Απορίες για τα καμάρια

Γεια σας και χρονια σας πολλα…
Παιδια ποιος ξερει να μου πει ποσο μηκος,παχος και υψος πρεπει να εχουν τα καμαρια,και κατα δευτερον αν παιζουν σημαντικο ρολο για την ακουστικη του οργανου?
Ποια η λογικη των αποστασεων που εχουν μεταξυ τους?
Για την τοποθετηση των καμαριων τι κριτηρια παιρνουμε σαν αφετηρια?
Αυτα για την ωρα…
Σας ευχαριστω και σας ευχομε καλες κατασκευες…!!!

Τα καμαρια παιζουν πολυ σημαντικο ρολο στην χροια του οργανου. Το ξυλο που χρησιμοποιειται ως συνηθως ειναι ελατο η κεδρος . Το υψος ειναι οσο το υψος του καβαλαρη, που θα προκυψει απο την γωνια ηχειου- μπρατσου. Το πλατος ειναι 4-5 χιλιοστα.Τα νερα αλλοι τα τοποθετουν καθετα προς το καπακι , αλλοι παραληλα και αλλοι υπο γωνια. Η θεση που τοποθετουνται τα καμαρια εξαρτονται απο την κλιμακα που θα χρησιμοποιησεις καθως και το μηκος του ηχειου. Η ποιο συνηθησμενη θεση των καμαριων η λογικη του ενος τριτου δηλαδη χωριζεις το μηκος του ηχειου στα 3 . Μετρωντας απο τον τακο στο ενα τριτο μπαινει το κεντρο της τρυπας στα δυο τριτα μπαινει ο καβαλαρης . Αν παρεις την αποσταση μεταξυ καβαλαρη και του κεντρου της τρυπας και διαιρεσεις με το τρια προκυπτουν οι αποστασεις των καμαριων μετρωντας απο τον καβαλαρη στο ενα τριτο μπαινει το πρωτο καμαρι στα δυο τριτα το δευτερο.:088:

Ευχαριστω Σπυρο για το ενδιαφερον,αλλα εχω μπερδευτει λιγο με τα μετρηματα που αναφερεις.
Τον τακο τον υπολογιζουμε απο την αρχη,δλδ απο την ενωση του μανικου ή στο τελος του?
Αν μπορεις να το διευκρινησεις αυτο θα σου ειμαι ευγνωμον…!!!
Ευχαριστω.

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=18201&highlight=���������+���������
Ρίξε κι εδώ μια ματιά!


κι εδώ

Συγχαρητήρια, πολύ κατατοπιστικός!!!

Ο τακος ειναι στην ενωση του μπρατσου με το ηχειο. Ως συνηθως το μηκος του ηχειου ειναι 39 εκατοστα δια 3 = 13.Κανε τα υπολοιπα μονος σου.

η κλιμακα τι ρολο παιζει?οσα ανεφερες εχουν να κανουν με τη διασταση του σκαφους.

Μαλιστα.Το καταλαβα μετρωντας αυτο που εχω και ειναι ακριβως οπως μου λες.
Ευχαριστω φιλε μου:088:

Σε σχεση με τα καμαρια θα ηθελα και γω να ρωτησω, εκτος απο το μεγεθος των καμαριων αν παιζει καποιο ρολο και το σχημα τους
Ευχαριστω