Διαστημικά παιξίματα (2008-2011)

ν’ αρχίσουν να προβληματίζονται οι οργανοποιοί!:019:
γεια σου Νίκο!

Ρεμπέτικο Φόρουμ μέχρι τελικής πτώσης !!! :019:
(Γεια σου Πέλη!!)

p { margin-bottom: 0.21cm; } Αν αφαιρέσουμε από τη συζήτηση το συναισθηματικό φορτίο και τις αντιπάθειες που γεννά η εξ’ αποστάσεως αντιπαράθεση, η ουσία εντοπίζεται σε δύο σημαντικά ερωτήματα:
-Υπάρχουν διαφορετικές σφαίρες αντιληπτικής ικανότητας της γνώσης , της τεχνικής , της ίδιας της μουσικής εντέλει? Αν ναι κατά πόσο επηρεάζουν την κρίση απέναντι στη μουσική «δημιουργία»?
-Υπάρχει μουσική αντικειμενικά εύηχη, ή αυτό έχει να κάνει με την αντιληπτική ικανότητα του ακροατή, μουσικού, συνθέτη, κριτικού…?

Προφανώς τα δύο ερωτήματα είναι σε μεγάλο βαθμό αλληλένδετα.
Θέλω από την αρχή να παρατηρήσω ότι η εμπλοκή του Μ.Παούρη στη συζήτηση έγινε εξαρχής με τρόπο που τον οδήγησε σε αμυντική στάση και συμπεριφορά, με ότι αυτό συνεπάγεται. Κατά κάποιο τρόπο παραδόθηκε στη χλεύη ενός κοινού, που ήταν εκ των προτέρων γνωστό ότι αντιλαμβάνεται με εντελώς διαφορετικό τρόπο το ρόλο του μπουζουκιού στη λαϊκή μουσική.

Και πάλι όμως η ουσία είναι η εξής: Η αντιπάθεια απέναντι στο παίξιμο του Παούρη (και όχι μόνο) οφείλεται σε ζήλια, ανικανότητα , ημιμάθεια, συντηρητισμό , έλλειψη παιδείας, σε αδυναμία να αντιληφθούμε τη «συνομιλία με το θεικό» και την πολυπλοκότητα της σχέσης μουσικής – ανώτερων μαθηματικών?

Υπάρχει μήπως κάτι στη «ρεμπέτικη μυσταγωγία» που αγγίζει τα όρια της θεολογίας , με το ρόλο των αυθεντικών εκτελέσεων να παίζων το ρόλο της «Παλαιάς Διαθήκης» και των αυθεντικότροπων επανεκτελέσεων το ρόλο της «Καινής Διαθήκης»? Μήπως το ρεμπέτικο δόγμα έχει τους δικούς άγιους , αρχαγγέλους, οσιομάρτυρες, αλλά και τους σύγχρονους ιεράρχες και θεματοφύλακες των «γραφών»?

Σίγουρα το ερώτημα έχει ενδιαφέρον, άσχετα αν ο τρόπος με τον οποίο μπήκε στη συζήτηση ήταν εντελώς άκομψος. Προσωπικά δεν κατάφερα να ακούσω περισσότερο από ένα λεπτό από τα βιντεάκια του Παούρη, αλλά νομίζω ότι είναι εντελώς λάθος να αντιμετωπίζεται ως το βγδέλυμα της λαϊκής μουσικής. Όσα ισχυρίζεται με ξενίζουν σε απίστευτο βαθμό. Ίσως όμως να με ξενίζουν με τον ίδιο τρόπο που ξένιζαν τα έργα του Βαν Γκογκ ( αν και δε νομίζω ότι πρόκειται για τέτοια περίπτωση) , ή με τον τρόπο που σκανδάλιζε η θεωρία της εξέλιξης τους πιστούς χριστιανούς.

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα αυτό που άκουσα μου φάνηκε πολύ κακό. Διατηρώντας τις επιφυλάξεις που διατύπωσα παραπάνω και με δεδομένη την περιορισμένη αντιληπτική ικανότητά μου, θα έλεγα ότι δεν υπάρχει σχέση με αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι ως εύηχο.
Ο καθένας , όμως, μπορεί να έχει διαφορετική αντίληψη. Αν ο ίδιος αυτό που ακούει παίζοντας το θεωρεί εύηχο, ή ακόμα περισσότερο εξέλιξη της μουσικής, πάω πάσο…

Αλήθεια, σου αρέσει αυτό που παίζεις…?

καλησπερα σας φιλοι μου… Δεν εχετε ιδεα τι λετε για τον Παουρη παιδια… Εκτιθεστε ασχημα… ΕΚΤΙΘΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕΛΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ… ΤΟ ΛΕΩ ΑΚΡΩΣ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ. μη τα παρετε και με βρισετε οπως αυτους που πηγαν να τον υποστιριξουν… απλα μεταφερω καποιες γνωμες καποιων ειδικων-γνωστων που τυχαινει να γνωριζω προσωπικα και για συγκεκριμενους λογους…σε κανεναν δεν αρεσουν αποψεις οπισθοδρομικες. :slight_smile: δεν υπαρχει ουτε ενας που να ακουσε τον παουρη live και να μην το “κρεμασε” (εννοω πως τσακιστηκε για μελετη). Το παιδι το’χει τοσο πολυ που δεν παει… τον ειχα ακουσει στο μεγαρο και σε ενα μαγαζι τον αρμενιστη, παιζοντας ενα αργο χουζαμ (μεγαρο) και ενα σολο του σπορου (αρμενιστη) και μας πεσανε τα σαγονια. και ναι ειναι γνωστος μου σε περιπτωση που αναρωτιεστε. οχι φιλος μου αλλα τυχαινει και ειναι φιλος της κοπελας μου και τον ειχα δασκαλο αρκετο καιρο μετα απο συνεργασια μας(γραψαμε σε ιδιο δισκο γνωστου τραγουδιστη). πρωτο μαθημα πυθαγορας και μουσικη των σφαιρων και αστερες παλσαρς (δωρεαν το πρωτο λογω υλης) δλδ μια αναφορα στο “θειο”. χαχαχα τελος παντων. Απλα τα βιντεο που εχει ειναι τεχνικα και κανει χαβαλε (οχι σε ολα!!)… υπαρχουν βιντεο που εχει και στο facebook με πολυ συναισθημα… οπως και στο γιουτιουμπ. Α και οσο για τον χαρακτηρα του πεφτετε ολο και πιο εξω… Πες μπροστα του οτι ειναι καλος ή οτιδηποτε αλλο και αν δεν κοκκινισει το θηριο να μη με λενε bouzoukopena χαχαχαχαχα βεβαια δεν γνωριζω πως θα αντιδρουσε αν μπροστα του του ελεγες ξεκαβαλα απο το καλαμι… Φιλικα το σχολιο μου μαγκες. Ηθελαν να μπουν κι αλλοι να τα πουν αλλα τους τρομοκρατησατε ετσι που μιλουσατε… :slight_smile: απλα παιζει διαφορετικα…και για να ειμαι ειλικρινης παρα πολλοι απο μας καλοπροαιρετα ζηλευουμε αυτο που εχει… παιζει ΟΤΙ θελει και οπως γουσταρει με φοβερη αντιληψη και αισθητικη. Απλως ηθελα να γραψω εδω γιατι πολλοι που γουσταρουμε αυτον τον παιχτη και ειδικα που τον γνωριζουμε προσωπικα αλλοι λιγο και αλλοι πολυ θιγομαστε με το να μιλατε ετσι για εναν ανθρωπο που δεν γνωριζετε που απλα ξερει κανταρια μουσικης… πιο πολυ στελνω για την κριτικη του χαρακτηρα του… ειναι τελειως ακυρη!! δεχτηκε επιθεση και απαντουσε αναλογως κατ’εμε. και αν δεν κανω λαθος πιο πριν καπου ειπε “συγγνωμη για τον τονο μου…” τελος παντων. καλη συνεχεια παιδες! και με καλες συζητησεις. (δεν εχω σκοπο να αντιπαρατεθω με καποιον απλα ηθελα να πω αυτα που ξερω για αυτον) :088: :slight_smile:

ας παίξει ο άνθρωπος ένα αργό κομμάτι χωρίς ηλεκτρικό ήχο --μια ρεμπέτικη διασκευή ας πούμε-- μπας και λυθεί η “παρεξήγηση”…
πάντως αν όντως κάνει “χαβαλέ” όπως λες τότε σίγουρα δεν φταίνε οι επικριτές του…
εγώ προσωπικά πολύ θα ήθελα να τον ακούσω σε ταξίμια-- στυλ Παπαιωάννου-- να μας δείξει δηλ. και τον άλλο του εαυτό , γιατί κακά τα ψέματα τα ΑΡΓΑ παιξίματα είναι εκείνα που συγκίνησαν. Πως να βγει συναίσθημα με 1000 νότες ανά δευτερόλεπτο;; Ειλικρινά, πολύ θα χαρώ να τον ακούσω αλλιώς…

υγ.αυτές οι αναφορές στο…“θείο” ρε παιδιά τι χρειάζονται;; Παίξτε τα οργανάκια σας να βγάλετε το νταλκά σας! Ο “μπάρμπας” μπορεί και να μην υπάρχει!!!

Φίλε bouzoukopena, η μοναδική αντίληψη που έχουμε για τον Μιχάλη Παούρη προέρχεται από τα βίντεο που σχολιάστηκαν εδώ και από τα γραπτά του που είδαμε δημοσιευμένα. Αν ο άνθρωπος, ξέροντας και καντάρια μουσικής, έχει τη δυνατότητα να παίζει χουζάμ ή οτιδήποτε άλλο, με τρόπο που να μας πέσουν τα σαγόνια, δεν έχει παρά να μας τα δείξει και να είσαι σίγουρος, θα αλλάξουμε γνώμη. Μέχρι τότε θα μας επιτρέψεις, όσοι από εμάς δεν ενδιαφερόμαστε για μουσική σφαιρών, αναφορές στο θείον και παρεμφερή, να συνεχίσουμε να ασχολούμαστε με τη λαϊκή μας μουσική, όπως αυτή έχει διαμορφωθεί τους τελευταίους αιώνες και όπως την ερμηνεύουν καλλιτέχνες καταξιωμένοι που μας αρέσουν.

Ναι Αλκη, ωρα ειναι τωρα να αρχισει καμια κουβεντα και γιαυτο…Σειρα να παρει και η αστροφυσικη και το big-bang, ειδικα μετα τις δηλωσεις του Ποντιφικα!!:112::112::109::090::019::):019:

Επειδή τυγχάνει να είμαι θεωρητικός και όχι μπουζουξής και επειδή αυτές τις μπούρδες περί πυθαγόρα της είπε και ο ίδιος ο παουρής, θέλω να μού εξηγήσεις τι διδάσκει από πυθαγόρα. Εκτός από το μονόχορδο και μία κλίμακα ασυγκέραστη, τι άλλο διδάσκει ; Και στην τελική, ούτε να την παίξει μπορεί αφού είναι ασυγκέραστη. Αμάν πια!!! Κάθε τι καινούργιο για αυτόν είναι και η ανακάλυψη της αμερικής!!!

Εξέλιξη στη μουσική δεν κάνει κάποιος που ξυπνάει ένα πρωί και λέει: " τώρα θα εξελίξω το μπουζούκι ή το δημοτικό ή …ή …ή…"
Έρχεται σε βάθος χρόνου με την αποδοχή και υιοθέτηση των καινοτομιών, που έκανε ο Χ, από τους υπόλοιπους μουσικούς. Ούτε λέμε για τον εαυτό μας “είμαι ο καλύτερος” άσε να φανεί στο χρόνο από την δουλειά σου ρε φίλε…Οι δικές του καινοτομίες λοιπόν, ποιες είναι; Η ταχύτητα; τον πρόλαβαν άλλοι…η μελωδικότητα; τον πρόλαβαν άλλοι…η περίεργη αρμονία; τον πρόλαβαν άλλοι. Μόνο την αλαζονεία άφησαν οι άλλοι και την πήρε μονοπώλιο…Ε! εγώ είμαι λίγο αλλεργικός στην αλαζονεία και αντιδράω…Τελικά εδώ κολλάει το “έπιασε η μύγα κώλο κι έχεσε τον κόσμο όλο”…Άντε γεια από μένα.

Ένας ζηλιάρης με έλλειψη μουσικής παιδείας.

Δεν πιστεύω να υπάρχει κάτι προσωπικό με τον Παούρη ούτε κανείς να αμφισβήτησε τις γνώσεις και την αγάπη του για το όργανο , απλά αυτά που έβγαλε προς τα “έξω” μάλλον από ότι λες είναι διαφορετικά από οτι είναι στην πραγματικότητα με την διαφορά όμως ότι εσύ τον γνωρίζεις προσωπικά ένω το 90% των ακροατών του μέσω Youtube αλλά και θαμώνες του φόρουμ όχι.

Ακόμα και από αυτή την ωμή κριτική που μπορεί να δέχεσαι Μιχάλη από εδώ μπορεί να σε βοηθήσει στην εξέλιξη σου και στην διαμόρφωση σου, τουλάχιστον εδώ λόγω της ανωνυμίας γνωρίζεις ότι θα ακούσεις την αληθινή γνώμη του καθένα, που δύσκολα θα στο έλεγε μόλις κατέβαινες από το πάλκο

Καλημέρα

Ποια ανωνυμια; Οι μισοι εδω με τα ονοματα τους ειναι…και οι υπολοιποι με τα ψευδωνυμα λιγο-πολυ καπου (σε μαζωξεις) θα εχουν ιδωθει…

Κατ ΄αρχήν καλωσόρισες στο φόρουμ,και καλή χρονιά.Όλοι εκτιθόμαστε στο φόρουμ,για τις απόψεις μας.Όποιες κι αν είναι αυτές.Την τρομοκρατία όμως που την είδες; Ο καθένας έχει την δική του άποψη,και δεν νομίζω να έπεσε λογοκρισία , εκτός ίσως από σχόλια άλλου θέματος,ή εκτός.Εκτός αν τρομοκρατία θεωρείς τις απαντήσεις των πολλών μελών,που διαφώνησαν μαζί σου.Μα τι περίμενες,να σχολειασθεί σε ένα ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ φόρουμ, για την όλη αίσθηση των βίντεο που ανέβηκαν.Δεν θα ζητήσω όπως ο συμφορουμίτης ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ , κατ ΄ανάγκη κάποιο ρεμπέτικο ταξίμι, κ.λ.π. Θα ζητούσα να ανεβάσει κάτι, που να τον εκφράζει,σαν παίχτη,σαν μουσικό,σαν άνθρωπο.Γιατί η ΓΡΗΓΟΡΗ ΔΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗ νοτών δεν ενδιαφέρει κανέναν από εδώ μέσα.Πολύ γρήγορα μπορείς και να παίζεις σε ανθρώπινους ρυθμούς, απλά διπλοκεντώντας την κάθε νότα.

Καλησπέρα και καλώς ήρθες και από μένα στο Ρεμπέτικο Φόρουμ.

Ο “γνώστός” σου Μιχάλης Παούρης δεν σχολιάστηκε έτσι από τα μέλη του Φόρουμ για το παίξιμό του. Σχολιάστηκε για την αλαζονεία που τον διακατέχει αλλά και γιατί ακύρωσε με τον τρόπο του μεγάλους και σπουδαίους παίκτες του οργάνου. Όπως είπε και ο Νίκος ποιο πάνω όλοι εκτιθόμαστε σε αυτόν εδώ το χώρο όπως και σε άλλους παρόμοιους. Και για μας δεν είναι ότι καλύτερο να γίνονται τέτοιες συζητήσεις. Αλλά αυτά που έχει γράψει είμαι σίγουρος ότι και πουθενά αλλού δεν θα μένανε ασχολίαστα.

εγω θα τον σχολιασω για το παιξιμο του.
λοιπον ,το παιξιμο του ειναι ελεεινο και τρισαθλιο ,ειναι οτι πιο αντιαισθητικο εχω ακουσει μεχρι σημερα.

εντάξει βρε αρχάριε, κόψε κάτι… τουλάχιστον ο άνθρωπος έχει κάνει μια προσπάθεια η οποία κάποτε μπορεί να βγάλει και ένα όμορφο αποτέλεσμα. έχεις δίκιο πάντως για τους “κιθαρίστες με λάθος όργανο στα χέρια τους”.
δημήτρη ν, ν’αγιάσει ο στόμας σου! αυτά ήθελα να πω τόσες μέρες, αλλά πιο εκλεπτυσμένα.
θα ήταν κρίμα να αντιμετωπίζουμε το ρεμπέτικο ως “δόγμα” όπως το περιγράφει ωραία ο dimak, και δεν υπάρχει λόγος να ζητάμε ρεμπέτικο ή παραδοσιακό παίξιμο από ανθρώπους που δεν τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. αλλά τουλάχιστον μην χρησιμοποιούνε τον όρο “λαϊκή μουσική” στα κέντρα και στα ωδεία, γιατί απλά δεν είναι. ούτε με την πληθυσμιακή, ούτε με την λαογραφική, ούτε με την ταξική ούτε με την χωροταξική ή με οποιαδήποτε άλλη έννοια.
χωρίς ίχνος ειρωνίας, αν όντως παίζει στον αρμενιστή στο φάληρο, μπορεί να πήγαινα. και κάποιον δίσκο να τον ακούσουμε.

πες μας βρε bouzoukopena που εμφανίζεται ο παούρης, να νοιώσουμε κι εμείς οι κοινοί οπισθοδρομικοί θνητοί τα καντάρια του φωτός που εκπέμπει, ως πάλσαρ του πρωτοποριακού πενταγράμμου!
είμαστε τρομοκράτες όλοι-όλοι, είμαστε τρομοκράτες, με πρώτο τον μανώλη (τον αλχημιστή που άνοιξε το θέμα δυο χρόνια πριν)

εγώ ζήτησα να διασκευάσει --και όχι να μιμηθεί-- σε αργά παιξίματα. Αν θέλει φυσικά…

εντάξει και αυτή η επιθετικότητα που μας χαρακτηρίζει δεν νομίζω να βγάζει πουθενά…

Αρκεί να το καταλάβουμε όλοι μας.

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.
Η γνώμη μου είναι ότι ο Μιχάλης είναι αρκετά ταλαντούχος αλλά και πολύ μικρός σε ηλικία για να ζητάμε όλα αυτά που ζητάμε.

Σίγουρα τα βίντεο που έχει ανεβάσει στο διαδίκτυο να μην είναι και τα πιο σφαιρικά. Καλό θα είναι να μην γινόμαστε εριστικοί. Το πληκτρολόγιο πολλές φορές παρεξηγεί.

Ας πούμε εμένα αυτό το δείγμα γραφής για ένα 24χρονο παιδί είναι αρκετά θετικό.

Αν εξαιρέσεις λίγο το ταξίμι στην αρχή! :slight_smile:

http://www.youtube.com/watch?v=csj2G7RPVzg

Πολύ κακό …για το τίποτα…εντάξει ένα παιδί με ταλέντο, αναμφίβολα , που, από τα βιντεάκια αυτά τουλάχιστον ,μας παρουσιάζει την δική του άποψη , για το όργανο , και το παίξιμο, η οποία, άποψη του, εμένα προσωπικά, με βρίσκει αντίθετο ,ως εκεί…

μαζί με αυτό που ανέφερε ο γιώργης86, ανέβασε και αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=J-t-JQ03PUQ μάλλον σαν έμπρακτη απάντηση στην εδώ κουβέντα. ίσως φανώ ξυνός, αλλά μου φαίνεται σαν άρτια τεχνικά άσκηση ύφους, “άμα γουστάρω παίζω κι αυτά αφού μου το ζητάνε”. τελοσπάντων, καθένας στα χωράφια του…

Σας είχα πει πως τον έζησα στο στούντιο τον ανθρωπο. Ρε παιδιά κάνει ότι θέλει… Και τα δυο είναι αψογα!!! Και υπάρχει πολύ ψυχή… Και σε πηγαίνει σε άλλες παλιές εποχές του παλκου με πολλά μπουζουκια και δυο κιθάρες… Είναι αψογα κατ εμε! Μπορεί να παίξει ότι θέλει και εδώ φαίνεται… Πλήρες άκουσμα για λαϊκό παιξιμο. Με τη δική του υπογραφη.