Αγορά μπαγλαμά και νέο ξεκίνημα

πολυ ωραιο μπαγλαμαδακι παντως , νομιζω θα το ζηλευε ο καθενας …

1 «Μου αρέσει»

@Giorgos_Gavalas Οι σκαφτοι στα ποσα λεφτα βγαινουν περιπου φιλε μου στον Πετρο Ζαρανη? Ειμαι κι εγω νεος στο γκρουπ και ψαχνω για αγορα μπαγλαμα

Καλημερα , δεν τον ρωτησα γιατι ουτως η αλλως δε θα μπορουσα να παρω … αλλα το παλικαρι εκει μου εδειξε ενα σκαφος σκαφτου και μου ειπε οτι ξεκιναει απ τα 250! Γενικα στα χρηματα που εδινα εγω μπρορουσα μονο ντουγατο , ελπιζω να σε βοηθησα. @John88

Απο οτι εχω καταλαβει ο σκαφτος εχει πιο οξυ ηχο που θυμιζει περισσοτερο τα παλια ρεμπετικα ενω ο μπαγλαμας με δουγιες εχει λιγο πιο μπασο/ηπιο ηχο. Κανω λαθος σε αυτο?

Σύμφωνα με τον @pepe και τον @BLEKOS ναι :blush:

1 «Μου αρέσει»

@chrispanag Καταλαβα σε ευχαριστω φιλε. Και μια τελευταια ερωτηση πρακτικου περιεχομενου. Το μπαγλαμαδακι ως οργανο προσφερεται για εναν εντελως αρχαριο ή θα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να το μαθω? Εννοειται οσο ασχολεισαι θα μαθαινεις συμφωνω, αλλα εννοω οταν δεν υπαρχει βαση και το παρουμε απο την αρχη ειναι εφικτο να μαθεις μονος τα βασικα σε καποιο διαστημα ή απαιτει εμπειρια χρονων?

Κατά τη γνώμη μου είναι απολύτως πρόσφορο.

Τις μελωδίες τις παίζει όπως κι ένα μπουζούκι (εκτός ότι στα πολύ ψηλά τάστα υπάρχει η αντικειμενική δυσκολία των μικρών αποστάσεων όπου δύσκολα χωράει δάχτυλο, αλλά πόσο συχνά θ’ ανέβεις εκεί πέρα;). Αντικειμενικά δεν προσφέρεται για πλούσιο στόλισμα των μελωδιών όπως μπορεί να γίνει μ’ ένα μπουζούκι, παρά μάλλον για απλή, δωρική απόδοση των μελωδιών, οπότε το να παίζεις απλά και σκέτα δε φαίνεται «φτωχό» σε σχέση με το παίξιμο ενός έμπειρου μπαγλαματζή, που κι αυτός το ίδιο θα κάνει! (Σε όργανα με μεγαλύτερο περιθώριο δεξιοτεχνίας, πολλοί αρχάριοι αποθαρρύνονται από τη σύγκριση με τα ινδάλματά τους [«εγώ δε θα φτάσω ποτέ εκεί»], και μετά ανοίγουν θέμα στο φόρουμ για να λάβουν παρηγοριά κι ενθάρρυνση! :slight_smile: )

Όσο για τις συγχορδίες, εδώ οι μικρές αποστάσεις είναι πλεονέκτημα. Κάποια πατήματα στο μπουζούκι είναι αντικειμενικά ανέφικτα λόγω μεγάλων αποστάσεων (αλλά και όχι ιδιαίτερα απαραίτητα για έναν μπουζουξή). Ορισμένοι αφαιρετικοί τρόποι να αποδίδονται αυτές οι συγχορδίες είναι πολύ πιο εύκολα κατανοητοί όταν έχεις ήδη μάθει τον πλήρη τρόπο να τις παίζεις, πράγμα που άλλοτε γίνεται πιο εύκολα στον μπαγλαμά κι άλλοτε, εκ των πραγμάτων, γίνεται μόνο στον μπαγλαμά, ενώ αν πας κατευθείαν σε μπουζούκι και πρέπει να τους μάθεις θα είναι δυσνόητοι (αν και τεχνικά εύκολοι).

Μ’ έναν μπαγλαμά που παίζει μελωδία στις εισαγωγές και συγχορδίες στο τραγούδι γίνεσαι μια πλήρης μικρή ορχήστρα μόνος σου.

Οπότε, συνολικά, το να παίξεις καλό μπαγλαμά έχει σχετικώς λίγα τεχνικά προαπαιτούμενα. Είναι πιο πολύ θέμα προσωπικής αισθητικής.

6 «Μου αρέσει»

Για έναν τελείως αρχάριο, το κράτημα του οργάνου μπορεί να δυσκολέψει.
Σε συνδυασμό με την καθετότητα των δακτύλων στην ταστιέρα και το χέρι της πένας, για κάποιον που δεν έχει εμπειρία από νυκτά έγχορδα, το μικρό μέγεθος και ο τρόπος που το κρατάς είναι μια πρόσθετη δυσκολία (όταν καλείται κανείς να τα μάθει όλα ταυτόχρονα) σε σχέση με το μπουζούκι πχ, που είναι πιο ισορροπημένο. Δεν είναι και ακατόρθωτο βέβαια, θα το βρεις.

1 «Μου αρέσει»

πέρα από όσα σωστά παρατήρησαν ο περικλής και ο αντώνης, ένας καλοφτιαγμένος μπαγλαμάς είναι εύκολος στο πιάσιμο. το δεξί χέρι αγκαλιάζει το σκαφάκι και πλασάρεται πολύ καλά το χέρι για να παίξει ο καρπός κάτω-πάνω (θέση-άρση). στο αριστερό, εφόσον έχει κανονικό μπράτσο (ιδανικά με τριγωνικό το πίσω μέρος), για κανονικό χέρι και όχι καλαμάκι για σουβλάκι, πάλι πιάνονται όλα εύκολα λόγω μικρών αποστάσεων.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και απο μένα ,νεος στο φορουμ και διαβασα πολλα ενδιαφεροντα θεματα και ειπα να γραψω και γω εδω κατι σχετικο. Παιζω καμια δεκαρια χρονια κιθάρα και τωρα ως φοιτητής αποφασισα να ασχοληθω με καποιο παραδοσιακό οργανο και τεινω προς το μπαγλαμα… Θελω αρχικα να παρω ένα οργανακι καλό καθως καταλαβαίνω την αξια του ξελινηματος με αξιοπρεπη οργανο. Σκέφτομαι για καποιο χειροποίητο. Ποσα θεωρειτε οτι πρέπει να δωσω για να παρω ενα οργανο να το κρατησω. Μετα απο ψάξιμο λεω για σκαφτο και οχι με ντουγιες. Και σε ποιον οργανοποιο θεωρείτε οτι πρέπει να απευθυνθω ως αρχαριος; Να πω επισης οτι θα ασχοληθω μονος και οχι με δασκαλο. Επειδη βρισκομαι στη Πατρα μπορω να παρω απλως μια ιδεα για τα οργανα απο κανα μαγαζι τυπου νακα και να επικοινωνησω για να κανω παραγγελια για κατασκευη απο καποιον στην Αθήνα;Ευχαριστώ πολύ και καλως σας βρήκα!!

καλώς ήρθες! για νάκα μην το σκέφτεσαι καν, υπάρχουν κάποιοι οργανοποιοί στην πάτρα και στα περίχωρα:


βρες κάποιον φίλο που να ξέρει για να διαλέξει, και να σου δείξει έστω τα βασικά.

Οσοι υπαρχουν στη λιστα για Πατρα δεν δουλεύουν οι ιστοσελιδες τους και δεν εχω ιδεα που βρίσκονται,θα προσπαθησω να επικοινωνησω στα τηλεφωνα που υπάρχουν… Απο φιλους που ασχολούνται, κανειε δεν παιζει μπαγλαμα, ο αδερφός μου μονο μπουζουκι τετραχορδο

δεν ξέρω από πάτρα για να βοηθήσω… ο αδερφός σου δεν θα μπορέσει να κρίνει αν βρεις κάποιο όργανο;
πάντως αν κατεβαίνεις αθήνα θα βρεις αρκετούς μπαγλαμάδες.

Αθηνα ναι ανεβοκατεβαινω , αποτι εχω ψαξει μου χει καρφωθει ο “λεπτομερης” απο το λουθιερο… Οπτικα τουλαχιστον

αν είναι αυτός που νομίζω (στα 355 ευρώ), μου φαίνεται πιο πολύ πληρώνεις φιγούρα παρά όργανο. πάρε ένα απλό σχέδιο με καλά ξύλα και τσέκαρε να είναι μαλακό όργανο με καλό ήχο.
από κοντά ό,τι δεις, από εικόνες και βίντεο δεν μπορείς να καταλάβεις. οι περισσότεροι επώνυμοι οργανοποιοί έχουν στο μαγαζί και κάποιους φτηνούς μπαγλαμάδες από άλλους ανώνυμους μαστόρους, τσεκαρισμένους όμως από τους ίδιους.

Ευχαριστώ, μιλησα και με το παπαδαμου και το πιο οικονομικο βγαινει γυρω στα 250 σκαφτος

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα επανερχομαι μετα απο επικοινωνία με παπαδαμου και ζαρανη και ειμαι αναμεσα σε δυο σκαφτα μπαγλαμαδακια .ενα με συμηδα και βεργα απο ανθρακόνημα και ενα με καρυδια και κοντρα βεγγε. Το πρωτο στα 250 και το αλλο στα 270. Για πειτε καμία αποψη. Υπαρχουν στα site τους και τα δυο

εκτιμώ και τους δυο μαστόρους, αλλά αυτό με τα ανθρακονήματα δεν το θεωρώ απαραίτητο. εξάλλου έχω δει και όργανα με ανθρακονήματα να έχουν τα ίδια προβλήματα που υποτίθεται πως λύνουν.
θα έλεγα να διαλέξεις τον μάστορα με τον οποίο μπορείς να έχεις μια προσωπική επαφή, ώστε να δοκιμάσεις το όργανο πριν το πάρεις αλλά επίσης να έχεις φροντίδα μετά την αγορά.

2 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια, ηρθε η ωρα της αποφασης…

1 «Μου αρέσει»

Εαν καποιος απο εσας εχει παρει σκαφτο απο τον πετρο ζαρανη μπορει να ανεβασει μια φωτο ? Επισης λογω του οτι ειμαι βορεια ελλαδα δεν εχω τη δυνατοτητα να παω εκει. Θα επικοινωνησω μαζι του τηλεφωνικα ως προς την παραγγελια κτλ. Θα πρεπει να προσεξω κατι που ισως δεν ξερω ως προς την περιγραφη της παραγγελιας ?