Φτηνά μπουζούκια

Καλησπέρα έχω δει σε κάποια σιτε όπως αυτό http://thebouzoukishop.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=40&Itemid=189&lang=el

κάποια μπουζούκια από 190 μέχρι 250 δηλαδή αρκετά φτηνά
Ποία είναι η αποψη σας για αυτά?

*Το μαγαζί που διάλεξα έπεσα τυχαία όπως έψαχνα στο γοογλε σίγουρα θα υπάρχουν και άλλου τόσο χαμηλές τιμες

1 «Μου αρέσει»

Φίλε καταρχήν καλωσήρθες στο φόρουμ και Καλή Σαρακοστή!
Τα συγκεκριμένα μπουζούκια δεν είναι άσχημα… 1-2 που έχουν πέσει στα χέρια μου έδειξαν πως είναι “σωστά” στημένα όργανα. Απο εκεί και πέρα, σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις στην κατηγορία αυτής της τιμής. Αν προορίζεται το μπουζούκι για κάποιον εντελώς αρχάριο ή για κάποιο μικρό παιδάκι (που μπορεί να ασχοληθεί αλλά μπορεί και σε κανένα δίμηνο να το παρατήσει) είναι μια χαρά αγορά…Βέβαια με λίγη υπομονή και μαζεύοντας κανένα 200? ακόμα μπορείς να βρείς στην αγορά μπουζούκια κλάσεων (όχι απλά κλάσης) ανώτερα…

Καλή Σαρακοστή και σε εσένα φίλε μου σίγουρα αλλά 200 ευρώ θα ήταν καλά αλλά λόγο και τις κατάστασης της οικονομικής που βιώνουμε αλλά και ότι είμαι μαθητής είναι δύσκολο. αυτή την στιγμή θα ξεκινήσω με ένα 4χορδο που υπάρχει χρόνια στην οικογένεια και αργότερα θα αγοράσω ένα 3χορδο που τω έχω πιο πολύ σαν καημό.
Ευχαριστώ για την βοήθεια

στο ίδιο site υπάρχουν και κάποιοι μπαγλαμάδες στα 60-80 εύρω
για αυτούς τι έχετε να πείτε

To καλυτερο θα ηταν να πηγαινες να τους δοκιμασεις ο ιδιος, ιδανικα με καποιον που να ξερει. Αν δεν υπαρχει καποιος τετοιος διαθεσιμος, τοτε για να καταλαβεις τι γινεται (γιατι σε κοβω για πολυ αρχαριο) δοοκιμασε τους ολους (ή εν παση περιπτωσει, πολλους) τους μπαγλαμαδες του καταστηματος. Ετσι θα παρεις μια μικρη γευση των διαφορων που εχουν αναλογα και με την τιμη. Μετα απο τετοιες επισκεψεις σε 3-4 καταστηματα, θα εχει παρει λιγο το αφτι σου και θα διαπιστωσεις τι σου καθεται καλα και στο χερι. Ετοιμους μπαγλαμαδες θα βρεις εκτος απο τον Πολυδωρου και στον Κεβορκιαν, και στο Μουσειο Λαϊκων Οργανων που ειναι το Δισκοπωλειο Ξυλουρη, και στον Καρελλα, και στο Ματσικα.
Βεβαια αν μπορεις να βαλεις στην ακρη περισσοτερα χρηματα και φτασεις στα 200-300 (οσο θα εδινες δηλαδη για το πολυ φτηνο μπουζουκι) τοτε μπορεις να βρεις πολυ καλους μπαγλαμαδες.
Προσωπικη μου αποψη, εφοσον εισαι αρχαριος και μιλαμε για οργανο στο οποιο θα μαθεις πανω του, πρεπει να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπες ωστε: 1) να σε “τραβηξει” να ασχολεισαι, 2) να ειναι ευκολοπαικτο και ανετο στο χερι, 3) να ειναι κατασκευαστικα αξιοπιστο δηλαδη να μη σου σκευρωσει μολις αλλαξει ο καιρος :stuck_out_tongue: 4) να μην ξεκουρδιζεται αμεσως. Ολα αυτα στην πιο προσιτη τιμη. Δεν νομιζω οτι αυτοι οι τοσο φτηνοι μπαγλαμαδες τα καλυπτουν τα παραπανω, εγω θα επαιρνα εναν τετοιον για 2ο οργανο προχειρο (για διακοπες, παραλια κλπ) οχι για το βασικο μου.
Οποτε ξεκινα με το ηδη υπαρχον τετραχορδο, μαζεψε μερικα ακομα, και βλεπεις πως θα παει.

από όταν άνοιξα το θέμα έχουν γίνει αρκετά πράγματα, καταρχάς βρήκα λεφτά και πήρα ενα τρίχορδο από Στάμκο τον 500 ευρω
τελικά στην οικογενεια εκτός από το τετραχορδο βρέθηκε και ένα τρίχορδο μετά χουντικής περιόδου κατασκευή που έχω σκοπώ να τον επισκευάσω,τώρα για το μπαγλαμά τον θέλω για 2ο όργανο πρόχειρο όπως είπες για αυτό άλλωστε διάλεξα και κάτι τόσο φτηνό
δυνατότητα να πάω στα μαγαζιά για να τους δω δεν έχω αυτό καιρό