Διαστημικά παιξίματα (2008-2011)

Ακόμα τίποτα.Πραγματικά όμως δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι.Όπως είπα και προηγουμένως δεν σκοπεύω να μείνω μετά από την τροπή που πήραν τα πράγματα.Μόνο τυχαίο δεν ήταν το γεγονός έτσι όπως έγινε.Η έλλειψη ανοιχτού μυαλού είναι εμφανής σε αρκετούς από τούς χρήστες εδώ μέσα όπως διαπίστωσα στα σχόλια.

Ενταξει φιλε μου, το ειπες και το ξαναειπες! Αν σε ενδιαφερει να μεινεις μεινε. Αν οχι, εισαι ελευθερος να πας καπου αλλου και να αναζητησεις αυτο που θες.Δεν χρειαζεται να το συνεχιζεις το θεμα…Μιλαμε για ψυχραιμια και προσπαθουμε να εκτονωσουμε το θεμα και επανερχεσαι. Τι καταφερνεις;

Κύριε Νίκο Π, σας μιλάω ως μέλος, όχι ως συντονιστής. Επειδή όλοι μας, όχι μόνο “αρκετοί” όπως λέτε, δεν έχουμε ανάγκη να αποδείξουμε ότι δεν μας λείπει το ανοιχτό μυαλό, δεν πρόκειται να ασχοληθούμε περισσότερο με το θέμα σας. Αν, όπως ισχυρίζεστε, δεν είναι τυχαίος ο λόγος που δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη I have a name, υπάρχει πάντα ο λογαριασμός σας με το όνομα Νίκος Π. Αλλά αφού δεν σκοπεύετε να παραμείνετε στο φόρουμ, το θέμα ας τελειώσει εδώ.

Κανείς και ποτέ δεν απενεργοποίησε το λογαριασμό σου. Μην δημιουργείς εντυπώσεις. Δεν το συνηθίζουμε άλλωστε εκτός από μερικούς που μπαίνουν και διαφημίζουν προϊόντα. Εάν είχαμε απενεργοποιήσει το λογαριασμός σου θα φαινόσουν σαν αποκλεισμένος και όχι σαν δόκιμο μέλος που είσαι τώρα. Θυμίσου τους κωδικούς σου και προσπάθησε να υποστηρίξεις τον φίλο σου χωρίς να ρίχνεις λάσπη στην συντονιστική ομάδα του Φόρουμ.

Ζητώ συγνώμη για την παρεμβολή απλά θα ήθελα να διαφωνήσω με την μεταφορά του μηνύματός μου σε άλλο τόπικ…

Με όλο το σεβασμό απέναντι στο έργο των συντονιστών

κλίνοντας προσωπικά εδώ και χωρίς να μιλήσω για συγκεκριμένους χαρακτηρισμούς απέναντι μου (κάτι που πρέπει να προσέχουν οι συντονιστές…της συζήτησης-επίθεσης),
εύχομαι καλή μελέτη στους Μουσικούς (όσοι υπάρχουν εδώ με την μία και μοναδική έννοια που έχω χιλιοαναφέρει) και κουράγιο και δύναμη για το συνεχές κυνήγι της Γνώσης. Για τους χομπίστες-λάτρες της μουσικής εύχομαι να συνεχίσουν αυτό που κάνουν και να αγαπούν τη μουσική όχι ως εργαλείο τους αλλά ως σύμπαν και απόλυτη μονάδα.
Για τους…κακεντρεχείς ουδέν σχόλιον!!

Μουσική σημαίνει χειραψία του ανθρώπου με το “θείο” και την βαθιά κρυμμένη και δικαίως όπως φαίνεται γνώση…
Η Μουσική δεν είναι πρώτα τρόπος διασκέδασης αλλά το κλειδί της πνευματικής εξέλιξης-υγείας και ο συνδυασμός που ξεκλειδώνει τον τρόπο της ένωσης του ανθρώπου με τον Δημιουργό του… Η Μουσική πήρε ρόλο διασκέδασης και…“νταλκά” στα χέρια της μάζας…στα χέρια του Άσσου είχε πάντα μία έννοια την “αποστολή μηνυμάτων” σε όλα τα "δίκτυα’’ δείχνοντας το θαυμαστό έργο της Δημιουργίας… Ό,τι και να φανταστούμε εμείς είναι δημιούργημα του Άσσου… Γι’αυτό αυτοί οι τόνοι δεν έπρεπε να υπήρχαν… Μέχρι και εμείς που διαφωνούμε έχουμε κάποιο κοινό και δεν είναι η Μουσική γιατί την αγαπάμε τελείως διαφορετικά… το κοινό κατά τον Πυθαγορα σε δυο εντελώς ανόμοια πράγματα είναι η δυαδικότητα τους… Η τήρηση στην προκειμένη της δυαδικότητας μας έγκειται στη Δημιουργία και στο “μοντέλο” που μπορεί να ανέχεται ατοπήματα, διαφωνίες, τα πάντα… όλα είναι προκαθορισμένα και απολύτως μετρημένα…αυτός που έχει τα μάτια ανοιχτά, βλέπει και βλέπει και τι γίνεται γύρω του… Αυτός που τα έχει κλειστά, λόγω απόστασης των βλεφάρων τείνει σε καχυποψία και γρήγορα τείνει προς τον “ύπνο”

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους με υποστήριξαν ανοιχτά κατανοώντας αυτά που έχω πει εδώ… Και επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω και αυτούς που με υποστήριξαν με προσωπικό μήνυμα. Ήταν κάτι που με κράτησε ήρεμο και έβλεπα το τι “παίζει”…

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και δύναμη !

THE END :slight_smile:

//youtu.be/Ltf9saF6cV8

Μη σώσεις να μείνεις. Ε, μα πια…

Φίλε bouz27, μεταφέρθηκαν όσα μηνύματα παρεκτράπηκαν από το παλιό θέμα και δεν ταίριαζαν πια σε αυτό. Δεν σβήστηκε ούτε αλλοιώθηκε κάποιο μήνυμα, ούτε τερματίστηκε η προηγούμενη κουβέντα. Το να παραμένουν οι συζητήσεις εντός θέματος είναι προϋπόθεση ομαλής λειτουργίας του φόρουμ, και είναι απαραίτητο για την πλοήγηση των μελών σε αυτό.

Από μένα: ουδέν σχόλιον!!
(βαρέθηκα πιά…)

Να κάνω μια ερώτηση καταλαβαίνει κανείς αν αυτό είναι μπουζούκι;;
Είναι γεμάτο στις “βρομιές”. Αρμονία καμία. Τουμπελέκι να έπαιζα έτσι θα ακουγόταν.
Δεν σνομπάρω την ταχύτητα, δεν την εχω εξ άλλου και πολύ θα ήθελα να την αποκτήσω, αλλα αυτό δεν είναι ταχύτητα.
Επειδή προχτές άκουσα τον Τατασόπουλο απο κοντά και σήμερα θέλω να πάω στον Πάππο ,
είσαι πολύ λίγος μπροστά τους.( έχω ακόμα τον ήχο απο το υπερπέραν του μπουζουκιού του) Και το λέω οχι για να σε μειώσω, αλλα για να το σκεφτείς.
Αυτό που παίζεις είναι θόρυβος οχι μουσική. Να λοιπόν ενα ερώτημα γιατί μουσική και οχι θόρυβος…

Σχετικό ή άσχετο με το θέμα, εγώ το βάζω και αν είναι άσχετο ας το αφαιρέσει κάποιος συντονιστής. Είναι το πιο αγαπημένο μου άκουσμα από τον Τσιτσάνη. Προσοχή. Δεν εννοώ τραγούδι, αλλά η συγκεκριμένη εκτέλεση, που νομίζω ότι θα μείνει ανεπανάληπτη, με τον Τσιτσάνη να δίνει τη ψυχή του στο ταξίμι, που ενώνει τα δύο τραγούδια. Και βέβαια υπάρχουν και λαθάκια στο παίξιμό του, αφού δεν είναι από στούντιο, αλλά ποιος δίνει σημασία?

//youtu.be/GL3V1-SUAjk

Δεν εχω παρά να συμφωνήσω με τους δυο τελευταίους συμφορουμίτες…

Οχι τοσο στη συγκριση γιατί υπαρχει και διαφορά ηλικίας και πειρας κλπ
αλλα για τον θορυβο…

Ο Τσιτσανης φυσικά ΘΕΟΣ… (οπως λεεί και το avatar μου)

Και γω. Δεν αξίζει άλλωστε. Απλά μία συμβουλή και από μένα μιας και χορτάσαμε από τις δικές σου. Χαλάρωσε και προσπάθησε όσο είναι ακόμα νωρίς και είσαι μικρός να ξεκαβαλίσεις το καλάμι. Θα σου βγει σε καλό όσον αφορά το παίξιμο

…τότε ίσως κάποτε να υπάρξει μέτρο σύγκρισης.

Διαβάζω με τις μέρες για ένα θέμα που ανοίχτηκε με πρωταγωνιστή
το 27χρονο παλληκάρι Γιώργο Γεωργόπουλο, που αφού τον περάσαμε
από 40 κύματα όσον αφορά το παίξιμό του, καταλήξαμε να μιλάμε
για τον Μιχάλη Παούρη …
Είναι “εντελώς” εκ διαμέτρου αντίθετοι οι τρόποι που παίζουν και ως
εκ τούτου δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, προσέγγισης ή συσχέτισης …
Είναι επίσης τελείως διαφορετικός και ο τρόπος σκέψης και έκφρασης
μεταξύ τους …
Θεωρώ πως τοποθετήθηκαν οι ενδιαφερόμενοι με τις δικές τους θέσεις
ο καθένας και ως εκ τούτου καλό θα είναι, αφού ευχηθούμε στα νέα
αυτά άτομα, υγεία προκοπή και πολλές “δικές” τους δημιουργίες με
σεβασμό κι αγάπη σ`αυτό που κάνουν, να κλείσουμε το θέμα, διότι από
δω και μπρος θα χάσει την γοητεία και την χρησιμότητα του …

Αυτή είναι η γνώμη μου και εύχομαι και στους δυο μουσικούς τα καλύτερα!

Για να αναγκαστεί η συντονιστική ομάδα να κλείσει ένα θέμα, πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος που θέτει σε αμφισβήτηση την ομαλή λειτουργία του φόρουμ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν φτάσαμε, τούτη τη στιγμή, σε τέτοιο σημείο. Από την άλλη, έχει δίκιο η Πελαγία (και άλλοι συμφορουμίτες σε προγενέστερα μηνύματά τους) λέγοντας ότι ό τι είχαμε να πούμε, το είπαμε. Κάνω λοιπόν έκκληση σε όλους, αν δεν έχουν κάτι να εκφράσουν που θα άλλαζε ριζικά την κατάσταση, να μην δημοσιεύουν καινούργια μηνύματα. Έτσι, αυτόματα, θα “κλείσει” το θέμα ελλείψει νέων τοποθετήσεων. Κάτι που, άλλωστε, συμβαίνει με εκατοντάδες από τα 6.423 θέματα του φόρουμ που, χωρίς να έχουν κλειδωθεί, είναι ανενεργά εδώ και χρόνια.

…Εγω θελω να πω οτι …

//youtu.be/DDQmEVWVxUE

Ετέθη στη συζήτηση πέρα από τη δεξιοτεχνία και την ταχύτητα και το θέμα της δημιουργίας και εξέλιξης της μουσικής. Και εδώ νομίζω πως είναι τα δύσκολα,καθώς,αν και ποτέ δεν μας έλειπαν οι εξαιρετικοί παίκτες,μάλλον από την εποχή του Ζαμπέτα έχουμε να δούμε μπουζουξή,του οποίου η παικτική και συνθετική ικανότητα να είναι σε εξίσου υψηλό επίπεδο.

Μην ξεχνάς όμως τους Χρήστο Νικολόπουλο και Θανάση Πολυκανδριώτη…

Για “διαστημικά παιξίματα” είναι αυτό το θέμα, παιδιά. Άν θέλετε να συζητήσετε για Ζαμπέτα, Νικολόπουλο, Πολυκαντριώτη και όποιους άλλους, μπορείτε να πάτε σε σχετικά θέματα (υπάρχουν αρκετά) ή να ανοίξετε καινούργιο, αν τα υπάρχοντα δεν σας εκφράζουν.

πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που δεν τους χωράει το μπουζούκι (ή άλλο λαϊκό όργανο), και θα θέλουν σώνει και ντε να εφαρμόσουν παντού jazz αρμονία και εγκεφαλικές αναλύσεις, μπας και το ανυψώσουν στα σαλόνια. και ο χιώτης με μάμπο και σουίνγκ ξεκίνησε αυτήν την ιστορία, μην το ξεχνάμε. αυτός βέβαια είχε πολλά να πει, δεν ήταν μόνο γνώση και μελέτη.
πάρτε μια κιθάρα βρε παιδιά, βάλτε όσα εφέ θέλετε, και αφήστε το μπουζούκι στην ησυχία του. αλλά χωρίς ουσία και αισθητική δεν θα πάτε μακριά… εδώ είμαστε, και μακάρι κάποτε να μας μερακλώσετε σε κάποιο ταβερνάκι.
θέλει και περιεχόμενο για να κάνεις ότι οι mode plagal, οι tundas priest, και άλλοι που διασκευάζουν, γνωρίζοντας όμως και αναγνωρίζοντας την παράδοση, όχι υποτιμώντας την. και κάτι που αναφέρθηκε, δεν μετράει μόνο η σύνθεση αλλά και ο αυτοσχεδιασμός. πόσα τραγούδια συνέθεσαν ο χαλκιάς ή ο ιορδάνης, μόνο δυο από αυτούς που πραγματικά πήγανε μπροστά το μπουζούκι; η στείρα παράθεση δεξιοτεχνίας και μαθηματικών τύπων είναι σημάδι παρακμής.
υγ 1: και δεν μίλησα για την ταχύτητα ακόμα.
υγ 2: πάρτε ένα συμπαντόφωνο να παίξετε τα πάντα όλα!
υγ 3: δεν ξέρω αν προχωράω την κουβέντα, αλλά άργησα να απαντήσω για να ηρεμήσω κάπως πριν πατήσω “δημοσίευση”…