Διαστημικά παιξίματα (2008-2011)

Διάβασα με προσοχή τα μηνύματά σου όπως ακριβώς ακούω με προσοχή τα διάφορα βίντεο που παίζεις στο διαδίκτυο. Αυτό που διαπίστωσα φίλε Μιχάλη είναι ότι στο γραπτό σου λόγο νομίζω ότι δεν βγάζεις τον πραγματικό σου εαυτό. Με λίγα λόγια πιστεύω ότι δεν σέβεσαι όπως λες κανέναν μουσικό, κανένα παρελθόν πιστεύοντας ότι εσύ είσαι και κανένας άλλος. Αυτό είναι και το κυριότερο μειονέκτημα ενός μουσικού για μένα, δε πα να φτάσεις το μπουζούκι στο διάστημα. Η συμπεριφορά σου αυτή με αποτρέπει πλέον να ασχοληθώ μαζί σου είτε εδώ στο Φόρουμ είτε να παρακολουθήσω την σταδιοδρομία σου που κάποτε ίσως να με ενδιέφερε. Επίσης να πω ότι μιλάω εντελώς προσωπικά όπως άλλωστε και στα προηγούμενα μηνύματά μου και όχι σαν συντονιστής. Και βέβαια πάντα φιλικά.

Κάποιες σκέψεις και από μένα.

Ο Χιώτης υπήρξε δεξιοτέχνης, αλλά την καταξίωσή του την οφείλει όχι στην ταχύτητα του παιξίματός του, αλλά στην ικανότητά του να χρωματίζει το παίξιμό του με συναίσθημα.
Τι θα ήθελε, άραγε, ο Χιώτης σπό έναν σημερινό παίκτη;

Η τεχνική έχει προχωρήσει απίστευτα.
Υπάρχει και το virtual (το εικονικό ) μπουζούκι.
Με update/addon το εγκαθιστάς και έχεις τη δυνατότητα να παράγεις αυθεντικό ήχο, είτε τρίχορδου είτε τετράχορδου μπουζουκιού.
Ελέγχεις τα πάντα: από το ποιες χορδές θα χρησιμοποιήσεις μέχρι το πώς θα χτυπήσεις την πένα, με αποτέλεσμα να παράγεις ένα σκασμό νότες το δευτερόλεπτο, να ακούς ένα μπουζούκι - πολυβόλο.
Αλλά, ως εκεί.
Κέφι πώς στην ευχή να κάνεις;
Μέθεξη πώς και πότε να προλάβει να γίνει;

Ποιο είναι το ζητούμενο και τι θα ήθελε άραγε να ακούσει π.χ. ένας Χιώτης από το σύγχρονο παίκτη;
Ένα τέτοιο μπουζούκι – ρομπότ;

Μέθεξη υπάρχει όταν ο παίκτης προλαβαίνει, ανάμεσα στις νότες που παίζει, να καταθέσει την ψυχή του, να σε ταξιδέψει με ένα ταξίμι , και εσύ, το κοινό του, να μερακλωθείς και να τα αφήσεις πίσω σου όλα, να ξεχαστείς και να αφεθείς…

Δεν νομίζω πως ο Χιώτης θα ήθελε ένα μπουζούκι – ρομπότ.

Σύμφωνοι, να ανέβει το μπουζούκι, μόνο που «αυτό που του αξίζει» να μην είναι μόνο η ταχύτητα.

Καλώς… Ο καθένας μπορεί να βάζει τον εαυτό του με ευκολία πάνω από όλους ή μάλλον πάνω από τα “αλεπουδάκια” αλλά δεν είναι εκεί το θέμα και δεν θέλω να ασχοληθώ… Δεν καταλαβαίνω όμως κάτι… Μας αφορά η Μουσική ή όχι?? Μας αφορά η Γνώση και η σωστή παιδεία ή όχι?? Και μην είσαι σίγουρος πως δεν θα ξέρω τις κλίμακες πληροφοριακά και καλοπροαίρετα… Το τι νόημα θα είχαν οι κλίμακες στη λαική μουσική είναι λίγο άστοχο… Με αφορά γενικά η Μουσική και όχι το ένα της παρακλάδι… Την έννοια του Δασκάλου την έχω πολύ συγκεκριμένη στο μυαλό μου και αυτήν εφαρμόζω με πολύ μεγάλο πάθος. Η απάντηση για αυτή την έννοια βρίσκεται στον Πυθαγόρα… Είμαι υπεύθυνος του Λαικού τμήματος στο ωδείο του Γ. Φακανά και το αναφέρω για να τονίσω πως η συνεργασία αυτή έγινε για ένα και μοναδικό λόγο. Να διδαχτούν οι μαθητές που θέλουν να ασχοληθούν με το μπουζούκι αυτά που πρέπει και όχι αυτά που υπάρχει στο είδος που έχουν επιλέξει και μείνουν στάσιμοι και χάσουν το νόημα της σωστής κατάρτισης… Πολλοί οι δάσκαλοι…δεν έχουν όλοι “μυστικά” για να έχουν κρυφά χαρτια και δεν μιλάω προσωπικά και δεν έχουν όλοι τον ίδιο στόχο για τον μαθητή και τη Μουσική… Τέλος πάντων. Το νόημα είναι πως έμαθα να αγαπώ τη Μουσική γενικά και να θαυμάζω και να σέβομαι αυτούς που την υπηρετούν και προσπαθούν έστω και στο τόσο και μελετούν και πειθαρχούν με το κεφάλι κάτω… τα λόγια και οι ειρωνείες είναι παιχνίδι που δεν μπήκα ποτέ και ούτε θα μπω.[COLOR=“Grey”]

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:10 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 01:03 —

Φίλε μου επειδή με παρεξηγήσες και πραγματικά βγαίνω εκτός εαυτού με το να διαβάζω πως δε σέβομαι κανέναν κλπ πραγματικα δεν μπορώ να πιστέψω οτι απλώς και μόνο ψάχνετε αρνητικα σημεία του λόγου μου (όπου δεν υπάρχουν) για να μπορέσετε να επιχειρηματολογήσετε… Αν καταλάβατε πραγματικά πως δεν σέβομαι κανέναν πραγματικά είναι κρίμα και αδικεί τα λόγια μου… Τέλος πάντων… Ο καθένας κρίνεται από αυτά που παίζει αλλά και από αυτά που καταλαβαίνει από όσα διαβάζει στην προκειμένη… Ανεβάστε λοιπόν τα βίντεο σας με το ονοματεπώνυμό σας και να σας κρίνουμε εμείς που δε σεβόμαστε και που δεν έχουμε ψυχή και που δεν παίζουμε μπουζούκι και δεν αγάπαμε το παρελθόν και την κληρονομιά μας και όλα αυτά τα αρνητικά που κάνουμε εμείς οι γρήγοροι τα…ρομπότ… Τι να πω… Διάβασε άλλη μια φορά τα μηνύματα γιατί ίσως έχεις κάνει κάποιο λάθος. Μην ασχολείσαι φίλε μου με εμένα και γενικά μην ασχολείσαι με το οτιδήποτε είναι λίγο πιο…“γρήγορο” δεν έχω πρόβλημα… Εγώ ασχολήθηκα και παρέθεσα τις απόψεις μου σε ανθρώπους οι οποίοι έπεσαν με τα μούτρα πάλι να “κατηγορήσουν” αυτό που δεν κατανοούν και δεν μιλώ για όλους αλλά για αυτούς που σαν και εσένα δεν κατάλαβαν τον γραπτό νόημα των λόγων μου και έσπευσαν να κατηγορήσουν. ήμαρτον…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:13 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 01:10 —

Καταλαβαίνω απόλυτα τα λόγια σου… Αλλά βρε παιδιά πότε μίλησα εδ’ω ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ??? ΠΟΤΕ??? Εχω γραψει ενα σορο και λετε μονο για ταχυτητα??? Ακόμα???

Εχουν γραψει πανω σε αυτο το θεμα,καταξιωμενοι επαγγελματιες, με μεγαλο ονομα,αλλα θα μου επιτρεψετε να πω και εγω την γνωμη μου.Καποιος που δεν εχει ιδεα ουτε απο νοτες,ουτε απο κλιμακες και τα λοιπα!!!
Νομιζω οτι με αυτο που ειπε ο Ν.Τατασοπουλος σε ενα μήνυμα του,οτι πολλοι περασανε απο αυτο το σταδιο,και ο ιδιος ακομα,αλλα καποτε ερχεται η στιγμη να καταληξουν σε ενα στυλ και να ωριμασουν,εχει πολυ δικιο,και ετσι ειναι.
Απλα πρεπει να δωσουν ολοι αυτοι που ευκολα κριτικαρουν τους παντες και τα παντα,χρονο στους νεους που πιασανε το μπουζουκι στα χερια τους!!!
Αν αυτα τα παιδια καταφερουν μια μερα και φτασουν στο σημειο να καταλαβουν οτι το οργανο που βαστανε στα χερια τους ειναι μπουζουκι και οχι υπερωκεάνιο,παει να πει οτι αξιζε τον κοπο.
Νομιζω οτι παντα θα υπαρχουν αυτοι που ειναι της γνωμης οτι το να παιζει κανεις γρηγορα ειναι τεχνη και εξελιξη.Και παντα θα υπαρχουν αυτοι που θα γεμιζουν τα τραπεζια σαν θαμωνες για να θαυμασουν την εξελιξη!!!
Και λοιπον!!!Καποτε μπορει να βγει και να κατασκευαστει μπουζουκι με 16 χορδες.και λοιπον!!!
Ολα αυτα δεν εχουν σχεση με το οργανο που λεγεται μπουζουκι.Ειναι κριμα που στις σχολες και στα ωδεια υπαρχει αυτη η εντυπωση.
Μπουζουκι ειναι και πρεπει να παραμεινει το οργανο που ξυπναει αισθηματα και νταλγκαδες.Σταρατες πενιες και μαγκικες.!!!
Φιλικα Κωστας

Ολα τα λεφτα! Αν και ειμαι απο τους νεους, μακαρι ολοι οι “παλιοι” να τα λεγανε ετσι!

Όλες οι απόψεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΕΒΑΣΤΕΣ αλλά δεν είπα ΠΟΤΕ βρε παιδιά πως η ταχύτητα είναι η εξέλιξη. ΠΟΤΕ! χαχαχαχα Είπα πως η εξέλιξη έρχεται βαθιά μέσα από την παιδεία του Μουσικού… Αυτό… Γνώση και πάλι γνώση… Ετσι ώστε να μπορεί ο Μουσικός να ξεδιπλώνει την φαντασία του και τις εικόνες του όπως αυτός γουστάρει ανάλογα πάντα με τα κριτήρια που έχει αποκτήσει από την προσωπική του μελέτη και μετέπειτα κατεύθυνση… Τόσο απλά…

Φίλε Μιχάλη

σε κάποιο τοίχο είχα διαβάσει αυτό “Να θαυμάζουμε την τέχνη μέσα από εμάς και όχι εμάς μέσω της τέχνης” .

Από αυτά που μας δείχνεις εσύ, για να προβάλεις την δουλειά σου εγώ προσωπικά λαμβάνω αυτό που σου είπα, μπορεί να κάνω λάθος και σε καμία περίπτωση δεν οφείλεις να μας το αποδείξεις το αντίθετο.

πχ Σε αυτό το βίντεο που έχεις ανεβάσει http://www.youtube.com/watch?v=5PnP7jIu89A όπως και σε αυτό http://www.youtube.com/user/mpbouzouki#p/u/3/zvHe2jtbJ3E .Τι ακριβώς θες να δείξεις? Παίξεις πάρα πολύ γρήγορα, χρησιμοποιείς ωραίες αρμονίες όμως αυτός είναι άραγε ο ήχος του μπουζουκιού που σου αρέσει και θες να αφήσεις σαν συνέχεια? Όλα σου τα βίντεο είναι σε τέτοιο στύλ “7000 νότες το δευτερόλεπτο επειδή μπορείς” το επόμενο στάδιο είναι που θα πρέπει να αναζητήσεις και να φτάσεις είναι να μάθεις που θα αφαιρείς ή αν θες που θα μάθεις να βάζεις την τεχνική εκεί που πρέπει.

Άκουσα το Σαββατόβραδο που είχες ανεβάσει…ήταν πιστεύεις το κατάλληλο κομμάτι για να γίνει “επίδειξη τεχνικής”, εγώ αυτό που κατάλαβα ακούγοντας το ήταν σαν να έλεγε προσέξτε με μπορώ και ακόμα πιο γρήγορα…εκεί ήταν που χάθηκε η μαγεία του κομματιού.

Από τα γραφόμενα σου φαίνεσαι ότι εσύ είσαι αυτός που πιστεύει στην εξέλιξη του μπουζουκιού και οι άλλοι ότι οι άλλοι είναι κρυψίνοιες και οπισθοδρομικοί.Από αυτά που μας δείχνεις φρονώ ότι σου λείπει η ταπεινότητα και η σεμνότητα. Όσο καλός κι αν είσαι χάνεις κατά την γνώμη μου όταν μιλάς με τέτοια αλαζονεία (http://www.youtube.com/watch?v=jvIHY7449-w γράφεις στις πληροφορίες του βίντεο σου Παούρης vs … αυτό είναι που εννοώ αλαζονεία) .

Ελπίζω να γίνει μια φιλική κουβέντα-συζήτηση.

Προσωπικά δεν έχω τίποτα με εσένα εκφράζω την γνώμη μου σαν ακροατής σου αυτό και μόνο. Δεν απαξιώνω τις μουσικές σου γνώσεις , το πάθος σου , την θέληση σου διαφωνώ με την αισθητική σου και τον τρόπο έκφρασης σου τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο

Μανωλης

Αν με θεωρείς αλαζόνα είναι κάτι το οποίο δημιουργείται μέσω του γραπτού λόγου… Αλλά μην απαιτείται καλύτερη συμπεριφορά σε επαναλαμβανόμενες βολές τις οποίες δέχομαι και ακόμη απαντώ ευγενικά… Ίσως ο τόνος μου να φάνηκε έτσι λόγω του γραπτού λόγου. Μα δεν είχα τέτοια πρόθεση. Αλλά αναγκάζομαι να ξαναπώ πως δεν μίλησα σε όλη την συζήτηση σχεδόν καθόλου για ταχύτητα. Ο ρόλος μου είναι να συζητώ και όχι να βρίσκω να λέω συνεχώς αρνητικά πράγματα για όλους όπως γίνεται σε έμενα. Δεν θα ήθελα να μπω στην διαδικασία να εξηγήσω τα απλά πράγματα γιατί είναι ευτελές. Ήμουν πολύ μα πολύ συγκεκριμένος σε ό,τι είπα. Δεν είπα κανέναν κρυψίνους και οτιδήποτε άλλο… Είπα απλά και μόνο πως σήμερα δεν διδάσκονται αυτά που πρέπει για το μπουζούκι. Και υπάρχουν άνθρωποι δάσκαλοι που δεν βοηθούν πραγματικά τον μαθητή για άλλους λόγους… Μη θίγεστε από την στιγμή που δεν αναφέρομαι σε εσάς… Δλδ πρέπει να φοβόμαστε να μιλήσουμε και να τοποθετηθούμε?

Φίλε Μανώλη, η κουβέντα από μέρους μου ήταν φιλικότατη με μια μικρή ενόχληση και πίκρα από συμπεριφορές που δεν αρμόζουν σε συναδέλφους χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος. Δε πειράζει. Συγγνώμη αν ο τόνος-τρόπος μου ήταν κακός λόγω του ότι μετά από δύο χρόνια ΠΆΛΙ είδα τα ίδια λόγια απαξίωσης από κάποιους, αλλά τα λεγόμενά μου ήταν ξεκάθαρα. Έξω από αυτό το κουτί κανένας δεν παρεξήγησε τίποτα και ποτέ δεν με είπαν αλαζόνα. Έχετε, όσοι με είπατε έτσι, την πρωτιά, αλλά η αλήθεια είναι άλλη και πιστέψτε με την ξέρουν πάρα πολλοί.
Καλό βράδυ σε όλους με τις πενιές που ο καθένας γουστάρει γιατί εκεί είναι η ουσία. :slight_smile:

΄΄ Οι μουσική για την μουσικοί …. ΄΄
Δικό μου αυτό και δικό σας τώρα … Η καλύτερη φαλτσοατάκα μου !!!

//youtu.be/6OH6Kzl78mY

Αργά, γρήγορα … μακριά, κοντά … δυνατά, αδύναμα … σιωπή … χιλιάδες λέξεις να την περιγράψεις, να την εμπλουτίσεις, να δώσεις στο διπλανό σου να καταλάβει για τι ακριβώς μιλάμε … και εσείς βρίσκετε λέξεις όπως μυστικά, κρυφά, ταχύτητες, κόντρες με την βλακεία!!!

//youtu.be/nqf4d_AmCHw

Ξέρω μουσικούς και χωρίς έργο , έχω ακούσει και μουσική στο δρόμο, στα πιο απίθανα μέρη την συναντώ χωρίς πτυχία σπουδές και δεξιοτεχνία … για μένα μουσική είναι ένα πράγμα που προκύπτει από πολλά … όχι από αυτά που φαντάζεστε αλλά ερώτα, παιχνίδι, φιλία, ευγένεια, παραχώρηση, υποχώρηση, χρώματα, ψυχή καμία σχέση με τεχνικές δεξιοτεχνίας ταχύτητες και επιδείξεις … Και αυτά μπορεί να υπάρχουν μέσα σαν καρυκεύματα τις γεύσης του αυτιού αλλά όχι ότι είναι τόσο αναγκαία σαν τα πρώτα … για τα πρώτα πρέπει να μιλάμε πρώτα … για τα δευτέρα απλά βάζουμε ότι χρειαζόμαστε και όπου χρειάζονται … εάν είχατε λύσει λίγο τα πρώτα δεν θα μιλάγαμε τώρα.

Η ‘‘υποχρέωση’’ του μουσικού ΔΕΝ είναι να παίζει πρώτα για τον εαυτό του… εδώ είναι ένα από τα μεγαλύτερα σφάλματα των μουσικών (των γιατρών , των πολιτικών και άλλων συναφών επαγγελμάτων …) αλλά εμείς πάλι για μουσική δεν λέγαμε … πρόσφορα υπηρεσίας δεν είναι; Τι ποιο ταπεινό να παραδεχτούμε ότι η μουσική είναι για όλους ; Για το μουσικό, τον συνάδελφο του διπλά , τον έμπειρο αλλά και τον άπειρο ακροατή … το Πανούση τον Νταλάρα και όποιον άλλο ακατονόμαστο έχω ξεχάσει … Η μουσική δεν κρύβεται … είναι σαν την αρρώστια που όταν παιχτεί την καταλαβαίνει και ο γιος μου που είναι στα τέσσερα …η διδασκαλία δεν κρύβεται επίσης … μέσω της μουσικής προκύπτει και είναι δύσκολο διότι εμείς οι ίδιοι πρέπει να εκπαιδεύσουμε το αυτί μας το ίδιο να ακούει και να αντιλαμβάνεται το καθετί ώστε το σώμα μας να ανταποκρίνεται και να ¨κουρδίζει¨ με το σύνολο της μουσικής!!!

//youtu.be/R7_MOzVMmBM

Αργός … δρόμος δύσκολος και σχεδον αδιάβατος για όλους ασχέτως ταυτότητος και ονόματος είτε ακόμα και εμπειριών που όλοι μαζί βαδίζουμε σε αυτό και επειδή άλλος πιο αργά άλλος πιο γρήγορα πορεύετε ,δημιουργούνται απόστασης και διαστήματα …. Πάντα όπως υπάρχει τουλάχιστον και ένας διπλά μας … που είτε φτάνει αυτός το ρυθμό μας είτε εμείς αυτόν … αυτόν το τύπο πρέπει να τον προσέχουμε όχι μην τυχόν μας περάσει και μας αφήσει πολύ πίσω…. Αλλά να πρέπει τον έχουμε πάντα δίπλα μας γιατί άμα κουτσαθούμε πουθενά θα μας βοηθήσει εάν σκάφτετε και αυτός έτσι …(ειλικρινά μερικές φορές σκέπτομαι ότι κάτι γκόμενες κάνουν έτσι που την φιλία την βλέπουν ανταγωνιστικά στολίζοντας και βάφοντας πολύ τον εαυτό τους , με έπαθλο τον άντρα …τις φίλης τους)

//youtu.be/HXbMC8dabq8

Ο Στελλαρας είχε τα δίκια του και αυτός αλλά όλοι λέμε είτε έχουμε πει για μια φορά στην ζωή μας … τέτοιος τραγουδιστής δεν ξαναβγαίνει …(πόσο ασταθές στο χρόνο η αποδοχή ότι δεν μπορεί να υπάρξει ποτέ άλλος … εγωιστικό και να το λέμε … αλλά είναι η μέχρι τώρα αλήθεια).Τουλάχιστον αυτός δεν φοβούτανε να πει ότι ήθελε και ας τον λέγανε τρελό … αλλα τέλικα είχε κερδίσει το δικαίωμα αυτό!

Εσείς τώρα μικροί και ακόμα μαθητές μέχρι την τελευταία σας ανάσα όπως και όλοι μας ,λέτε για εξελίξεις και έργα χωρίς ακόμα να αφήσετε να τα πει κανένας άλλος για εσάς … Καλό και αυτό το κουτί γιατί σαν το άλλο κάνει τους ανθρώπους να μιλούνε πίσω από αυτό έχοντας της ασφάλεια της πόρτας του σπιτιού τους …

//youtu.be/PgFR8JlxUmk

Στο δρόμο είναι η μουσική … στα στέκια όπου δεν πατέ γιατί ο τελευταίος αιώνας σας έκανε πλάκες,CD,mp3 κλεισμένους σε σπίτια και με τον ίδιο τρόπο σας εκδικείτο με τεχνολογία σήμερα γράφοντας σας και δημοσιεύοντας σας ,κρίνοντας σας μέσω απλών ανθρώπων που απλά ΑΚΟΥΝΕ …

Εκεί θέλω να σας βλέπω εγώ την ώρα που δεν σας προσέχω πόσο ενοχλητικό η ευγενικά θα με διακόψετε από την μπουκιά με το φαγητό , την συνομιλία με το διπλανό ακόμα και το chat που μπορεί να κάνω από το iphone μου την ώρα που έρχομαι να σας ακούσω … εκείνη ακριβώς την στιγμή που θα αδειάσω το κεφάλι μου από ότι σκέπτομαι για να σας δώσω ότι πολυτιμότερο έχω πάνω μου … την προσοχή μου.

Δεν θέλω να κρίνω χωρίς άποψη αλλά για τον έναν έχω ήδη διαμορφώσει ,μιας που έτυχε να βρεθώ στο Ταξιμι τα Χριστούγεννα … πρέπει να το ζήσετε από κοντά όσοι δεν το έχετε δει … Ο Τατασόπουλος δεν έχει καμία σχέση με τα βιντεακια και εάν είχε και αυτό δεν το ξέρω γιατί πρώτη φορά τον άκουσα ζωντανά και ήταν ενσωματωμένος τέλεια μέσα στην μουσικοί του! Δια του τελευταίου αποτελέσματος κρινόμαστε στη μουσική και αυτό πρέπει να ξεπερνάμε σιγά-σιγά και σταθερά …

Τώρα εσένα φίλε Παουρη … σόλο σε βλέπω να μιλάς, σόλο να κουβεντιάζεις και σόλο στην μουσική σου γενικά … αλήθεια νοιώθεις τόσο μονός κατά βάθος μουσικά η μήπως είναι προσωπικό το θέμα γενικά ; Πάντως άμα θες να μιλήσουμε για σένα άσε να σε κρίνουμε εμείς ….οι άλλοι … οι τρελοί, οι μικροί και όλοι εκείνοι που πρέπει να μιλούν για εμάς … χωρίς εμάς … Μέχρι τώρα πάντως το γραπτό σου και το μουσικό σου ύφος παρά μόνο δυσφήμηση του εαυτού σου είναι παρά μουσική … βλέπεις υπάρχει μουσική και στο λόγο είτε γραπτώς είτε προφορικός και εσύ φαλτσάρεις σα κοπελίτσα και παρασέρνεις και όλη την ορχήστρα … (συγγνώμη για το χαρακτηρισμό αλλά δεν πρέπει να μπαίνουμε καν σε τέτοιες συζητήσεις και σε τέτοιους χώρους …πιο κοντά είναι το Επί κεραμεικό και η Δευτέρα ξανά εάν έβγαζες τις βοηθητικές και πήγαινες με τρίχορδο όπου με ηχολήπτη-διαιτητή το Βλάχο και κριτές μουσικούς και απλούς ανθρώπους θα αποδείκνυες αυτά που λες με μουσική, σε μια έδρα όπου η γλυκά και μελώδια του μεγαλυτέρου μέχρι τώρα ήχο-λήπτη ξεχειλίζει. )

Βάλτε μέσα τις πένες με το μελανί και βγάλτε τις άλλες τις σκέτες και παίξτε ότι έχετε να πείτε … κίνητρο σας η μουσικοί!

//youtu.be/xHNuUhICAP8

Είναι προφανές ότι έχουμε κάνει λάθος στις εκτιμήσεις μας, όλοι. Θα πρέπει να ζητήσουμε ταπεινά συγγνώμη για τη συμπεριφορά μας και να υποκλιθούμε στο απύθμενο ταλέντο σου ως μουσικού και δασκάλου.:109::112:

Δεν πιστευω να λες εμενα γιατι ουτε μουσικος ουτε δασκαλος ειμαι … απλα ειμαι ακροατης το χειροτερο και απο τα δυο ειδικα αμα εχεις αποψη βασισμενη στο αυτι μονο!!!

Και σωστά δε το πιστεύεις

Κάθε μουσικός υπηρετεί, κατ εμέ, μια αισθητική. Ανάλογα με το επίπεδό του συνολικά, είναι καλός μουσικός, γρήγορος μουσικός, άρρυθμος μουσικός, θεός μουσικό, εκφραστικός μουσικός, κουλός κτλ. Σε κάθε περίπτωση, η αισθητική δεν είναι ένα φαινόμενο που περιγράφεται από τα λόγια και τη θεωρία, αλλά πρέπει να συνάδει και με το μουσικό έργο και τις επιλογές.
Στη λαϊκή μουσική (γιατί όταν μιλάμε για μπουζούκι, νομίζω πως εκεί εστιάζουμε), πάντα για τη δική μου γνώμη, προέχει το συναίσθημα, η ανθρώπινη επικοινωνία μεταξύ των μουσικών αρχικά, αλλά και με το κοινό δευτερευόντως. Σας μεταφέρω ένα παράδειγμα: πάω το 1997 σε ένα κουτούκι με ένα φίλο Γάλλο που παίζει ρεμπέτικα στο ακκορντεόν, και βγάζουμε όργανα και παίζουμε. Σκάει μύτη ένας τύπος από ένα τραπέζι, άγνωστος, και λέει παίζω μπαγλαμά, να παίξω ? Ναι, του λέμε φυσικά. Ε, έπαιζε μια νότα εδώ και μια στην Ουγκάντα… Δεν είχε γνώσεις μουσικές. Δεν είχε τεχνική, ίσα ίσα που έπαιζε μια βασική μελωδία του τραγουδιού, χωρίς στολίδια, χωρίς τρίλιες, σαν από παρτιτούρα για φλογέρα… Αυτό είναι το λαϊκό τραγούδι, να επικοινωνούν οι άνθρωποι μέσα από τη μουσική. Τώρα, εάν κάποιος παίζει καλύτερα ή χειρότερα… Κι ο Γάλλος, αυτό σχολίασε ως φαινόμενο ελληνικό. “Παίζετε και τραγουδάτε όλοι μαζί, καλοί, κακοί, μέτριοι.”

Είπα την αλήθεια… μπορει να ενοχλει αλλα δεν ειναι κατι που με αφορα. ΠΟΤΕ δεν κατηγορησα καποιον… Αλλοι κατηγορειτε εμενα καιρο τωρα. ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ. Μιλησα για εκεινους που μας πηγαινου πισω…αν ειστε μεσα σε αυτους καλως και θιγεστε αν οχι τοτε ποιος ο λογος??? τι να πω… Αν δεν γουσταρετε να ξερετε μουσικη παραμονο δρομους πειτε το ανοιχτα! εγω για αυτο μαχομαι… πρεπει ενας ΜΟΥΣΙΚΟς ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥΠΛΕΥΡΕς ΓΝΩΣΕΙΣ. Δε μπορουμε να συμφωνουμε όλοι… απλα τα πραγματα. Μη τσακονωμαστε αδικως και χωρις σκοπο. Εμενα με πληρει το να μαθαινω πολλά άλλους λίγα καλώς… Καλημέρα φίλοι μου!

Θα μπορούσα να γράφω ασταμάτητα γιατί δίνεις πολλή τροφή για κουβέντα αλλά θα αρκεστώ στα παρακάτω για την ώρα.

Κατ’ αρχήν, θα πρέπει να ξέρεις ότι με τη λέξη “μουσική” μιλάς πολύ γενικά. Θες να εξελίξεις την μουσική αλλά ποια μουσική; μπουζούκι παίζεις άρα να υποθέσω την λαϊκή!!
Την λαϊκή μουσική λοιπόν, δεν την πάνε μπροστά οι οργανοπαίχτες, όσο καλοί και να είναι όσο καλά ταξίμια και αν παίζουν. Την εξελίσσουν οι συνθέτες με τις μουσικές που γράφουν. Ο Χιώτης-μιας και τον ανέφερες- γι’ αυτό είναι τόσο ψηλά διότι δεν έπαιζε απλά πολύ γρήγορα αλλά έγραφε και απίστευτα όμορφα και ανάλογα την εποχή. Ακόμα και στις ενορχηστρώσεις του ήταν πρωτοπόρος για τα λαϊκά δεδομένα.

Ξεκίνα την σύνθεση λοιπόν.

Βέβαια, το κακό για εμάς τους, μετά χιωτοτσιτσανοπαπαϊωαννοδερβενιωτομπακαλοζαμπετοκαλδαροπάνου εποχής, είναι ότι δεν έχουμε και πολλά να εξελίξουμε!!!
Το έφτασαν το είδος της λαϊκης μουσικής σε τέτοιο επίπεδο που κάθε τι διαφορετικό ακούγεται και λίγο σαχλό!! Με τις “εξελίξεις” αυτές φτάσαμε στον πανταζή και τον μπουγά κ.λ.π.

Αν τώρα, εσύ θες να εξελίξεις το μπουζούκι ως όργανο και μόνο, ε! τότε τι να πω, καλό κουράγιο αλλά μην παίζεις λαϊκά παίξε άλλη μουσική. Παίξε ατονική μιας και ξέρεις και την χολτόουν…!!!

Ξέχασα να αναφερθώ στην δεύτερή σου πρόταση. Κάποιοι από εμάς που συμμετέχουμε στο φόρουμ και κάνουμε κριτική έχουμε γράψει μουσική από Αναγέννηση, Μπαρόκ μέχρι και 20ο αιώνα γι’ αυτό χαμήλωσε λίγο τη μύτη που την σήκωσες επειδή έμαθες την whole tone!!!

υ.γ. Εγώ νόμιζα ότι μυστικά έχουν οι ζαχαροπλάστες και οι μάγειρες, τώρα μαθαίνω και για τους μπουζουξήδες!!!

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου Δημήτρη και κυρίως με το ζήτημα της σύνθεσης.Έτσι είναι τα πράγματα και όχι διαφορετικά.Πάντως κατά τη γνώμη η λαική μουσική μπορεί να προχωρήσει ακόμα περισσότερο με σωστή μελέτη,μεράκι και μετριοφροσύνη.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θέλετε να βλέπεται φαντάσματα παντού…
Βρήκατε έναν παίκτη με διαφορετικές απόψεις από την πλειοψηφία και πρέπει σώνει και καλά να είναι ψώνιο, φαντασμένος, υπερόπτης και όλα τα “ωραία” που αναφέρονται σε αυτό το forum.
Όλα αυτά επειδή είπε τα αυτονόητα:
Οτι η εξέλιξη της μουσικής είναι η μελέτη.
Οτι η ταχύτητα είναι προιόν αυτής της, πολύωρης σε πολλές περιπτώσεις, μελέτης.
Οτι σέβεται τους συνομιλητές του και ότι όσο ζει μαθαίνει.
Τίποτα άλλο!
Ούτε έθεσε την ταχύτητα σαν αυτοσκοπό, ούτε είπε κάτι που να δικαιολογεί αυτή την επίθεση, όπως τείνει να εξελιχθεί.
Λέει ο Δημήτρης Ν. ότι η λαική μουσική εξελίσσεται από τους συνθέτες και όχι από τους οργανοπαίκτες.Συνεχίζει λέγοντας ότι δεν υπάρχουν και πολλά να εξελίξουμε συνθετικά μετά από όλους τους τεράστιους που προηγήθηκαν…Το μπουζούκι μέσα στο μυαλό του φυσικά είναι ΜΟΝΟ λαικό όργανο, οπότε τι κάνουμε? Θαβόμαστε σε μια ευρύχωρη τρύπα έξω από το σπίτι μας και δεν ξαναπιάνουμε μπουζούκι στα χέρια μας!!!
Αφού συνθετικά θα είμαστε τετριμμένοι και παικτικά δεν μπορούμε να εξελίξουμε την λαική μουσική γιατί ασχολούμαστε με το όργανο που λέγεται μπουζούκι?Ουτε λόγος να δοκιμάσουμε νέα πράγματα πάνω του!Blues και Jazz στο μπουζούκι? Κλίμακα blues ή whole tone σε αυτό το όργανο? Μακριά από εμάς!!!
Γιʼαυτό όποτε ακούμε σόλο μπουζουκιού στο youtube που o σολίστας περνάει blues νομίζουμε ότι ανοίξαμε κατά λάθος και άλλη καρτέλα στον browser και παίζει κι άλλο βίντεο παράλληλα.
Η εξέλιξη δεν είναι επιλογή, είναι φυσική διαδικασία γιʼαυτό το μόνο που είναι στο χέρι μας είναι το πόσο γρήγορα θα προσαρμοστούμε…

ΦΙλε μου και ο Στελιος Βαμβακαρης πειραματιστηκε πανω στην Jazz και την blues με το μπουζουκι, εβγαλε και δισκο, αλλα και συνεργαστηκε και με τον ξακουστο L.Red. Κανεις δεν “επεσε να τον φαει”, οπως γινεται εδω. (οπως λες) Γιατι ομως;; Μηπως ειναι διαφορετικα τα δειγματα; Μηπως ειναι διαφορετικο το εκτοπισμα του καθε καλλιτεχνη;;
Εγω προσπαθω να το καταλαβω (δεν εχει νοημα εν τελει αν θα τα καταφερω), και εδω ειναι ενα φορουμ που εχει τη βαση του στο λαϊκο τραγουδι. Αν νομιζεις οτι μπορουν να χωρεσουν ΟΛΑ μα ΟΛΑ, τοτε οκ. Εγω δεν το πιστευω.
Υ.Γ: Καλως ηρθες στο φορουμ.!

Δάσκαλε Μιχάλη Παούρη,

  1. Ξεκαβάλα.
  2. Μιάς κι έχεις μάθει πρόσθεση (και πολύ καλά οφείλω να ομολογήσω), καιρός είναι να αρχίσεις να μαθαίνεις αφαίρεση.
  3. Είμαι σίγουρος ότι είσαι ταχύτατος και η Ελλάδα έχει καταφέρει ν’ απέχει από τα παγκόσμια πρωταθλήματα ταχύτητας. Ο Sebastian Vettel πρέπει ν’αποτελέσει τον επόμενο στόχο σου, μιά και το πρωτάθλημα της F1 αποτελεί τον ύψιστο σκοπό κάθε “γρήγορου” που σέβεται τον εαυτο του.
  4. Άσε το χρόνο να δουλέψει με το μέρος σου, και μην καίγεσαι από μόνος σου από τόσο νωρίς.

Τελειώνοντας, αν διαθέτεις αυτοκριτική διάθεση, διάβασε τα γραφόμενα σου σ’εναν φίλο σου χωρίς να του πείς ότι είναι δικά σου. Κατόπιν ρώτα τον τί γνώμη διαμορφώνει για το άτομο που τα 'χει γράψει. Η απάντηση του μάλλον θα σε εκπλήξει.

ΥΓ: η Αλήθεια που λες στα μηνυματά σου ποιόν μπορεί να ενόχλησε;

Φίλε YOU HAVE A NAME εγώ γουστάρω μπλουζ στο μπουζούκι, και τζαζ και manouche στο μπουζούκι και απ’ όλα. Και οι περισσότεροι ίσως εδώ μέσα θα επικροτούσαν κάτι εμπνευσμένο.
Αυτό που υποστηρίζουν οι περισσότεροι εδώ μέσα χονδρικά, είναι ότι ο φίλος Μιχάλης Παούρης, μέχρι στιγμής, σε επίπεδο μπουζουκιού, επιδεικνύει την ταχύτητά του και μόνον. Δεν είπαμε ότι δεν ξέρει κλίμακες, ότι δεν ξέρει συγχορδίες, ότι δεν μπορεί να παίξει αλλιώς. Αλλά αυτά που δίνει στο νετ είναι άλλα. Δημόσια, στο Γιου Τιουμπ. Άρα κρίνεται, καλοπροαίρετα, θετικά ή αρνητικά. Κι εμείς μάλλον έχουμε άλλες προτεραιότητες…
Δεν υπάρχει λόγος νομίζω να συνεχιστεί η αντιπαράθεση διότι δεν θα φτάσουμε πουθενά.