Αναγνώριση οργανοποιού μπουζουκιού του '60

Μπαμπη σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες…ειναι σημαντικες…και φυσικα δεν με στεναχωρεις…αφηνουμε για αλλα την στεναχωρια… :slight_smile: …για τον κυριο Φρονιμοπουλο γνωριζω και ειχα στο νου μου να του κανω μια επισκεψη αν εχει χρονο …με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω και ηχητικο…και παλι σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις!!

3 «Μου αρέσει»

68 αρι ειναι σε κλιμακα Μπαμπη

Αυτό ενισχύει το ότι Ίσως να μην είναι προπολεμικό.
Βέβαια, το ~1938 πρέπει να είχαν ξεκινήσει οι μεγαλύτερες κλίμακες

1 «Μου αρέσει»

αφηνω και ενα βιντεακι με τον ηχο του…βεβαια ξεκιναω με τον Αλανιαρη ,περναω απο το Σακακι και ξαναγυρναω στον Αλανιαρη…μην τα ρωτατε…χααχααχ

7 «Μου αρέσει»

Πήγε σε καλά χέρια βλέπω! Έχει μια βραχνάδα ή μου φαίνεται;

1 «Μου αρέσει»

Πολύ καλός ήχος! Εγώ δεν θα ΄βλεπα βραχνάδα, έναν κάπως μπάσο ήχο θα ΄βλεπα. Όμως, μήπως θέλουν τρίψιμο ή και άλλαγμα τα τάστα; Και με την ευκαιρία, αν μπορεί να κολληθεί και πάλι το τελείωμα της ταστιέρας πάνω στο καπάκι, καλό θα ήταν…

1 «Μου αρέσει»

σε σχεση με ενα αλλο τριχορδο που εχω ,ιδιας χρηματικης αξιας και κατασκευης του 2007 απο τον Στελιο Ποικλη ειναι πιο μπασο αυτο…τριψιμο στα ταστα εχει γινει μιας και πριν το αγορασω εγιεν ενα μικρο Service…τωρα,αυτο που λες Νικο για το κολημα της ταστιερας εννοεις μαλλον κατω στην οπη?το εχω παρατηρησει και εγω…τι μπορω να χασω απο εκει απο ηχο η και γενικα ποιο ειναι το μειονεκτημα αυτου του προβληματος?..επισης να αναφερω οτι οταν παιζω το κουρδιζω (χρειαζεται) και την επομενη μερα ειναι ενα ημιτονιο κατω σχεδον…ξεκουρδιζεται δηλαδη μεσα σε μια μερα…παιζω περιπου 3-4 ωρες την ημερα (αν βοηθαει καπου αυτο)

Δεν ξέρω αν είναι πολύ καλό αυτό.

Κανονικά, ξεκουρδίζει πολύ ένα όργανο που είχε μείνει εντελώς ξεκούρδιστο (π.χ. χωρίς καθόλου χορδές, ή κάτι ανάλογο), ή ένα όργανο με καινούργιες χορδές, ή αν του αλλάζεις συνέχεια κούρδισμα. Να παίζεις 3-4 ώρες την ημέρα επί πολλές ημέρες και πάλι να ξεκουρδίζει τόσο πολύ, μήπως δείχνει κάποιο πρόβλημα;

(Απλή σκέψη, δεν υπαινίσσομαι κάτι πιο συγκεκριμένο γιατί δεν ξέρω.)

1 «Μου αρέσει»

Δεν είμαι βέβαια οργανοποιός, αλλά η αίσθησή μου λέει ότι αυτή η δυσκολία στο κράτημα του κουρδίσματος πιθανότατα μπορεί να οφείλεται στην άρση της σταθερής σύνδεσης ταστιέρας – καπακιού, με αποτέλεσμα ευκολότερη μετακίνηση του μπράτσου και συνακόλουθες αλλαγές στην τάση που εφαρμόζεται στις χορδές . Δεν νομίζω πάντως ότι το θέμα αυτό επηρεάζει την ποιότητα του ήχου αλλά, είπαμε, οργανοποιός δεν είμαι.

1 «Μου αρέσει»

Μην ξεχνάμε και το πιο απλό, μπορεί να οφείλεται στα κλειδιά. Φοράω στο δικό μου τα πιο φτηνά της αγοράς και δεν χάνει ούτε αν παίξω ούτε αν το αφήσω μέρες (1 στα 10 βγαίνουν καλα κλειδιά από αυτή την οικονομική σειρά και πιθανόν μου εκατσαν) επίσης μπορεί και στα ακριβά κλειδιά το 1 στα 10 να μην βγει τόσο καλό.

1 «Μου αρέσει»

Όταν έκανες ένα μικρό σέρβις εκεί που το πήγες δεν παρατήρησαν το τελείωμα της ταστιέρας? Σίγουρα έχει ξεκολλήσει ή έτσι φαίνεται από την φωτογραφία?
Ξεκίνησες το νήμα εδώ και τέσσερις μέρες. Αυτές τις μέρες έχεις το μπουζούκι ή το είχες για αρκετό καιρό πριν και τώρα έγραψες γι αυτό?
Σε ρωτάω επειδή αν το έχεις μόνο τέσσερις μέρες και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν το έπαιζε τότε είναι φυσιολογικό, (ως ένα βαθμό), να ξεκουρδίζει το όργανο μέχρι να βρει πάλι την ισορροπία του και να επανέλθουν οι τάσεις.
Τώρα αν το έχεις περισσότερο καιρό και συνεχίζει να το κάνει αυτό τότε ή τα κλειδιά θέλουν άλλαγμα ή όντως το θέμα της ταστιέρας το επηρεάζει και πρέπει να το λύσεις πριν δημιουργήσει χειρότερα προβλήματα.

3 «Μου αρέσει»

μετα το service αλλαξαμε και χορδες…φοραει καινουριες τωρα…(extra laouto-11αρες)…ενος μηνα περιπου…επεισης το το οργανο ηταν αχρησιμοποιητο…δεν παιζοταν…το εχω στη κατοχη μου περιπου ενα μηνα…εκτοτε και παιζω αυτες τις 3-4 ωρες ημερησιως…στα κλειδια ειδα-ενιωσα μια χαλαροτητα στο πως στριβουν ειδικα στη μουργκανα…σαν να ειναι πολυ χαλαρο το γυρισμα του κλειδιου…

2 «Μου αρέσει»

Ο χρόνος που το έχεις είναι αρκετός για να “στρώσει” πάλι ένα όργανο που είχε μείνει σε απραξία ειδικά όταν παίζεις τόσες ώρες την ημέρα. Η χαλαρότητα μπορεί να είναι μια ένδειξη αλλά τα κλειδιά δεν πρέπει να είναι και σφιχτά τόσο ώστε να δυσκολεύεσαι να κουρδίσεις.
Η ταστιέρα τελικά είναι ξεκολλημένη? Γιατί έτσι φαίνεται στις φωτογραφίες που έχεις βάλει. Αυτό μπορείς να το δεις οπτικά και να δοκιμάσεις πιέζοντας το μπράτσο πάνω κάτω να δεις αν υπάρχει κίνηση.
(Όταν λέω να πιέσεις όχι να το σπάσεις απλά να δεις αν κινείται καθόλου. Πάντα με προσοχή.)
Αν δεν είσαι σίγουρος τότε καλύτερα από Δευτέρα που θα ανοίξουν τα μαγαζιά να πας σε ένα οργανοποιό κοντά σου απλά να το τσεκάρει. Το πιθανότερο και λογικό, είναι να μην σου πάρει χρήματα ίσα ίσα για να το δει.
Και μια ακόμη ερώτηση. Όταν λες ότι είναι ένα ημιτόνιο κάτω εννοείς όλες οι χορδές? Ή μόνο μερικές από αυτές? Αν είναι όλες τότε υπάρχει η πιθανότητα να είναι η ταστιέρα. Είναι λίγο περίεργο όλα τα κλειδιά μαζί να έχουν πρόβλημα.

Λαμπρο θα ανεβασω φωτογραφιες με την ταστιερα…δεν εχω την εμπειρια να πω αν ειναι ξεκολλημενη…επισης αυτο με τη δοκιμη καλυτερα να την αφησω σε καποιον εμπειρο μην εχουμε τιποτα απροοπτα σκηνικα…συνηθως η ΡΕ -ΛΑ χανουν, η ΡΕ μουργκανα ειναι σχεδον καλα…επισης μπορει να παιζει ρολο και η υγρασια που ειχαμε αυτες τις μερες?

DSC_0681

2 «Μου αρέσει»

Εδώ Λουκάς και χάρηκα.
Χαίρομαι που αποφάσισες καλύτερα να το πας να το δει κάποιος οργανοποιός. Θέλει μυαλό για να μην μπεις στον πειρασμό να δοκιμάσεις αφού δεν είσαι σίγουρος. Μπράβο σου.
Τώρα για τις φωτό που ανέβασες η μία πλευρά της ταστιέρας στο καπάκι δείχνει να έχει διαφορά από την άλλη. Η μία εφάπτεται στο καπάκι και η άλλη δείχνει να έχει μια μικρή απόσταση αλλά μπορεί να υπάρχει αυτό από την αρχή ή από κάποια επισκευή.
Η υγρασία όντως παίζει ρόλο ειδικά αυτή την εποχή με τα αιρκοντίσιον και τα καλοριφέρ. Όλα αυτά ξεραίνουν τον αέρα με αποτέλεσμα να χάνει υγρασία το όργανο και να συρρικνώνεται.
Παρατήρησέ το για ένα εύλογο χρονικό διάστημα και όποτε βρεις την ευκαιρία πήγαινε μια βόλτα σε ένα οργανοποιό. Εξήγησέ του ότι έχεις παρατηρήσει και θα σου δώσει τις απαντήσεις που πρέπει.

2 «Μου αρέσει»

γεια σου φιλε Λουκα…συγχωρα με για το Λαμπρος… :slight_smile: …σε ευχαριστω για τις συμβουλες…τελικα ισως η υγρασια να ειναι ενα μεγαλο ζητημα…επισης και στην τελευταια φωτο (δειχνει το καρολο απο πισω)…η ενωση μανικου και καραολου ειναι σαν αναγλυφη και στη μεση εχει ενα μικρο ξυλαρακι

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα. Ουτε εγω ειμαι οργανοποιος φυσικα, αλλα μισος τονος απο υγρασια; Ή απο προβλημα στην ταστιερα; Και εγω για κλειδια θα ελεγα.
Προφανως και ο οργανοποιος θα σου πει τι φταιει

2 «Μου αρέσει»

καλησπερα Γιωργο…αυτο που προτεινεις και εσυ ειναι το σωστο…θα το παω με την πρωτη ευκαιρια στον μαστορα να δουμε…

Κράτα πατημένη μια χορδή στο πρώτο και τελευταίο τάστο (ταυτόχρονα). Πρέπει η χορδή να ακουμπάει σε όλα τα ενδιάμεσα τάστα. Αν δεν ακουμπάει, τότε έχει πρόβλημα το μπράτσο (αδυναμία στην τάση των χορδών). Πρέπει να σου πώ ότι τα EXTRA LAOUTO είναι πολυ καλές χορδές και με μεγάλη διάρκεια ζωής, αλλά ζορίζουν και ποιο πολύ το μπουζούκι (μεγάλη τάση).

1 «Μου αρέσει»

Tani το εκανα και ακουμπανε ολα τα ταστα νομιζω…η μεγαλη ταση εφωσον το καπακι ειναι με τσακιση μπορει να το επηρεασει?..το μανικο η το καπακι?