Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Αγαπητε Βασιλη καλησπερα…
Χωρις να ειμαι ειδικος νομιζω οτι τις ντουγες στα πλαγια τις εχεις κατεβασει παρα πολυ αν και δεν φαινεται καλα η φωτογραφια…Ανεβασε φωτο που να δειχνει τα πλαϊνα και την κολαντζα.
Ετσι απλα κανω το σχολιο μου συμφωνα με αυτα που γνωριζω,αν σε εσενα αρεσει… σε εμας περισσευη…χαχαχαχαχα
Χωρις παρεξηγηση ετσι…!!!
Για τα καμαρια δεν νομιζω οτι πρεπει να βαλεις παραπανω απλα θελει καλη μελετη το που θα μπουν,τι κλιμακα θα το κανεις και που θα πεσουν οι αρμονικες…
Αυτα…
Καλη συνεχεια σου ευχομαι…

Mπαβο ρε συ.Πως παιζει?

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 10:00 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 09:45 —

σου λεω μην μασας ,εγω πριν απο χρονια οταν αρχισα να ασχολουμε με κοροιδευαν.Τι δουλεια εχεις εσυ μ αυτα μου ελεγαν ξεχνοντας οτι εγω στα 15 μου εκανα γενικη επισκευη τα μηχανακια τους σε ενα υπογειο.Οταν δουλεψα μετα μαζι με τον πατερα μου, και τον ρωτουσαν οι πελατες καποια τεχνικα θεματα ο πατερας μου απαντουσε.Κυρια μου ολα γινονται…εδω εφτιαξα ανθρωπο μεσα σε ανθρωπο,νυχτα και με κλειστα ματια, και εδειχνε εμενα.Μην κωλονεις λοιπον ολα γινονται.Και κατι ακομη.Αν σε φερει ο δρομος απο τον αγιο κων/νο σηκωσε μια πετρα και ρωτα που βρισκομε.Κερναμε και καφε και ποτο και ποοοολυ γελιο

Αγαπητέ φίλε katsigiannisg όντως τις ντούγιες τις έχω κατεβάσει μέχρι το τέλος προσπαθώντας να δώσω όσο το δυνατό πιο στρόγγυλο σχήμα.
Ισως το πείραμα πετύχει , άλλωστε έχω είδη 2 όργανα και ψάχνω κάτι το περίεργο .
Δεν έχω πρόβλημα να χάσω κάποιο χρόνο για την κατασευή που ίσως αποτύχει .
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν θα παίρνω στα σοβαρά τις συμβουλές σας.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και θα ήθελα ξανά να μάθω την κρίση σας μετά από τις επόμενες φώτο που θα ανεβάσω

Απ οτι γνωριζω τα πλα’ι’να ειναι μεγαλα για λογους αντοχης…Επειδη οργανα οπως το μπουζουκι,εχουν μεγαλες πιέσεις λογο κουρδισματος.
Εννοειται πως εγω προσωπικα χειροκροτω την προσπαθεια και καθε καινουργια αποπειρα,να ξερεις οτι ειμαι μαζι σου…
Μακαρι να εχει και καλα αποτελεσματα…!!!


To όργανο είναι έτοιμο
Έιναι το δέυτερο αλλά εξακολουθώ να έχω πολλές απορίες
οπως π.χ το πάχος του καπακιού την θεση των καμαριών και τον τρόπο που κολλάμε το καπάκι με την σκάφη
ψάχνω τις λεπτομέρειες οποιαδειποτε βοηθεια δεκτη

Φιλε Βασιλη συγχαρητηρια για την κατασκευη σου.
Για τα καμαρια ριξε μια ματια εδω
Το παχος του καπακιου στο περιπου 2,5 mm και αναλογα το οργανο φυσικα!

Το πάχος του καπακιού πώς το καθορίζουμε αλήθεια; Γιατί 2,5 mm και όχι 3mm ; Υπάρχει δηλαδή κάποια αναλογία πχ ανάλογα με τα καμάρια που θα μπουν, με το ηχείο κλπ ;

Χρονια πολλα και καλες κατασκευες…!!!
Μπραβο κ.Βασιλη για την κατασκευη…απο ηχο πως ειναι?

Θελω να μου πειτε πως κανετε τις φιγουρες αν θελετε, γιατι προσπαθω με κατι καπλαμαδες αλλα ολο σπανε…
Μηπως πρεπει να παρω αλλο υλικο?
Ευχαριστω.

Eχω ακουσει οτι οταν επεξεργαζεσαι καπλαμα πρεπει να ειναι βρεγμενος για να μην σπασει και ετσι τον χειριζεσαι πιο ευκολα!!

Κάτω από τον καπλαμά θα κολήσεις άλλον με τα νερά να διαστααυρώνονται και μετά θα προχωρήσεις στην κοπή.

εγώ τις φιγούρες τις κάνω απο ασετόπαστα οπως καποιοι θα καταλαβατε μου αρεσουν τα εντονα χρωματα
οσον αφορα τον ηχο που εβγαλε το οργανο πιστευω οτι υπαρχουν και καλυτερα οποτε συνεχιζω ακμαιος

Mηπως ξερει καποιος πως δενονται οι μπερντεδες?

Καλησπερα…ριξε μια ματια εδω http://www.youtube.com/watch?v=GZpQ-pxSrbs
και εδω http://www.pandoura.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=77.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα για λαουτο αυτος ο κομπος δεν κανει.
Το αποτελεσμα ειναι οτι μετα απο πολλες ωρες προσπαθειας τα καταφερα εμαθα εναν πολυ καλο κομπο
οποιος ενδιαφερετε μπορω να βοηθησω.

Αν υπάρχει δυνατότητα δημιουργίας κάποιου σκίτσου ή ακόμα καλύτερα ενός video, καλό και χρήσιμο θα ήταν να το παραθέσεις εδώ.
Πάντως, είτε έτσι ή με π.μ. θα με ενδιέφερε!:088:

Κι εμένα με ενδιαφέρει, επίσης.

Aυτην την κίνηση επαναλαμβάνουμε 10 φορές και τελειώνει όπως στο τελευταίο σχήμαΚΟΜΠΟΣ ΓΙΑ ΜΠΕΡΝ&#.JPG

εχω στο χωριο μου Καρδιτσα στον αχυρωνα κατι ξυλα πολυ παλια τα οποια ειναι κομμενα.
κανουν για κατασκευη οργανου ;

Είναι σημαντικό να ξέρουμε και το είδος των ξυλων.Δεν κάνουν όλα τα ξύλα η τουλάχιστον για συγκεκριμένα μέρη ενός οργάνου.
εάν μπορείς να μάθεις τι ξύλα είναι σίγουρα κάποιος από την παρέα μας θα σου πει που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις

ειναι κατι ξυλα που τα ειχε ο παππους μου για την σομπα:241:
μπορει να ειναι ελατα μπορει ομως και βελανιδιες.

ειπα να <<φτιαξω.>λεμε τωρα, ενα μπουζουκι του οποιου το σκαφος θα το αγορασω ετοιμο και θα βαλω εγω τα υπολοιπα,καπακια ,μανικο κτλ.

ξερω οτι θα αποτυχω αλλα δεν με πειραζει.