Αγορά Μπουζουκιού 3000 ευρώ

Αγαπητέ
Υπάρχουν μαστόροι που έχουν στοκ και έχουν την άνεση να τα έχουν στον χώρο επιδειξής τους
Να ξέρεις πως πλέον οι περισσότεροι και οι πιο γνωστοί δεν κατασκευάζουν όλα τα μέρη του οργάνου μόνοι τους.
Τα σκάφη τα παίρνουν από τους"σκαφαδες’ π.χ
Δεν πα να πει ότι το όργανο δεν θα είναι καλό.
Από κει και πέρα υπάρχουν και αυτοί που θα τα κάνουν όλα μόνοι τους
Αυτοί σίγουρα δεν διαθέτουν δείγματα
Καλή τύχη
… ρωτώντας πας στην πόλη…

1 «Μου αρέσει»

Τα ξέρω για τους σκαφάδες, και συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητα κακό από την στιγμή που το όργανο έχει φροντίδα πάνω του και δεν είναι απλή συναρμολόγηση σε γραμμή παραγωγής. Απλά λέω ότι δεν είναι εύκολο για τους μαστόρους να έχουν έκθεση με έτοιμα όργανα, ειδικά όταν δουλεύουν μόνοι τους όπως λες κι εσύ. Οπότε δεν έχει νόημα να τους κρίνουμε για αυτό.

4 «Μου αρέσει»

Σχετικά με τα τελευταία μηνύματα θυμάμαι σε πρόσφατη δήλωση του Κατσιφη που είχε πει " μπορώ να καταλάβω ενας παίχτης τι θέλει, γιατί όταν μπει στο μαγαζί και εχει 30-40 οργανα θα βρει αυτό που θελει".
Επίσης επειδή ετοιμάζομαι για παραγγελια τριχορδου κατά πάσα πιθανότητα θα έχω παραγγελια σκάφους από σκαφα, φιγούρα από άλλον, κατασκευη μπουζουκιου από τον βασικό μάστορα και τέλος λούστρο από άλλον (Νίκο όταν καταλήξω θα σε πάρω τηλ απλά για την ιστορια σε συνέχεια της συζήτησης μας).

3 «Μου αρέσει»

Εδώ όμως μπαίνει ένα ερώτημα, πως πρέπει να αξιολογεί- κοστολογεί ο πελάτης ένα όργανο της ίδιας τιμής που το ένα όργανο θα έχει πολλές ώρες εργασίας αφού θα είναι κατασκευή ενός μαστόρου ενώ το άλλο θα είναι όργανο από περισσότερα χέρια και κάποιες γρήγορες τεχνικές παραγωγής. Προσωπικά για όργανο από 1000 ευρώ και πάνω θα επέλεγα οργανοποιό που θα έκανε όλη την δουλειά εξ ολοκλήρου μόνος του.

3 «Μου αρέσει»

Εδω είναι ένα θέμα, από την άλλη σκέψου ότι ένας σκαφας πιθανόν να έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία πάνω στο σκάφος και μόνο, ένας λουστραδορος που έχεις δει πολλές δουλειές του και σου αρέσουν, μπορει να είναι μετρ στο είδος του και πάει λέγοντας.
Υπόψιν ότι εγώ που σκέφτομαι να το κάνω αυτό, και ο σκαφας και ο λουστραδορος που θα πάει το όργανο είναι και οι 2 τους οργανοποιοι και κατασκευαζουν μπουζουκια αλλα παρόλα αυτά θέλω άλλον να κάνει την κατασκευή.
Ίσως σε έναν που θα κάνει όλη την δουλειά να βγαίνει λίγο πιο οικονομικό με παζάρι. Ίσως και όχι.
Θελει πολυ ψάξιμο, το μόνο σίγουρο είναι πως όργανο παραγγελίας πάντα είναι τζόγος…

2 «Μου αρέσει»

Καλησπερα Παυλο ισχυει αυτο που λες και το εχω διαπιστωσει τωρα που κανω ερευνα αγορας.Οι περισσοτεροι δεν εχουν ετοιμα οργανα και σου λενε κανω μονο παραγγελιες.Ειναι λιγοι οι οργανοποιοι που εχουν ετοιμα οργανα.Θα μου πεις βεβαια οτι ενας οργανοποιος που εχει πολυ καλο ονομα και παραγγελια να το κανεις το οργανο θα σου βγει κατα πασα πιθανοτητα καλο γιατι εχουν παρει αρκετοι απο εκει και τους εχει βγει καλο το οργανο.Οποτε κατα καποιο τροπο πας συστημενος γιατι εχεις ακουσει καλες κρητικες και εχεις παιξει και καποια οργανα απο συναδερφους που εχουν παρει μπουζουκι απο τον συγγεκριμενο μαστορα.Το θεμα ομως Παυλο ειναι γιατι δεν εχουν και ετοιμα οργανα οι περισσοτεροι???Αυτο πραγματικα ειναι που δεν μπορω να καταλαβω.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα Νικο πολυ σωστο αυτο που λες οτι αυτο ειναι εφικτο μονο οταν υπαρχουν βοηθοι σε ενα εργαστηριο και να υπαρχει αυτη η ανεση που και να μην πουληθουν τα οργανα δεν θα ειναι ζημια για τον οργανοποιο.Γιατι το ειχα απορια(Και μου την ελυσες Νικο)Δηλαδη το γιατι πολλοι οργανοποιοι και μαλιστα γνωστοι δεν εχουν ετοιμα οργανα και κανουν μονο κατα παραγγελια.

1 «Μου αρέσει»

Πανο καλησπερα μια ερωτηση?Εχει τυχει να ακουσω πχ συναρμολογητης η φασονιστας η λουστραδορος η σκαφας.Δηλαδη Πανο ποια η διαφορα? γιατι σε αυτο εχω λιγο μπερδευτει?Θελω να πω υπαρχει πχ οργανοποιος που να φτιαχνει δικες του πχ φιγουρες η σκαφα ?Δηλαδη να ειναι ολο το οργανο δικο του?Η αυτο διαφερει απο μαστορα σε μαστορα?

Συμφωνω σε αυτο αν ενα οργανο ξεπερναει τα 1000 ευρω ειναι καλυτερα να πας σε οργανοποιο που θα το φτιαξει μονος του και θα το προσεξει περισσοτερο.Αυτο βεβαια που δε μπορω να καταλαβω τωρα που κανω ερευνα αγορας για να αγορασω καινουργιο μπουζουκι ειναι το εξης.Πχ μου λεει ο (χψ οργανοποιος)θα το εχεις σε 3 μηνες ρωταω αλλον οργανοποιο μου λεει θα το εχεις σε 6 μηνες αλλος μαστορας μου λεει θα το εχεις σε εναν χρονο.Και εδω ειναι που μπερδευομαι.Δηλαδη ποιος οργανοποιος ειναι ποιο σωστος?Αυτος που μου λεει οτι θα το εχω σε τρεις μηνες?Η αυτος που μου λεει σε εναν χρονο?

1 «Μου αρέσει»

Αν έχει παραγγελίες ήδη να τρέχουνε λογικό να σε πάει παραπίσω και να σε καθυστερήσει.Πάνω κάτω 2-3 μήνες είναι λογικό φαντάζομαι για να σου τελειώσει ένα όργανο.Αν έχει να φτιάξει 6 όργανα πριν το δικό σου λογικό να σε πάει πέραν του 6 μήνου.
Τώρα γιατί δεν έχουνε στοκ όργανα είναι άλλο θέμα.Πάνω κάτω οι καλοί μάστορες θα φτιάξουνε καλά όργανα και σωστά.Όταν λέμε ότι δεν ξέρεις τί όργανο θα βγει εννοούμε από ήχο.Όχι ότι θα βγει προβληματικό.Εντάξει υπάρχει και ο παράγοντας τύχη που μια μικρή πιθανότητα να βγει προβληματικό υπάρχει αλλά φαντάζομαι ο καλός και σωστός μάστορας που σέβεται τη δουλειά του και το όνομά του αν γίνει μια τέτοια στραβή θα αναλάμβανε την ευθύνη να το επιδιορθώσει ή αντικαταστήσει.

3 «Μου αρέσει»

Παιδια νομίζω ότι είναι και το timing στο να πετύχεις διαθέσιμα όργανα.
Παράδειγμα ο Βαρλας που έχει συζητηθεί η αναμονή του εδώ μεσα ουκ ολιγες φορές εχθες ανεβασε βίντεο με 3 καινουργια διαθέσιμα τριχορδα (αυτο καταλαβα απο το βίντεο του) κάτι το οποίο αν ισχύει έρχεται σε κοντρα με τα 2 Χρόνια ανάμονη που ζητάει.

Σχετικα με αυτο έχει και μια λογική ότι έχουν αποδείξει την δουλειά τους για αυτό στο facebook βλέπουμε πιτσιρικάδες οργανοποιους να βγάζουν όργανα κατα ριπας, περα απο τα κουράγια που έχουν προσπαθούν να φτιάξουν και το όνομα τους και παράλληλα να διαφημιστούν.

Λίγο πολυ οι περισσότεροι τα κάνουν σχεδόν όλα. Επισης υπάρχει και μια ψιλοκοροιδια που σου φτιάχνω εγώ μπουζουκι σαν Πανος εξολοκλήρου αλλά το σκαφος το παίρνω απο αλλου και στο πλασαρω για δικό μου.
Βέβαια θα μου πεις μικρή η σημασία του αφου μας νοιάζει μονο το όργανο να είναι καλο.
Θεωρώ υπάρχουν αρκετοί καλοί που κάνουν σχεδόν τα παντα αλλα υπάρχουν και μάστορες που κάνουν μεμονωμένα.
Το θετικό είναι ότι μπορουμε να συζηταμε να μαθαίνουμε και να αγοράσουμε ότι θέλουμε στο τέλος, είναι καλο ότι έχουμε τόσο μεγάλη πληθώρα επιλογών.

και αυτο σχετικο. Υπάρχουν μαστοροι που φτιάχνουν μαθητικα και μπουζουκια των 600 και δίνουν βάση και υπάρχουν άτομα που βγάζουν κάθε μήνα 2-3 των 1.500 και ίσως να είναι τόσο ρουτίνα για αυτους που να μην δίνουν και τόσο βάση. Εμεις μπορεί να ψαχνουμε μήνες για να παρουμε την απόφαση να παραγγείλουμε ενα όργανο αλλα μην μπερδεύουμε την λαχτάρα μας και τον ενθουσιασμό μας με τα αντίστοιχα του οργανοποιου, για αυτόν είναι άλλη μια μέρα στην δουλειά.

Συμφωνώ και όχι μονο στους μάστορες αλλά και στους εμπορους μουσικών οργάνων.

4 «Μου αρέσει»

Λαμπρο καλησπερα πολυ σωστο αυτο που λες για το ποσο καιρο κανει ο οργνοποιος να σου παραδωσει το οργανο.Ωντος 2-3 μηνες και εμενα μου φενεται λογικο αλλα εαν εχει και αλλες παραγγελιες απο πριν ειναι επισης λογικο οτι θα το καθυστερησει.Επισης συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες Λαμπρο οτι οι καλοι μαστορες τις περισσοτερες φορες φτιαχνουν καλα οργανα.

Πανο καλησπερα σε ευχαριστω για της απαντησεις.Οπως και ολη την παρεα εδω .Και μου ελυσες και την απορια που ειχα το αν οι οργανοποιοι φτιαχνουν τα μπουζουκια τους εξολοκληρου.Συμφωνω επισης Πανο σε αυτο που λες οτι εμας μας νοιαζει το οργανο να βγει καλο και σιγουρα ειναι πολυ θετικο το οτι μπορουμε να εχουμε πληθωρα επιλογων.

1 «Μου αρέσει»

Στοκ 3-4 μπουζουκιων μπορεί να έχει και μάστορας που απλά δεν πουλάει συνέχεια. Χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακός. Οι καιροί παραμένουν δύσκολοι…
Θέλει ψάξιμο και υπομονή

5 «Μου αρέσει»

Καλησπερα Μπαμπη πολυ σωστο αυτο που λες και μαλιστα πριν απο μια εβδομαδα πηρα τηλεφωνο σε καποιον μαστορα που δεν ειναι απο τα πιο γνωστα ονοματα οργανοποιων που ακουγονται(χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι κακος οργανοποιος μου τον προτεινε μπουζουξης που εχει δικο του οργανο και ειναι πολυ ευχαριστημενος)Μιλησα λοιπον με τον συγκεκριμενο οργανοποιο και μου ειπε να παω απο το εργαστηριο και να δοκιμασω ετοιμα μπουζουκια που εχει(Εννοειται πως κανει και παραγγελιες απλα ετυχε να εχει και στοκ).Την αλλη εβδομαδα θα παω απο κοντα οπως και σε αλλους που εχω μιλησει για να δοκιμασω.Και ακριβως οπως το ειπες Μπαμπη θελει ψαξιμο και υπομονη.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 365 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.