια σε ολους

Μου έχει τύχει σε θήκες εμπορίου να έχει μέσα τέτοιο αντιυγραντικό φακελάκι, ωστόσο πάντοτε νόμιζα ότι είναι για να προστατέψει το ίδιο το προιόν (δηλαδή τη θήκη) και όχι το όργανο…

Λογω δομης η σιλικα κατακρατει υγρασια. Την τοποθετουν μεσα στη θηκη γι αυτο το λογο που λες, διοτι μενοντας διαρκως κλειστη -πριν την αγορα- απο την υγρασια που φυσιολογικα περιχεται μεσα μπορει να μυρισει ασχημα ή να μουχλιασει κλπ. Αυτο ισχυει και μετα την αγορα της και την τοποθετηση του οργανου, εφοσον δεν βγαλεις το σακουλακι, μεχρι να κορεστει η σιλικονη. Μειωνοντας την υγρασια της ατμοσφαιρας μεσα στη θηκη, το ξυλο απελευθερωνει τη δικη του και ετσι διατηρειται μια ισορροπια. Δεν εχει διαφορα δηλαδη απο πριν, καθως η σιλικονη τραβαει την υγρασια απο την ατμοσφαιρα ετσι κι αλλιως, ειτε με ειτε χωρις το οργανο μεσα.

Προφανως δεν ειναι τοσο δραστικο ωστε να κανει και θαυματα, αλλα για περιοχες με υψηλη υγρασια, ειναι οπως ανεφερα μια ανεξοδη μεθοδος εξτρα προστασιας.
Χωρις να γνωριζω πολλες τεχνικες λεπτομερειες, εχω την εντυπωση οτι δραστικες μεθοδοι ξηρανσης επι του ιδιου του ξυλου θα απαγορευονται για ενα οργανο, πιστευω οτι αν χρειαστει να γινει ξηρανση θα πρεπει να γινει ηπια και μεσα σε ενα ξηρο περιβαλλον -και οχι με καποιο σκευασμα πανω στο ιδιο το ξυλο. Οι οργανοποιοι του φορουμ ας με διαφωτισουν.