Αναγνώριση οργανοποιού μπουζουκιού του '60

καλησπερα παιδια…αγορασα ενα μπουζουκι που χρονολογειται στην δεκαετια του ΄60 οπως μου ειπε ο προκατοχος του…το καπακι του ειναι με τσακιση αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε κατασκευαστη μιας και δεν αναγραφεται καποια ταμπελα καποιου οργανοποιου…το μονο που ειδε ο προκατοχος ειναι στο καπακι απο μεσα(στο εσωτερικο του) να γραφει κατι γραμματα με αρμενικη γραφη…μπορει καποιος να με οδηγησει σε καποιο συμπερασμα ,κατασκευαστη και χρονολογιας του οργανου?..ευχαριστω!!

3 «Μου αρέσει»

Υπέροχο εύρημα!!! Πάντως θα διευκολυνε πολύ αν μπορούσατε να βγάλετε φωτογραφία την υπογραφή. Νομίζω οποίος ξέρει θα σας πει κατευθείαν :grinning:

οντως φιλε μου…ειναι πολυ καλο το οργανο και ακουστικα…το θεμα ειναι οτι μεσα στο σκαφος δεν εχει δυστηχως υπογραφη καποιου οργανοποιου…

Εγώ λέω για τα γράμματα στα οποία αναφερθήκατε. Θα ήταν ποιο εύκολο για κάποιο μέλος του φόρουμ που ξέρει από οργανοποιους να σας πει πιάνου κατασκευαστή ειναι

δεν τα εχω δει εγω…τα εχει δει ο προκατοχος του με ειδικο καθρεφτακι …εγω δυστηχως δεν εχω τετοιο εργαλειο…

Ναι, είναι ένα εργαλείο οδοντογιατρού που έχω δει να το χρησιμοποιούν κι οι οργανοποιοί!

2 «Μου αρέσει»

μπορείς να φτιάξεις κάτι τέτοιο αυτοσχέδιο με μικρό καθρεφτάκι γυναίκας και ένα πχ ξύλο όπου θα το κολλήσεις. αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις… ή, να το ξεκουρδίσεις τόσο όσο χρειάζεται και να βάλεις μέσα χέρι με κινητό και να τραβάς, μέχρι να το αποτυπώσεις.

Edit: σαν να έχει ξαναπεράσει από εδώ το όργανο ή να το έχω ξαναδει στο φμπ… πάντως, με 6 κλειδιά κι όχι 8, ίσως να μιλάμε για πιο μετά…

5 «Μου αρέσει»

Αυτο ηθελα να γράψω και εγώ. Κατι μου θυμίζει το όργανο. Καπου Πρόσφατα πρέπει να το ειχα ξαναδεί.

1 «Μου αρέσει»

στο καραολο λογικα εχει γινει αλλαγη…τα κλειδια ειναι καινουρια σιγουρα…ισως οντως να ειναι πιο μετα χρονολογικα κατασκευασμενο αλλα απο τα ελαχιστα που ξερω την τσακιση στο καπακι νομιζω την σταματησαν καπου εκει,στην δεκαετια του 60-70…την αγορα την εκανα πριν ενα μηνα περιπου…και εγω απο fb ειδα την αγγελια…ισως για αυτο να σας θυμιζει κατι

1 «Μου αρέσει»

Πάντως φίλε φαίνεται να έκανες πολύ καλή αγορά. Αν είναι όντως του '60 το όργανο, δείχνει να είναι πολύ καλά διατηρημένο/συντηρημένο, η δε καλαισθησία του (σεμνές φιγούρες κλπ.) πρέπει να ήταν κάτι σπάνιο για κείνες τις …δύστυχες εποχές. Και οπωσδήποτε το να διαθέτεις τρίχορδο με τσάκιση είναι, πώς να το πούμε… κάτι σαν φετίχ!

4 «Μου αρέσει»

ευχαριστω φιλε μου…η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω αφησει απο τα χερια μου και απο τα ματια μου…ας ελπισουμε να κρατησει στην παροδο του χρονου και να ειναι λειτουργικο οπως τωρα…

1 «Μου αρέσει»

Αν επιτρέπεται πόσο το αγόρασες Στάθη?

χιλια τριακοσια Λαμπρο

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά!Εύχομαι να εκπληρώσει τις προσδοκίες σου και να σε συντροφεύει για πολλά χρόνια ακόμα παιξίματος.Καλόπαιχτο φίλε!

1 «Μου αρέσει»

ευχαριστω πολυ Λαμπρο…ναι σαι καλα…cheers!

1 «Μου αρέσει»

τελικα ειδα και εγω τα γραμματα που ειχε δει ο προκατοχος…μαλλον ειναι μια απλη υπογραφη πανω σε ενα λευκο αυτοκολλητο τετραγωνισμενο εσωτερικα του σκαφους τελικα και οχι στο καπακι εσωτερικα οπως ειχα γραψει στην δημοσιευση … δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι αρμενικα η αν ειναι μια υπογραφη καποιου ελληνα κατασκευαστη…μια υπογραφη οπως βαζουμε π.χ. σε καποιο εγγραφο…

1 «Μου αρέσει»

Πολύ ενδιαφέρον θα είχε, αν γινόταν με κάποιο κόλπο να μπεί φωτογραφική μηχανή ώστε να δούμε αυτό το «αυτοκόλλητο». Σε ποιο περίπου σημείο του σκάφους είναι;

2 «Μου αρέσει»

Νικο ειναι σχεδον στην ενωση σκαφους και καπακιου

Κάποια συμμετρικότητα σε σχέση με διαμήκη άξονα;

καταφερα και το φωτογραφισα τελικα οσο μπορουσα…ειναι ΣΑΝ αυτοκολλητο …δηλαδη κατι μεταξυ σαν αυτοκολλητο βαμβακερο…ισως καποιο ηχομονωτικο υλικο(?)

DSC_0674

4 «Μου αρέσει»