Αρχάριος στο Μπουζούκι (2009)

Παρη

λεμε με μια παροιμια , αυτο που λεει και ο κ. Πολιτης , αλλα με παροιμια …

" οποιος δεν θελει να ζυμωσει , δεκα μερες κοσκινιζει " !!!

λοιπον , τραβα αγορασε ενα τριχορδο μπουζουκακι ΔΙΚΟ ΣΟΥ , οχι δανεικο
πανε και σ` ενα δασκαλο που να φυσαει την πενια και αρχισε αυστηρα στον
ελευθερο χρονο σου μαθηματα …
εξ αλλου ο επαγγελματιας θειος σου , μπορει ναναι και μπουχτισμενος και
να σε βαλει στην αναμονη … εδω παιζει και αλλη παροιμια …

" με συγγενη σου φαε και πιες κι αλισβερισι μην εχεις " !!!

                                               Αρχικό μήνυμα από [b]Paris7[/b]                     [[IMG]http://www.rembetiko.gr/forums/images/buttons/viewpost.gif[/IMG]](http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?p=174579#post174579)                 
             Η αποφαση μου ειναι να παρω τωρα ενα οικονομικο γυρω στα 200 ευρω να μαθω τουλαχιστον μεθοδο και μετα να απευθυνθω σε οργανοποιο για καλυτερο.                      
         Μία είναι η λύση 

8χορδο http://musica.gr/pegasus/h002/showpr…e=H002_I008877

και τρίχορδο http://musica.gr/pegasus/h002/showpr…e=H002_I00887

Ρε’σείς, στο τρίχορδο έχει φωτογραφία απο 4χορδο…:112:

Αυτο που θελει η καρδουλα σου κι οχι αυτο που θελουν οι αλλοι …Δασκαλοι πολλοι να φαν κι οι κοτες …τροπος παιξιματος ο καθενας μας εχει οδηγο απο καπου ,απο καποιον απο κει και περα οσο παιζεις απανω του , τοοοοσο προσθετεις νοτες ,αναλογος την ψυχολογια που εχεις,και οσο ακουμπαει απανω σου το οργανακι τοσο γινεται κομματι του ευατου σου… θελει λιγο χρονο …ακομα κι ενα παλιομπουζουκο να ειναι αρκει να εχεις μερακι ,θεληση ,μαθε τα βασικα και μετα οταν παρεις τον αερα του παμε για τα καλα οργανα …οπως ειπαν και παραπανω τα παιδια εχει προβλεψει και για αυτο το φορουμ και εχει αξιολογους οργανοποιους οπου μπορεις κανεις την ερευνα σου …και να μην σε πιασουν κοτσο …καλη αρχη :088:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:16 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:13 —

:019: γεια σου γκογκο :089:καλα μιλαμε για πολυ ματι

Πάρη σε ωδείο θα κάνεις μαθήματα ; Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, πόσα χρήματα σου ζητάνε ;
Γιατί αν σου ζητούν πάνω από 100 ευρώ τότε με τα ίδια λεφτά μπορείς να πας και σε μεγάλα “ονόματα” να μάθεις που είναι και πιο σίγουροι…
Από καθηγητές εδώ μπορείς να βρείς πάρα πολλούς.

Οι καλοί παίχτες σπάνια είναι καλοί δάσκαλοι…

Θα απντησω σε ολους λεγωντας πως θα κανω σε ωδείο και μου ζητουν 45ευρω το μηνα.Επελεξα αυτο γιατι δεν βρηκα κατι αλλο κοντα … Οσο για τον θειο τον εμπιστευομαι γιατι εχει ορεξη και μερακι και κανουμε καλη παρεα δεν ειμαστε απλα συγγενεις…Ακομη αποφασησα τελικως να μαθω τετραχορδο για να μπορω να εχω μια γκαμα τραγουδιων και οχι αποκλειστικα ρεμπετικα και τα σαββατοκυριακα αφου μενουμε στην ιδια πολυκατοικια με το θειο μου να κατεβαινω να μου κανει μαθηματα περι τριχορδου μπουζουκιου και μου προτινε να παμε μαζι σε εναν οργανοποιο φιλο του και με πειρα που ειναι γνωστος στον Πειραια (δεν συγκρατησα όνομα). Ετσι θα εχω καποιο που γνωριζει οταν θα αγορασω το πρωτο μου καλο μπουζουκι και θα εχω και εκπτωση λογο φιλιας…:slight_smile: Προς το παρόν θα αρκεστω σε κατι μάπα απο τον Νάκα (ομοιοκαταληξία) για να κανω την δουλεια αφου οπως λενε ο παιχτης κανει το οργανο και το οργανο τον παιχτη…:246:
Αυτα απο εμενα και πιστευω να μην σας κουρασα…
Ευχαριστω Πολύ, Πάρης!

Τα χρήματα, αν είναι πραγματικά αυτά που μου λες είναι λίγα.
Οπότε θα σου έλεγα να πας εκεί. Για όλα τα άλλα με βρίσκεις σύμφωνω.
Καλή αρχή!

Παιδια επειδη σημερα τα εβαλα ολα κατω και ειπα θα κανω αυτο που μου αρεσει και θα παρω τριχορδο και επειδη εχω διαβασει και ακουσει πολλα ηθελα να κανω μια ακομη ερωτηση! Η ερώτηση ειναι λοιπον η εξής: Αν παρω τριχορδο θα με περιορισει σε ενα μονο ειδος το ρεμπετικο ή παραδειγματος χαρη θα μπορω να παιξω και κάτι ελαφρολαίκο…??? Την ιδια απορια εχω και για το τετραχορδο εξισου γιατι δεν θελω να περιοριστω μονο στο ρεμπετικο αλλα να παιζω και λαικα…!!!
Σε αυτο που θέλω ποιο ειδος πιστευεται μου ταιριαζει γιατι εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη…???:016:

Φιλε παρις γιατι προβλιματιζεσαι τοσο πολυ?και τα δυο μπουζουκια ειναι.Και με τα δυο μπορεις να παιξεις σχεδον τα παντα.Γιατι κανεις διαχωρισμο ρεμπετικο και λαικο οργανο?Απλως το τετραχορδο εχει παραπανω δυνατοτητες.τιποτα αλλο.
Αυτο που πρεπει να ψαξεις ειναι το τι σου αρεσει πραγματικα.Ενοω δηλ οταν πιανεις τριχορδο η τετραχορδο στα χερια σου.Καποιο απο τα δυο θα σε βολευει καλυτερα.Αυτο να παρεις.Και εγω προσωπικα ξεκινησα με τετραχορδο και καποια στιγμη το γυρισα στο τριχορδο.Μπορεσα και επαιξα το ιδιο καλα με αλλο χειρισμο.
Υ.Γ.Ξεκινα το συντομοτερο.Μην χανεις χρονο.

Φίλε Πάρη7, καταλαβαίνω το μπλέξιμο σου.

Κοίτα περιορισμοί στο όργανο δεν υπάρχουν είτε αυτό είναι τετράχορδο είτε είναι τρίχορδο. Και βέβαια το να ισχυριστεί κανείς ότι το τετράχορδο έχει περισσότερες δυνατότητες να αποδώσει το αστικό λαικό τραγούδι είναι άτοπο και χωρίς βάση.
Σκέψου μόνο κατά πόσο είχαν περιορισμούς στο ρεπερτόριο τους μερικοί από τους αναμφισβήτητα μέγιστους σολίστες που της σημερινής εποχής που παίζουν με τρίχορδο: Κ. Παπαδόπουλος, Λ. Καρνέζης, Θ. Στουραϊτης, Μ. Πάπος, Γ. Παπαβασιλείου και τώρα τελευταία… Ν. Τατασόπουλος. Για να μην αναφέρουμε Ι. Τσομίδη, Δ. Στεργίου “Μπέμπη”, και πολλά άλλα “ιερά τέρατα” του μπουζουκιού. Τα υπόλοιπα είναι να’χαμε να λέγαμε… Κάνε ΜΟΝΟ αυτό που γουστάρεις.

Να συμφωνήσω με τον Ισαάκ που μάλλον υπερκάλυψε το ζήτημα τετραχορδου τρίχορδου…απο εκεί και πέρα είνα αποκλειστικά δικό σου θέμα.
Εκείνο που θα ήθελα να επισυμάνω - άποψή μου βέβαια- σχετικά με τό ζήτημα “μάπα όργανο” ή μή ,είναι ότι ι καλό θα ήταν να πάρεις ένα οργανάκι σχετικά της προκοπής και αυτό γιατί:

  1. για να είναι ευκολόπαιχτο και να μήν σε προβληματίσει ,ειδικά τώρα που θα ξεκινάς και όλα ίσως σου φαίνονται πιό δύσκολα.
    Εάν είναι δύσκολο στο παίξιμο το όργανο (σκληρό , φάλτσο κλπ. φαντάζομαι ότι πολύ γρήγορα θα απελπιστείς και ίσως τα παρατήσεις.)
  2. Εάν το οργανάκι είναι λιγάκι της προκοπής θα σε βοηθήσει στα πρώτα σου βήματα (δεν θα σε κουράζει με λίγα λόγια ) και τελικά εάν δεν συνεχίσεις για άλλος λόγους , μπορείς εύκολα να το πουλήσεις και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω , πράγμα μάλλον αδύνατον για ένα όργανο της “φωτιάς”.

Κι εγώ με την άποψη του Ντίνου είμαι: όσο πιο αρχάριος ο παίχτης, τόσο πιο αξιοπρεπές πρέπει να είναι το όργανο! Αξιοπρεπές δεν σημαίνει κατ΄ανάγκη ακριβό, αλλά όργανο που δεν θα σου κάνει φούσκες με το που το πιάνεις γιατί μπορεί πολύ γρήγορα να αποθαρρυνθείς.

Πάρη, δες τα προσωπικά μηνύματα σου.

Τα οργανα μπορει να ειναι διαφορετικα, δηλαδη το τριχορδο με το τετραχορδο αλλα το ρεπερτοριο ενα…

Τα ιδια τραγουδια θα παιξεις ειτε με τρεις ειτε με 4 ειτε και με μονοχορδο που λεει ενας απο τους σοφους του ειδους…

Σαν πολλες αποφασεις δε μαζευτηκαν για να παρεις? Δασκαλος οργανο κλπ κλπ κλπ

Στη θεση σου θα εκανα μια βολτα σε ενα καταστημα (δε θα ρωταγα τιποτα εκτος απο τιμες για να μη σε μπερδεψει περισσοτερο ο πωλητης του καταστηματος) και απλα θα κοιταγα τα τριχορδα και τα 4χορδα…

Παιδια το θεμα εκλεισε για εμενα παω σε τριχορδο γιατι ετσι μου αρεσει…!!! Φυσικα χωρις τη βοηθεια σας δεν θα ειχα βγαλει ακρη…:063: Οσο για το τι οργανο θα παρω… θα ειναι καταρχην και προς το παρον βιομηχανικο αλλα απο τα καλα και θα παω μαζι με το θειο μου, που ξερει σημερα να βολταρουμε στα μαγαζια και να επιλεξουμε κατι κάλο!!!
Αυτα προς το παρον. Μολις παρω το οργανο θα σας ενημερωσω και θα βαλω και φοτογραφίες να μου πειτε τη γνωμη σας…!!!
Παντως ειστε καταπληκτικη ομαδα με καλοπροερετους και προθυμους ανθρωπους να βοηθησουν…!!!
Ευχαριστω,Παρης!