Αρχάριος στο Μπουζούκι (2009)

Paris7, ρίξε μια ματιά στους οργανοποιούς που έχουμε ξεχωριστά, σε δικό τους σημείο στο φόρουμ, εδώ και αποφάσισε.

Συμφωνώ εν μέρει με το φίλο giorgos_86. Όταν ξεκίνησα να μαθαίνω μπουζούκι πήγα σε ένα δάσκαλο, σε ωδείο, δικό του ωδείο. Του ζήτησα λοιπόν να αγοράσω ένα μπουζούκι και αυτός με πήγε σε ένα οργανοποιό ο οποίος με έσφαξε τότε στην κυριολεξία. Πήρα ένα άχρηστο μπουζούκι στην τιμή των τριών. Επειδή όμως είχε συναισθηματική αξία δεν του το έφερα τότε στο κεφάλι. Από τετράχορδο το έκανα τρίχορδο και το παίζω καμιά φορά. Πιθανώς, πιθανότατα να έβγαλε και ο δάσκαλος τη μίζα του από την πώληση του οργάνου. Φυσικά αυτό δεν είναι ο κανόνας (έτσι θέλω να πιστεύω), αλλά υπάρχει και η περίπτωση αυτή που δεν πρέπει να την αγνοείς. Αν έχεις εμπιστοσύνη στον άνθρωπο που σου κάνει μάθημα, τότε φυσικά και να τον ρωτήσεις (ποιον άλλο άλλωστε να ρωτήσεις πρώτο).

Νομίζω ότι υπάρχει μια έλλειψη κατανόησης στο τι ψάχνει εδώ ο φιλαράκος μας ο Πάρης (ας με διορθώσεις αν αδυνατώ και εγώ να σε κατανοήσω).
Γενικά, η άποψή μου είναι ότι καλό είναι όταν παίρνεις ένα μουσικό όργανο καλό είναι να είναι προσεγμένη η αγορά, που σημαίνει και η αντίστοιχη χρηματική δαπάνη. Δηλαδή, πχ αν εγώ αποφασίσω να πάρω ένα λαούτο, είμαι αποφασισμένος να κάνω οικονομία και να αγοράσω ένα σχετικά ακριβό και καλό όργανο, ώστε να μου μείνει μια ζωή και να είναι μια σωστή “επένδυση”.
Θεωρώ όμως ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις σε αυτό τον κανόνα. Δηλαδή, όταν θέλεις ένα όργανο για εκκίνηση, και είσαι βέβαιος ότι αν συνεχίσεις θα αγοράσεις άλλο, δεν έχει ιδια΄τερη σημασία κατά τη δική μου γνώμη οι ουσιαστική αλλά και οικονομική αξία του οργάνου, αφού σε ένα μεσοπρόθεσμο διάστημα ή θα το παρατήσεις ή θα το αντικαταστήσεις από ένα καλύτερο. Υπό αυτήν την έννοια, νομίζω ότι οποιαδήποτε και αν είναι η επιλογή σου Πάρη, δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. Το βασικό είναι να ασχοληθείς ουσιαστικά με το θέμα και μετά να αγοράσεις ένα όργανο που θα καλύπτει τις δικές σου ανάγκες και απαιτήσεις, αφού έως τότε θα έχεις και μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για του τι ακριβώς θέλεις κι εσύ ο ίδιος, χωρίς τις ανασφάλειες που όλοι έχουμε όταν κάνουμε ένα καινούριο βήμα.

Φίλε Gogos πιστεύω πως μέσα σ’όλα έχει σημασία και η οικονομική αξία.
Εξάλλου κανείς δεν είπε στον Πάρη να αγοράσει ακριβό όργανο ,απλώς να προσέξει με τα χρήματα που θα διαθέσει να πάρει το καλύτερο δυνατόν, ώστε το μεσοπρόθεσμο διάστημα να μην είναι ένα αλλά τρία χρόνια.
Κατά την προσωπική μου άποψη είναι είναι χρήσιμο μάθημα για έναν που ξεκινάει να έρθει σε επαφή και με τους οργανοποιούς σαν μάθημα “πιάτσας”.
Να συμπληρώσω στο μύνημα του admin πως ξέρω κάποιον (γνωστό και καλό) δάσκαλο που έπαιρνε μίζα από τα μπουζούκια των μαθητών του.

Εγώ σου λέω να πάρεις και μάλιστα, να ζητήσεις όργανο του Στέφανου Ράπτη, εάν αποφάσισες για τρίχορδο. Πολύ καλή ποιότητα για τα λεφτά.

Ο άνθρωπος μιλά ξεκάθαρα για 8χορδο

Έχεις δίκιο, μου διέφυγε τελείως:230:

Απλά tripas είναι ολόκληρη ιστορία να κάθεσαι να μετράς ένα ένα τα όργανα.
Καλό είναι να πάει με τον καθηγητή του. Ο καθηγητής του θα του ξεδιαλέξει 4 -5 όργανα και αυτός θα διαλέξει το όργανο που του αρέσει…

Φίλε giorgos_86 τι να κάνουμε αν δεν το κάνει μπορεί να πάρει και γουρούνι στο σακί.
Επιπλέον εγώ είμαι Μηχανικός και μου αρέσει πάντα να μιλώ με ποσοτικά κριτήρια. Δεν μπορεί να κάνεις συγκρίσεις δυστυχώς με ποιοτικά κριτήρια ( πχ μέτριο , καλό , καλύτερο).

Φίλε Πάρη, είμαι σίγουρος ότι θα τα’χεις χάσει. Λοιπόν, άσε στην άκρη μικρόμετρα, παχύμετρα, στροφόμετρα, ποτενσιόμετρα κλπ, και πάρε ένα φίλο σου που να’χει ιδέα από όργανα και ξεκίνα τις βόλτες.
Πήγαινε σε όσους μαστόρους ξέρεις ή μπορούν να σου συστήσουν και δοκίμασε όσα περισσότερα όργανα μπορείς. Αν δεν έχεις φίλο που να σκαμπάζει, ξεκίνα μόνος και κάνε μιά βόλτα. Μόλις σταμπάρεις κανά δύο όργανα που γουστάρεις κι αν δεν έχεις βρεί κάποιον να σε βοηθήσει στην επιλογή σου, πάρε ένα τηλέφωνο (στείλε μου πμ) ή ρίξε e-σύρμα και σε διαβεβαιώ ότι δύο τρείς από μας ΣΙΓΟΥΡΑ και με μεγάλη ΧΑΡΑ θα’ρθουν μαζί σου να σε βοηθήσουν. :089:

ΥΓ: …και πού ξέρεις μπορεί τελικά να σε ψήσουμε να πάρεις τρίχορδο :019: Πλάκα κάνω

Παιδια ειλικρινα σας ευχαριστω πολυ ολους …!!!
Η αποφαση μου ειναι να παρω τωρα ενα οικονομικο γυρω στα 200 ευρω να μαθω τουλαχιστον μεθοδο και μετα να απευθυνθω σε οργανοποιο για καλυτερο. Βασικα πηρα αυτην την αποφαση γτ τωρα δεν ειναι και στα καλυτερα τα οικονομικα της οικογενειας μου οποτε για αρχη κατι φτηνο και μετα βλεπουμε… Εμενα τωρα με ενδιαφερει να μαθω να παιζω και μολις μαθω θα παρω ενα καλο να παιζω και να γουσταρω, γιατι το λαικο τραγουδι ειναι αλλο πραγμα…:78::246:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:03 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:59 —

Ευχαρίστως να πάμε μαζι οταν ομως θα παω για καλο οργανο προς το παρον οπως ειπα θα αρκεστω σε κατι οικονομικο γτ εχω και αλλα εξοδα…
Οσον αφορα το το ειδος και εγω τριχορδο θελω αλλα ο δασκαλος μου ειπε τετραχορδο…???:108:

Να πάρεις αυτό που σου αρέσει και να αλλάξεις…δάσκαλο!!!:slight_smile:

Μία είναι η λύση
8χορδο http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=8877&pcode=H002_I008877

και τρίχορδο http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=8879&pcode=H002_I008879

Αν είσαι σίγουρος ότι θέλεις τρίχορδο, σίγουρα θα αλλάξεις δάσκαλο και θα πάρεις αυτό που θέλεις, ο Ληξουριώτης έχει δίκιο.

Λοιπον μολις μιλησα με τον δασκαλο και μου ειπε οτι αυτος δεν εχει προβλημα αλλα καλυτερα να ξεκινησω με οχταχορδο και μετα να μπω στο αυθεντικο ρεμπετικο για να περασω ομαλα τα σταδια γιατι το τριχορδο θελει αλλη τεχνικη…!!!

Αλλαγή δασκάλου χωρίς δεύτερη κουβέντα. Εκτός αν εσύ αλλοιώς νομίζεις…

Φίλε Paris7, ακου πως έχουν τα πράγματα:
Το δάσκαλό σου, πρέπει να τον σέβεσαι,κατ’ αρχάς.
Δεν πρέπει να ξεχνάς όμως οτι ΕΣΥ βάζεις τους κανόνες του παιχνιδιού.
Θα πρέπει δηλαδή να σου μάθει το όργανο που θες ΕΣΥ, αν μπορεί.Αν δεν μπορεί και πάλι φίλοι είσαστε…Απο πορτοκαλιές έχει πολλές!!!
Όλα τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε…

ΥΓ : Με το να μάθεις πρώτα 4χορδο και μετά 3χορδο,που σημαίνει 2 όργανα, επιβαρύνεις περισσότερο τους δικούς σου.

Παιδια αποφασησα τετραχορδο να μαθω με το δασκαλο μιας και εχω ακουσει καλα λογια αλλα παραλληλα μου ειπε ο θειος μου που παλιοτερα επαιζε με μεγαλα ονοματα κυριως στον Πειραια (Γιώργος Δερμάτης) να με μαθει καλο τριχορδο με το πρωτο του τριχορδο μπουζουκι…!!!
Οποτε θα μπορω να παιζω και τα 2 και μετα που θα αγορασω δικο θα δω τι θα παρω…!!!
Τι λετε…???

Γιατί δεν ξεκινάς με το θείο σου κατευθείαν; Οικονομικότερη λύση και καλύτερη (για μένα) αφού θα παίζεις τρίχορδο. Ρίξε λοιπόν τα λεφτά που θα έδινες για το δάσκαλο σε ένα καλό τρίχορδο και ξεκίνα να μάθεις με το θείο σου.:088:

Άκου Πάρι: Κλείσαμε ήδη 38 απαντήσεις (και 59 «μπράβο!») και ακόμα εμφανίζεσαι αναποφάσιστος. Την απόφαση εσύ πρέπει να την πάρεις.

Aσε τι σου ειπανε για αλλους!Εσυ πρεπει να ξεκινησεις μονο με ενα κριτηριο, τι αρεσει σε ΕΣΕΝΑ. Ανεξαρτιτα ποσο καλος ειναι ο δασκαλος πρεπει να εχεις εσυ ενδιαφερον,εσυ μαθαινεις.Φανταζεσαι να σου μαθαινουν κατι που δεν το διαλεξες εσυ, θα το κανεις αγκαρεια και γρηγορα θα το βαρεθεις.