Μαντολίνο κατασκευής Μούρτζινου

Όχι αγαπητέ φίλε, πού τέτοια τύχη.
Ο ιδιοκτήτης είναι αυτός που παίζει στο βίντεο σύμφωνα με το σάιτ.

Γεια χαρά και από εμένα… νέος εδώ στο forum και θα ήθελα τη γνώμη των μελών:
Έχω ένα μαντολίνο κατασκευής του Μούρτζινου το οποίο για πολλά χρόνια βρισκόταν στο σπίτι του παππού μου χωρίς κανένας να παίζει, κειμήλιο από κάποιο πρόγονο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να εμπιστευτώ κάποιον για να το επισκευάσω (νομίζω πως δεν θέλει πολλά πράγματα, ο καβαλάρης σίγουρα έχει ξεκολλήσει, τα κλειδιά είναι λίγο σκληρά στο κούρντισμα… και ενδεχομένως και άλλες επιδιορθώσεις που δεν γνωρίζω ότι απαιτούνται). Επειδή εδώ και μερικούς μήνες μαθαίνω μαντολίνο και συμμετέχω και σε μα μαντολινάτα, υπάρχει κίνδυνος να το χρησιμοποιώ μετά την επισκευή ή θα ήταν προτιμότερο να παραμείνει ως έκθεμα-κειμήλιο χωρίς να χρησιμοποιείται για τυχόν επιβάρυνσή του; Επίσης σε ποιο εργαστήριο θα μπορούσα να απευθυνθώ με ασφάλεια και εμπιστοσύνη (βρίσκομαι στη Κρήτη, αλλά θα μπορούσα να το μεταφέρω στην ανάγκη στην Αθήνα), και πόσες μέρες περίπου απαιτεί μια επισκευή;

καλώς ήρθες!
είσαι πολύ τυχερός να έχεις τέτοιο όργανο, και είναι σημαντικό που το εκτιμάς και ενδιαφέρεσαι να το συντηρήσεις σωστά.
λογικά θα υπάρχει κατάλληλος μάστορας στην κρήτη, για να αποφύγεις την μεταφορά του οργάνου. στην αθήνα πάντως μεγάλη πείρα σε μαντολίνα και γενικά σε ιστορικά όργανα έχει ο μιχάλης ο μουντάκης, που είναι και κρητικός! κολωνού 17 στο μεταξουργείο, 2105245283. πιστεύω θα σου προτείνουν και άλλους μαστόρους με αντίστοιχες γνώσεις εδώ.
εκτίμηση για χρόνο και κόστος μόνο από τον μάστορα, τέτοια όργανα μπορεί να κρύβουν πολλά αδύναμα σημεία. επίσης λόγω των παλαιών τεχνικών που εφαρμόζονται (κόλλες, βερνίκια) μπορεί να καθυστερήσει ακόμα και μήνες αν δεν έχει τις κατάλληλες καιρικές συνθήκες. για συχνή χρήση σε μαντολινάτα δεν θα στο πρότεινα, θα είναι μεγάλη η καταπόνηση για το όργανο. θα μπορείς όμως άνετα να το χαίρεσαι με καλή παρέα πού και πού!

φίλε ioalyr
αν δε σου κάνει κόπο θα μπορούσες να ανέβάσεις κάνα δυο φωτογραφίες από το όργανο να το δούμε…?
ευχαριστώ εκ των προτέρων

φίλε liga rosa σ’ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου. Όσο για τις φωτο φίλε 1980gms θα το φροντίσω σύντομα…

εδω παραθεση για μπουζουκι Μουρτζινου που βρεθηκε περσυ

τοτε ειχε συζητηθει και εδω

Μπουζούκι Δημητρίου Μουρτζινου


Η φωτογραφία που σας είχα υποσχεθεί… η ετικέτα ως διεύθυνση αναγράφει “Κολοκοτρώνη 67”, επομένως χρονολογείται πριν το 1911 αν έχω καταλάβει σωστά από άλλες δημοσιεύσεις σχετικές με τον Μούρτζινο.

Φίλε ioalyr
καταρχάς σε ευχαριστώ για τη φωτογραφία…έιναι όντως ένα ενδιαφέρον και όμορφο μαντολίνο του Μούρτζινου…
Θα ήθελα να κάνω όμως ένα σχόλιο για τη χρονολόγηση των οργάνων του Μούρτζινου με βάση τις ταμπέλες που χρησιμοποιούσε…
Με βάση τις ετικέτες του Μούρτζινου -στα όργανα που δεν αναγράφει ο ίδιος χρονολογία - η χρονολόγηση γίνεται χρησιμοποιώντας δύο κυρίως στοιχεία: 1) τη διεύθυνση και 2) τα μετάλλια που έλαβε
Με βάση τα μετάλλια το μαντολίνο σου έχει φτιαχτεί μετά το 1905 διότι του έχει απονομηθεί το μετάλλιο της Λιέγης (το 1905) και με βάση τη διεύθυνση είναι πριν το 1911 διότι μετά αυτή αλλάζει (όπως ξέρουμε από την εξαιρετική διατριβή του Π. Μουστάκα)…άρα θα έλεγε κανείς ότι το μαντολίνο φτιάχτηκε μεταξυ 1905 και 1911…
νομίζω όμως πως όχι…κρίνοντας από τα κλειδιά και την πάστα (και όσο επίφοβο είναι να κρίνει κάποιος από μια φωτογραφία…) θα έλεγα ότι το μαντολίνο αυτό είναι εποχής μεσοπολέμου…θεωρώ πως από κάποιο σημείο και πέρα ο οργανοποιός όντας ιδιαίτερα γνωστός χρησιμοποίησε ετικέτες που δεν αντιστοιχούσαν κατά ανάγκη στις μετακομίσεις του εργαστηρίου του, που ούτως ή άλλως ήταν όλες κοντά μεταξύ τους, αλλά αυτή με τη λύρα που ουσιαστικά μαρτυρούσε τα επιτεύγματα του. Αυτό το βασίζω κυρίως σε αρκετά όργανα που έχω δει με ημερομηνία κατασκευής μεταξύ 1920-1930 (όπως η κιθάρα της Δανάης που είναι το 1923) τα οποία φέρουν την ετικέτα με τη λύρα (που δεν θα έπρεπε λογικά να χρησιμοποιείται μετά το 1911). Θα μπορούσε βέβαια απλά ο οργανοποιός να επέστρεψε μετά από κάποιο διαστημα στην Κολωκοτρώνη 67 όμως αυτό μοιάζει μάλλον πιο δύσκολο…
Και πάλι σε ευχαριστώ για τη φωτογραφία (και πολλοί άλλοι μαζί με μένα…)

Γεια σου φίλε και να χαίρεσαι το μαντολίνο σου. Θα μπορούσες ίσως να το παίζεις με μέτρο με την μαντολινάτα προσέχοντας να μην εκτίθεται το όργανο στις καιρικές συνθήκες, π.χ. να το παίζεις μόνο στις συναυλίες σε κλειστό χώρο αλλά όχι σε όλες τις πρόβες ή στο ύπαιθρο. Είναι κρίμα τέτοια όργανα να μην παίζονται.

Με καθυστέρηση 2 χρόνων…
Λέγομαι Σκουλάς Ιωάννης , είμαι οργανοποιός και ασχολούμαι με το μαντολίνο από το 1990. Σπουδές στην οργανοποιία στην Ιταλία 10 χρόνια από το 1985.
Φαντάζομαι έχεις ακόμα το μαντολίνο και αν σε ενδιαφέρει και εσένα θα ήθελα να το δω από κοντά.
Ηράκλειο Κρήτης
Μ.Μερκούρη 66 Θέρισσος είναι το οργανοποιείο 2810 373447 - 6944 1750 68