Αγορά τετράχορδου μπουζουκιού (~2000€)

Πάντως υπάρχουν κι αλλοι αξιολογοι κατασκευαστες οπως ο Σταμκος που έχει κσι στην Αθηνα μαγαζι. Μαλιστα πουλαω και ενα μπουζούκι του αγορασμενο 3000 το οποιο και δινω στα 1800. Στελνω και σχετικο συνδεσμο να το δειτε και να το ακούσετε

2 «Μου αρέσει»

Εδώ θα διαφωνήσω εντελώς με το σχόλιο σου για την ποιότητα στα όργανα του Σπουρδαλάκη. Ίσα ίσα είναι απο τους λίγους εαν οχι ο μοναδικός στην παραπάνω λίστα που κάθε όργανο έρχεται με εφόρου ζωής γραπτή εγγύηση. Απο σκάφος μέχρι βερνίκια ( εμποτισμούς, χειροποίητα βερνικια κτλ) γίνονται όλα στο εργαστήριο και όχι απο εξωτερικούς συνεργάτες. Αυτό για μένα προσμετράται στα σύν της ποιότητας κατασκευής.
Η συμβουλή μου είναι να δοκιμάσεις όσα περισσοτερα όργανα μπορείς απο τους παραπάνω κατασκευαστές μιας και η προσωπική επάφη με τον μάστορα είναι το ένας μεγάλος παράγοντας. Στο budget που έχεις φυσικά δεν θα δυσκολευτείς να βρεις καλό όργανο, η συμβουλή μου είναι εαν μπορέσεις και βρεις έτοιμο όργανο που σου κάνει να το πάρεις. Στην παραγγελεία πάντα υπάρχει η πιθανότητα η προσδοκία σου να είναι μεγαλύτερη απο το αποτέλεσμα και να απογοητευτείς.

3 «Μου αρέσει»

Ο καθένας κρίνει με βάση όσα βλέπει τόσα χρόνια στην αγορά, προσωπικά έχω τις επιφυλάξεις μου για εγγύηση και εξωτερικές συνεργασίες. Ειλικρινά όμως χαίρομαι που είσαι από τους ευχαριστημένους πελάτες του και όχι από τους δυσαρεστημένους!

Συστηματικά παρατηρώ ότι υπάρχει μια εμμονή στον συγκεκριμένο οργανοποιό με υπονοούμενα και γενικότητες. Στο τελευταίο σου μήνυμα , αμφισβητείς την αξιοπιστία των εγγυήσεων ή το οτι χρησιμοποιεί εξωτερικούς συνεργάτες ? Είναι κρίμα για εναν επαγγελματία με 40 χρόνια πορεία με τόση ευκολία να γινονται τέτοιου είδους γενικεύσεις και υπονοούμενα.

1 «Μου αρέσει»

Ο Σπουρδαλάκης έχει βγάλει εξαιρετικά όργανα, αυτό δεν αμφισβητείται. Απλά υπάρχει κόσμος που έχει μείνει δυσαρεστημένος με κάποιον τρόπο. Έχω 2 φίλους που έχουν αλλάξει πολλά μπουζούκια από τον Σπουρδαλάκη και ακόμη δεν έχουν βρει κάποιο που να μην τους βγάζει προβλήματα… (τριξίματα, κοψίματα χορδών κ.α). Είναι προς τιμή του ότι σε όλες τις περιπτώσεις τελικά αναγνωρίζει το πρόβλημα, αλλά έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά να βρουν κάποιο μπουζούκι που να μην βγάλει προβλήματα στον χρόνο πάνω. Δεν έχουν πρόβλημα με τον ίδιο τον Σπουρδαλάκη σαν άνθρωπο, απλά έχουν πικραθεί που έχουν δώσει τόσα χρήματα και μετά από καιρό δεν είναι ευχαριστημένοι.

Θα μου πεις… δεν έχω ιδία πείρα και θα έχεις δίκιο. Καλό είναι απλά στο φόρουμ να λέμε και τα θετικά και τα αρνητικά και από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να διαλέξει τι θα λάβει υπόψη και τι όχι. :slight_smile:

5 «Μου αρέσει»

Η ουσία όλη κρύβεται στην παραπάνω φράση του Χρήστου. Καλό είναι να ακούγονται όλες οι γνώμες και ο καθένας να τις αξιολογεί καταλλήλως χωρίς εμπάθειες.

Ο @liga_rosa δεν αμφισβητεί κάτι απλά υποβάλει τις ενστάσεις του. Ήδη ο Χρήστος σου είπε για 2 φίλους του, να σου πω κι εγώ για ένα δικό μου. Έχει πάρει όργανο από τον εν λόγω μάστορα. Του έδωσε την εγγύηση και του ανέφερε ότι μπορεί να το ανταλλάξει με ένα “ισάξιο” ή καλύτερο όργανο (πληρώνοντας την διαφορά στη δεύτερη περίπτωση). Σε ερώτηση εάν η εγγύηση καλύπτει όργανα χωρίς βέργα, η απάντηση ήταν αρνητική. Η εγγύηση έχει να κάνει από την ημερομηνία αγοράς κλπ, εφόσον επισκευή / συντήρηση γίνεται από τον ίδιο τον μάστορα και μόνο. Στο όργανο αυτό το καπάκι έκατσε. Ο μάστορας λέει ότι δεν έχει πρόβλημα το όργανο, αλλά εάν θέλει ο παίχτης μπορεί να πάρει κάποιο άλλο όργανο. Από τη στιγμή που δε βρίσκει πρόβλημα στο όργανο ο μάστορας αλλαγή στο καπάκι δε γίνεται.
Στο δια ταύτα λοιπόν η εγγύηση είναι εργαλείο και ταυτόχρονα και δικαιολογία και για τον παίχτη και για τον μάστορα. Όπως θέλει ο καθένας το βλέπει από τη πλευρά του.

Σαν άνθρωπος ο ίδιος ο μάστορας, είναι πολύ καλός συζητητής και έχει πολλές γνώσεις. Παρόλα αυτά δεν σημαίνει ότι το ένα αναιρεί το άλλο όσον αφορά την πολιτική χρήσης της εγγύησης. Προφανώς υπάρχουν “κανόνες” για να προστατεύεται και ο πελάτης και ο μάστορας.

Θα διαφωνήσω μαζί σου όσον αφορά τα υπονοούμενα και τις γενικεύσεις γιατί υπάρχουν καταγεγραμμένα και δημοσιευμένα σε διάφορες μεριές του Φόρουμ αυτά. Επίσης καθένας έχει την άποψή του και τη γνώμη του. “Κρίμα” δεν είναι για κανέναν. Ο καθένας μεταφέρει τις εμπειρίες του (είτε θετικές, είτε αρνητικές) και είναι στη διακριτική ευχέρεια του αναγνώστη να κρατήσει αυτά που τον ενδιαφέρουν.
“Κρίμα” θα ήταν να λέγονταν μόνο θετικά ή μόνο αρνητικά και να σχηματιζόταν μια λάθος εικόνα για τον οποιοδήποτε μάστορα.

6 «Μου αρέσει»

Η ερωτηση μου είναι, αφού το καπάκι έκατσε και ο μάστορας δεν το θεωρεί κατασκευαστικο λάθος το μόνο που απομένει είναι η υπαιτιοτητα του χρήστη και σε αυτό το σεναριο πως το αποδέχεται πίσω ο μάστορας στα πλαίσια της εγγύησης ώστε να του δώσει ένα ακριβότερο με την αντίστοιχη οικονομική διαφορα ?

Ο μάστορας θεωρεί ότι το όργανο είναι σωστό όσον αφορά τον ήχο (που είναι εάν το ακούσεις) και ότι η αλλαγή εμφάνισης στο καπάκι δεν τον επηρεάζει. Θεωρεί ότι είναι μόνο κάτι που έχει να κάνει με την εμφάνιση και για να διορθωθεί πρέπει να αλλαχθεί. Εάν αλλαχθεί όμως το καπάκι μετά ποιος ξέρει να μου πει τί ήχο θα βγάζει το όργανο; Μάλιστα πάνω σε υποθετική συζήτηση το έχει πει ο ίδιος ο μάστορας ότι εάν το μπουζούκι επιστραφεί στα όρια της εγγύησης για να μπορέσει να το πουλήσει πάλι θα του αλλάξει καπάκι και οι λόγοι είναι μόνο εμφάνισης (κάτι που το επιβεβαιώνουν και τα δικά μου αυτιά … όσο αξιόπιστα είναι τέλος πάντων).
Για την ιστορία δεν έχει γίνει αλλαγή καπακιού στο όργανο γιατί έχει πολύ καλό ήχο, κάτι το οποίο γούσταρε εξ αρχής και ο παίχτης του.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό και αν σηκώνει συζήτηση, αλλά δεν είναι του νήματος και από την άλλη είναι από τα θέματα που έχουν δυο όψεις.
Παντως τον καταλαβαίνω τον φίλο σου γιατί και εμένα αν μου κάνει κάτι κλικ θα το παντρευτώ αντί να το χάσω η να το δώσω, αλλά στην περίπτωση του ένα καπάκι που έχει κάτσει θα ήταν ένα μικρό βάρος στην καρδιά μου.

Μιά που μπήκαμε στην κουβέντα, ας αναφέρω και εγώ την δική μου εμπειρία απο τον Σπουρδαλάκη, η οποία ήταν και παραμένει θετική.
Πριν 2 χρόνια χρειάστηκα να κάνω μια επένδυση σε μαντολίνο λόγω δουλειάς. Συγκεκριμένα είναι μια παραγωγή στην ορχήστρα που έχει ένα μικρό μέρος μαντολίνου το οποίο συνήθως παίζω εγώ. Δεν ειδικεύομαι σε αυτό το όργανο αλλά δεν χρειάζεται να παίξω και ολόκληρο κοντσέρτο! Ως επαγγελματική επένδυση λοιπόν και έχοντας την πολυτέλεια κάποιων φορολογικών απαλλαγών, έκανα κάποιες αναζητήσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό.
Το μεγαλύτερο μου θέμα ήταν η αστάθεια σε μπράτσο+κούρδισμα στο δικό μου παλιό ιταλικό όργανο.
Έφτασα λοιπόν και στον Σπουρδαλάκη.
Ο Χρήστος με ρώτησε αρχικά για τη χρήση του οργάνου. Θα παίζεται συνεχώς; Θα παίζεται περιστασιακά; Πως είναι το τωρινό μου όργανο; Τι διαστάσεις; Τι χορδές; Τι μουσική παίζω; Τι άλλα όργανα παίζω; Σε τι περιβάλλον θα το χρησιμοποιώ ;
Και άλλη μια ντουζίνα ερωτήσεις.
Αποφασίσαμε λοιπόν το όργανο να γίνει με βραζιλιάνικο παλίσανδρο και ελαιόλουστρα. Μου εξήγησε πως αν το όργανο παίζεται περιστασιακά , πιθανών άλλο βερνίκι να αποδωσει πιο άμεσα αποτελέσματα αλλά αν δουλευτεί, τα ελαιόλουστρα ίσως είναι ανώτερα.
Στους μήνες που ακολούθησαν, ο Χρήστος ήταν συνεχώς σε επικοινωνία, δείχνοντας μου επιλογές υλικών και σχεδιασμού και προσπαθόντας να φτιάξει ένα κατάλληλο όργανο για τα χέρια μου και την χρήση που το ήθελα. Μετά λοιπόν απο πολλά τηλεφωνήματα και σχέδια, του είπα το εξής:
Εσύ θα κάνεις το καλύτερο όργανο που μπορείς και εγώ θα μάθω να το παίζω
και έτσι έγινε, έχοντας επιλέξει να σταματήσω να είμαι μέρος της διαδικασίας, εφόσων δεν είμαι μαντολινίστας και εφόσων είχα πειστεί οτι είμαι σε καλά χέρια.
Ο Χρήστος παρέδωσε στην ώρα του ένα εκθαμβωτικό μαντολίνο.
Η ξυλεία είναι απίστευτα καλαίσθητη, η ποιότητα κατασκευής εξαιρετική και η αισθητική λιτή και όμορφη. Ο ήχος είναι κάτι που θα προτιμούσα να σας δείξω απο κοντά. Εμένα με συγκινεί.
Λίγους μήνες αργότερα, και ενώ όλα είναι καλά, παρατηρώ πως κάτι έχει αλλάξει ελάχιστα στο στήσιμο του οργάνου.Ισως ο ζυγός θέλει λίγο κοίταγμα. Ο Χρήστος κατευθείαν ζητάει να του στείλω το όργανο (με δικά του έξοδα). Το θέμα ήταν τόσο μικρό που προτείνω να το λύσω τοπικά εδώ. Και όντως, ένας μάστορας εδώ κοντά μου, ρύθμισε τον ζυγό σε μια δουλειά που του πήρε 10 λεπτά και το πρόβλημα λύθηκε και απο τότε δεν έχει υπάρξει καμία αλλαγή. Το όργανο παραμένει στατικά σταθερό και πολύ καλό απο όλες τις απόψεις.
Αυτά λοιπόν συνέβησαν σε εμένα και σε όργανο που ανήκει προσωπικά σε εμένα.
Δεν έχω λόγο να υπερασπιστώ τον κατασκευαστή, απλά η εμπειρία μου διαφέρει πολύ απο τα παραπάνω που γράφονται
Εγώ και το όργανο μου είμαστε στη διάθεση σας, αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες για την εμπειρία μου με τον συγκεκριμένο μάστορα. :slightly_smiling_face:

9 «Μου αρέσει»

Δεν μιλάω καθόλου με γενικότητες, υπάρχουν συγκεκριμένα γεγονότα. Όμως δεν μπορώ να μιλήσω εξ ονόματος αλλωνών, δεν φταίω εγώ που δεν τα λένε δημόσια οι ίδιοι οι δυσαρεστημένοι πελάτες…

Πλεον εχω παρει την αποφαση μου επειτα κι απο καποια τηλεφωνήματα που εχω κανει και με οργανοποιους και με γνωστους γνωστων που εχουν οργανα απ τους μαστόρους που αναφεραμε και μολις ληξει η απαγόρευση μετακινησης από νομό σε νομό κλεινω ραντεβού στον Τάσο τον Κατσιφη και κανω την πρώτη μου επίσκεψη… (ελπιζω μετά την Πρωτοχρονιά)

6 «Μου αρέσει»

Υπάρχει μια λεπτή ισορροπία μεταξύ γνώμης (θετικής ή αρνητικής) και λάσπης/συκοφαντίας ακόμα και αν δεν γίνεται με πρόθεση.
Το δεν μου αρέσουν τα όργανα του Σπουρδαλάκη είναι γνώμη , το ότι δεν τιμά τις εγγυήσεις που υπογράφει - (δηλαδή είναι απατεώνας) είναι λάσπη.
Το οτι προτιμώ τον ήχο του Καφετζόπουλου , το φινίρισμα του Φρονιμόπουλου , το σκάσιμο του Καρβούνη είναι γνώμη.
Το μην περάσεις καν απο το μαγαζί του Σπουρδαλάκη/βγάλε τον απο την λίστα αν θες ποιοτικό όργανο είναι συκοφαντία. Και είναι πολύ βαριά κουβέντα!
Πραγματικά δεν είμαι σίγουρος αν είναι κατανοητό ειδικά αυτές τις εποχές τι επιπτώσεις μπορεί να έχουν τόσο βαριές κατηγορίες στην καθημερινότητα ενός επαγγελματία. Δεν συζητάμε για τα μοντέλα της Fender ή της Martin αλλά για εργαστήρια που παλεύουν να σταθούν ζωντανά μήνα με τον μήνα.
Αισθάνομαι κάπως αμήχανα που πρέπει να τα εξηγήσω πράγματα που -για μένα- είναι αυτονόητα. Προφανώς και μάστορες που είναι 40 χρόνια στην δουλειά θα έχουν και δυσαρεστημένους πελάτες και αστοχίες! Το να θέτουμε σε αμφισβήτηση την αξιοπιστία ή την τιμιότητα οποιουδήποτε μάστορα και να αποτρέπουμε κόσμο ακόμα και να επισκεφτεί το εργαστήριο του είναι κάτι πολύ πιο σοβαρό και αυτό ήθελα να επισημάνω.
Καλό θα ήταν οι διαχειριστές του forum να αξιολογήσουν αυτή την παράμετρο για να προστατευτεί και το κύρος του forum. Πολύ άνθρωποι που έγραφαν και είχαν συνεισφέρει στο φόρουμ έχουν πάψει πια και αυτό ίσως να είναι ένας από τους λόγους (Γκούμας, Μυστακίδης, Τατασόπουλος, Φρονιμόπουλος κ.α).

Με εκτίμηση
Μανώλης Ταουξής

4 «Μου αρέσει»

Δεν πιστεύω ότι έριξε κανένας λάσπη στην δουλειά του κυρίου σπαρδουλακη. Τώρα όσον αφορά την κυριότητα του φόρουμ αυτή δεν νομίζω ότι συσχετίζεται με το να θέλει κάποιος να εκφράσει την γνώμη του, αρνητική η θετική, με σεβασμό. Και φυσικά άνθρωποι που συνεισφερανε στο φόρουμ και έχουν σταματήσει δεν σημαίνει ότι έχουν δειχθεί η συκοφαντηθει από τα μέλη του.

1 «Μου αρέσει»

Φίλε Μανώλη ακριβώς όπως το λες η απόσταση μεταξύ γνώμης και λάσπης ή συκοφαντίας είναι κάποιες φορές πολύ μικρή.

Αυτό είναι δικό σου γραφτό. Δεν διάβασα να το έχει πει κάποιος στα προηγούμενα μυνήματα.

Και αυτό επίσης δικό σου γραφτό είναι.

Καθώς και αυτό.

Απλά εκφράστηκαν επιφυλάξεις και κανείς δεν είπε να βγει οργανοποιός από καμιά λίστα.
Να είμαστε λίγο περισσότερο προσεκτικοί στο τι διαβάζουμε πραγματικά και τι νομίζουμε ότι διαβάζουμε.
Στα λέω αυτά ειλικρινά με φιλική διάθεση.

Αυτό πάλι πως το λες?
Σε ρωτάω γιατί με έναν τον Σπύρο τον Γκούμα μιλάω σε τακτική βάση και δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο χώρια ότι ήταν στην τελευταία συνάντηση προ κορωνοιού στο Χαλάνδρι.
Όσο για τον Δημήτρη τον Μυστακίδη θα φέρω παράδειγμα το θέμα που ξεκίνησε πριν από μερικούς μήνες και ανέβασε την συνολική επισκεψιμότητα του φόρουμ.
Σου έχουν κατηγορήσει το φόρουμ? Ή είναι δική σου άποψη?

4 «Μου αρέσει»

Δεν θα ήθελα να δώσω συνέχεια…μπορείς να διαβάσεις παραπάνω ή να διαβάσεις παλαιότερες αναρτήσεις του Νίκου σχετικά με τον Σπουρδαλάκη αλλά και με άλλους οργανοποιούς.

Έκανα την παράθεση μόνο για να δεις πως το έχει παρερμηνεύσει Μανώλη.
Στο λέω φιλικά και σε καμία περίπτωση δεν κάνω τον δικηγόρο του Νίκου ούτε τον λασπολόγο του Σπουρδαλάκη από την άλλη.

Αλλά και εγώ αν δυο φίλοι μου πάρουν Golf και στα 5 χρόνια δώσουν 2.5 χιλιάρικα για DSG επειδή είναι ελλατωματικά και δεν καλύπτονται φυσικά και σε ένα φόρουμ αυτοκινήτων θα πω σε έναν ενδιαφερόμενο να μην περάσει από την WV.

Γενικά συμφωνώ ότι το forum όπως και οι συζητήσεις τις πιάτσας φτιάχνουν οργανοποιούς όπως πολύ εύκολα του κάνουν μεγάλη ζημιά.
Αλλά βασικότερο θεωρώ την δική μου οικονομική ασφάλεια που μπορεί να μαζεύω 3 χρόνια στερούμενος πολλά πραγματα ένα ποσο 2 χιλιάρικα για να πάρω να κάνω το κέφι μου με ένα μπουζούκι. Αν το μπουζούκι για τον Χ Ψ λόγω με απογοητεύσει λες να είναι δίκαιο ?

Όπως και να έχει συγκεκριμένα για τον Σπουρδαλάκη που ίσως ενοχλήθηκες πρόσφατα ανέβηκε νήμα με μπουζούκια του (3 σύνολο 2 διδυμάκια αν δεν κάνω λάθος) που αρκετοί είπαμε πόσο όμορφα είναι και ότι θα θέλαμε να τα ακούσουμε.
Προσωπικά δεν βλέπω κάποια δυσφήμιση αλλά διαφορετιές απόψεις και εμπειρίες οι οποίες καλό είναι να ακούγονται.

Επίσης να πω πως ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα, όπως εγώ πρόσφατα άνοιξα θέμα με το πόσο άσχημο θεωρώ π.χ. τα μπουζούκια του Καρβούνη που γράφουν πάνω πλέον το όνομα του και ότι μου θυμίζουν τον Βάρλα. Πολλοί ίσως πιστέψουν ότι δεν τον πάω μια αλλά η αλήθεια είναι ότι αν αγόραζα θα ήταν από τις πρώτες 3 επιλογές μου ο Γιάννης.

Επίσης μια κοινότητα δεν την κάνουν τα ονόματα. Δηλαδή αν αύριο γράψει ο Πάππος το φόρουμ θα είναι πιο αξιόπιστο και αν σταματήσει μετά απο μια εβδομάδα θα είναι λιγότερο ποιοτικό ?

Τελείως Φιλικά
Πάνος :slight_smile:

5 «Μου αρέσει»

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μιλάει για σειρά προτεραιότητας σύμφωνα με την γνώμη του.
Όσο για παλιότερα ο καθένας γράφει και κρίνεται θετικά η αρνητικά.
Στο συγκεκριμένο νήμα πάντως δεν νομίζω ότι φτάσαμε σε καυγάδες όπως παλιότερα.
Σχετικά με αυτό που σε ρώτησα έχεις κάτι να πεις? Γιατί το να υποστηρίζεις ότι κάποιοι έφυγαν λόγω μιας συγκεκριμένης πολιτικής στο φόρουμ είναι λίγο βαρύ πως να το κάνουμε.

2 «Μου αρέσει»

Το θέμα των οργανοποιών είναι ένα που διαχρονικά ήταν “θερμό” στο φόρουμ. Και αυτό γιατί όπως πολύ σωστά έγραψε και ο Μανώλης:

Και έχεις δίκιο, είναι πολύ εύκολο να διαταραχθεί αυτή η ισορροπία, γι’ αυτό όλοι μας πρέπει να σκεφτόμαστε διπλά και τριπλά πριν κάνουμε την κριτική μας, να μιλάμε με γεγονότα που έχουμε επιβεβαιώσει και να είμαστε προσεκτικοί στον τρόπο που την γράφουμε.

Το φόρουμ είναι ανοικτό σε όλες τις απόψεις και θα συνεχίσει να είναι έτσι για πάντα. Μάλιστα, οι διαφωνίες είναι προϋπόθεση της ορθής λειτουργίας μας, αν δεν υπήρχαν αυτές, δεν θα υπήρχε το φόρουμ.

Αυτό που εγγυόμαστε και διασφαλίζουμε σαν διαχειριστική ομάδα είναι ότι το φόρουμ είναι ένας χώρος όπου όλοι μπορούν να γράψουν την άποψή τους, και κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας ώστε ο διάλογος να είναι καλόπιστος και να γίνεται με σεβασμό στα ξεχωριστά μέρη του.

9 «Μου αρέσει»

@Kouvaris εύχομαι να πάνε όλα καλά με το οργανακι, και συγγνώμη που σου μπαχαλεψαμε το θέμα…
Ζητώ συγγνώμη και από όσους κούρασα ή εκνεύρισα. Και ευχαριστώ το φόρουμ που στηρίζει την κριτική και την ανταλλαγή απόψεων.
Όλοι κρινομαστε εδώ, ακόμα περισσότερο όσοι χρησιμοποιούμε τον χώρο αυτό και για διαφήμιση, αναμεσά τους κι εγώ.

10 «Μου αρέσει»