Αγορά πρώτου μπουζουκιού ερωτήσεις ενός αρχάριου

Καλησπέρα παιδιά.Έχω διαβάσει διάφορα όσον αφορά τις αγορές και θα ήθελα όποιος έχει κάποια πρόταση ή να μου δώσει κάποια συμβουλή όσον αφορά την αγορά πρώτου μπουζουκιού ας με συμβουλέψει.
Η σκέψη μου ήτανε αρχικά να πω διαθέτω τόσα λεφτά και πάω να πάρω μπουζούκι σε αυτά τα λεφτά.Συγκεκριμένα σκεφτόμουνα να διαθέσω γύρω στα 800 με 900 (άντε με το ζόρι 1000 ή 1100).Σε αυτά τα λεφτά έλεγα ή πάω για Παπαδάμου ή Ζαράνη.
Στον πρώτο θα έπρεπε να πάω Θεσσαλονίκη που σημαίνει άλλα 200 με 300 ευρώ έξοδα πήγαινε έλα χοντρικά.
Στον δεύτερο είμαι πιο κοντά οπότε οκ.
Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι δεν έχω ιδέα από μπουζούκι.Σε όποιον και να πάω τί θα του πώ?Παίξε μου εσύ με αυτό ή με το άλλο να δω πως ακούγεται?Ή να ψάχνω φίλους που παίζουνε και να τους παρακαλάω να έρθουνε από κοντά να με συμβουλέψουνε αυτοί?
Οπότε από άλλα θέματα δεν θα ήτανε καλύτερα να πήγαινα προς μια φτηνή λύση Μάτσικα με 350-450 ευρώ να μάθω λίγα πράγματα πάνω σε αυτό και σε 2 περίπου χρόνια να μάζευα και λίγα ακόμα να πήγαινα μετά να πάρω ένα μπουζούκι αξίας 1500 με 2000 που θα ήξερα και να το δοκιμάσω κάπως να δω τί μου αρέσει και πως κάθεται πάνω στα χέρια μου τί ήχο βγάζει κτλ.
Στην τελευταία περίπτωση είναι τίμια τα όργανα του Μάτσικα ή θα σιχτιρίσω που δεν πήρα κάτι καλύτερο εξαρχής?Αν πάω σε οργανοποιό και δεν έχει στοκ θα πρέπει να περιμένω 3 ή 4 μήνες λογικά δηλαδή πάμε αργά στην αγορά και στο ξεκίνημα μαθημάτων.Σε οργανοποιό θα φτιάχνατε όργανο εξαρχής κατά παραγγελία ή θα κοιτάζατε για έτοιμο?
Έβαλα αρκετά ερωτήματα και ζητώ δυγνώμη για το μεγάλο νήμα αλλά ήθελα να καταλάβετε τις σκέψεις ενός πρωτάρη.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Λάμπρο,
είναι πολύ λογικές οι σκέψεις σου και είναι υπαρκτό το πρόβλημα της αγοράς μπουζουκιού από αρχάριο. Κυρίως γιατί δεν έχεις την άποψη του τί κάνει ένα μπουζούκι καλό και την σχέση ποιότητας τιμής.

Μια λύση στο πρόβλημά σου είναι να διαλέξεις μπουζούκι μέσω του δασκάλου που θα επιλέξεις να κάνεις μαθήματα. Εκείνος, ως πολύ πιο έμπειρος, ξέρει ακριβώς τι χρειάζεται ένα όργανο για έναν αρχάριο και μπορεί και να το δοκιμάσει για εσένα. Επιπλέον, αφού θα κάνεις μαθήματα μαζί του, θα μπορεί να σου πει αν το όργανο έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα κτλ.

Το 3-4 μήνες είναι υπερβολικά πολύ για πολλούς οργανοποιούς (βέβαια για κάποιου είναι και πολύ λίγο :laughing:) Γενικά όμως στην τάξη χρημάτων που σκέφτεσαι, οι περισσότεροι οργανοποιοί έχουν στοκ.

Εκτός από τον Μάτσικα, σκέψου και τον Στάμκο, ο οποίος κάνει πολύ τίμια μπουζούκια γύρω στα 500 ευρώ, ό,τι πρέπει για κάποιον αρχάριο (αν και ο τελευταίος βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη, μπορεί να στο στείλει με μεταφορική).

Σε αυτή την κλάση τιμής σε γενικές γραμμές, θα φας τα χέρια σου και θα κουράζεσαι πολύ περισσότερο να αποδώσεις αυτά που θες στο μπουζούκι. Μπορεί δηλαδή το μπουζούκι να αποτελέσει επιβραδυντικό παράγοντα στην εξέλιξή σου στο όργανο. Αυτό δεν αποκλείει ότι μπορεί να βρεις κάποιο καλό όργανο σε αυτή την τιμή…


Πάντως, για να κλείσω, βασική άποψή μου είναι να πας με κάποιον που ξέρει να διαλέξεις. Αυτός ο κάποιος, όπως σου είπα, θα μπορούσε να είναι και ο δάσκαλός σου.

Για ό,τι άλλο θέλεις, είμαστε εδώ να σου λύσουμε την όποια απορία :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

εννοείται πως πας με κάποιον που ξέρει, είτε δώσεις 3-4 είτε 8-9 κατοστάρικα. ο μάτσικας είναι μια αξιοπρεπής λύση για το χαμηλότερο μπάτζετ, αν ανέβεις λίγο μπορείς να δεις και του παύλου νιαούρη (μέλος του φόρουμ).

2 «Μου αρέσει»

Καλησπερα Λάμπρο… το ίδιο δίλλημα είχα και έχω ακόμη και εγώ σαν αρχαριος…
Ωστόσο αυτό που λένε τα παιδιά είναι και το σωστό αφου εμείς δεν γνωρίζουμε πολλά θα πρέπει να ακούσεις το δάσκαλο σου… Αλλά νομίζω πως βρισκεις ένα αξιόλογο όργανο από 500 έως 800… Τώρα τα 2000 για εμάς τους αρχάριους είναι μακρινό όνειρο Αλλά δεν μας χρειάζεται κιόλας…

2 «Μου αρέσει»

Εντάξει το πάχυνα λίγο με το 2000 αλλά αν ήξερα να παίζω έστω 1500 πιστεύω θα μπορούσα να μαζέψω κουτσά στραβά.
Είμαι της λογικής να αγοράσω κάτι καλό να μου μείνει αλλά επειδή ξέρω ότι θα θέλω κάτι άλλο μόλις μάθω με το καλό λίγο να παίζω γιαυτό έλεγα για φτηνό αρχικά και βλέπουμε.
Τώρα για του Στάμκου τί να κάνεις?Να του πεις να στείλει χωρίς να το δεις λίγο?Του Παύλου που λες είναι μέλος που φτιάχνει ερασιτεχνικά?Δεν το ήξερα…

και με 1300+φπα βρίσκεις μπουζούκι πρώτης γραμμής πλέον.
αν πας σε μαζικής παραγωγής, πας μάτσικα που δηλώνει εξαρχής βιοτεχνία. ρεμπέτικο ήχο μην περιμένεις στο κάτω όριο της τιμής.
τα όργανα του παύλου τα έχουν δει αρκετοί στις μαζώξεις, καθώς και σε εκθέσεις.

Ο Στάμκος έχει και στην Αθήνα υποκατάστημα νομιζω. Ωστόσο για να μην αδικήσω και τον κύριο που αναφέρεται του φορουμ
Μπορεί να σου κάνει…

Εγώ να φανταστείς παίζω με ένα παλιό ενός φίλου…εχει 7 μήνες τώρα… κάποια στιγμή λέω να φτιάξω ένα σε ένα οργανοποιο…και με αυτό θα πορευτω μετά Αφού δεν το θέλω για επαγγελματικά… Είναι και δύσκολοι καιροί… Δεν ξέρω αν έχετε κάποια άλλη γνώμη… ελπίζω να σε βοήθησα…

Είναι κι αυτό μια λύση, έτσι; Όποιος έχει τη δυνατότητα να φιλοξενήσει για λίγο καιρό ένα ξένο μπουζούκι, ίσα για να εξοικειωθεί στοιχειωδώς, θα είναι σημαντικά πιο προετοιμασμένος να βγει να διαλέξει το δικό του.

Ναι για μένα σιγουρα ήταν μια λύση…
Επειδή δεν είχα ιδέα από μπουζουκι
Με βοήθησε αυτό και σιγά σιγά θα κοιτάξω για ένα άλλο τώρα που εξοικειωθηκα και δεν ταωπαρατησα κιόλας…

Στον Ζαράνη οι τιμές ξεκινάνε από 750?Θα έρθω σε επικοινωνία να ρωτήσω αν έχει κανένα διαθέσιμο στο εργαστήριο.
Προσωπικά από αυτά που έχω δει μου αρέσουνε οπτικά και όσο μπορείς να καταλάβεις ηχητικά από βιντεάκια του Παπαδάμου.Αν μπορέσω μέχρι Σεπτέμβρη να κάνω ένα ντου προς τα πάνω καλό θα ήτανε.
Είδα και Τσακιριάν είχε κάποια φτηνά με 650.Έχει κάποιος άποψη γιαυτά?
Σαν παράδειγμα των 800 + ή - 50 περίπου των 2 πρώτων παραπάνω οργανοποιών είναι μέρα με τη νύχτα με τα φτηνά του Μάτσικα ή του Στάμκου?Τώρα ξέρω είναι ερώτηση να χαμε να λέγαμε αλλά για να καταλάβω τί παίζει πάνω κάτω.

Είχα βρεθεί στην ίδια ακριβώς θέση. Η συμβουλή μου:

  1. Πας σε λύση Μάτσικα στα 400 περίπου και έχεις μια εύκολη και οικονομική αρχή, χωρίς ρίσκο λόγω εγγύησης. Κατόπιν όταν έχεις τα λεφτά το πουλάς για 250- 300 και συμπληρώνεις στο υπόλοιπο για να πας σε κάτι καλό, έχοντας εμπειρία για να συγκρίνεις. Αυτό είχα κάνει και γω και δεν το μετάνιωσα μιας και το όργανο ήταν τίμιο και η χασούρα από τη μεταπώληση μικρή.

  2. Εκ των υστέρων κρίνοντας, αν είχα 700-800 θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο από τους προαναφερθείς κατασκευαστές συν κάποιων άλλων που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ κατά καιρούς. Θέλει υπομονή και ψάξιμο, αλλά έτσι θα έχεις ένα όργανο αξίας 1000-1200 που έχει ήδη γράψει χιλιόμετρα, εμφανίσει όποιες “παιδικές ασθένειες” και ωριμάσει ο ήχος του. Πάλι σε περίπτωση μεταπώλησης η χασούρα θα ήταν σχετικά μικρή, θα είχες ένα πολύ καλό όργανο να παίζεις και ένα πολύ καλό σημείο αναφοράς για μελλοντική αναβάθμιση. Αυτό είναι αυτό που κάνω τώρα έχοντας πουλήσει το οργανάκι του Μάτσικα. Μειονέκτημα είναι η διαρκής έρευνα, περιορισμένη προσφορά και η δυσκολία στο συντονισμό της δοκιμής με κάποιο έμπειρο φίλο ή δάσκαλο, λόγω έλλειψης κριτηρίου. Πλεονέκτημα ότι μπορεί και να μην χρειαστεί να αναβαθμίσεις ποτέ (καλά λέμε τώρα, μιας και αν μπει το μικρόβιο…).

4 «Μου αρέσει»

θα σου προτείνω να περάσεις από τον Πέτρο Μουστάκα.
Έχει εξαιρετικά όργανα σε καλές τιμές.

3 «Μου αρέσει»

Σε αυτό το εύρος τιμών που ζήτησες (800-1000 ευρώ), νομιζω και εγώ ότι ο Πέτρος Μουστάκας είναι μια εξαιρετική λύση.

3 «Μου αρέσει»

Καλημέρα, εγώ σου συστήνω Στάμκο με κλειστά μάτια.

Θα βρεις εξαιρετικά όργανα στην τιμή που ψάχνεις και έχει κατάστημα Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Επιπλέον, τα συγκεκριμένα μπουζούκια ενσωματώνουν βέργα που προστατεύει το όργανο από σκέβρωμα με τις αλλαγές των εποχών (συστολή - διαστολή κλπ).

Στο κατάστημα της Θεσσαλονίκης θα γνωρίσεις και τον Ανδρέα Καραντίνη , ο οποίος συνεργάζεται εδώ και χρόνια με τον Στάμκο. Άρα αυτό λέει κάτι. Το κυριότερο όμως, θα βρεις οικονομικά όργανα από 500 ευρώ, τα οποία όμως δεν είναι μαθητικά…είναι εξαιρετικά αππό ήχο και κατασκευή

ο καραντίνης δεν έχει σχέση με το ρεμπέτικο, ούτε τα όργανα του στάμκου. ο ήχος είναι τετράχορδος, απλά λείπει μια χορδή. εξάλλου, αν ήταν όντως τόσο εξαιρετικά, δεν θα τα έδινε 500 ευρώ. απλά το εργαστήριο έχει βρεί τρόπο να ρίχνει το κόστος με μαζική παραγωγή, και προτιμάει να πουλάει μαζικά με μικρό κέρδος. δικαίωμά του, είναι μια κλασική εμπορική πρακτική και δεν μου πέφτει λόγος.

2 «Μου αρέσει»

Παιδιά μέσα στην ερχόμενη ή στην μεθεπόμενη βδομάδα λέω να πάω μια βόλτα από Ζαράνη.Μένει κάποιος προς τα εκεί Αργυρούπολη και πέριξ που να μπορεί να έρθει να δούμε ένα μπουζούκι?
Αν κάποιος μπορεί αλλά μένει μακριά αναλαμβάνω να τον πάρω με όχημα από κάποιο σημείο μετρό κτλ.Εννοείτε αν κάποιος μένει κοντά μπορώ να τον παραλάβω με το αυτοκίνητό μου και να τον επιστρέψω σπίτι του .

Πέρασα από τον κ.Πέτρο αλλά το μπουζούκι προχωράει σιγά σιγά.Λογικά Αύγουστο θα είναι έτοιμο.Ωραίο φάνηκε πάντως.
Οπότε άκυρο ακόμα οι δοκιμαστές…

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα φίλε μου, εγώ πάντως σαν αρχάριος είχα αγοράσει ένα μπουζούκι από μάτσικα πριν από 10 χρόνια, 450 ευρώ πολύ τίμιο!! Επειδή ασχολούμαι με το ρεμπετικο πλέον θα αγοράσω μπουζούκι από ραπακούσιο. Αν θες ψάξτον και στο YouTube έχω ξετρελαθεί με τα μπουζουκάκια του!

2 «Μου αρέσει»

Ναι ωραία όργανα έχει και αυτός αλλά νομίζω ανεβαίνει η τιμή πάνω από χιλιάρικο και τόσα δεν μπορώ να διαθέσω για την ώρα.Εσύ πόσα χρόνια κράτησες του Μάτσικα το όργανο πριν πεις θα πάρεις άλλο?