Αγορά Μπουζουκιού 3000 ευρώ

Εχω γραψει ολοκληρη ραψωδια στην Κατηγορια οργανοποιοι για τον Αλεξανδρη! χαχαχα

5 «Μου αρέσει»

Γλύκανε @anestakos από το πρώτο βίντεο που το είχες δείξει σωστά?

2 «Μου αρέσει»

Ανεστη καλησπερα ισχυει αυτο που λες και για να ειμαι ειλικρινης και εμενα μου αρεσει το οργανο να εχει φιγουρα εννοειται οτι το πρωτο πραγμα που κοιταω ειναι ο ηχος και το πως μου καθεται το οργανο στο χερι(δηλαδη προσπαθω να συνδυασω και ηχο και εμφανιση) ομως αυτο που λες ειναι πολυ σωστο.Υπαρχουν οργανα που απο μοστρα σκιζουν αλλα απο ηχο ειναι πολυ μετρια.Εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για τον Καρβουνη οπως για αλλους καλους οργανοποιους.Για τον Αλεξανδρη εχω ακουσει επισης πολυ καλα λογια.Και θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι περα απο την γκαμα γνωστων οργανοποιων που κανουν καλα οργανα υπαρχουν και αλλοι που δεν ειναι τοσο γνωστοι και κανουν ποιηματα δηλαδη παρα πολυ καλα οργανα και σε καλυτερς τιμες.

1 «Μου αρέσει»

Ανεστη σε ευχαριστω για την αφιερωση ωραιο μπουζουκι ωραιος ηχος και μπραβο για το παιξιμο σου εισαι πεντακαθαρος και εχεις ωραια πενια.

2 «Μου αρέσει»

Έχεις δίκιο Μπάμπη αλλά για σκέψου να είσαι οργανοποιός και να έρχεται ο άλλος και να σου λέει θέλω ένα μπουζούκι και διαθέτω 3000 ευρώ.Όσο τίμιος και να είναι ο άνθρωπος από μέσα του θα πει καλώς τον και ας άργησε και θα τρίβει τα χέρια του.Το πράγμα αλλάζει αν πας και δεις όργανα και ρωτήσεις πόσο έχει αυτό και σου πει 3000 ευρώ γιατί έχει αυτό και αυτό.Και πάλι όμως πολλά τα λεφτά για μπουζούκι.Βέβαια εξαρτάται και από την τσέπη του καθενός.Αν δεν έχει ο φίλος οικονομικό θέμα με το καλό να πάρει ότι θέλει.

2 «Μου αρέσει»

Νικο καλησπερα η αληθεια ειναι οτι θελω να συνδυασω και καλο ηχο αλλα και καλη εμφανιση.Σιγουρα το πρωτο πραγμα που θα κανω οπως λες ειναι να δωσω βαση στα ξυλα.Τωρα για τον Τουταλα εχω ακουσει καποια καλα λογια και ειδα βιντεακια που εχει ανεβασει και μου αρεσαν τα οργανα που φτιαχνει και σαν ηχος αλλα και σαν εμφανιση.Βεβαια θα μου πεις οτι απο βιντεο δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα. Διαβασα και εγω εδω στο φορουμ τις συζητησεις για τον Τουταλα που ωντος δεν ειναι κολακευτικες ειναι η αληθεια.

1 «Μου αρέσει»

Μπαμπη καλησπερα συμφωνω σε ολα οσα λες και αυτο που μου λενε και ολα τα παιδια εδω ειναι οτι καλυτερα να δοκιμασω οργανα που ειναι ετοιμα αφου παω πρωτα σε καποια ονοματα οργανοποιων που μου εχουν αναφερει εδω στο φορουμ και απο εκει και περα να παρω αυτο που θα μου κανει το κλικ στο θεμα του ηχου αλλα και της εμφανισης (για τα δικα μου γουστα παντα γιατι το εμφανισιακο ειναι και υποκειμενικο για τον καθενα δηλαδη αλλος θελει ποιο λιτο οργανο αλλος πχ θελει ποιο πολλα οστρακα κλπ)Αλλα το θεμα της παραγγελιας εχει ενα ρισκο στο τι θα βγει το οργανο ενω ενα οργανο που ειναι ετοιμο ξερεις τι ειναι και τι παιρνεις διοτι το ακους το δοκιμαζεις πως σου καθεται στο αυτι και στο χερι σε σχεση με ενα οργανο που ειναι τελειως καινουργιο και δεν ξερεις αν θα βγει καλο.

Ανεστη καλησπερα αυτο μου λενε οι περισσοτεροι καλυτερα να κοιταξω οργανα που ειναι ειδη ετοιμα.Σιγουρα του καινουργιο εχει αλλη ομορφια αλλα δεν ξερεις και αν θα βγει καλο.Εχει δηλαδη ενα ρισκο.

ΝΙκο καλημερα πολυ σωστο σχολιο.Μια ερωτηση Νικο?Εαν κανω παραγγελια το οργανο κατα την γνωμη σου ποσο καιρο κανει ο οργανοποιος να φτιαξει ενα οργανο?(Οπως εχω πει και εξαρχης δεν το βιαζομαι αλλα ρωταω γιατι πχ εχω ρωτησει οργανοποιο και μου εχει πει οτι κανει ενα χρονο αλλος οργανοποιος μου εχει πει 6 μηνες αλλος 3 μηνες και αλλος δυο μηνες.Και σε αυτο το σημειο εχω λιγο μπερδευτει.Δηλαδη το λεω αυτο γιατι εχω ακουσει πχ την αποψη οτι ο μαστορας δεν πρεπει να το βιαστει το οργανο και ας κανει και ενα χρονο.Κατα την γνωμη σου τι πιστευεις Νικο οτι ειναι το σωστο σε θεμα χρονου μιας παραγγελιας?(Θα μου πεις ισως ειναι θεμα οργανοποιου)

Δύο με τρεις μήνες θα έλεγα είναι λογικό διάστημα, μπορεί κάποιος να έχει μαζεμένες παραγγελίες ή άλλο θέμα. Είναι αναμενόμενο να υπάρχουν διαφορές μεταξύ οργανοποιών, όχι όμως και ένας χρόνος, αν ακούσεις κάτι τέτοιο φύγε.

3 «Μου αρέσει»

Σίγουρα δεν είναι ευχάριστη η μεγάλη αναμονή, αλλά ας μην καταδικάζουμε εκ των προτέρων τους μαστόρους που καθυστερούν. Υπάρχουν πολλοί κορυφαίοι οι οποίοι εξακολουθούν και δουλεύουν μόνοι τους -άντε με κανένα βοηθό- οπότε υπάρχει δυσκολία διαχείρισης των παραγγελιών και των αναπαλαιώσεων (πόσο μάλλον αν έχουν και καμιά 30 χρόνια στο κουρμπέτι, με τα αντίστοιχα όργανα ποιυ έρχονται για σέρβις).

3 «Μου αρέσει»

Ναι βρε Νικόλα, το λέω κι εγώ αυτό, αλλά όχι και ένα χρόνο! Ιδιαίτερα όταν υποψιαζόμαστε τί μπορεί ίσως να σημαίνει αυτό… Αν πραγματικά ένας μάστορας έχει τόσο πολλή δουλειά, ας περιμένει, πριν να αναλάβει ακόμα μία, δεν είναι σωστό για τον καινούργιο πελάτη. Ας εξηγηθεί με ειλικρίνεια, “Αυτή τη στιγμή είμαι πνιγμένος. Αν θέλεις αργότερα…”.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ, κι εδώ ταιριάζει ο χότζας! Βέβαια συνήθως ο πελάτης είναι που επιμένει, γιατί θέλει όργανο του συγκεκριμένου μάστορα κι ας περιμένει δυο χρόνια.

5 «Μου αρέσει»

Νικο καλημερα σε ευχριστω πολυ για τις συμβουλες και εσενα και ολη την παρεα εδω στο φορουμ ωντος και εμενα ενας χρονος μου φενεται αρκετος και γω νομιζω 2 με 3 μηνες ειναι ενα λογικο διαστημα.Και μαλιστα προσφατα ειχα μιλησει με καποιον οργανοποιο γιατι ειχα δει δουλειες του στην σελιδα του και σε βιντεο που ανεβαζε και μου αρεσαν τα μπουζουκια που εκανε και ειχα δει σε ενα απο τα βιντεο του ενα μπουζουκι που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση (το κλικ που λεμε) και σε ηχο αλλα και σε εμφανιση.Τον καλω λοιπον και του λεω μου αρεσει αυτο το μπουζουκι που εχεις ανεβασει σε βιντεο και ενδιαφερομαι για αυτο το οργανο.Η απαντηση του ηταν οτι το μπουζουκι αυτο δεν υπαρχει πια(Πραγμα που δεν το θεωρω παραλογο γιατι ηταν παραγγελια και το ειχε δωσει) .Του ειπα ωραια φτιαξε μου ενα ιδιο σαν κι αυτο.Μου απανταει (Τωρα μου λεει εχω χασει την φιγουρα και δεν θυμαμαι τι χρωμα ειχα ρηξει επανω και αλλα διαφορα)Μεχρι που μου ειπε να παω στο χρωματοπωλειο που συνεργαζεται για να ρωτησω και να δω χρωματα.Σε λιγο θα μου ελεγε να παω απο εκει να κατασκευασω εγω το οργανο.Και η πλακα Νικο ειναι οτι το μπουζουκι που ειχα δει και μου αρεσε ηταν δικη του κατασκευη δεν ειναι να πεις οτι πηγα να το παραγγειλω σε καποιον αλλον οργανοποιο(Εκει θα ελεγα ενταξει γιατι ο καθε οργανοποιος εχει τη δικη του ταυτοτητα)Αλλα δικο του οργανο και να μην το φτιαχνει ενω το διαφημιζει και ανεβαζει βιντεο?Και μου λεει μπορω να σου φτιαξω κατι παρομοιο(Τωρα μου λεει εσυ εχεις φαει κολημα με αυτο το μπουζουκι?)Θεωρησα λοιπον Νικο τελειως αντιεπαγγελματικη την συμπεριφορα του και μαλιστα ο συγγεκριμενος μου ειπε εναν χρονο θα περιμενεις για να παρεις το οργανο εγω μου λεει δεν βιαζομαι να παραδωσω το οργανο τα εχω κρεμασμενα τα οργανα για να τα ελενχω.Και πιστεψε με Νικο δεν ειμαι ιδιοτροπος ουτε περιεργος απλα μου εκανε εντυπωση ολη αυτη η συμπεριφορα.Οποτε συμφωνω σε αυτο που λες οτι αν ακουω κατι τετοιο φευγω και κοιταω αλλους οργανοποιους.

Καλημερα Νικο πολυ σωστο αυτο που λες οτι συνηθως ο πελατης επιμενει και ας περιμενει δυο χρονια γιατι θελει οργανο απο συγκεκριμενο οργανοποιο.

1 «Μου αρέσει»

Γιώργο, πάρα πολύ σωστά έκανες. Πορτοκαλιές υπάρχουν αρκετές και καλές, καλά να ΄μαστε!

3 «Μου αρέσει»

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις Καρανδρέα στην Αλκιβιάδου 7 - Αθήνα:

https://karandreas.weebly.com/ Η καλύτερη σχέση τημής - ποιότητας ήχου - αντοχής.

Αν είσαι εσύ αυτός τότε έχεις καλό μπουζούκι:

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα ναι εγω ειμαι.Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον Γιωργο Καρανδρεα στην αλκιβιαδου οπως και για τον Πολυ Καρανδρεα που ειναι στα Ανω Λιοσια αν δεν κανω λαθος.Θα το επισκευτω το οργανοποιο του Καρανδρεα στην Αλκιβιαδου.

Καλησπέρα και από εμένα σε όλη την παρέα !
Το θέμα έχει εξαντληθεί με τους προλαλησαντες.
Εγώ θέλω να σταθώ σε ένα άλλο μεν αλλά και σχετικό ζήτημα.
Ποιο είναι αυτό;
Ότι οι περισσότεροι από τους κατασκευαστές δεν έχουν στοκ. Δεν έχουν κάβα.Δεν έχουν οργανα έτοιμα να πάει ο πελάτης και να πιάσει το ενα η το άλλο όργανο και να διαλέξει.Σαφως και πρέπει να κάνει έρευνα αγοράς αλλά όταν πάει σε κάποιον κατασκευαστεί που έχει ακούσει η του έχουν συστήσει,η έρευνα του θα πέσει στο νερό.
Είναι ελάχιστοι οι πρωτοκλασάτοι μάστορες που έχουν να επιδείξουν δουλειά πολλών ετών με όργανα προς διάθεση.Πρωσωπικα γνωρίζω τέσσερις που έχουν και φήμη αλλά και πλειάδα έτοιμων οργάνων να επιδείξουν.Ταυτοχρονα βέβαια αναλαμβάνουν και παραγγελίες κατασκευής.Αλλοι τόσοι και περισσότεροι έχουν μόνο την φήμη.Μπαινης στα μαγαζιά τους και έχεις την εντύπωση ότι μπαίνεις σε ξυλουργείο.Πουθενα ένα όργανο προς επειδιξη και ακρόαση
Δεν θα ηθελα να αναφέρω ονόματα και με το συμπαθειο.
Εύχομαι στον φίλο να του εδωσα και εγώ λίγο υλικό προς σκέψη.
Και κάτι άλλο.
Πάντα είναι προσωπική η άποψη.
Ειπώθηκε μια αξιοπρεπεις τιμή για ένα ανάλογο οργανο από κάποιον συνομιλητη(1500-1800).
Σύμφωνο απόλυτα μαζί του.
Εάν το όργανο δεν θα εμφανιστεί σε ‘πιστες’,δεν χρειάζονται τα …τιμαλφή !!
Καλό Πάσχα σε όλους με υγεια

6 «Μου αρέσει»

Δίκιο έχεις να προτιμάς έτοιμα όργανα, κι εμένα μου αρέσει να πηγαίνω και να δοκιμάζω. Αλλά αυτό είναι εφικτό μόνο σε εργαστήρια με βοηθούς και κάποιες γρήγορες τεχνικές παραγωγής, ώστε να υπάρχει παραγωγή μπροστά από την ζήτηση (και οικονοική άνεση να μένουν απούλητα όργανα).
Οι περισσότεροι μάστορες θα έχουν κάποιο παλαιότερό τους όργανο που έφερε πελάτης για επισκευή, αλλά και ο αγοραστής θα έχει κάποιο φίλο με όργανό του, ή κάποιον μουσικό που παρακολουθεί στα μαγαζιά. Έτσι σιγά-σιγά χτίζεται μια εικόνα για τον κάθε μάστορα.

3 «Μου αρέσει»