Διαστημικά παιξίματα (2008-2011)

(Και ισως θα μπορουσε να μεταφερθει αλλου το θεμα, γιατι το ποστ αναφερεται στον Γ.Γεωργοπουλο…) {προς τους κ. συντονιστες}

(για τον I have a name)
Φίλε μου, καλώς όρισες! Πρώτον, να παρατηρήσω ότι όλοι μας έχουμε ένα όνομα, μόνο που το δικό σου δεν το ξέρουμε.

Τα φαντάσματα, πού τα είδες; Ένας παίκτης με διαφορετικές από εμάς απόψεις, απλά τις διατυπώνει με τρόπο που προκαλεί τα “ωραία” που αναφέρθηκαν από πάρα πολλούς.

Εδώ είμαστε ένα ρεμπέτικο φόρουμ, όχι χώρος συζητήσεων για ατονική μουσική ή αφύσικες κλίμακες. Ο χώρος μας είναι η ελληνική λαϊκή μουσική, ούτε το μπλούζ ούτε η τζάζ ή το ροκ, έστω και αν μας αρέσουν και αυτά (σε αρκετούς, πολύ).

Ο μοναδικός τρόπος που ο Μιχάλης Παούρης μας έχει προτείνει (μέσω των συγκεκριμένων βίντεο) ως τώρα, για την εξέλιξη της μουσικής, είναι η αύξηση της ταχύτητας. Αν έχει κάτι άλλο να μας δείξει, μπορεί ωραιότατα να το κάνει και δεν θα μας πειράξει, αν αυτό δεν είναι ελληνική λαϊκή μουσική. Το αν θα μας αρέσει είναι άλλο.

Η όποια εξέλιξη, για να καταξιωθεί χρειάζεται και αποδοχή από τους δέκτες της μουσικής που θα παραχθεί με αυτό τον τρόπο. Φαίνεται ότι σε αυτό το φόρουμ δεν υπάρχουν πολλοί τέτοιοι δέκτες.

φίλε I_HAVE_A_NAME, θα ανφέρω για δέυτερη φορά αυτο που είχα πεί και στην αρχή της κουβέντας…JAZZ, BLUES, ROCK, LATIN, MIDDLE EASTERN, και παρα πολλα αλλα στυλ μουσικης δεν ειναι μα καθολου κατι καινουργιο για το μπουζουκι. Εαν κοιταξει κανεις την δισκογραφικη πορεια του οργανου θα δει οτι ολα αυτα εχουν δοκιμαστει απο τους μεγαλυτερους και πραγματικους “δασκαλους” του οργανου. Το τι εκφραζει τον καθενα είναι απολυτα υποκειμενικο και δεν πρεπει να κρινουμε ουτε αυτον που ζηταει κατι διαφορετικο ουτε ομως κι αυτον που ισως τον αντιπροσωπευει κατι πιο “classic” …δηλαδή …αυτοι που ασχολυνται με την κλασσικη μουσικη …τι είναι ; τελος πάντων …ολο το πραγμα καταληγει σε ενα…τι ευχαριστει τον καθενα και τι εχει να πει ο καθενας μεσα απο αυτο…

ΥΓ . πάντως η νέα μου δισκογραφικη δουλεια η οποια ηχογραφηθηκε στα Kaufman Astoria Studios είναι μια συνεργασια με κορυφαιους μουσικους στο χωρο της jazz. Η δουλεια αυτη δεν αποτελει μονο επανεκτελεσεις / διασκευες (δικές μου) παλαιοτερων κομματιων αλλα προτείνει και νέες συνθέσεις και ακούσματα για το οργανο …ολα με τρίχορδο :slight_smile:

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΝΩ ΕΧΩ ΠΕΙ 15 ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ. Η ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΣ. ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ. φιλε Ihave a name σε ευχαριστω… Αλλα γιατι να εισαι ο μονος που καταλαβε οτι δεν μιλαω για ταχυτητα… ??? τι να πω…

Καλωσόρισες στο φόρουμ. Θα ήθελα να μου απαντήσεις αν θέλεις σε κάτι, γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι η πρώτη σου δημοσίευση ειναι αυτή, πριν ακόμα χαιρετήσεις έστω και για τους τύπους, τα μέλη του φόρουμ που μπήκες. Είσαι φίλος του Μιχάλη Παούρη και σε κάλεσε να μπεις κι εσύ στο φόρουμ για υποστήριξη ή από όλα τα θέματα του φόρουμ αυτό σου έκανε εντύπωση και ξαφνικά θέλεις να υπερασπιστείς τον αδικημένο σαν τους ανώνυμους υπερήρωες των κόμικς που έχουν όνομα αλλά το κρύβουν?
Καλά θα κάνεις πάντως να διαβάσεις όλα τα μηνύματα με τη σειρά από την αρχή, προσεκτικά και τι γράφει ο καθένας, πριν βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

//youtu.be/VYomgwdpPZk

Άρε Μπάμπη σαν να με περιγραφείς και παρόλο που παίζω μόνο Γάλλια στο μπαγλαμά λόγο ότι το βασικό μου όργανο είναι το pc … δεν έχω πάει ποτέ Γαλλία με αυτόν (με την βέσπα περαστικός για Ισπανία μόνο … πριν ακόμα πιάσω μουσικό όργανο στα χεριά ,τραγουδώντας μαζί με το συνοδηγό από την ενδοεπικοινωνία λαϊκά … Διαφωνώ ψιλό στο θέμα εξέλιξης γιατί έχω ακούσει φοβερές επανεκτέλεσεις και αυτό μόνο μέρος μουσικής μπορεί να είναι … δεν το έχουν όλοι αυτό και η φαντασία να κάνω μουσακά καλύτερο από ότι είναι … είναι σεβαστή.

Η δημιουργία και η σύνθεση είναι όντως το ανώτερο επίπεδο που όλοι εύκολα αναγνωρίζουμε … αλλά εγώ θέλω να δω αυτόν που θα έβαλε έστω μια νότα περισσότερη η λιγότερη και να με εκπλήσσει τόσο που να ξυπνήσω την άλλη μέρα και να τα έχω στα αυτιά μου … (μέχρι τώρα Βλάχος ,Τατασόπουλος και ο Σαράντης μου έχουν προσφέρει αυτό το ξύπνημα και για αυτό αξίζουν το σεβασμό μου ως μουσική πιο απλά και συγκεκριμένα ως μπουζούκια γιατί έχω ακούσει και βιολιά και σαντούρια και ένα κάρο αλλά όργανα που οι χείριστες τους κάτι κάνανε στο όργανο και κελαηδούσε σα μόνο του) …Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι, αλλά δεν γίνεται να είμαστε παντού όπου καταλήγει σε μουσική… να το κυνηγάμε πρέπει !!!
Η αλήθεια ναι πειράζει αλλά πολλές φορές είναι μόνο η προσωπική μας αλήθεια είτε το προσωπικό μας ψέμα …

Σήμερα δυστυχώς όλοι αναγκαστήκαμε να λάβουμε μέρος και αναλύσουμε πράγματα που δεν χρειαζόταν και αυτό έγινε Μιχάλη γιατί μας τα λες και έτσι και αλλιώς … πάντως σίγουρα δεν συμφωνούμε … και δεν μιλώ και εγώ για ταχύτητες και ρέστα ούτε για δρόμους … (έτσι και αλλιώς το μπουζούκι έχει πολύ λίγους σε σχέση με αυτούς που υπάρχουν ) … όπως επίσης ούτε για τον καλύτερο μπουζουξή (μπορεί να μην είναι καν Έλληνας και να είναι άραβας και να μην τον έχετε καν υπόψη σας…)

//youtu.be/UsZyvumO8Bg

Σήμερα εκθέσαμε απόψεις αλλά και χαρακτήρες και εκεί δυστυχώς πιάστηκες … ρόιδο … αυτό μας έκανε να γράψουμε και να εκτεθούμε υπερασπιζόμενοι αυτό που ο καθένας νομίζει για μουσική αλλά και το χαρακτήρα που πρέπει να κατά το μέσο αυτής , ο άνθρωπος … Σταμάτα να είσαι μονός σου ρε φιλέ και κοιτά να δεις την μουσικοί με άλλο μάτι … θα σου αρέσει περισσότερο θα δεις … όσο για την άποψη σου καλό είναι όταν τελειώνεις το γράψιμο να διαβάζεις πάλι όλων τα ποστ από την αρχή και μαζί με το δικό σου στο τέλος γιατί άμα φαλτσάρεις υπάρχουν μαέστροι εδώ μέσα του λόγου εδώ μέσα που παρά μόνο λόγο ψάχνουν και που δεν συγχωρούνε και θα σε βγάλουν ρόμπα για πλακά … και θα ήταν κρίμα εφόσον παίζεις και διδάσκεις να τα διαβάσουν κόσμος που σε έχει πληρωμένο γιατί δυστυχώς όλοι εσείς οι ‘‘επαγγελματίες’’ μιας που είναι να λαβαίνετε από αυτό μας δίνεται το δικαίωμα να σχολιάσουμε ακόμα και χωρίς εσάς (μην σου πω κανονικά δεν επιτρέπετε να μιλάτε κιόλας χωρίς όργανο στα χεριά)…
Έκρινες και κρίθηκες και εάν δεν σου αρέσει και σένα η αλήθεια είναι επιλογή σου να μην ξαναμπείς στο χώρο αυτό … εδώ δεν είναι τηλεόραση και μονοί μας επιλεγούμε τι θα διαβάσουμε και που θα απαντήσουμε … ούτε φυσικά σημαίνει ότι έχουμε δίκιο εμείς και άδικο εσύ … κάπου είναι και η αλήθεια αιωρείται ανάμεσα πιο κοντά σε εσένα η σε εμάς …
Μάθε να σέβεσαι και να μην μιλάς τόσο για μουσική μιας που όλοι μας κουτσοί στραβοί την πάμε μπροστά … λίγοι σολίστ τα κατάφεραν από μονοί τους και πάλι μέσα στο μεγαλείο αυτό που λέγεται μουσική απλά πρόσθεσαν το κόκκο άμμου … μην τα ισοπεδώνεις όλα και μπορούμε να διαβάσουμε όλοι παραπάνω ποιος είναι ο καθένας και να καταλάβουμε … ούτε τι είπες θέλουμε να μας πεις γιατί και αυτό το βλέπουμε … εδώ μας μειώνεις ως αναγνώστες με διπλωματία δηλώσεων που μόνο στο προφορικό θα μπορούσαν να σταθούνε που ο καθένας ψιλό ξέχνα τι είπε πριν …

Εάν δεν νιώθεις καλά με εμάς συνέχισε την βιόλα σου … ευκαιρία να δεις και κάνα ασυγκέραστο … και εμείς εδώ συμφωνική θα παίζουμε ανταποκρίσεις στο σόλο σου …
Εάν όμως δεν νιώθεις καλά με εσένα … να ξέρεις ότι και η συγγνώμη ανακουφίζει και λυτρώνει από επιπλέον σχόλια …

Εσυ ειδικα γνωριζεις και καταλαβαινεις τι λεω… ειχαμε κανει καποτε μονο 2 μαθηματα και πολυ σωστα ειχες κανει εισαγωγη στους τροπους κα στις συγχορδιες 7,9,11,13. τι δεν καταλαβες λοιπον οταν ελεγα για δασκαλους? Αλλα εναντιώνεσαι χωρις λογο… Εισαι αντιθετος με τη μελετη?? εισαι αντιθετος με την γνωση??? τι αναμασας και εσυ την ταχυτητα? το σολο που επαιξες στο αφιερωμα του σταματιου το 2ο που γουσταρω πολυ αυτο το παιξιμο και το ξερεις, ειδικα οταν σε ειδα να το γουσταρεις, δεν ηταν φλυαρια και χωρις ψυχη??? κατα τα λεγομενα εδω ολων κανονικα επρεπε να ειναι φλυαρια αλλα σε ολα τα βιντεο που παρατεθηκαν δεν ειδα το δικο σου ως σημειο αναφορας φλυαριας που παρ’ολ’αυτα αυτα που λεγαμε τα ξεχασες ξαφνικα και στεκεσαι σημερα απεναντι απο την αληθεια η οποια ειναι μελετη και παλι μελετη? γιατι εγω μονο σε αυτο εχω αναφερθει…

Με αφορμή τα ανωτέρω, γύρισα μερικά χρόνια πίσω. Ήμασταν μία παρέα παιδιών από το γυμνάσιο, όταν αρχίσαμε να παίζουμε ρεμπέτικα και λαϊκά σε μία εποχή άνθισης των λαϊκοπόπ, του ωχαδελφισμού και πάσης μορφής ανήθικης συνισταμένης, κορύφωση των οποίων ζούμε σήμερα. Κύριο χαρακτηριστικό μας: Χαμηλά το κεφάλι και αγάπη για αυτό που κάναμε. Τελικά, παρά τον κοινωνικό αποκλεισμό μας για λίγα χρόνια, κάποιοι μας αποδέχθηκαν και μιλάμε ακόμη και σήμερα για τα χρόνια αυτά με νοσταλγία.
Αργότερα πήγαμε στο πανεπιστήμιο, εκεί και εάν παίξαμε… Πάλι τυγχάναμε χαρακτηρισμών για το υπέρ - παραδοσιακό μας ύφος και τρόπο ζωής. Εμείς, με χαμηλά το κεφάλι και αγάπη για αυτό που κάναμε, τους απαντούσαμε… Μας αποδέχθηκαν και είμαστε σήμερα καλοί φίλοι.
Σήμερα, κάποιοι από εμάς συνεχίζουν με την ίδια ζέση, κάποιοι με λιγότερη, λόγω των συνθηκών της καθημερινότητας. Όποτε παίζουμε όμως, σκύβουμε το κεφάλι για να ακούσουμε τον ήχο της καρδιάς μας (ή της προέκτασής της) ήτοι του μουσικού μας οργάνου. Και τούτο διότι πάντα θα υπάρχουν οι σειρήνες που θα μας χαλάνε τον ήχο και την εσωτερική μας μόστρα. Μένουμε με την ικανοποίηση ότι ήμασταν αυθεντικοί και προσφέραμε με αυτόν τον τρόπο, μαζί με χιλιάδες άλλους, τα ελάχιστα έστω στη διατήρηση της λαϊκής μας μουσικής παράδοσης.
Κατά καιρούς γνωρίσαμε διάφορους μουσικούς, άρτια καταρτισμένους, που δεν δέθηκαν όμως στο κατάρτι του Οδυσσέα και κάνουν τώρα παρέα με σειρήνες και λοιπά Ομηρικά τέρατα. Αυτό τουλάχιστον έδειξε ο χρόνος…
Δεν είμαι μουσικός. Δεν γνωρίζω τον κ. Παούρη, οπότε δεν δύναμαι να τον χαρακτηρίσω προσωπικά. Θεωρώ ωστόσο (από τη μικρή προσωπική μου πείρα) ότι εάν παίζει με την καρδιά του και με σκυμμένο το κεφάλι (ασφαλώς και δεν κυριολεκτώ), τότε έχει κερδίσει το στοίχημα. Θα προσφέρει στην λαϊκή μας μουσική, λίγο ή πολύ, ακόμη και εάν σήμερα δεν προκύπτει κάτι τέτοιο, (με βάση πάντα την προσωπική μου αισθητική) και επιπλέον, θα ξεχωρίσει, λόγω των γνώσεών του. Εάν πάλι όχι, τότε έχει διαλέξει τον άλλο δρόμο… Η μουσική επιδέχεται κριτικής και πολλών ερμηνειών. Εξελίσσεται και προκαλεί διαμάχες. Ωστόσο, τη μουσική την κάνουν άνθρωποι, των οποίων η νοοτροπία και η στάση ζωής φαίνονται διά των έργων τους. Και φυσικά διά των τελικών ακροατών τους.

Δε θελω να αλλάξω τη γνωμη σου… Γνωση… μπορω να το λεω αλλες 500 φορες. γνωση και μελετη. οποιος διαφωνει δικο του θεμα…

Ναι Μιχάλη, δεν το είδες γιατί από το Νίκο Τατασόπουλο έχουμε πληθώρα ολόκληρη δειγμάτων του τρόπου με τον οποίο εκφράζεται και έχουμε σχηματίσει τη (θετικότατη) άποψή μας.

Για να καταλάβω κιόλας, όλα καλά όπως λες γνώση και μελέτη. Τι εννοείς γνώση? Αναφέρεσαι στον Νικο Τατασόπουλο με μάλλον άγνοια και αν μου επιτρέπουν οι συντονιστές με ζηλοφθονία. Άλλο πράγμα τι σου έδειξε στο μάθημα και άλλο πράγμα τι παρουσιάζει κάθε φορά που παίζει. Η γνώση φίλε μου έχει να κάνει με το να καταλαβαίνεις τι παίζεις και προπαντώς να αισθάνεσαι(μέσα από αυτοκριτική και αυτογνωσία) αυτά που παίζεις και τραγουδάς. Δε πα να ξεσκίζεσαι στη μελέτη, δεν θα παίξεις ποτέ το ρεμπέτικο όπως πρέπει να είναι γιατί φιλαράκι μου αυτό πηγάζει από μέσα. Θα παίξεις σωστά μουσικά αλλά μέχρι εκεί.
Μου θύμισες τώρα ένα βράδυ στην πριγκηπέσσα την κουβέντα του Μυστακίδη στην ερώτηση μου τι παίζει το παληκάρι (Τατασόπουλος). Η απάντηση " παίζει ότι θέλει εμείς παίζουμε ότι μπορούμε", μεγάλη κουβέντα άμα κάτσεις να το σκεφτείς θα πάρεις πολλές απαντήσεις στην εσωτερική αναζήτηση σου

Μεγάλη απάντηση από έναν εξίσου μεγάλο μουσικό. Παράδειγμα προς μίμηση…

Ο I_HAVE_A_NAME είμαι αλλα μάλλον κάποιοι σε αυτό το “δημοκρατικό” forum δεν θέλουν να ακούγονται άλλες γνώμες εκτός απʼτις δικές τους.Απενεργοποίησαν τον λογαριασμό μου :110:
Αναγκάστηκα να δημιουργήσω νέο με διαφορετικό mail ο οποίος φυσικά δουλεύει κανονικά οπότε δεν τίθεται θέμα προβλήματος στην καρτέλα εισόδου του site.
PeVen,
Εάν το να παραδέχομαι κάποιον σαν παίκτη σημαίνει ότι είναι κολλητάρι μου και τον υπερασπίζομαι τότε ναι είμαι στενός φίλος με τους Παούρη, Γεωργόπουλο, Ολύμπιο,Τατασόπουλο και πολλούς άλλους.Φυσικα δεν τους έχω συναντήσει ποτέ στην ζωή μου αλλα αυτά είναι ψηλά γράμματα…!:slight_smile:
Από κει και πέρα ευχαριστώ για το “θερμό” καλωσόρισμα αλλα δεν θα κάτσω στην παρέα σας.Προτιμώ sites που να λέω την γνώμη μου χωρίς να με διαγράφουν όποτε διαφωνούν με αυτή.
Είμαι παράλογος το ξέρω!!!:112:

Προς τους κυρίους συντονιστάς:Θεωρώ ότι το θέμα θα πρέπει να μεταφερθεί σε κάποια άλλη σελίδα,καθ’όσον το συγκεκριμένο ποστ δημιουργήθηκε για τον κ.Γ.Γεωργόπουλο.Αλλά γενικότερα πιστεύω οτι δεν έχει κανένα νόημα να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση.Η απόφαση δική σας…

Ο Κώστας το είπε με δύο λόγια και να αγιάσει το στόμα του.
Όλα τα άλλα, με κάθε σεβασμό, είναι αργολογίες .
Ρεμπέτικο Φόρουμ είναι ο τίτλος της σελίδας και μία ρεμπέτικη πενιά δεν άκουσα.
Τα ζογκλερικά είναι καλά για τις πίστες και για άλλου είδους ανθρώπους, περισσότερο… εξελίξιμους.
Το κουράζετε και μάλλον σας περισσεύει χρόνος ή διάθεση.

Φίλε Νίκο αν σε διέγραψε κάποιος δεν είμαι εγώ. Δεν έχω αυτή τη δυνατότητα άλλωστε και αν έγινε κάτι τέτοιο είμαι κατά αυτής της ενέργειας.
Το θέμα μας ξεκίνησε από άλλη βάση και κατέληξε αλλού. Σού πρότεινα να διαβάσεις όλο το τόπικ από την αρχή με τη σειρά και να δεις τι έχει γραφτεί και από ΠΟΙΟΥΣ.
Δε νομίζω ότι χρειάζεται να αναφερθώ κι εγώ στους μουσικούς που αναφέρεις, παρά μόνο στο ότι ο Γεωργόπουλος απάντησε στο ποστ αυτό και αποστώμωσε όλους όσους θα ήθελαν να πουν κάτι αρνητικό γι αυτόν, με το ήθος και το ύφος του.
Αντίθετα ο Παούρης δημιούργησε ένα αλαλούμ, χωρίς να υπάρχει λόγος, θίχτηκε αναίτια κατά τη γνώμη μου κι εσύ κάνεις τον υπερασπιστή του, αμέσως μόλις γράφτηκες στο φόρουμ, χωρίς να έχεις σχηματίσει γνώμη για τα θέματα του φόρουμ, τα άτομα που γράφουν στο φόρουμ και χωρίς να έχεις πιθανώς ιδέα για το πόσοι και ποιοι διαβάζουν αυτά που γράφεις.
Το θερμό καλωσόρισμα, νομίζω ήταν αντίστοιχο με τη “θερμή” σου είσοδο και τα καλά σου λόγια.
Τώρα αν κάτσεις ή όχι στο φόρουμ είναι δικό σου θέμα. Το φόρουμ διέπεται από ορισμένους κανόνες (καλό θα ήταν να τους διαβάσεις αν μείνεις) και όποιος θέλει μένει, όποιος θέλει φεύγει ή δε μπαίνει και καθόλου.

Υ.Γ. Απαντάω εγώ γιατί αναφέρεις το όνομά μου, αν και πιστεύω ότι όλο και κάποιος συντονιστής θα απαντήσει

Η μουσικη η ιδια ειναι μια πολυ μεγαλη και ευροια εννοια για μπορεσει να χωρεσει μονο ενα απο τους δυο
ορους αργο η γρηγορο
Η πιο κοινη ορολογια της ειναι σαφως η φραση ρυθμος και μελωδια.
Οταν θα λειπει κατι απο τα δυο τοτε εχουμε δεν υπαρχει μουσικο αποτελεσμα.
Το tempo ειναι κατι που απασχολει τους μουσικους κατα τους αιωνες απο την αρχη της
γεννησης της μουσικης τολαχιστον απο οσο εχουμε καταγραφες.
Εχουνε κατηγορηθει κορυφαιες προσωπικοτητες για την καταχρηση της της και επισης
κορυφαιοι εχουν κανει το ιδιο μιλωντας για αλλους κατα καιρους
Θα προσπαθησω να τοποθετηθω με καποια παραδειγματα .
Η καταχρηση του tempo εχει καταγραφτει απο την μεγαλυτερη μουσικη διανοια που εβγαλε ποτε
η ανθρωποτητα και ακουει στο ονομα JOHANN SEBASTIAN BACH.
O ιδιος ο Βαch ο μεγαλυτερος με διαφορα δεξιοτεχνης της εποχης του κατηγορουσε σφοδρα
οσους παραβιαζαν την φυση οπως ελεγε και με την επιδιοδειξιομανια τους στην γρηγοραδα και
στην τεχνικη αφηναν εξω την μελωδια απο την μουσικη,μαλιστα xαρακτηριζε με κοροδευτικα
ονοματα αυτους τους μουσικους.
Οπως ο ιδιος ελεγε αλλα και οι παλιοτεροι πριν απο αυτον ,σκοπος της μουσικης αλλα και καθε
τεχνης ειναι να μιμειτε την φυση και μονο αυτην

Οι μεγαλοι ερμηνευτες στηριζαν κατα μεγαλο μερος την επιτυχια τους σε ενα κομματι ,στην ερευση του
σωστου τεμπο που ταιριαζε στην ψυχοσυνθεση τους και στην ερμηνεια τους πανω σε ενα κομματι
,σε καμια περιπτωση η ταχυτητα δεν πρεπει να επισκιαζει το tempo αλλα πρεπει να βρισκεται
εκει και για να εξυπηρετει την μουσικη σε μια πληρη αρμονια .Ειναι ενα απαραιτητο και
δυνατο οπλο και εργαλειο το οποιο ομως θελει την καταλληλη χρηση του…
Ενας απο τους τρεις μεγαλυτερους κλασικους κιθαριστες ολων των εποχων θεωρειτω ο
ΕλληνοΙταλος Alexandre Lagoya .
Ο ιδιος ο Lagoya καποια στιγμη του ζητηθηκε να παιξει γρηγορα. Τοτε εκτελεσε μια κλιμακα
σε εκπληκτικη ταχυτητα ,τοσο γρηγορα που ειναι απιστευτο να εξηγηθει .
γυρισε λοιπον και ειπε ,αυτο δεν ειναι μουσικη…αυτο ειναι μουσικη και αρχισε να παιζει
ενα αργο κομματι γεματο ερμηνεια και συναισθημα και μοναδικο ηχο.
Ο ιδιος καλλιτεχνης Λεει οτι ο μαναδικος και χαρακτηριστικος ηχος που βγαζει πανω στην
κιθαρα ,του κοστιζει το 60% της τεχνικης του ,ο ιδιος ομως δεν χαρακτηριστικε ποτε οσο
ζουσε και απο κανεναν σαν καποιον που του ελεπε η τεχνικη και αυτο γιατι ,ο ηχος του και η
ερμηνεια του τα επεσκιαζε ολα αυτα .
Οποτε αυτο που βγαζουμε και σαν συμπερασμα ειναι οτι η ταχυτητα πρεπει να εχει και
ποιοτητα ηχου και ερμηνεια και πολλα αλλα και να υπηρετει την μουσικη
Σημερα υπαρχουν μεγαλοι δεξιοτεχνες οπως ο Τατασοπουλος ,ο Βλαχος και μερικοι ακομα που
κανουν την σωστη χρηση αυτης της εννοιας και αυτου του μετρου και ειναι ακρως
αξιοθαυμαστοι ,μπορουν να σε συγκινησουν σε ενα αργο κομματι και να σε καταπληξουν και σε
ξεσηκωσουν με την ταχυτητα τους σε ενα γρηγορο να εχουν καταπλητικοι δικο τους ηχο(δεν
βαζουν ρευμα) ,αυτοι ειναι και οι πραγματικοι καλλιτεχνες.
Το να κανεις επιδειξη των δυνατοτητων σου για πλακα δεν ειναι κακο ,ειναι κακο ομως να
το κανεις συστηματικα και με λαθος συναισθηση και με την εντυπωση οτι παραγεις εργο μονο
με με την ταχυτητα ,τοτε δυστυχως κανιβαλιζεις και θα εχεις παντοτε ελλειψεις και δεν θα
εισαι ποτε καλλιτεχνης ολοκληρωμενος
Φυσικα υπαρχουν και κομματια showpiece ομως αποψη μου ειναι οτι ακομα και σε αυτα αν δεν
υπαρχει ο ορος ερμηνεια θα χαθουν πολλα και σαφως ενας πιο αργος παιχτης εχει πολλες
περισσοτερες δυνατοτητες για να ερμηνευσει καλυτερα
Ομως οσο κακη ειναι μια τετοια αιρετικη γρηγορη εκτελεση ,το ιδιο θα χαρακτηριζαμε και
μια πολυ αργη εκτελεση αν και αυτη παλι δεν περιεχει την καταλληλη ερμηνεια.
Ο μεγας Ιορδανης Τσομιδης εδωσε πολλα τετοια μαθηματα παροτι υπηρξε και μεγαλος
δεξιοτεχνης του οργανου
Αν επιλεξεις να παιξεις μουσικη του 30 Βαμβακαρη και Τσιτσανη και τα παιξεις γρηγορα και
με παρα πολλες νοτες ,ακομα και αν το κανεις απολυτα σωστα ακομα και τοτε φοβαμαι οτι η
μουσικη θα βγει παραμορφωμενη και δυσκολα αναγνωρισημη
Αντιθετα η εποχη του Χιωτη ειναι εποχη που σηκωνει ταχυτητες αλλα και αυτες θελουν την
αναλογη γνωση .
Πιστευω οτι ο μεγας Μανωλης χιωτης ο Μπεμπης και αλλοι ποτε δεν κανανε υπερβασεις στο
τεμπο και οτι μπορουσανε ανετα και σημερα να συναγωνιστουν και σημερινους μουσικους .
Επειδη τα πραγματα στην λαικη μουσικη πολλες φορες απευθυνονται σε ανθρωπους στην ελλαδα
που δυστυχως τα παιρνουν ολα με το show μιας και ειναι και κατι που πουλα στις μερες μας
δεν σημαινει οτι θα τους αποδεχτουνε και ολοι οι υπολοιποι και ειδικα αυτοι που ξερουν και
καποια πραγματα παραπανω
Αν καποιος κλασσικος μουσικος στο εξωτερικο βγει στην σκηνη και παιξει μια σονατα του
Μπετοβεν η ενα Μπαχ σε μια extreme ταχυτητα χωρις να σεβαστει το κομματι τοτε η θα τον
γιουχαρουν μεχρι να πεσει η σκηνη η το πιο πιθανο να αδειασει η σκηνη αμεσως με το που
αρχισει,
Η παρακληση μου στους μεγαλους δεξιοτεχνες ειναι να σεβονται και να αγαπανε πρωτα την
μουσικη και μετα το οργανο που παιζουν γιατι ετσι δεν βοηθανε και εξελικτικα την μουσικη
και τον τοπο τους κ

Γεια σας και πάλι από εμένα (Γιώργος Γεωργόπουλος). Θα ήθελα απλά να παραθέσω την άποψή μου περί προόδου στην τέχνη χωρίς να έχω καμία διάθεση να αντιπαρατεθώ με κανέναν. Εκτιμώ βαθύτατα την γνώμη του καθενός γιατί αυτή προήλθε από τις εμπειρίες του, άλλωστε (αν και τετριμμένη άποψη) από διαφορετικές γνώμες μπορούν να βγουν συμπεράσματα.
Η άποψή μου λοιπόν είναι ότι μόνο μέσω του αλτρουισμού και της ανιδιοτελής αγάπης για τον συνάνθρωπο μπορεί να πάει η μουσική…ΠΙΣΩ (στην αλήθεια). Όσο και να φαίνεται μια τέτοια άποψη ριζοσπαστική έχω βάσιμες υποψίες πως η ΓΝΩΣΗ και η ΑΛΗΘΕΙΑ προϋπήρχαν, και οι διάφοροι μύστες ανά εποχή χρησιμοποίησαν αυτή τη γνώση για να συνδέονται με το Όλον και κατ επέκταση να εκπληρώνουν τον σκοπό της ύπαρξής τους. Παραθέτω ένα κομμάτι από το βιβλίο του Ροντνεϋ Κόλλιν “Η Θεωρεία των Ουράνιων Επιδράσεων”:«…το πιο εκπληκτικό πράγμα σε αυτά τα αρχαία μοντέλα του σύμπαντος που εμφανίζονται σε εντελώς διαφορετικές εποχές, ηπείρους και πολιτισμούς, είναι ακριβώς η ομοιότητά τους. Μια τέτοια μεγάλη ομοιότητα, που με βάση μόνο μια συγκριτική μελέτη ορισμένων από αυτά, που δείχνουν να προέρχονται από μία ανώτερη συνειδητότητα, θα μπορούσε κάποιος να υποστηρίξει με βεβαιότητα την ιδέα ότι η ανώτερη συνειδητότητα αποκαλύπτει πάντα την αλήθεια. Τέτοια μνημεία είναι ο Καθεδρικός Ναός του Chartres, η Μεγάλη Σφίγγα της Ερήμου, η Καινή Διαθήκη, Η Θεία κωμωδία και ορισμένα κοσμικά διαγράμματα που άφησαν οι αλχημιστές του 17ου αιώνα, οι σχεδιαστές των χαρτιών του Ταρώ και οι ζωγράφοι μερικών Ρωσικών εικόνων και Θιβετιανών λαβάρων». Εμείς καλούμαστε μελετώντας αυτή την προϋπάρχουσα γνώση να ανακαλύψουμε τα κλειδιά για να μπορέσουμε να τα χρησιμοποιήσουμε ως εργαλεία προς την ανθρώπινη εξέλιξη (εννοώντας πάντα τον ανώτερο εαυτό και την ανάπτυξη των τριών κέντρων συναισθηματικό, διανοητικό και κινητικό, από τις μηχανιστικές κατώτερες ιδιότητές τους σε ανώτερα κέντρα αντίληψης) που μόνο μέσω της ανθρωπιστικής συνείδησης (όπως μας δίνει την σημασία της ο Γκουρτζίεφ) θα καταφέρουμε να αντιληφθούμε τον ανώτερο σκοπό της ύπαρξής μας και να δρούμε πλέον Συνειδητά με βάση αυτόν.
Με το μήνυμα μου αυτό δεν θα ήθελα να κατηγορηθώ για απαξίωση των επιλογών του κάθε ατόμου ξεχωριστά. Μέσα από αυτές τις επιλογές βγαίνουν τα συμπεράσματα και μόνο έτσι μπορέσουμε να αντιληφθούμε τις πραγματικές ικανότητές μας. Μέσα από τον αντίλογο, την διάθεση για γνώση και την μη προκατειλημμένη οπτική των πραγμάτων θα μπορέσουμε να βελτιωθούμε (αν βέβαια θεωρούμε ότι χρειαζόμαστε βελτίωση). Προσωπικά νιώθω ότι μέσα από την κριτική που δέχθηκα έμαθα πάρα πολλά και ακόμα μαθαίνω. Αν πάλι δεν αντιληφθούμε τα πράγματα με τον παραπάνω τρόπο δεν τίθεται θέμα λάθους. Αυτή η ανώτερη συνείδηση έχει το λόγο τις για την ύπαρξη διαφορετικών απόψεων και δράσεων.

Φίλε Νίκο Π., κανείς δεν διέγραψε κανέναν λογαριασμό. Προσπάθησε πάλι να κάνεις login με τα σωστά στοιχεία του λογαριασμού όπως εσύ τα όρισες, πριν βιαστείς πάλι να κατηγορήσεις τον οποιονδήποτε. Ο παρορμητισμός ποτέ δε βοήθησε κανέναν… ψυχραιμία.

Εκ μέρους της συντονιστικής ομάδας.

Ειρήνη πάνω απ όλα. Παρακολουθώ όλα τα post και νομίζω οτι όλες οι διενέξεις οφείλονται απλά σε παρεξήγηση, οσο και να το κάνουμε να πληκτρολογείς σε ενα pc δεν ειναι το ιδιο απ το να μιλάς κατ ιδιαν με κάποιον και μερικά πράγματα μπορεί να παρεξηγηθούν ευκολα.
Εκτος απο την αγάπη μας για το ρεμπέτικο εχουμε κοινή αγάπη για το μπουζούκι.
Ολοι πρέπει να είμαστε ενωμένοι και να στηρίζουμε ο ένας τον άλλον, δεν υπάρχουν όρια και δεδομένα στην μουσική, ο καθένας διαλέγει τον δρόμο του και επίσης βγάζει το πάθος του με τον δικο του μοναδικό τρόπο.
Χαιρομαι να βλέπω παιχτες μεγάλους στο οργανο οπως πολλοι απο αυτό το φόρουμ.
Και ένα ειναι σίγουρο για να εξελίξεις μια ά τεχνική τόσο πολύ σίγουρα το αγαπάς αλλιώς με τίποτα δεν ασχολείσαι τοσο μ αυτό και όλοι γνωρίζουμε οτι η μελέτη απαιτεί πολλές θυσίες.
Ολοι μας είμαστε υπηρέτες του οργάνου που τόσο αγαπάμε και ο καθένας βάζει το λιθαράκι του σ αυτό.