Αγορα μπουζουκιου

Καλημερα σαs φιλοι μου. ειμαι νεο μελοs στο forum. Ειχα περασει απο το κατασημα του ματσικα στην Αθηνα και ειδα ενα μπουζουκι το οποιο εκτοs οτι ηταν πολυ ομορφο με οστρακα σχεδια κλπ ειχε και πολυ καλο ηχο. Η τιμη του 1700euro. Αξιζει να το αγορασω,τι με συμβουλευετε? Μηπωs θα ηταν προτιμοτερο να εκανα παραγγελια ενα μπουζουκι σε καποιον μαστορα στην ιδια τιμη? ευχαριστω:082:

Δεν ξέρω αλλά τα όργανα του Μάτσικα μου φαίνονται πολύ εφετζίδικα ή υπερεκτιμημένα ή και τα 2. Θα σε συμβούλευα να ψάξεις και αλλού κυρίως στους κατασκευαστές που έχουν καλύτερη φήμη και αξία για την γνώμη μου. Καρβούνης , Αντώνης Λάρισα, Καφετζόπουλος είναι κάποιοι από αυτούς. Γύρνα και ψάχνε και όχι απαραίτητα καινούριο. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα με λιγότερα χρήματα να πάρεις κάτι πολύ καλυτερο σε σχέση με ένα καινούριο. Καλό είναι επίσης να ψάχνεις με κάποιον που έχει περισσότερη εμπειρία από εσένα. Αυτά…

Kαλημέρα,

Δεν είμαι σε θέση να εκφράσω άποψη κατά πόσο είναι καλά ή όχι τα μπουζούκια του Μάτσικα.

Αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να κάνεις μια γύρα σε όλα τα μαγαζιά.

Ειδικά εκεί που είχες πάει, δηλαδή στα Εξάρχεια, υπάρχουν πάρα πολλοί οργανοποιοί εκεί κοντά…

Αν θές μπορείς να πας πάνω πάνω στο φόρουμ εκεί που λέει “Ρεμπέτικοι Σύνδεσμοι”.
Εκεί θα βρείς το μπλόγκ του Παναγιώτη του Καγιάφα για τους Έλληνες οργανοποιούς.

Εκεί θα τους βρείς όλους… Και διευθύνσεις και όλα.

Φιλικά
Γιώργος

Καλημερα φιλε μου, επειδη βρισκομαι και γω σε παρομοια θεση θα σου καποια πραγματα που εχουν πει και σε μενα, ρωτησα το δασκαλο μου γιατι ειδα ενα φοβερο μπουζουκι στο ιντερνετ, τοσο στην εμφανιση αλλα και στον ηχο (κρυσταλλο) η τιμη του στα 3,600!!! (πανακριβο δε λεω) αλλα ειμαι τρελλαμενος. μου λεει μην κανεις τη βλακεια και το αγορασεις γιατι η ηχος απο τα 1200 ευρω και πανω ειναι σε ολα τα μπουζουκια ο ιδιος. Η τιμη ανεβαινει τοσο πολυ γιατι εχει οστρακα παντου στο καπακι στην ταστιερα, ασημενια κλειδια με οστρακα κλπ. Δες το καλυτερα απο θεμα κατασκευης δηλ.

1)στο καπακι να μην υπαρχουν πολλα στολιδια γιατι χανεται η ελαστικοτητα και δεσμευεται ο ηχος, το καπακι δεν παλλεται ευκολα

  1. ελεγξε την ταστιερα για τυχον σκευρωματα η χορδες πρεπει να εχουν 2-2,5mm αποσταση απο το μανικι.

3)δες στο σκαφος οι ντουγιες να ειναι φυσικες δηλ. η καθεμια να εχει λιγο διαφορετικο χρωμα απο την αλλη, η να ξεχωριζουν απο τα σχεδια (τα νερα) που κανουν μεσα, γιατι πολλες ειναι ειναι και μαιμου δηλαδη ζωγραφιστες με το χερι…

4)δες το βαρος πρεπει να το νιωθεις φιλικο και να μη σε κουραζει στο παιξιμο, το κεντρο βαρους του οργανου πρεπει να ειναι στο σημειο ενωσης του σκαφους με την ταστιερα με μια αποκλιση 2cm προς το μερος του σκαφους. Αν ειναι προς το μανικι τοτε θα ειναι δυσχρηστο και θα σε κουραζει πολυ γρηγορα πιστεψε με

αυτα τα λεω επειδη εχω ασχοληθει λιγο με το θεμα παιρνοντας γνωμες απο ειδικους αλλα και απο διαφορα βιβλια, περιοδικα κλπ.

οσο για τον ματσικα δεν ξερω, εδω στο Ηρακλειο δεν υπαρχει μαλλον, αλλα εχω ακουσει για εναν Ραπτακη στην Γεργερη Ηρακλειου που εχει φτιαξει μουζουκια για Νικολοπουλο, Πολυκανδριωτη και αλλους λενε οτι ειναι κορυφη. Οποιος φιλος γνωριζει κατι ας γραψει να μαθουμε και εμεις…

Σα να λέμε:
-“Γιατρέ μου, σας πήρα …τηλέφωνο γιατί είμαι άρρωστος!!!
Τι έχω;”

Να κάνω μια ερώτηση σε όλους γιατί λόγω δουλειών δεν προλαβαίνω να πάω σε μάστορα να ρωτήσω(είμαι και ψιλοάσχετος).Αν ζητήσω από έναν μάστορα να μου κάνει μπουζούκι σκαφτό,θα μου το κάνει?Γίνεται?Τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα θα έχει?Και από ήχο τι θα λέει?Και απο κόστος?

Αυτο που λεει ο φιλος μας για τον Καρβουνη το επιβεβαιωνω κι εγω. Πριν λιγο καιρο αγορασε ενας φιλος μου απο αυτον (βεβαια αυτος το χει φορτωσει με σχεδια, γι αυτο και του πηγε κοντα στα 3000 ευρω) και το λιγο που το πιασα στα χερια μου ηταν ενα μπουζουκι καλοζυγισμενο, μαλακο και με πολυ ωραιο ηχο. Καλυτερα να αποφευγεις να παιρνεις οποιοδηποτε οργανο απο εμπορο γιατι αυτος κοιταει μονο να πουλησει. Αν εξαιρεσεις τα παιδια που ειναι στο μαγαζι του Ματσικα στον Ταυρο που ξερουν ενα δυο πραγματα για τα οργανα (ο ενας μαλιστα πρεπει να ειναι και μπουζουξης), κατα ενα μεγαλο μερος οι εμποροι μονο να πουλησουν τους ενδιαφερει.

Σε αυτό που λες είσαι λίγο λάθος.
Ο Μάτσικας δεν είναι έμπορος. Κατασκευαστής είναι. Απλά η βιοτεχνία του είναι στο Μεσολόγγι.
Και τα παιδιά που είναι στα εξάρχεια, ο ένας τουλάχιστον που ξέρω εγώ είναι μπουζουξής ο άνθρωπος, το έχουν το άθλημα.

Άσε που αν θες να πάρεις όργανο, λόγω του ότι είναι βιοτεχνία και είναι μουσικός οίκος σου κάνει και δόσεις…
Ενα καλό που όλοι οι άλλοι δεν το έχουν.

Τώρα τα όργανα σου λεω δεν μπορώ να τα αξιολογήσω γιατί δνε μπορώ να τα ακούσω καθότι είμαι αριστερόχειρας…

Όπως το ακούω μου φαίνεται δύσκολο!

Για τις “τρέχουσες” διαστάσεις του μπουζουκιού

  1. Πού να βρείς τόσο μεγάλο ξύλο να σκάψεις;
  2. Κι’ αν το βρείς πόσο ξύλο θα πάει χαμένο!
  3. Και για να είναι γερό, φαντάζομαι ότι θα βγεί πολύ βαρύ

Σ’ευχαριστω και σενα και τ’αλλα παιδια που απαντησατε και αποφασισα να τη ψαξω σε κανα καλο μαστορα

andrea δεν μας ειπες τι μπουζουκι θες ν αγορασεις,τριχορδο η τετραχορδο?

Για τετραχορδο ενδιαφερομαι,αλλα πρωτα πρεπει να πουλησω το δικο μου.

φιλε αντρεα στο ειπα,θα στο ξαναπω,και θα στο λεω συνεχεια…μην το πουλησεις το οργανο του καρβουνη!!!δυσκολα βρισκεις τετοιο οργανο και απο μαστορα με αρ…δια!!!:088:

καλησπερα και απο μενα…εχω μπουζουκι απο ραπτακη,ο ανθρωπος δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τους καλους οργανοποιους της αθηνας … το μπουζουκι που εφτιαξα του ζητησα να ειναι απλο και χωρις φιγουρες…το αποτελεσμα μετα απο 8 μηνες ηταν να παρω ενα μπουζουκι πολυ καλυτερο απο αυτο που περιμενα και απιστευτα μαλακο στο χερι…γενικα πιστευω πως το οργανο πρεπει να το φτιαχνεις μονος σου και οχι να το παιρνεις ετοιμο…

Αντρέα καλωσήρθες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ. Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι. Αν θες απάντησέ μου. Γιατί πουλάς [u][b]καινούριο μπουζούκι[/b][/u] και συγχρόνως [b]θέλεις[/b] να αγοράσεις πάλι για καινούριο και περίπου στα ίδια λεφτα? :082:

Γεια σου φιλε μου Κωστα και σ’ευχαριστω. Το οργανο το πουλαω γιατι εχω δει καποια αλλα οργανα που απλα μου αρεσουν πιο πολυ απ’το δικο μου και με τα ιδια χρηματα πανω κατω.Τωρα μπορει να νομιζει καποιοs οτι το μπουζουκι να μην ειναι καλο και γι’αυτο το δινω. Φωτογραφιεs εχω βαλει, το τηλ. μου ειναι 6979699164 και οποιοs φιλοs θελει μπορει να το δει και να αποφασισει.Εγω παντωs σου λεω Κωστα οτι το οργανο μαζι με τον ενισχυτη και το μαγνητη 1800euro ειναι μεγαλη ευκαιρια για αυτον που θα το παρει,γιατι σιγουρα καποιοs θα το παρει.:088:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:48 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:36 —

[QUOTE=giannis agathopoulos;183252]φιλε αντρεα στο ειπα,θα στο ξαναπω,και θα στο λεω συνεχεια…μην το πουλησεις το οργανο του καρβουνη!!!δυσκολα βρισκεις τετοιο οργανο και απο μαστορα με αρ…δια!!!:088:To γνωριζω και γι’αυτο λεω οτι ειναι μεγαλη ευκαιρια,αλλα αυτο δε σηναινει οτι θα αγορασω οτι να’ναι.Η το ιδιο καλο η καλυτερο.

Θα ηθελα να καταθεσω την δικη μου εμπειρια με τον κατασκευαστη Ματσικα.
Πριν 10 χρονια αγορασα απ αυτον 1 απ τα καλα του τετραχορδα (τριανταφυλια)
ηταν το καλυτερο (για μενα) απ ολα που ειχα ακουσει στην Αθηνα
Μετα 2 χρονια και αφου το οργανο εμεινε μεσ τη θηκη του για 1 χρονο
συνεχομενο κλειστο, σχιστηκε το καπακι του.
Απ οτι λεει ο ιδιος ισως να βοηθησε η μεγαλη ζεστη εκεινου του καλοκαιριου.
Μολις αντικρυσα το θεαμα ημουν να με κλαιν οι ρεγγες.
Ειχα γυρισει μετα απο απουσια 1 ετους με τη λαχταρα να πιασω το μπουζουκι μου
και η απογοητευση ηταν τεραστια.
Ο ανθρωπος προσφερθηκε (μετα απο 2 χρονια) να αλλαξει το καπακι δωρεαν αφου βεβαιωθηκε οτι το οργανο δεν ειχε καποιο χτυπημα.
Μα αν αλλαχτει το καπακι σε ενα μπουζουκι το οργανο που προκυπτει δεν ειναι το
ιδιο.
Εγω το διαλεξα μεσα απο 10αδες αλλα.
Τωρα θα υποχρεωθω να εχω μπουζουκι που δεν θα το εχω διαλεξει.
Απαντηση του Ματσικα.
Αν δεν σ αρεσει μπορεις να διαλεξεις οποιο απ τα μπουζουκια της ιδιας κλασης θελεις.
Φυσικα και δεν μ αφησε χωρις οργανο.
Το διαστημα της επισκευης μου εδωσε ενα πολυ αξιολογο οργανο για να παιζω.
Τελικα διαλεξα ενα αλλο οργανο που μου αρεσε περισσοτερο απ το επισκευασμενο δικο μου.
Εχω παρει επισης εναν τζουρα του αξιας 450 ευρω.
Οποιος παιξει μ αυτον τον ερωτευεται.
Φετος πουλησα το τετραχορδο διοτι εδω και καιρο παιζω μονο τριχορδο.
Ποιος το πηρε?
Ο Ματσικας το εβαλε στο μαγαζι του και το εδωσε μετα απο 1 χρονο σε πολυ καλη τιμη.
Τα χρηματα μου τα κατεθεσε στο λογαριασμο μου μεσω ιντερνετ.
Τι να πω για τον ανθρωπο μου εχει ξηγηθει αψογα.
Χωρις να ειμαι δασκαλος μπουζουκιου, ουτε καποιος γνωστος οργανοπαιχτης, ενας απλος πελατης.
Κατα τη γνωμη μου τα τετραχορδα του βρισκονται απο ποιοτητα ηχου και λειτουργικοτητα στην κορυφη της αγορας.
Η δε γκαμα του πολυ μεγαλη.
Αγαπητε Αντρεα δες και ακου πολλα μπουζουκια.
Αγορασε αυτο που θα σε κερδισει συνολικα,μονο να ειναι απο κατασκευαστη συνεπη και τιμιο.
Κατα τη γνωμη μου παντα,μην παραγγειλης μπουζουκι.

Φιλε Τζαρτο σου φερθηκε αψογα και σαν αριστοs επαγγελματιαs,αλλα το να παθει τετοια ζημια το καπακι χτυπαει καπωs ασχημα.Καλα εσυ που το ειχεs παρατημενο,γιατι δεν το προσεχεs?

Το μπουζουκι εμεινε κλεισμενο στη θηκη του καλοκαιρι σ ενα ακατοικητο κλειστο σπιτι
χωρις να το βλεπει ηλιος.
Πιθανον οι θερμοκρασιες που ισως αναπτυχθηκαν και το μακρυ χρονικο διαστημα να μην ηταν οι καταληλες συνθηκες για το οργανο.
Υπαρχει βεβαια και η αστοχια των υλικων που ισως να δικαιολογει μια τετοια ζημια.
Το θεμα ειναι οτι ο ανθρωπος ενο γνωριζε οτι το σφαλμα μπορει να μην ειναι δικο του
ειχε ολη την καλη διαθεση να αποκαταστησει την ζημια με τον καλυτερο τροπο χωρις να
κατηγορησει κανεναν.
Προφανως γιατι ειχε και την δυνατοτητα να τα κανει ολα αυτα.
Τωρα το γιατι το παρατησα αστο καλυτερα γιατι ειναι μεγαλη κουβεντα και μαλλον δεν ενδιαφερει και κανεναν.

Δεν ηθελα να γινω αδιακριτοs,και φυσικα δεν ενδιαφερει κανεναν.Παιδια στην αγγελια που ειχα βαλει και εγινε ενα μικρο μπερδεμα,θα σαs εξηγησω τι εγινε. Εναs φιλοs και μελοs του Forum,προσφερθηκε να δημοσιευσει για μενα την αγγελια που πουλαω το μπουζουκι γιατι δεν ειχα καταφερει ακομα να μπω εγω στο Forum.Oταν λοιπον μπηκα απαντησα στο Γιαννη "γιατι το πουλαs? " για να δει οτι μπηκα στο Forum και να του κανω πλακιτσα. Σε καμμια περιπτωση δενηθελα να προσβαλλω τη νοημοσυνη κανενοs,σεβομαι ολη τη παρεα εδω(Forum) και ζητω συγνωμη γιατι δε μου αρεσει που σαs αναστατωσα. Φιλικα Ανδρεαs.