Μαντολίνο κατασκευής Μούρτζινου

Χαιρετώ όλους σας για την πραγματικά ωραία πρέα που έχετε, και μπαίνω αμέσως στο θέμα!
Πριν από λίγους μήνες αγόρασα 1 μαντολίνο από έναν πλανόδιο πιο πολύ επειδή το λυπήθηκα και όχι τόσο επείδη ήθελα ένα. Τυχαία πάλι το έδωσα να το επισκευάσει ο Καρανδρέας ο Πόλυς. Αν και έιχε τα κακά του χάλια φαινόταν ότι μπορουσε να είναι καλό. Όταν τελείωσε δεν το αναγνώρισα! Μου είπε ότι είναι του Μούρτζινου (???) ( έχει ταμπέλα μέσα // ούτε είχα σκεφτεί να κοιταξω…) και ότι είναι εξαιρετιικό. Η αλήθεια είναι ότι όταν παίζει ακούγεται σαν 12 μαντολίνα! Ποιος είναι ρε παιδιά αυτός ο Μουρτζινος και τι θα έπρεπε να ξέρω εγώ για αυτόν?
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Γιάννης

Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει αναλυτικές οδηγίες (όταν έχει να κάνει με την τεχνολογία γίνομαι τρελό στοκίδι…:112:) για το πως να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες του μαντολίνού?
Ευχαριστώ και πάλι…
Γιάννης

Φίλε Γιάννη,
νομίζω πως εκείνη η μέρα ήταν η τυχερή σου.
Δεν είμαι ο αρμόδιος για να σου πω τί εστί Μουρτζινος. Κάνοντας όμως μια αναζήτηση στο Φόρουμ, θα πέσεις πάνω σε μια φράση του Νικου Φρονιμόπουλου —σε μια κουβέντα για το Ζοζέφ— που λέει ότι αν θέλεις να βρεις το ελληνικό αντίστοιχο του Στραντιβάριους, ψάξε μάλλον τα όργανα του Μουρτζινου…

Α, και που 'σαι ? Αν πετύχεις πάλι τον πλανόδιο, στείλτ’τον και σε μένα !!!:slight_smile:

αν επιτρέπεται με ποιό ποσον αγόρασες το μαντολίνο και σε τι κατάσταση βρίσκεται;

1980! Κωλόφαρδε…

Έχει κανείς κάποιο όργανο του Μούρτζινου να το ανεβάσει στο φόρουμ να το δούμε?
Τι άλλα όργανα έφτιαχνε εκτός από μαντολίνα?

(Την ίδια ερώτηση την έχω κάνει και παλιότερα στο forum, αλλά είπα να την ξανακάνω μήπως πιάσει τόπο.)

Κιθάρα Μούρτζινου 1904

Διαφήμιση Μούρτζινου το 1909. Λέει ότι φτιάχνει και μπουζούκια.

Καλώς τον Γιώργο…
Αυτό το θέμα έψαχνα να βρω, από την φωτο αυτή που είχα ανεβάσει !
Και είχαμε κάνει εκεί μια ωραία κουβέντα…αλλά ατύχησα !..
Πού είναι αυτά τα ποστ ;

ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΠΟΣΤ (αλλά η φωτο που είχα ανεβάσει δεν είναι…) : http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=18083&highlight=����������&page=2

ΥΓ:
Φίλε…είσαι πολύ τυχερός που έχεις ένα τέτοιο μπουζούκι !!! (που δεν στο κράτησε δλδ και ο οργανοποιός … χεχεχεεεεε…)

Ιωάννα ποιο μπουζούκι? μήπως θέλεις να πεις μαντολίνο?

Υ.Γ: Ευχαριστώ PaKag για τις photos.

Ιωάννα αν εννοείς εμένα … τότε … Παναγιώτης.

Χεχεεεε… Δύο στα δύο λάθος !!!
Παναγιώτη μου ναι! Εσένα εννοούσα… Συγγνώμη…
Και
Totis, στο μαντολίνο σαφώς αναφερόμουνα, αλλά ήμουνα βλέπεις στην πρεμούρα να βρω το ποστ μου με τα μπουζούκια κατασκευής Μούρτζινου… Κεκτημένη ταχύτητα.

Τεσπα… Η φωτο που λείπει από το ποστ μου είναι αυτή η διαφημιστική καταχώριση που ανέβασε ο Παναγιώτης.
Από εφημερίδα του 1909.

ΥΓ:
Σε συνέντευξή του -από τους Σωτήρη Ηλιόπουλο και ο Άρη Νικολαΐδη- στην [b]ΚΛΙΚΑ[/b], ο Παναγιώτης Βάρλας αναφέρει : “…Υπήρχαν καλοί μαστόροι, όπως ο Ζοζέφ, ο Παναγής, ο Μούρτζινος, μακράν όλων καλύτερος στα λαούτα, ο Σταθόπουλος, ο Αγγελίδης και άλλοι…”
Έχεις ρωτήσει Παναγιώτη άραγε, τον Βάρλα αν πρόφτασε τον Μούρτζινο ;
Θα 'χε ενδιαφέρον αυτό…

  1. Ως γνωστόν ο Βάρλας είναι δυσεύρετος. Παρόλο ότι στην τελευταία μάζωξη του φόρουμ μου είχε υποσχεθεί ότι θα συναντηθούμε, στη συνέχεια δεν απάντησε στα τηλεφωνήματά μου. Οπότε … θα ξαναπροσπαθήσω σε επόμενη μάζωξη.

  2. Ο Μούρτζινος πέθανε το 1931 και ο Βάρλας πρέπει να γεννήθηκε μερικές δεκαετίες μετά τον θάνατό του. Προφανώς θα έχει δεί και ίσως επισκευάσει όργανά του Μούρτζινου που όπως φαίνεται και από το τόπικ κυκλοφορούν ακόμα.

Μια κιθάρα του Μούρτζινου έχω πιάσει και εγώ στα χέρια μου στο οργανοποιείο του Δ. Καραογλάνη στη Θεσσαλονίκη. Φίνο όργανο από μεγάλο μάστορα.

Εννοείς τα εβραϊκά; δεν πειράζει, τη θυμάμαι τη διαφήμηση. Μπράβο Ιωάννα πάντως, που το ΄ψαξες. Πρόκειται για την Schrammelgitarre στους γερμανόφωνους ή την harp guitar για τους αγγλόφωνους. Και βεβαίως υπάρχει και φωτογραφία πασίγνωστη, από πρόβα ηχογράφησης σε ξενοδοχείο, με παραβάν πίσω, όπου ο Νταλγκάς είναι έτοιμος να παίξει, καθισμένος με την κιθάρα του αυτή σε άψογο στιλ, ενώ ο Σαλονικιός είναι όρθιος με το βιολί. Αριστερά είναι ο Ντάβος με μαντόλα και δεξιά ο Αραπάκης με σαντούρι, αν θυμάμαι καλά. Ο τραγουδιστής όμως, ποιος είναι;

Και αυτό το στοιχείο με το λα που βγαίνει δυνατότερο από τις άλλες νότες, κάτι μου θυμίζει από κάποια συνομιλία σε άλλο θέμα, με ιδιοσυχνότητες κλπ…

Αλλά πως θα λειτουργήσουν ως συμπαθητικές οι έξτρα χορδές της κιθάρας, αν είναι κουρδισμένες σε «χρωματική» ακολουθία; Αυτό κατά τους δυτικούς σημαίνει ημιτόνιο και χορδή. Κάτι δεν μου πάει καλά.

Και το τελευταίο: μέχρι πρόσφατα (μπορεί και σήμερα ακόμα) το μεγαλύτερο μπακάλικο της Αίγινας είχε την επωνυμία «Λεούσης – Μούρτζινος».

Δεν είναι δυσλειτουργία του Φόρουμ, γιατί η ημερομηνία του θέματος είναι σχετικά πρόσφατη, μετά την αναβάθμισή του. Το πιθανότερο είναι ότι την είχες επισυνάψει εκτός Φόρουμ (σε κάποιο freeserver πιθανώς) και έχει διαγραφεί από εκεί. Στα υπόλοιπα μηνύματα του ίδιου θέματος οι συνημμένες εικόνες εμφανίζονται κανονικά.

Ο Παναγιώτης έχει στο μαγαζί του αν όχι δύο τότε σίγουρα μία κιθάρα του μούρτζινου από οτι θυμάμαι!

Φοβερο ,εφτιαχνε και μπουζουκια ,εχει δει κανενας ποτε μπουζουκι του μουρτζινου? θα ηταν το κατι αλλο.Εχω παιξει ενα λαουτο του ,πιο γλυκο ηχο σε λαουτο δεν εχω ακουσει ποτε.

Το αγόρασα 70 Ευρώ και χρειάστηκαν άλλα 150 για την επισκευή.Είναι σε άρτια κατάσταση πια. Όλα τα μέρη είναι γνήσια /δικά του, εκτός από τον καβαλάρη αλλά και αυτός είναι αντίγραφο από γνήσιο καβαλάρη του Μούρτζινου.

Να βλέπαμε και καμιά φωτογραφία δεν θα ήταν άσχημα :085:

Συγχαρητήρια για την αγορά σου…ξέρω πολύ καλά αυτό το πρωτόγνωρο συναίσθημα του να βρίσκεις κάτι αξίας σχεδόν πεταμένο και μετά απο επισκευή να το βλέπεις να ζωντανεύει πάλι…(είχα παρόμοια εμπειρία με ένα ούτι αρμένικο 100 χρόνων και μάλιστα το πήρα επισκευασμένο πριν καμιά βδομάδα και πετάω στα σύννεφα ακόμη :slight_smile: )

Συγχαρητήρια και πάλι και καλόπαιχτο.Να είσαι πάντα έτσι τυχερός

Νίκος

http://www.guitars.gr/el/workshop/selectedrepairs/acinstr/mandolinmourtzinos

Φωτογραφίες συντήρησης και βίντεο με τον ήχο από μαντολίνο Μούρτζινου του 1904.

Φίλε Babi είναι δικό σου…?
Αξίζει ίσως να σημειωθεί ότι το μαντολίνο είναι 10-χορδο…!!!