Αναγνώριση οργανοποιού μπουζουκιού του '60

Δεν “φωτίστηκα” καθόλου… Άλλο, κάτι, ενδιαφέρον στο εσωτερικό; Τί είναι αυτό το υλικό το κολλημμένο πάνω στις δούγιες;

1 «Μου αρέσει»

δεν μπορεσα να εχω καλυτερη θεαση στην καμερα …το μπλε χαρτι φανταζομαι οτι ειναι το χαρτωμα του σκαφους…τωρα οι περισσοτεροι το κανουν με χρυσοχαρτο νομιζω…κατι αλλο δεν εχω παρατηρησει ΝΙκο στο εσωτερικο…εκτος του οτι στον τακο του σκαφους ,εκει που συνηθως μπαινει η ετικετα του κατασκευαστη δεν υπαρχει τιποτα…μπλε χαρτωμα μεχρι τον τακο και εκει λειπει το χαρτι και φαινεται το ξυλο του τακου

Μήπως έιναι απλά γάζα, την οποία χρησιμοποιούσαν επειδή δεν κόβεται εύκολα για ενίσχυση του ξύλου;

1 «Μου αρέσει»

O προηγούμενος ιδιοκτήτης, τί λέει για το ότι ο κατασκευαστής δεν έβαλε ετικέτα; Αυτό το “αυτοκόλλητο”, που μάλλον γάζα είναι και αυτά που έχει δεν είναι ούτε αρμένικα παρά το πολύ πολύ καθάρισμα ενός στυλό διαρκείας, δεν μπορεί φυσικά να θεωρηθεί ετικέτα και ο κατασκευαστής ήταν σίγουρα έμπειρος επαγγελματίας.Μήπως υπήρξε ενδιάμεση εκτεταμένη επισκευή; Πλήρες ιστορικό προηγούμενων χρηστών υπάρχει;

2 «Μου αρέσει»

ένα πιθανό σενάριο είναι κάποιος να προσπάθησε να γράψει αφού πρώτα είχε κολλήσει τη γάζα εκεί. Η άβολη γωνία δεν του επέτρεψε μάλλον να κρατήσει το στυλό.
Αν καταλαβαίνω σωστά, οι πιο εξοικειωμένοι θεωρούν οτι πρόκειται για παλιό όργανο με κάποιες νεότερες αλλαγές ή για κάποιο νεότερο όργανο;είναι πολύ όμορφο πάντως

2 «Μου αρέσει»

Νικο ο προκατοχος ηταν στην ουσια διαμεσολαβητης ενος μεγαλου σε ηληκια ανθρωπου που του ειπε οτι το εχει απο αρχες του ΄60,ιστορικο απο προηγουμενους κατοχους δεν υπαρχει…και εμενα παντως μου φαινεται περιεργο που δεν εχει ετικετα…εκτιμω οτι κατι εγινε στον τακο (?) η στο μανικι-ταστιερα(?)…για αυτο και η απουσια της ετικετας…

DSC_0676 DSC_0677 DSC_0678

αυτό που δείχνεις δεν αποτελεί στοιχείο επισκευής, κι άλλα όργανα είναι έτσι στον τάκο αν είναι χαρτωμένα με χαρτί.

2 «Μου αρέσει»

σας ευχαριστω πολυ ολους για την αμεση ανταποκριση!!!..υποθετω οτι μαλλον δεν θα βγει ακρη στην υποθεση του καστακευαστη…οσο για την χρονολογια του οργανου μπορουμε να βγαλουμε ισως καποια ακρη…επισης ηθελα να ρωτησω αυτη γαζα εσωτερικα βοηθαει καπου στον ηχο ?

Α, τώρα φαίνεται καθαρά το τελείωμα του χαρτώματος στον τάκο! Φαίνεται όμως ότι δεν υπήρχε αρκετό τέτοιο χαρτί και χρησιμοποιήθηκε και άλλο κομμάτι ή, έγινε κάποια επισκευή στο σκάφος με βγάλσιμο καπακιού και καινούργιο χάρτωμα.

Με αυτά τα ιστορικά δεδομένα, και επειδή δεν έχω ξαναδεί όργανο κατασκευής δεκαετίας ΄60 με τσάκιση στο καπάκι έστω ελαφριά, ούτε επαγγελματικής κατασκευής όργανο χωρίς ετικέτα, μήπως το όργανο είναι πολύ προγενέστερο (προπολεμικό) και ο τελευταίος ιδιοκτήτης το πήρε επισκευασμένο;

2 «Μου αρέσει»

Νικο το οτι το οργανο πολυ πιθανο να ειναι προπολεμικης κατασκευης μου το ειπε και ενας φιλος που ασχολειται με την οργανοποιια …επισης το λουστρο του δεν ειναι γυαλιστερο…(δεν ξερω αν βοηθαει αυτο καπου) …

1 «Μου αρέσει»

Με λίγα λόγια: Το οργανάκι, και τα μάτια σου! Και κάνε και κάποια προσπάθεια για περισσότερες πληροφορίες αλλά με προσοχή, πιθανόν κάτι να σου κρύβει ο “ενδιάμεσος”. Μήπως δεν θα έλεγε όχι, αν “στα χαζά” του ζήταγες το τηλέφωνο του ιδιοκτήτη;

2 «Μου αρέσει»

εχεις δικιο…θελουν προσοχη τετοια οργανα…ναι θα προσπαθησω να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες εαν και εφωσον ο ενδιαμεσος δεν εχει καποιο θεμα…για λογους ιστορικους και μονο

1 «Μου αρέσει»

Κύττα, πήραν καθόλου ευκαταφρόνητα χρήματα. Έχεις κάθε ηθικό δικαίωμα να μάθεις πράγματα. Για λόγους ιστορικούς, ακριβώς, οι οποίοι όμως θα «επισυναφθούν» στο όργανο, ανεβάζοντας την αξία του.

2 «Μου αρέσει»

εχεις απολυτο δικιο και σε ευχαριστω για τις συμβουλες και τις χρησιμες απαντησεις σου Νικο…

2 «Μου αρέσει»

Στάθη, μέσα από τη συζήτηση προκύπτει ότι πιθανώς το όργανό σου να έχει αξιόλογη ιστορία και ταυτότητα. Υπάρχουν μαστόροι, ειδικευμένοι στην αναπαλαίωση ιστορικών οργάνων, που ίσως θα ήξεραν να αναγνωρίσουν εποχή και κατασκευαστή. Δεν ξέρω ποιοι είναι αυτοί, αλλά τίποτε δεν είναι πιο σίγουρο (μόνο ο θάνατος :slight_smile: ) από το ότι άλλοι στο φόρουμ θα ξέρουν να σου συστήσουν κανανδυό.

Μήπως να έβρισκες έναν τέτοιο μάστορα και να του το πήγαινες να τον ρωτήσεις;

3 «Μου αρέσει»

Ο Νίκος Φρονιμόπουλος σίγουρα είναι ένας από τους καλύτερους. Είναι στα Λεγρενά. Το τηλέφωνό του βρίσκεται στο μπλογκ του.

2 «Μου αρέσει»

Γεια χαρά και πάλι,
ενδιαφέρον θα ήταν να μας πεις την κλίμακα του οργάνου.
Γενικά, θα εξέφραζα αμφιβολίες, δεν πιστεύω ότι το όργανο είναι προπολεμικό… το είχα γράψει νομίζω κάποτε και σε μια συζήτηση για αυτό το όργανο στο φμπ.
Κι αν είναι, έχει υποστεί μάλλον αρκετές μετατροπές.
Το ότι το λούστρο δεν έιναι γυαλιστερό, δεν λέει κάτι, μπορεί να ήταν έτσι κατασκευασμένο σε όποια επόχή…
όπως είπα ήδη, το καράολο 99% δεν είναι αυθεντικό ή έχουν κλείσει οι τρύπες με στόκο και έχουν ανοιχτεί άλλες για κλειδιά 3+3.
Εάν ήταν προπολεμικό, 99% θα είχε άνω καβαλάρη για αρμάτωμα 3-2-2. Να μου πεις, μπορεί να έχει αντικατασταθεί, ναι.
Η τσάκιση στο καπάκι υπήρχε άνετα και το 50 και το 60, ακόμα και το 80 θα μπορούσε κάποιος να ζητήσει τέτοιο όργανο…
Για τις φιγούρες και την ροζέτα: η αισθητική τους και κυρίως το χρώμα τους, αυτό το λίγο “κοκκαλί”, άσπρο με μπεζ μέσα, είναι σύνηθες σε μπουζούκια από το 60 και μετά.
Θα τόλμαγα να πω ότι το πάτημα της πεναριάς μοιάζει να είναι σχεδιασμένο για άλλο σχέδιο, πιο μεγάλο, μιας και τα δύο πάνω “αυτιά” μένουν χωρίς φιγούρα…

Αυτά δεν τα λέω να στεναχωρήσω τον φίλο, μια γνώμη λέω με βάση αυτά που έχω και έχω δει, ας μιλήσει και κανένας ειδικός-οργανοποιός…
Άλλωστε είναι πολύ όμορφο όργανο

7 «Μου αρέσει»

Να πω μια βλακεία: Παρατήρησα πως εσωτερικά στις φωτογραφίες τα πλαινά του σκάφους έχουν μείνει άτριφτα και φαίνονται τα σημάδια της πριονοκορδέλας.
Αυτό και το μπλε χαρτί μου θύμισε ένα ρημαγμένο όργανο που είχα βρει.Μήπως υπάρχει κάτι κοινό άραγε;
Παρότι δεν είχε ταμπελα, το σουλουπι ήταν όπως λέει ο Μπαμπης 4 κλειδια και πιο απλή φιγούρα.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ θα πρότεινα και τον Μουντάκη για ιστορικά όργανα. Σε κουβέντα που είχαμε κάνει για ένα μπουζούκι που έχω, (όχι τίποτα ιδιαίτερο), χωρίς ετικέτα και κανένα στοιχείο βρήκε ότι ήταν του εργαστηρίου του Μουρατίδη, από τα μαζικά όργανα, μιας και είχε δουλέψει και αυτός εκεί.

5 «Μου αρέσει»

@ramone21 να το χαίρεσαι! Όμορφο όργανο, αν θες ανέβασε και ηχητικό.

Κι εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα τον Μιχάλη Μουντάκη, όπως και τον Νίκο Φρονιμόπουλο φυσικά.

Ο πατέρας του Θεόδωρος για την ακρίβεια.

4 «Μου αρέσει»