Επισκευη μπουζουκιου

Γεια χαρά παιδιά.Χρονια πολλα σε ολους.
Ειμαι καινουργιος εδω και θελω τη βοηθεια σας.
Εχω ενα παλιο μπουζουκι (οχι καλης κατασκευης)και θελω να το επισκευάσω. Παλιοτερα (πριν 10 χρονια)το ειχα ξεσκευρωσει με πλανισμα και του αλλαξα ταστα. Βελτιωθηκε η κατασταση του αλλά χρειαζεται κι αλλο χαμηλωμα. Σκεφτομαι να του αλλαξω ταστιερα και να βαλω εβενινη (η υπαρχουσα ουτε που ξερω τι ειναι). Μπορεί καποιος να μου δωσει πληροφορίες για το πως να αφαιρέσω την παλια, τι κόλλα να χρησιμοποιήσω,για την καινουργια?Οποιεσδήποτε αλλες συμβουλες ειναι ευπροσδεκτες. Το μπουζουκι ειναι φτηνοκατασκευη αλλα δεν εχει και τοσο ασχημο ηχο.Ειναι το πρωτο μου και ειμαι δεμενος μ’αυτο. Δεν αξιζει να το παω σε μαστορα, αλλα πιο πολυ θελω να το κανω μοναχος μου γιατι απο χρονια ειχα το βιτσιο της κατασκευης.
Ευχαριστω προκαταβολικά.
ΥΓ.
Εστειλα το μηνυμα μου και στις θεσεις και αντιθεσεις κατα λαθος.

Φιλε Δημητρη Χρονια πολλα και σε εσενα,

Δυστυχως δεν γνωριζω απο κατασκευες (ποσο μαλλον επισκευες) μπουζουκιων. Αυτο που ηθελα ομως να πω ειναι οτι αν δεν εισαι σιγουρος για το τι κανεις μην το κανεις. Ειδικα στο πρωτο σου μπουζουκι! Θα προτεινα να το πας σε καποιον οργανοποιο (κατα προτιμηση τον δημιουργο του) για να εισαι σιγουρος.

Φιλικα,
ΑΛεξης

Αλεξη σε ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλά σκεφτομαι να προχωρήσω. Από παλιά είχα την επιθυμία να ασχοληθω με την κατασκευή οργάνων. Οπως προανέφερα έχω ηδη επεμβει στο οργανο επιτυχως δυο φορές. Την πρωτη φορα που το ξεσκεβρωσα το βελτιωσα αρκετά σε σχεση με την αρχική του κατασταση αλλά οχι οσο θα ηθελα. Βεβαια ειχα κουραστει τοσο πολυ που μολις το τελειωσα μετα απο έναν μηνα ορκιστηκα οτι δεν προκειται να το ξαναπειραξω αλλα απο τοτε εχω αθετησει τον ορκο μου. Η αληθεια ειναι οτι εχω πειραματιστει αρκετα με αυτο το οργανο καβαλαρηδες, ταστα, κλειδιά αλλαγη διακοσμησης- επενδυσης και αυτο ακομα συνεχιζει φιλοτιμα να παιζει. Εχω γραφτει σε κατι σειναρια κατασκευης παραδοσιακων οργανων (οχι μπουζουκιων)που περιμενω να αρχισουνε με το νεο ετος.
Χρονια πολλα σε ολους.
ΥΓ.
Αν καποιος φιλος μπορει να μου δωσει καμιά πληροφορια βοηθεια ευπροσδεκτη

Ένας τρόπος να αφαιρέσεις την παλιά ταστιέρα χωρίς να κάνεις ζημιά στο όργανο είναι να πάρεις ένα πιστόλι θερμού αέρα με το οποίο θα θερμαίνεις την τατιέρα και στη συνέχεια με μία λεπτή και σκληρή λεπίδα θα αρχίσεις να ξεκολάς την ταστιέρα από το μπράτσο.
Θα θερμαίνεις και θα ξεκολάς κτλ.
Χρειάζεται πολύ υπομονή και προσοχή.

Φιλε Κωστα σ΄ευχαριστω.
Εχεις μηπως ιδεα τι κολλα μπορω να χρησιμοποιησω για να κολλησω την καινουργια ταστιερα;
Παλιοτερα ειχα προσπαθησει να μετασκευασω μια παλια κιθαρα σε κιθορομπουζουκο και να κολλησω μια ξεκολλημενη ταστιερα σ΄εναν μπαγλαμα. Μην εχοντας γνωση και βοηθεια απο κανεναν χρησιμοποιησα μια κοινη κσυσταλλικη κολλα για ξυλα (ατλακολ), αλλα και στις δυο περιπτωσεις μετα απο λιγο καιρο με το τεντωμα των χορδων ξεκολλησε. Μηπως υπαρχει καμια αλλη κολλα ειδική για αυτην τη δουλεια;

Δεν είναι η κόλα από μόνη της το κλειδί στην υπόθεση.
Το γεγονός ότι σου ξεκόλησε η ταστιέρα δεν νομίζω ότι οφείλεται στην κολα.
Θα πρέπει οι επιφάνειες και της ταστιέρας αλλά και του μπράτσου όπου θα κολληθεί η ταστιέρα να είναι εντελώς λείες.
Επίσης εάν το μπράτσο δεν έχει κόντρες από σκληρό ξύλο τότε πάλι θα σου σκευρώσει.
Επίσης θα πρέπει να προσέξεις στο κόλλημα το μπράτσο να έχει μια κλίση πρός τα πίσω έτσι ώστε με το κούρδισμα σιγά γιγά να ισιώσει.
Αν μένεις στην Αθήνα, πήγεναι στον Κωνσταντέλο για να σου δώσει μια πιο ειδική κόλα

Το μπρατσο δεν πρεπει να εχει σκληρες κοντρες αλλα ειχα σαν σχεδιο να του φτιαξω κλιση προς τα πισω πλανιζοντας το οπως εκανα και την πρωτη φορα που το ξεσκεβρωσα. Τοτε ομως ειχα πλανισει την ταστιερα και οχι το μπρατσο. Επισης χωρις εμπειρια δεν ηξερα ποσο κλιση να του δωσω προς τα πισω και τελικα μαλλον ηθελε παραπανω. Σκεφτομουνα πως αν φερω λιγο παραπανω το μπρατσοπρος τα πισω και βαλω ταστιερα απο εβενο που ειναι σκληρο ξυλο, μηπως και το συνεφερω. Εχεις μηπως ιδεα ποσο πισω πρεπει να το παω; Ενα με δυο χιλιοστα κατω απο την ευθεια στην ακρη ειναι αρκετα. Στο μυαλο μου ερχεται η περιπτωση ενος φιλου που πηρε ενα καινουργιο τζουρα και ειχε κλιση προς τα πισω σε σημειο καποια ταστα να τριζουν. Ο κατασκευαστης του ειπε πως σιγα σιγα θα ερθει αλλα για αρκετο διαστημα (8-12 μηνες) δεν εδινε τιποτα. Τελικα χαθηκαμε με το παλικαρι και δεν εμαθα την εξελιξη του οργανου.
Μήπως εχεις την διευθυνση και τηλεφωνο του Κωνσταντελου;
Σ’ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

Κωνσταντέλλος τηλ 210 2921235, Πάρνηθος 78 Γαλάτσι.

Τήν κλίση θα την σώσεις τη στιγμή που κολάς την ταστιέρα

Κωστα πως το εννοεις αυτο;
Εγω το καταλαβαινω πως δινεις την κλιση προς τα πισω στο μπρατσο και οταν κολλας την ταστιερα αυτη ακολουθει την κλιση του μπρατσου.
Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες;

λυγίζεις το μπράτσο προς τα πίσω ελαφρά και καθώς είναι λυγισμένο κολάς την ταστίέρα.
Απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις πάγκο, μέγγενη και σφικτήρες.
Επίσης πρέπει να προσέξεις να μη σου γλιστρήσει η ταστιέρα.

Κωστα, σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου.
Αν τελικα τα καταφερω η επιτυχια θα σου ανηκει κατα το μεγαλυτερο ποσοστο.
Καλη χρονια με υγεια για σενα και την οικογενεια σου.Τωρα που γνωριστηκαμε πιστευω πως θα τα λεμε.

Καλή χρονιά και από μένα
Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς κάποιον μαραγκό να του πείς τι ακριβώς θέλεις για να μην κάνεις καμιά ζημιά ανεπανόρθωτη.
Καλή επιτυχία

dimitri kali xronia makari na to ftiakseis to organaki sou afou to exeis kai tosa xronia alla exei dikio o kostas pare kai mia simbouli mastora gia na eisai sigouros

Καλη χρονια και σε σενα Γιωργο (αν δεν κανω λαθος το ονομα).

swstos eisai…

Ειμαι νεος στο χώρο του μπουζουκιού.Αγορασα ένα καινουργιο πέρσι και διαπιστώνω ότι παίζοντας στη πρώτη χορδη απο το ΛΑ και κάτω ξυνει.Το είπα στο κατασκευαστή το πήγα να το διορθωσει και λεει ότι ειναι εντάξει.Εγω όμως το ακουω (και ο δασκαλος μου) εντονα.Τι μπορώ να κάνω εχω απελπιστει ανεβασα τον καβαλάρη αλλα τιποτα τα ίδια.Ξερει καποιος να μου πει;
ευχαριστω προκαταβολικά

Έλεγξε μήπως έχει αρπάξει καθόλου το μανίκι κ μετά δες μήπως πρέπει να φας λίγο τα τάστα σου.Ανεβάζοντας τον καβαλάρη (ή αντιστοιχα κατεβάζοντάς τον για να γίνει πιο μαλακό) χαλάς το μήκοσ που πρέπει να έχει η χορδή απο τον καβαλάρη μέχρι το τάστο.Δοκιμάζεις κ αν δεν πετύχει το ξανασυζητάμε.

Καμμιά σχέση με τον Στέλιο Ζαφειρίου?

…Αγάπη για το όργανο…κ ελπίζω να έχω κ μια μικρή δόση από το ταλέντο του

Ευχαριστώ κ ζαφειριου αλλα αυτες τις ενέργειες τις έκανε ο οργανοποιος.τι αλλο μπορω να κάνω εγω να περιμένω να <στρώσει όπως υποστηρίζει αυτός;