Διαστημικά παιξίματα (2008-2011)

Με ενα ελαφρυ ιχνος καχυποψιας θα ηθελα να δω ζωντανα και αυτην την ταχυτητα…

Τώρα, με τα συγκεκριμένα δευτερόλεπτα του Παούρη, τι να πώ… Δεν θα επιδιώξω ποτέ να τον απολαύσω ολόκληρη βραδυά στο κέντρο που παίζει, ώστε να μπορέσω να σχηματίσω ολοκληρωμένη γνώμη. Άν όμως πήγαινα, το “ξεκρέμασα” δεν θα το είχα απολαύσει με αυτή την ταχύτητα.

Την ιστορία με τον άνθρωπο που πέταξε, σπυρί σπυρί, ολόκληρη χούφτα ρύζι σε μια τρυπούλα στο χώμα, χωρίς να του ξεφύγει ένα σπυρί, την έχω διηγηθεί αρκετές φορές: Όταν ο μαχαραγιάς, ρωτώντας πόσον καιρό χρειάστηκε να μάθει να κάνει αυτό το πράγμα, πήρε την απάντηση “μιαν ολόκληρη ζωή δεν έκανα τίποτα άλλο”, διέταξε να του πάρουν το κεφάλι, αφού ένας άνθρωπος που στη ζωή του δεν έμαθε τίποτα άλλο από αυτό, άδικα τον τόπο πιάνει.

(δεν υπονοώ, φυσικά, ότι ο Παούρης (και ο κάθε Παούρης) δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο)

Συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω. Εγώ δε θα άντεχα ούτε και μισή βραδιά, για να μη πω ότι θα έφευγα από το πρώτο λεπτό. Θέλω να πιστεύω όμως ότι οι αναρτήσεις των παιδιών είναι για να δείξουν τις δυνατότητές τους, αν και η επιλογή του συγκεκριμμένου τραγουδιού, ήταν ατυχής κατά τη γνώμη μου.

Τον Γιώργο Γεωργόπουλο είχα την τύχη να τον γνωρίσω ιντερνετικά και να μιλήσουμε πολλές φορές μαζί είναι πολύ σεμνό παιδί με εξαιρετικό ταλέντο και πολύ υψηλή αισθητική κατά την γνώμη μου…είναι ένας ολοκληρωμένος μουσικός που πέρασε την φάση “χώνω 7.000 νότες το δευτερολεπτό γιατί μπορώ” πλέον και δημιουργεί μουσική.

Με τον Παούρη αν και δεν έχω την τύχη να τον γνωρίσω αλλά από αυτά που βλέπω και διαβάζω στις σελίδες του, μου δίνει την εντύπωση ότι είναι ένας άνθρωπος επιδειξιομανής και αυτάρεσκος.Αν δε του περάσει θα μείνει απλά ένα γρήγορο μπουζούκι και τίποτα παραπάνω.

Καλησπέρα σας! Χρόνια πολλά!! Καλή χρονιά!! Με υγεία αγάπη και φως στις καρδιές και στις ψυχές όλων! Θα ήθελαν να αναφερθώ σε κάποιους χαρακτηρισμούς όπως “άνθρωπος επιδειξιομανής και αυτάρεσκος.Αν δε του περάσει θα μείνει απλά ένα γρήγορο μπουζούκι και τίποτα παραπάνω.” όπως επίσης ότι δεν θα άντεχαν πολλοί από εδώ να με ακούσουν live ούτε λεπτό κλπ… Ο καθένας έχει την γνώμη του και πραγματικά είναι σεβαστή… Ποιος όμως πραγματικά πιστεύει πως δεν θα μπορούσα να παίξω νταλκαδιάρικα όπως αναφέρετε συνεχώς? Ποιος πιστεύει ότι δεν μπορώ να παίξω ένα αργό ταξίμι με την πολυ-χρησιμοποιημένη πλέον λέξη “ψυχή”?? Και ποιος πιστεύει πως η ψυχή είναι στο αργό παίξιμο και στις κατανοητές φράσεις-κλισέ για όλους? Μη τα βάζετε με την ταχύτητα…αλλά με την έλλειψη πειθαρχίας του συνόλου στο να στρωθεί στη μελέτη με όχι απαραίτητο αποτέλεσμα την ταχύτητα αλλά την ΓΝΩΣΗ… Αν έρθει η ταχύτητα είναι καλοδεχούμενη… Αλλά δεν είναι αυτοσκοπός… Απλώς συμβαίνει… Το ότι ανέβασα βίντεο ταχύτητας στο ιντερνετ είναι γιατί κρίνω πως την ψυχή μου δεν θα την βγάλω ΠΟΤΕ σε ένα “κουτί” μπροστά από μια οθόνη για να “ικανοποιηθούν” κάποιοι αλλά εκεί που πολλοί δεν θα ερχόσασταν (πάντα με τα λεγόμενά σας) στα live…
Λέτε, το να να παίζω τόσα χρόνια σε τόσους χώρους και με όλους τους μουσικούς και φίλους να με αποδέχονται να είναι όλοι κουφοί ή στραβοί? Δεν καταλαβαίνω την λογική της απαξίωσης… το βίντεο του σπόρου που παίζω το οποίο ανέβασε ένας φίλος εδώ μπορώ να το παίξω ακόμα πιο γρήγορα αλλά δεν το έκανα…γιατί τωρα μου λενε “ότι δεν γίνεται να το κάνεις αυτό είναι εξωπραγματικό αλλά μπράβο” φανταστείτε να πουλούσα πραγματικά μουρη και να το έπαιζα στην διπλή ταχύτητα… Αλλά δεν είμαι έτσι… Πρώτα με αφορά το πνεύμα και η Γνώση και μετά το οτιδήποτε άλλο! Δεν πουλάω την ψυχή μου γενικά σε ένα κουτί για τον οποιοδήποτε που δεν βλέπει γενικά θετικά τον άλλον… Εγώ όταν ακούω παίχτες αργούς ποτέ δεν λέω “Άχρηστος ή καλαμπόρτζης κλπ” ή να πω ότι δεν είναι τεχνικά άρτιος, πάντα κάθομαι προσοχή μέχρι να τελειώσει και η τελευταία του νότα που εκείνη την στιγμή είναι τα πάντα για αυτόν!!! Και πριν 2 χρόνια είχε γίνει παρόμοια κουβέντα και είχε αναφερθεί το όνομα μου και είχα ξαναπεί…σεβασμός από όλους προς όλους… Αυτή είναι η θέση μου και αυτήν κρατώ… Μην συζητάτε με απαξιωτικό τρόπο πράγματα που θίγουν όσους έχουν επιλέξει κάτι άλλο από τα στερεότυπα και τις γενικές κατανοήσεις που υφίστανται και που αυτά μπορούν να καταλάβουν…φυσικά δεν μιλάω για όλους αλλά για εκείνους οι οποίοι πέφτουν με τα μούτρα πάνω στους συναδέλφους τους… Και όσο για το τραγούδι “το ξεκρέμασα” υπάρχει περιγραφή για τον σκοπό που παίχτηκε έτσι… είναι μια άλλη προσέγγιση με συγχορδίες κλπ και περισσότερες τεχνικές και όχι την ακριβή αποτύπωση του κομματιού. Όσο για το θέμα της εξέλιξης είναι μεγάλη η κουβέντα και πρέπει να δώσουν απαντήσεις οι σημερινοί 40αρηδες-50αρηδες παίχτες του μπουζουκιού τους οποίους αναφέρατε…οι παλιοί μας δίδαξαν και στεκόμαστε προσοχή…αυτοί που ζουν τώρα τι γίνεται…?? τα ίδια και τα ίδια… θα μπορούσα να παραθέσω 10 βίντεο με τις ίδιες φράσεις που κάνουν όπου και αν παίξουν… να δούμε τι έργο θα αφήσουν και αυτοί…και πιστέψτε με, το να παίζουν συνεχώς τους βασιλιάδες τσιτσάνη και βαμβακάρη δεν αφήνουν έργο…απλά επανεκτελέσεις που μπορεί να κάνει ο καθένας πίνοντας ένα κρασί με την παρέα του και να κάνει όσα λάθη γουστάρει και να παίξει όπως γουστάρει!! Να δούμε το έργο… Κλίνοντας θέλω να πω πως πρέπει να μας ενδιαφέρει η παιδεία που λείπει από τους παίχτες γιατί το όργανο έχει δυνατότητες μεγάλες… είναι κρίμα να το εγκλωβίζουμε και να μην το βοηθήσουμε να πάει μπροστά… Αλλά μπροστά θα πάει όταν γίνουμε λίγο πιο χαλαροί και κοιτάμε λίγο πιο ζεστά αυτό που δεν έχουμε ή αυτό που θα μπορούσαμε να έχουμε…και δεν μιλώ για την ταχύτητα…! Καλό βράδυ! Και καλή χρονιά με περισσότερη ΑΓΑΠΗ για τον διπλανό μας!!!

Μιχάλης Παούρης :slight_smile:

Καλημέρα και καλωσόρισες στις συζητήσεις φίλε Μιχάλη. Δε λέω στο φόρουμ γιατί βλέπω ότι έχεις γραφτεί εδώ και δύο χρόνια.
Επειδή το παραπάνω αναφέρεται μάλλον σε μένα, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις πιο προσεκτικά, όχι μόνο τα δικά μου, αλλά όλα τα ποστ σε αυτό το θέμα. Τις εντυπώσεις, μπορείς να τις κερδίσεις με τα έργα σου και όχι με αντιπαράθεση στα σχόλια των μελών του φόρουμ. Και οι εντυπώσεις δημιουργούνται, από αυτά που ακούμε και όχι από αυτά που μπορούμε να υποθέσουμε ότι μπορεί να ακούσουμε από σένα.
Στο κουτί αφού εκθέτεις την ταχύτητά σου, καλό θα ήταν να εκθέσεις και τη ψυχή σου για να προσελκύσεις το κόσμο να έρθει.
Σου εύχομαι καλή χρονιά και καλές πενιές

Τα μεγαθήρια του παρελθόντος κατάφεραν τα αδιανόητα παρόλο τις δυσκολίες της εποχής τους.
(…και ηταν και διαφορετικοι απο τους ολους)

Αλλά μπροστά θα πάει όταν γίνουμε λίγο πιο χαλαροί και κοιτάμε λίγο πιο ζεστά αυτό που δεν έχουμε ή αυτό που θα μπορούσαμε να έχουμε…και δεν μιλώ για την ταχύτητα…! Καλό βράδυ! Και καλή χρονιά με περισσότερη ΑΓΑΠΗ για τον διπλανό μας!!!

…respect…
Επιτελους κυριοι.Παμε μπροστα.
Χρονια πολλα και καλα σε ολους.

Εξήγησα στο μνμ αναλυτικά τις θέσεις μου στο θέμα ψυχής… Μπορεί για κάποιους να είναι μια έκφραση απλή και εύκολη για να…“κρίνουμε” κάποιον αλλά για μένα προσωπικά είναι πολύ “φλου” η συγκεκριμένη λέξη με το να την χρησιμοποιούμε ότι δεν είδαμε το νόημα της πάνω στην ταστιέρα μας… Οι διαδικασίες που υπάρχουν για να παίξεις όπως αναφέρετε είναι ένα σύνολο εικόνων όπου του φέρνεις μπροστά… εμπειρίες αιχμηρές ή και χαρούμενες…αυτά τα κουτάκια λοιπόν δεν είναι για να ξεκλειδώνονται στον οποιοδηποτε και οποτεδήποτε μέσα στο ίντερνετ… Πίστεψέ με πως το να παίζω γρήγορα είναι με την ψυχή μου… Καλοπροαίρετα τα σχόλια μου και δεν είναι σκοπός μου το να σε πείσω για κάτι…Έχω δώσει τις εξετάσεις μου από τον Θεωδοράκη μέχρι τον Πλέσσα… Φιλιά σε όλους… Καλημέρα!!

Φίλε Μιχάλη, καλή χρονιά!

Και μόνη η δημοσίευσή σου (#26), δείχνει ευαισθησία για όλες τις γνώμες που εκφράζονται από το χώρο μας. Αυτό όχι μόνο το σεβόμαστε αλλά, πολύ περισσότερο, το εκτιμούμε βαθύτατα και σε ευχαριστούμε.

Όταν κάποιος βγάζει στη δημοσιότητα δουλειά του, αυτό που προβάλλει βρίσκεται προφανώς σε συμφωνία με εκείνα που ο ίδιος έχει επιλέξει ως στόχους του. Η διαφορά μας βρίσκεται απλά και μόνο στην ασυμφωνία των στόχων. Επαναλαμβάνω ότι το “ξεκρέμασα” δεν θα μπορούσα να το απολαύσω στην ταχύτητα του συγκεκριμένου βίντεο, γιατί προσωπικά επιλέγω εκείνα που εσύ (απαξιωτικά!) προσδιορίζεις ως στερεότυπα προς αποφυγήν. Δεν έχουμε όλοι κοινά πρότυπα και ευτυχώς που είναι έτσι. Και βεβαίως, εκείνοι που γεμίζουν (ελπίζω και εύχομαι) το μαγαζί όπου παρουσιάζεις τα μη στερεότυπα, μάλλον ταυτίζουν τις προτιμήσεις τους με τις δικές σου. Κάποιοι άλλοι απλά, δεν θα βρεθούν εκεί.

Χαιρόμαστε που μας διαβάζεις και, όταν το κρίνεις αναγκαίο, τοποθετείσαι κιόλας.

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Καλοσωρίζω ξανά τον φίλο Μιχάλη, θυμάμαι πολύ καλά τις συζητήσεις που είχαν γίνει πριν από κανα δυο χρόνια πάλι με το ίδιο περιεχόμενο.
Θα ήθελα να τοποθετηθώ σε δύο πράγματα:

-Το κουτί.
Είναι πολύ σημαντική υπόθεση. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι περισσότεροι από αυτό κρίνουν. Είναι αυτό που επηρεάζει την εικόνα μας σε πολύ μεγάλο βαθμό. Διαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό το “image making”.

-Η “ψυχή”.
Οι ακροατές είναι εγωιστές. Η δική τους ψυχή τους ενδιαφέρει και όχι κατά πόσο ο μουσικός παίζει με ψυχή ή όχι. Επομένως, όταν μιλάμε για ψυχή μιλάμε για τα συναισθήματα που προκαλεί ο καλλιτέχνης στους άλλους. Και αυτό είναι κάτι πάρα πολύ συγκεκριμένο.
To αστείο της υπόθεσης είναι ότι αν δεν συγκινηθούν, τα ρίχνουν στον καλλιτέχνη…

Φίλε Μιχάλη δεν έχεις να αποδείξεις τίποτα και σε κανένα. Οι ατελείωτες ώρες που έχεις περάσει στο όργανο και η καριέρα σου αρκούν. Ολα τα κοινά όμως δεν είναι τα ίδια και δε συγκινούνται με τα ίδια πράγματα. Και ευτυχώς! Γιατί έτσι η τέχνη πάει μπροστά.

Προσωπικά θεωρώ ότι η ταχύτητα είναι σαν το ζωμό του Πανοραμίξ. Πρέπει να χρησιμοποιείται με φειδώ και προσοχή. Αυτή βέβαια είναι η δική μου ερμηνεία, ο καλλιτέχνης είσαι εσύ, και το κοινό, ή ένα μέρος του κοινού θα ανταποκριθεί με βάση αυτά που εχεις να του προτείνεις.

Καλή συνέχεια και καλή χρονιά, προσωπικά χαίρομαι που είσαι στο Φόρουμ. Πιστέυω ότι οι απόψεις δεξιοτεχνών όπως οι δικές σου και του Γιώργου το εμπλουτίζουν πάρα πολύ.

Ναι, αλλά αν κάποιος έπεσε στη μαρμίτα όταν ήταν μικρός ?
Δεν μου αρέσει η σκέτη ταχύτητα στο μπουζούκι, αλλά άμα την έχεις, είναι δύσκολο να την αφήσεις…

Δεν έχω να διαφωνήσω σε τίποτα…! Ήμουν πολύ συγκεκριμένος στις θέσεις και τις απόψεις μου…Απλώς με ενοχλεί ο τρόπος που λέγεται κάτι… Παίζω Μουσική, γνωρίζω πολύ Μουσική και συνεχίζω να μαθαίνω γιατί αυτό με απασχολεί…διδάσκω Μουσική…Και με τους τρόπους αυτούς λοιπόν δεν προσβάλω κάποιον ακροατή…Ο ακροατής όμως??? Τι από τα τρία προηγούμενα έχει “δει”? Το αν δεν τα βλέπει είναι δικό του θέμα… Ο καθένας κάνει ην προσπάθειά του και κρίνεται για αυτή…ή μήπως όχι…? Και να τονίσω πως πάντα είχαν να λένε “Παούρης = φαινόμενο αλλά ΚΑΛΟ παιδί” ποτέ δεν με είπαν ψώνιο ή οτιδήποτε άλλο… Έχω κάνει πράγματα που κανένας μπουζουξής μέχρι σήμερα δεν έκανε…και αυτό ξέρετε ποιο είναι? ότι πάντα δίδασκα αυτό που ανακάλυπτα και δεν το έκρυβα όπως άλλοι…!!! Και όσοι είχατε δασκάλους το γνωρίζετε πως τα χαρτιά τους ήταν κρυφά πάντα. Και εγώ έχω κρυφά χαρτιά όπως τεχνικές όπου οι ταχύτητες πλησιάζουν το 400 δίνοντας μας την αλήθεια για το μέχρι που αντέχει το σώμα μας και σε ποιες πιέσεις, αλλά και μία συνεχή έρευνα αρμονιών και άλλων πολλών… αλλά τις βάσεις και τους κορμούς της γνώσης για ένα μαθητή δεν τους έκρυψα ΠΟΤΕ όπως άλλοι!!! Μου αρέσει να βλέπω δίπλα μου μαθητές και όχι θαυμαστές και μόνο… Ο σεβασμός στους παλιούς είναι να συνεχίζεις το έργο τους…όχι να τους το υπενθυμίζεις αλλά παρ’όλ’αυτά να το δείχνουμε στους νέους και συγχρόνως να τους δείχνουμε το πως θα δημιουργήσουν… Αυτή η κατανόηση της λέξης Δημιουργίας θα φέρνει τους Μουσικούς στους στόχους που το σύμπαν έθεσε εξ’αρχής για την Μουσική. Φιλιά σε όλους…

Φίλε Μιχάλη εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου.Δεν κρύβουν όλοι οι δάσκαλοι τα μυστικά τους. Οτι είχαμε το δώσαμε κι ακόμα παραπάνω. Αν με εννοείς…

Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για παιδιά 20 χρονών το πολύ…

Λογικό είναι να βλεπουμε στο youtube τετοιου είδους βιντεο… Ολοι σε αυτη την ηλικία θελαμε να προβληθούμε (με τον λαθος κατα τη γνωμη μου τρόπο)…

Σε μερικά χρόνια πιστευω θα καταλάβουν οτι η ταχυτητα βοηθάει και δεν είναι ό σκοπός… (αναφερθηκε απο πολλούς)

Το βεβαιο είναι οτι εχουν λιώσει τα τάστα πολλες φορές… :112::110:

η εξελειξη της μουσικης δεν βρισκεται ουτε στ’ακροβατικα ουτε στα ποσα χιλιομετρα το δευτερολεπτο τρεχουμε…η εξελειξη ειναι στην δημιουργια μιας νεας μουσικης προτσασης (συνθεση). Το θεμα “παιζω γρηγορα μ’ακουτε;” εχει κορεστει πλεον και δεν εχει μα κανενα ενδιαφερον περαν απο την προσωπικη οικανοποιηση του καθενος και την τεχνικη απελευθερωση του παίχτη να μπορει να παίζει αυτα που σκέφτεται με ανεση. ΤΩΡΑ το τι επιλέγει ο καθένας να παίζει …ρεμπέτικα, σκυλάδικα, jazz, baroque κτλπ είναι δικο του θέμα συμφωνα με αυτο που τον εκφραζει και αυτο που γι αυτους που δουλευουν επαγγελματικα να τους ειναι η δουλεια πιο ευχαριστη. Πάντος, για να πάει κανείς μπροστα, πρέπει πρωτα να δεί το παρελθον οχι μονο τον αλλον… αλλα και το δικο του…αρκει να εχει “παρελθον” να το συγκρίνουμε με το σημερα και σκεφτουμε για το αυριο (ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ). Τα υπολοιπα ειναι περιτά να λέγονται , το τι κάνει , τι εχει κάνει , η τι πρόκειται να κάνει κανεις φαινετε και θα φανεί απο μονο του …ας συνεχίσει ο καθένας οπως νομίζει και οπως μπορεί …

Δεν νομίζω να μίλησα προσωπίκα για εσένα Δημήτρη… Δεν σε ξέρω προσωπικά και δεν ξέρω τι διδάσκεις και επομένως δεν μπορώ να κρίνω. Ξέρω πως 8 στους 10 μπουζουξήδες δεν ξέρουν τα ακκόρτνα του γιουρντίν για παράδειγμα… Αλλά το πιο βασικό είναι ότι δεν ξέρουν π.χ. τους τρόπους και τη σημασία τους… Δεν ξέρουν την ουσία της εβδόμης…και της ντιμινουίτας… Δεν έχω ακούσει από κανέναν την χρήση της χολτοουν κλίμακας που μπορεί να εμπλουτίσει το οποιοδήποτε σόλο αρμονικά και το μέσο αυτί την αποδέχεται όπως και την ντιμινουίτα… Αυτά είναι λίγα από τα εκατομμύρια που υπάρχουν και που συνεχίζω να μαθαίνω… Κανείς δεν είπε πως η εξέλιξη είναι αδιαφορία του Μουσικού για το παρελθόν του… Κανείς δεν είπε πως η εξέλιξη είναι η ταχύτητα και δεν είναι αυτή η θέση μου… Αλλά δεν νομίζω ότι η εξέλιξη είναι το ανασκευασμένο ταξίμι… Δημήτρη, ίσως να μην γνώρισες ανθρώπους οι οποίοι κρατησαν και κρατούν κρυφά χαρτιά (γνώσεις όπου θα έλυναν προβλήματα αρχάριων Μουσικών). Εγώ προσωπικά δεν το είχα ανάγκη αλλά η γνώση δεν μεταδίδεται και σταματάει η εξέλιξη… Φίλε diliger θα ήθελα να σου πω πως πολλοί από αυτούς που πατούν τα πάλκα σήμερα θα μείνουν μόνο με το παρελθόν τους το οποίο σέβομαι και αγαπώ απεριόριστα…αλλά δεν προχωρά τίποτα και πολλοί από αυτούς δεν τίμούν αυτούς από όπου το παρέλαβαν… Νομίζεις καλέ μου φίλε πως ο Χιώτης θα ήθελε να μείνει σε αυτό το επίπεδο το μπουζούκι?? Μαλλον…το μπουζούκι είναι στο υψηλότερο επίπεδο σαν όργανο σε σχέση με αυτά που μπορεί να κάνει αλλά φίλε diliger δεν βλέπω αυτούς που το κρατούν να το τιμούν όπως πρέπει και να το ανεβάζουν εκεί που του αξίζει… Απλά στρογγυλοκάθονται στις δείθεν δάφνες τους που τους φόρεσαν κάποια στιγμή καποιοι “καμαρινάκηδες” που τρέχουν από πίσω τους και αυτό ήταν. Εγώ είχα πρότυπα αλλά μέχρι εκεί… Μετά είχα την ανάγκη να ανακαλύπτω περισσότερα πράγματα… Η ταχύτητα είναι πρόφαση όλων απλά και μόνο για να γίνεται κουβέντα… Δεν έχω αναφέρει ούτε μια φορά την τεχνική… εχω πει χιλιαδυο πράγματα μουσικά οπου μπορεί να πάρει ένας Μουσικός και είπα και πιο πριν πως η ταχύτητα, μαλλον, η τεχνική είναι απαραίτητη και χρησιμοποιείται την κατάλληλη στιγμή. Όποτε και αν παίχτηκε τουλάχιστον από μένα υπηρχε κάποιος λόγος… Και δεν είναι η επίδειξη…αλλά κάτι άλλο… Ο καθένας κρίνει με το μυαλό του και διαμορφώνει την γνώμη του… Επίσης θα ήθελα να πώ πως η επόμενη πρόφαση είναι η ηλικία…Στην συγκεκριμένη πρόφαση…ουδεν σχόλιον! Καλή μελέτη!

Υ.Γ. για συγκεκριμένα αυτιά… ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΓΙΟΙ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ-μπουζουξηδων ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΝΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΙΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΓΩΝΕΩΝ ΤΟΥΣ ΟΠΟΥ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ!

Μιχάλης Παούρης

Χα ! Χα ! Χα ! Χα ! Πω Πωωωω ! Να ´σαι καλα ! Είχα πολυ Καιρο να γελασω έτσι ! Αλήθεια …που την παιζει αυτη την ταινία να την δω κι Εγω ;;; (όπως Είχε πει και ο Στελλαρας)

Όσο διάβαζα τα τελευταία ποστ, από το ύφος που γράφεις αλλά και από το τί γράφεις, προς όλους μας αλλά και προς “συγκεκριμένα αυτιά”, νόμιζα πως είσαι κανένας εβδομηντάρης γεροντόμαγκας που έχει φάει καμπόσα τέρμινα στη πιάτσα με το όργανο στα πάλκα, στις δισκογραφικές και στα ωδεία. Κι έλεγα… ποιός είναι αυτός, γιατί δεν τον ξέρω…

Μετά είδα πόσο χρονών είσαι.

“Χα ! Χα ! Χα ! Χα ! Πω Πωωωω ! Να ´σαι καλα ! Είχα πολυ Καιρο να γελασω έτσι ! Αλήθεια …που την παιζει αυτη την ταινία να την δω κι Εγω ;;; (όπως Είχε πει και ο Στελλαρας)”

Δεν υπάρχει εχθρικό ύφος προς κανέναν σε καμία περίπτωση. Τουλάχιστον από μένα…!!! Αλλά προσωπική ενόχληση από κάποιους “απαξιωτές” των προσπαθειών του κάθε ανθρώπου που το μόνο που κάνει είναι να παίζει Μουσική. Εμπειρίες έχουν όλοι και διαμορφώνονται καθημερινώς. Αλλά αυτά τα πράγματα είναι προσωπικά και το μόνο που μπορεί να αναφερθεί είναι θέσεις-απόψεις ως αποτέλεσμα των εμπειριών αυτών.
Δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος να ρίχνεις το επίπεδο φίλε diliger. Δε νομίζω πως κάποιος σε ειρωνεύτηκε για να δείχνεις έτσι λίγο…“κεφάτος”. Ο καθένας με τις απόψεις του…

Αγαπητέ Μιχάλη, εδώ σχολιάζουμε συγκεκριμένο παίξιμο μέσα από βιντεάκια του Youtube. Δεν μίλησε κανείς για την θεωρητική σου κατάρτηση, ούτε κανενός άλλου μπουζουξή ή δασκάλου μουσικής γενικότερα, εκτός από εσένα.
Οπότε δικαίως κάποιοι δάσκαλοι από εμάς να ενοχλούμαστε από τα λεγόμενά σου περί …μυστικών!!! Εγώ δεν είμαι μπουζουξής αλλά δεν κρύβω ότι με γοητεύει η δυνατότητα του πολύ γρήγορου παιξίματος.

Λέγοντας …“χολτόουν” μάλλον θα εννοείς αυτήν την κλίμακα. Ε! και τι έγινε εάν δεν την ξέρουν οι άλλοι μπουζουξήδες; Θα μπορούσα να σού αναφέρω αρκετές κλίμακες που, πιθανόν, να μην γνωρίζεις αλλά τι αξία θα έδινε στη λαϊκή μας μουσική η χρησιμοποίησή τους;

Όσο για τα της ηλικίας που εσύ αναφέρεις θα σού απαντήσω με το εξής: “Γίνεται η αλεπού 100 και το αλεπουδάκι 101;”

Καλοπροαίρετα και φιλικά