Επισκευη μπουζουκιου

Μήν πειράξεις το όργανο μόνος σου, ειδικά τα τάστα.
Συνήθως οι ταστιέρες στα καινούρια όργανα έχουν μια κλίση προς τα πίσω που σιγά σιγά φεύγει και ευθυγραμίζεται η ταστιέρα με την πάροδο του χρόνου.
Εάν παρόλα αυτά δεν ευθυγραμιστεί, τότε γίνεται επέμβαση στην ταστιέρα ,αφαίρεση τάστων,ξύσιμο κλπ για να φτιάξει.

Αν το μπουζούκι το πήρες πριν έναν χρόνο κ δεν το έπαιζες πολύ τότε πρέπει να περιμένεις να το στρώσεις κ μετά να το δει πάλι ο μάστορας που λογικά θα θέλει κάποιες ρυθμίσεις (σκέψου το σαν να πήρες καινούριο αμάξι κ πρέπει να κάνεις πρώτα κάποια km).
Άλλη μια λύση είναι να πάρεις 1 set καινούριες χορδές κ δοκίμασε πάλι.Εδώ θα πρέπει να προσέξεις τι set θα πάρεις γιατί μπορεί κ αυτό να φταίει.
Ακόμα μια λύση είναι να το πας κ σε έναν 2ο μάστορα.
Αν σκεφτώ τίποτα άλλο θα σου πω
ΥΓ:με το κ. με κάνεις να νιώθω λίγο μεγάλος,μια παρέα δεν είμαστε εδώ;

Ευχαριστώ Κώστα για την επισήμανση…
Εννοείται οτί ποτέ δεν πειράζουμε τίποτα μόνοι μας στο όργανο εκτός κ το βαρεθήκαμε κ θέλουμε να πάρουμε άλλο.

ευχαριστω Δημήτρη και Κώστα για τις πληροφορίες.Θα περιμένω να στρωσει.αν αλλαξω τις χορδές τι να πάρω απο που; υπαρχουν ποιότητες ; πως θα τις ζητήσω για να είναι καλες.

Υπάρχουν ποιότητες,αλλά πάντα συνδυάζονται κ με την ποιότητα του οργάνου.Εγω χρησιμοποιώ ντα-νταριον,κ οι μπελλα είναι καλές.εσύ τι χορδές βάζεις;

Δεν γνωρίζω μαρκα οτι μου εδωσε ο κατασκευαστης.

Απλό,πήγαινε σε κάποιο μαγαζί με μουσικά είδη κ ζήτα
ένα σετ χορδών για μπουζούκι…

Είχα γράψει σε κάποιο χώρο ότι έδωσα ένα μπουζούκι μου κατασκευής Κλεφτογιάννη για επισκευή στον Βάρλα.Το μπουζούκι το αγόρασα γύρω στο 99-2000 ή ένα χρόνο μετά(δεν θυμάμαι).Παραγγελία 670 χιλιάδες δραχμές.Καλή δουλειά, γρήγορη παράδοση. Ωστόσο δεν “μίλαγε” όπως έπρεπε, δεν είχε αυτό το “σκάσιμο” που ήθελα να ακούω, ήταν λίγο σκληρό στον ήχο. Ο Βάρλας αφαίρεσε το παχύ στρώμα λούστρου που “έπνιγε” το καπάκι και λουστράρησε με γομαλάκα.Ρύθμισε το κόκκαλο στο καράολο, “περιποιήθηκε” τον καβαλάρη που έμεινε τελικά ο μισός από τον αρχικό πλατύ και χοντρό καβαλάρη, “πείραξε” το καμάρι. Το αποτέλεσμα ήταν το όργανο να γίνει μπουζουκάρα.Άνοιξε η φωνή του, γλύκανε, απέκτησε τα μπάσα που του λείπανε.Είμαι απολύτως ικανοποιημένος από τη δουλειά του μάστορα που ασχολήθηκε σοβαρά με το μπουζούκι μου. Βέβαια ο Βάρλας είναι ρεμπέτης με όσα αυτό συνεπάγεται…Αλλά αυτό που μετράει για μένα είναι ότι το όργανο από ένα απλά αξιοπρεπές και σίγουρα δύστροπο χωρίς χαρακτήρα μπουζούκι έγινε ένα πολύ δυνατό όργανο, Ά εθνικής και τσάμπιονς λίγκ! Ο κάθε κατασκευαστής έχει μια άποψη για τον ήχο που θέλει να βγάλει. Εγώ κατασκευαστής δεν είμαι, στα χέρια μου και τ’αυτιά μου το καταλαβαίνω το καλό όργανο.Και το όργανο που πήρα πίσω είναι θεαματικά καλύτερο και απόλυτα ισορροπημένο σε σχέση με αυτό για το οποίο πλήρωσα 670 χιλιάρικα το 2000!

Μήπως μπορείς να στείλεις φωτογραφία Παναγιώτη;

Δεν είμαι “συμβατός” με τη τεχνολογία. Δεν έχω τα μέσα για να μεταφέρω φωτογραφία από το κινητό στον υπολογιστή.Θα οργανωθώ όμως.