Οργανοποιείο Αθανάσιος Πραβήτας (Μελωδία) Θεσσαλονίκη

(kostas2612) #1

Γεια σας παιδιά! Γνωρίζει κάποιος για το συγκεκριμένο οργανοποιείο; http://mousiko-ergastiri.gr/

Δεν βρήκα κάτι στο φόρουμ… Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, ας δώσει πληροφορίες…

(ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ) #2

Δεν τον γνωριζω τον ανθρωπο αλλα μια συντομη βολτα στη σελιδα του λεει οτι εμενα δεν μου κανει.Και εξηγω οτι πρωτον δεν μου κανει η αισθητικη των οργανων του με πολλα μασκαραλικια επανω, τα σκαφη απο καρυδιες βαμενες μαυρες που ειδα , καθως και αυτη η ακεντραριστη χορδιερα που βγαζει ματι σε κολαντζα με κεντηματα

(bourbou) #3

Kαι μονο που βλεπω φωτογραφια με χορδιερα παρακεντρα τοποθετημενη η συζητηση για εμενα εληξε πριν καν αρχισει.
Απορριπτεται._

(mih7mit5) #4

Ας μην προτρέχουμε ρε παιδιά με χαρακτηρισμούς του τύπου “Δεν κάνει” και “Απορρίπτεται”…Μια φωτογραφία είδαμε…Θα μου πείς βέβαια μια εικόνα = χίλιες λέξεις, αλλά απο την άλλη, επαγγελματίας είναι ο άνθρωπος και χρειάζεται λίγη προσοχή στις εκφράσεις μας…

Ο τζουρας που παρουσιαζει στην εικονα ειναι τετραχορδος (εμενα για μπουζουκι μου μοιαζει αλλα τελοσπαντων), ενω στο κειμενο περιγραφεται ως τριχορδος.
Καλοπιστα θα πω οτι μπορει στην κατασκευη/συντηρηση της ιστοσελιδας να εγιναν λαθη που δινουν μια ασχημη εικονα.

Η πιο χρησιμη κριτικη θα ηταν απο καποιον που εχει παιξει ή αγορασει καποιο οργανο απο εκει.

(kostas2612) #6

Και εγώ πιστεύω παιδιά ότι το σαϊτ είναι λίγο αποτυχία… Η καλύτερη γνώμη θα ηταν απο κάποιον που εχει αγορασει οργανο απο εκει.

(Νίκος Πολίτης) #7

Ανεξάρτητα από την ποιότητα της ιστοσελίδας, νομίζω ότι με την ως τα τώρα συζήτηση έχουμε πάρει μία γεύση για τον συγκεκριμένο οργανοποιό και τη δουλειά του. Αν υπάρξουν άξια λόγου επιπλέον στοιχεία, ευχαρίστως να τα δούμε. Προς το παρόν, … αυτά.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #8

χμ, καμία γεύση δεν πήραμε, μια που κανείς δεν έχει άμεση επαφή με τα όργανα. ας μην τον θάβουμε μόνο από την σελίδα.
αν και για μένα ο τρόπος γραφής και οι φωτογραφίες έρχονται σε πλήρη αντίθεση με την “χειροποίητη/παραδοσιακή” αντίληψη που θέλει να πλασάρει.

(λευτερης 73) #9

Καλησπέρα. Προσωπικά έχω δει και έχω παίξει όργανα από τόν ενλογο οργανοποιοιο και οι προλαλησαντες έχουν απόλυτο δίκιο παρότι βλέπουν τα όργανα μόνο από φωτογραφίες. Τα όργανα του είναι κάτω του μετρίου και από ποιότητα κατασκευής και από ήχο. Αυτη είναι ή άποψη μου και δεν έχω κανένα λόγο να πω ψέματα ούτε ξέρω προσωπικά τον ενλογο κύριο.

Μάλιστα, στην εποχή του διαδικτύου τα πράγματα λειτουργούν έτσι…
Δεν ξέρω αν τα όργανα του συγκεκριμένου είναι καλά, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο:

Όταν πήραμε όλοι μας “μπιρ παρά” το πρώτο μας πάμφθηνο όργανο (τζουρά, μπαγλαμά ή τρίχορδο/τετράχορδο), ενδεχομένως γεμάτο με ελαττώματα, σκευρωμένο κτλ, απευθυνθήκαμε σε καταστήματα ή οργανοποιεία “μαζικής κατανάλωσης”.
Και αυτά καλύπτουν τις ανάγκες κάποιου αγοραστικού κοινού και καλώς υπάρχουν, ΕΚΤΟΣ εάν κάποιος έχει να προσάψει κάτι για την τιμιότητα του εκάστοτε εμπόρου…

Αυτά κατά τη γνώμη μου για τις εύκολες κρίσεις και τα μεγάλα απόλυτα λόγια.

Φιλικά,
μπ.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #11

μπάμπη έχεις δίκιο, αρκεί να συμφωνεί η “διαφήμιση” με το “προϊόν”. θα εκτιμήσω κάποιον που κάνει μαζική παραγωγή και το λέει (ή τουλάχιστον αποφεύγει τα μεγάλα λόγια), αλλά όχι κάποιον που πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
και δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο οργανοποιό, που δεν γνωρίζω ούτε προσωπικά ούτε την δουλειά του. δυστυχώς τα περισσότερα όργανα σήμερα είναι είτε μαζικής παραγωγής που όμως παρουσιάζονται σαν προσεγμένα και χειροποίητα, είτε από νέους κατασκευαστές με παιδικές ασθένειες (δεν τους κατηγορώ, ίσα-ίσα τους στηρίζω όταν εκτιμάω το αποτέλεσμα της δουλειάς τους και όχι μόνο την προσπάθειά τους).