Αγορα μπουζουκιου

Για τον κύριο Μάτσικα, αξίζει να αναφερθεί πως οι ομώνυμες χορδές του για μπουζούκι - ίσως και για άλλα όργανα - είναι εξαιρετικής ποιότητας!

Eγω εχω βρει ακρη και αγοραζω χορδεs extra laouto φτηνα και σιγουρα καλυτερεs απο αυτεs του εμποριου.:slight_smile:

Επειδή μοιάζουν πολύ ακόμα και στο περυτίλγμα (το κίτρινο χαρτί με την στάμπα με τα κόκκινα κ μάυρα γράμματα) και έχουν και το κοινό παραθετικό “extra”, μήπως τυχαίνει να ξέρεις τί διαφορά έχουν οι extra sonata (Που παρεπιπτόντως χρησιμοποιώ εγώ) με τις extra laouto ;;

Είναι το ίδιο;

Oχι φωτη κανειs λαθοs και στο λεω σιγουρα, οι χορδεs ειναι extra laouto.:026:

Τί έγινε σήμερα ρε παιδιά; Γιατί δεν μπορώ να συννεοηθώ; Μάλλον έχω αρχίσει και το χάνω!! :112::112:

Αντρέα, ναι, συμφωνώ ότι εσύ έχεις τις έξτρα λαούτο… και τις έχω βρει κι εγώ αλλά δεν τις έχω αγοράσει. Επειδή μοιάζουν πολύ με τις έξτρά σονάτα, μήπως ξέρεις αν έχουν διαφορά (αφού εσύ αυτές χρησιμοποιείς συστηματικά!)

Ότι δεν είναι οι ίδιες μου το έκανες ξεκάθαρο… Τί διαφορά έχουν, γιατί ο κατασκευαστής μοιάζει πολύ να είναι ο ίδιος…

Π.Χ. στου Μάτσικα τις χορδές (που είναι ΕΝΑΣ κατασκευαστής) έχουμε διαφορές στο πάχος κ.ο.κ.

Φιλικά

Υ.Γ.: Πρέπει να είναι ανάδρομος ο Ερμής, εφαπτόμενος στην Αφροδίτη :084: και δεν μπορόυμε να συννοηθούμε!! (πλάκα κάνω) :78:

Εγω παλι πιστευω οτι εχει πεσει πολυ διαφημηση για το “εργοστασιο” του κ.Ματσικα ο οποιος κατα τη γνωμη μου κανει μπουζουκια σειρας,εφετζιδικα με πολυ μετριο ηχο κι αντοχη στο χρονο καμια, αφου τα περισσοτερα παρουσιαζουν προβληματα στο μανικο και στο καπακι!Εγω εχω φτιαξει τα μπουζουκια μου στον κατασκευαστη κ.Πολυδωρου στο Αιγαλεω κι εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος απο ποιοτητα υλικων και πανω απ’ολα ηχο!Απ’οσο ξερω εχει ετοιμασει τωρα καποια πολυ καλα επαγγελματικα 4-χορδα,διαμαντια!Στο www.thebouzoukishop.com θα βρεις ολες τις απαντησεις καθως επισης και τη διευθυνση του οργανοποιου!Οσο για τις χορδες σονατα και extra λαουτο ειναι διαφορετικες!Πιστευω οτι ειναι οι ΣΟΝΑΤΑ ειναι οι καλυτερες που κυκλοφορουν!Απο κει και περα πολυ καλες ειναι τις εταιριας Galli!Οι MASTRO ειναι φτιαγμενες στη Κινα και απο ποιοτητα δεν μπορεις να βγαλεις ουτε το μισο προγραμμα στα μαγαζια που παιζω!

[QUOTE=fotis;185883]Τί έγινε σήμερα ρε παιδιά; Γιατί δεν μπορώ να συννεοηθώ; Μάλλον έχω αρχίσει και το χάνω!! :112::112:

Ότι δεν είναι οι ίδιες μου το έκανες ξεκάθαρο… Τί διαφορά έχουν, γιατί ο κατασκευαστής μοιάζει πολύ να είναι ο ίδιος…
Συγνωμη, δε καταλαβα καλα εγω, εχειs δικιο να φωναζειs. H διαφορα ειναι οτι η laouto παραγει καθαροτερο και πιο γλυκο ηχο και διαρκει περισσοτερο, οπωs και το νεο ferry με αρομα φραγκοσταφυλλο. Επισηs αν το προσεξειs <<καθονται>> πιο καλα στη ταστιερα. Τι θα κανει τωρα ο Ολυμπιακοs αυριο μου λεs?:082:

Οι EXTRA LAOUTO κατα τη γνωμη μου σκληρενουν πολυ το οργανο!Εχει τυχει να μου σκεβρωσει μπουζουκι με αυτες τις χορδες κι οταν εβαλα ΣΟΝΑΤΑ ηταν σαν να’ρθε στα ισια του!

Εσύ πάλι εδώ…;;; Και πάλι τα ίδια;;; Δεν βάζεις μυαλό μου φαίνεται… Πιο πολύ κακό του κάνεις παρά καλό… Εάν υπήρχε 1% περίπτωση να πάω από εκεί μια βόλτα, έτσι απλώς για να χαζέψω ή να πιάσω κουβέντα, όχι για να αγοράσω…με την συμπεριφορά σου δεν πρόκειται να πάω καθόλου!

Οπότε εάν ο Πολυδώρου αρχίσει ή συνεχίσει να μην έχει κόσμο (γιατί δεν ξέρω το Market status του) θα είσαι κι εσύ εν μέρει υπεύθυνος. Τώρα αυτά τα καταλαβαίνεις, ή μιλάω στον βρόντο και χάνω τα λόγια μου;

Αντρέα, ευχαριστώ που ακόμα δεν το έχασα! :112: Χμ… ευχαριστώ για την απάντηση γιατί με έβαλες σε σκέψεις. Ίσως να αγοράσω Extra laouto την επόμενη φορά δοκιμαστικά.

Εαν σταματήσεις την διαφίμηση και ψάξεις το φόρουμ για πληροφορίες θα δεις ότι εξαρτάται και πολύ από τον τρόπο παρασκευής του οργάνου. Μπράβο πάντως που μια φορά απάντησες “φυσιολογικά” (ας πούμε!)

χεχε κατασκευη ρε Φωτ,οχι παρασκευη.παρασκευη το χρησιμοποιουν για φαγωσιμα.:107:Α ρε αναδρομε Ερμη:)

XAXA :112::112:

Σήμερα στο μάθημα μιλούσα για production και ήθελα να πώ παραγωγή…πανάθεμά με, όπως έγραφα έγινε παρα-(από το παραγωγή) και - σκευή (από το κατασκευή) !!!

Παραθέτω στίχους (σχετικούς) από τον τελευταία δίσκο του Κόραξ

…Κι έτσι φεύγει, και το χάνω,
το θεότρελλο μυαλό μου,
Δεν αντέχω, τί να κάνω,
έχω βρεί το βάσανό μου…

1ον : Παρέθεσα άποψη αρκετών, επίσης επαγγελματιών μουσικών (π.χ. κος Σπόρος)…
2ον : Η αλαζονία δε βοήθησε ποτέ κανέναν…
3ον : Πολύ ενδιαφέρον το εργαστήρι που προτείνεις αλλα… θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα

Πελαζύ, σε ποιό μύνημά σου ακριβώς αναφέρεις για τα 2 παραπάνω σου σημεία; (Με μπέρδεψες λίγο :230: )

[Μόνο το #21 βρήκα…]

Σχετικά με τις χορδές.
Όχι σε ΄σένα Φώτη μου…
Ο προλαλήσας είσαι εσύ!
(Συγνώμη, είμαι καινούργια ακόμη…)
:230:

Να κάνω μια ερώτηση ασχετοσύνης,επειδή είναι η πρώτη φορά που αγόρασα τις extra και αυτό απο τύχη να σας πω πριν κανα μήνα,διαβασα και την κουβέντα σας,αλλα δεν ξέρω,δεν μπορώ να καταλάβω αν εχω τις sonata που λέτε η τις laouto.Καμιά βοήθεια;Γιατί απο το εξώφυλο καμιά βοήθεια δεν είδα.

Π.Χ.

http://www.karellas.gr/product.php?id=133

Αυτές είναι οι έξτρα λαούτο. Οι σονάτα, δεν έχουν κανένα όργανο ζωγραφισμένο, έχουν και αυτές κίτρινο περιτύλιγμα και λένε εξτρα με κόκκινο και σονάτα με μάυρο. (Είμαι στην σχολή και δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό).

Βοήθησα;

Ναι ρε Φώτη μια χαρούλα,τις sonata εχω τελικά.Αν και η τιμή που γράφει το Link είναι λιγο διαφορετική.Εμένα πήγαν στα 11 ευρουλάκια.Πριν μάθω γι αυτές ξαφνιάστηκα αν σκεφτείς οτι κάποιες έχουν 3 ευρω.

Προσοχή το Link το έβαλα απλώς για να σου δείξω το σήμα, κατα τα άλλα αυτό που έχει το λινκ είναι 12αδα χορδών ΛΑ και μόνο… Εσύ μάλλον πήρες σετ-άκι :089:

Οι χορδές του ΜΑΤΣΙΚΑ είναι πάρα πολύ καλές . Αν δεν κάνω λάθος , το υλικό είναι γερμανικό και κόβονται εδώ στο εργοστάσιο του ΜΑΤΣΙΚΑ. Είναι απόλυτα μετρημένες , και οι 10αρες και οι 11αρες, έχουν πολύ καλό ήχο , μαλακώνουν το όργανο . Βέβαια , δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο ότι τα δικά μου τα μπουζούκια είναι ΜΑΤΣΙΚΑΣ …αλλά οι άλλες χορδές , μου αλλάζουν τον ήχο…με χαλάνε…